No, res je, da je Mobitel prvi uvedel vse tehnologije, od NMT, GSM, UMTS naprej. Ampak to še ne pomeni, da so vse kište stare X let in da se jih samo navzven šminka, da izgledajo sodobno. Sistemi se ves čas nadgrajujejo, menjajo, vpeljujejo se novi. Ampak tega širša javnost in niti konkurenca ne zazna ker sama menjava "škatel" ne vpliva na delovanje storitev, je pa včasih nova "škatla" nujna, da lahko greš z razvojem naprej.
Npr: IP prenos do baznih postaj. Včasih to sploh ni obstajalo, niti ni bilo potrebno pri količinah podatkov, ki so se pretočili preko EDGE. Lepo si se obesil na najete linije po 2 megabita in si preko njih porival vse, od voice, do data. Kasneje se je s povečevanjem prenosnih hitrosti to pokazalo kot ozko grlo. Sicer se da dokupovati kapacitete ampak so drage. Rešitev je IP prenos, optika do baznih postaj, ločeno usmerjanje data ter voice prometa ipd. Te stvari je pač treba menjati, nadgrajevati, to je dejstvo in to se tudi izvaja obenem z nadgranjo na HSPA+, hkrati pa je to osnova, da se lahko pogovarjaš o LTE.
Sicer bo kdo rekel, da Mobitel menja stare škatle. Dejstvo je, da 5, 10 let nazaj to niso bile stare škatle ampak tisto, kar je tedaj pri mobilni telefoniji sploh obstajalo na trgu. Res je, da se stvari menjajo, ampak v vmesnem času je Mobitel s temi "starimi" škatlami ustvaril konkretne zaslužke in dobičke, enko kot večina operaterjev, ki so bili tedaj na trgu. Nekdo, ki pride danes na trg pa bo seveda izbral sedaj dostopno opremo, ki je sodobnejša od 5 let stare.
Tudi današnje "škatle" bodo čez par let zastarele in to bo doletelo tako Tušmobil, T2, Simobil kot tudi Mobitel. Razlika je le v tem, da nekateri redno vlagajo denar v tehnološke posodobitve, drgi pa stare škatle izkoristijo do konca in čakajo do zadnjega trenutka da v tistem momentu aktualno tehnologijo dobijo čim ceneje. Rezultat je v tem, da je prvi operater prepoznan kot tehnološko storitveni leader, drugi pa ne. prvi lahko to monetizira in se ne pretvarja, da je najcenejši ker naprednost pač ni poceni. Drugi pa ima manj sodobne škatle in si lahko posledično tudi privošči nižje cene ob manjšem naboru tehnologij in storitev.
Vsak si izbere svojo tržno strategijo. Mobitel si jo je že zdavnaj in se je drži tudi sedaj. Dejstva so jasna: ob vseh "novejših" operaterjih Mobitel še vedno prvi na trg uvede večino sodobnih omrežij, tehnologij in storitev, ostali pa sledijo z določenim časovnim zamikom. Posledično se Mobitel ne trudi, da bi bil pri vsem najcenejši. Ostaja pa izbira tistih, ki želijo najbolj zanesljive storitve in čim manj ubadanja s tako banalno stvarjo (za uporabnika) kot je lahko mobilna telefonija. Ostali pa privarčujejo nekaj EUR na račun nekaj živcev. Vsak se pa odloči sam.
Zaenkrat je v SLO očitno dovolj ljudi, ki raje na mesec plačajo nekaj evrov več in se ne ubadajo s svojim mobilnikom saj vedo, da jim načeloma vse dela in to dobro. Takšnih je več kot 50%. Če pa k temu prištejemo še uporabnike Debitela in IZImobila, ki imajo prav tako visoko kakovost storitev (vse furajo preko Mobitelovega omrežja) pa je odstotek še višji.