Kdaj hspa+ v Sloveniji

Lord_Raiden

Majstr
2. nov 2007
4.547
297
83
Citat:
Uporabnik Mikrohard pravi:
Tušmobilu pa res ni problem nadgaditi tistih par 3G baznih postaj... majo dela ravno za eno popoldne
evil.gif


uuu kaka Foušija da se kar kadi za tabo..
evil.gif
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Simobil in Tušmobil bi imela nekaj problemov s HSPA+
Ima namreč grdo lastnost. Da dosega višje prenosne hitrosti uvaja novo vrsto modulacije. Ne bom se spuščal v tehnikalije, če kdo želi naj si prebere sam vse o 64QAM modulaciji. Dejstvo je, da mora obstajati vrhunsko čist signal z minimalnimi motnjami. Če tega ni, bazna in USB modem takoj preklopita na manj zmogljive modulacije, ki pa so bolj robustne na motnje.

Kaj to pomeni v praksi? Predstavljajmo si, da ima bazna postaja svoj domet v krogu polmera 3 kilometre. V tem krogu je sedaj na voljo UMTS ter klasičen HSPA. Kaj pa HSPA+? No, ker ta zahteva perfekten signal bo uporaben signal npr na voljo le v polmeru 1 kilometra od bazne postaje.

Kaj se zgodi, če imaš malo baznih postaj in so posledično te bolj na redko posejane, npr v mestih? Če takšna razporeditev še zagotavlja delovanje UMTS in običajnega HSPA, bo problem pri HSPA+. Ker je uporabni doseg HSPA+ manjši se pri redkeje postavljenih baznih postajah med njimi pojavijo bele lise, kjer HSPA+ pač ne bo na voljo.

Mobitel rešuje to, da je moral zaradi števila uporabnikov postaviti veliko baznih postaj in so sedaj te v mestih precej na gosto posejane, načeloma dovolj da med njimi ne bo belih lis, kjer HSPA+ ne bo možen večino časa. Ker so bazne blizu oddajajo z minimalno močjo, enako tudi USB modemi, motnje so manjše, v primeru slabšega razmrja šum-uporaben signal pa tako bazna postaja kot USB modem ohranjata dovolj oddajne moči v rezervi, da po potrebi dvigneta (oba) oddajno moč in si tako zagotovita ustrezno kakovost zveze.

HSPA+ je softverski upgrade. To je res. Poleg tega pa je treba zamenjati še nekaj hardvera, dokupiti nekaj licenc, povečati prenosno hitrost do vsake bazne postaje, vpeljati IP povezave do baznih postaj, tu in tam pokniti kakšen nov radijski podatkovni link na bazno, po potrebi povečati internetno pipico med mobilnim operaterjem in internetom itd itd.

Lahko se naredi po kavbojsko, samo zato, da se lahko operater hvali v reklamah. Lahko pa se naredi korektno, kar pa je dražje, traja dalj časa (nadgranja omrežja), je pa dolgoročno edino pametno.

Mobitel z vsemi temi nadgradnjami ustvarja tudi pogoje za uvedbo LTE kjer pa ni zajebancije in mora vse od A do Ž prebaviti neprimerno višje količine podatkov. Prav zato bo nadgradnja celega omrežja HSPA na HSPA+ trajala do konca 2010. HSPA+ se bo na bazni vklopil šele tedaj, ko bo tudi vsa ostala infrastruktura v ozadju pri tej bazni zmožna servisirati višje hitrosti prenosa podatkov. Drugače nima smisla.
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
37
spet ti in tvoje P2P sranje...

drugače pa ja, @m bo glede na samo gostoto baznih postaj, SLO zelo lepo pokril za HSPA+...
 

KekecXY

Pripravnik
29. jan 2010
201
0
16
jah zakaj pa mislis, da folk rabi visoke hitrosti za surfat? sem surfo na 4mbitih isto kot na 20mbit optiki.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Kaj folk rabi je eno, kaj folk dobi pa drugo.

Jaz bi tudi imel BMW za 2.000 EUR. Novega, direkt iz salona.
Povsod po svetu je fair usage policy in tako bo tudi v prihodnje. Poleg P2P fenov katerim počasi toplo priporočam optiko ali vsaj VDSL, je še en kup ljudi, ki jih nič ne moti, če internet dela hitro ob drugih opravilih.

Poleg tega je tu en kup poslovnih uporabnikov, ki ne downloadajo filmov ampak pretakajo kaj druzga preko mobilnega interneta in jim je hitrost pomembna. Tudi zato, ker včasih počnejo več stvari hkrati, zato pač rabijo dovolj preustno linijo.

Sicer pa se lahko največji kritiki preselite v UK. Pojdite k Vodafoneu, naročite si fiksni internet, recimo preko ADSL. Prej ali slej boste odkrili, da vam preko ADSL velja fair usage policy. Enako na optiki in še kje.

Prej ali slej bo download P2P slab izgovor ker bo sankcioniran levo in desno, na vse možne načine. Za to bodo poskrbela razna avtorska združenja, lobiji ter država. Odtlej količine ne bodo več problem. Pri legalnih nakupiv multimedijskih vsebin pa bo zgodba drugačna. Tam se recimo download ne bo štel v kvoto, tako kot se danes ne download glasbe iz glasbene trgovine na Planet in še kaj podobnega. Vse ostalo pa gre v kvoto in ko pride do fair usage meje se hitrost zmanjša.

Sicer pa si vsi mobilni operaterji potihoma želijo, da se največji prenašalci podatkov spokajo dol z modemov in na žice. Razlika je le v tem, da se sedaj niti Mobitel, niti Simobil zanje ne sekirata ker zaradi fair usage policy ne morejo več povzročati škode in prezasedenosti omrežja.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Ta problem prezasedenosti je na "last mile", torej pri bazah/oddajnikih/stolpih?
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Da. bazna ima recimo 3 celice, vsaka zmore svojo hitrost, npr 7.2 megabita. Potem se ti na to celico obesi 10 normalnihuporabnikov in ni problema. zakaj ne? Zato ker normalni user klikne, pričakuje hiter download strani, nato ne počne nič ker gleda ali bere prikazano. Potem spet klikne, za nekaj trenutkov zasede kanal in potem spet nič. naenkrat lahko to počne en kup uporabnikov pa bo kapacteta zadoščala.

Ko pa se na tej celici znajde nekdo, ki na polno šopa download pa neprekinjeno zaseda kapaciteto tiste celice, posledično pa potem ostalim ostane manj na voljo. Niso problem tisti, ki to počno občasno, za par minut. problem je nekdo, ki ima prenosnik vključen 24-7, naštimanih par downloadov in nabija do maximuma razpoložljivo hitrost v uploadu in downloadu, stalno, brez prekinitev.

Upam da bo počasi folk skapiral, da so temeljne razlike med brezžičnim in žičnim internetom. Pri zadnjem imaš svojo žico do stanovanja ali pisarne. Hitrost preko tiste žice je odvisna od centrale in kakovosti in dolžine tiste žice (pustimo optiko za trenutek ob strani kjer teh problemov ni). Če je to 20 megabitov imaš 20 megabitov le zase. Od centrale naprej pa seveda tudi ISPji nimajo inštaliranih enakih kapacitet, kot jih imajo priključenih pri uporabnikih. To niti ni potrebno ker vsi naenkrat 100% ne zasedajo podatkovne zveze.

Pri radijski zvezi pa imaš celico, na kateri si, ta pa pokriva še kar nekaj drugih uporabnikov. In vsi si delijo tisto celico. Podobna logika je pri WiFi. Dokler si sam gor imaš vse zase, ko se gor pojavijo še drugi pa se kapaciteta WiFi povezave razdeli med aktivne uporabnike v tistem trenutku.
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
37
tko nekak ja... poleg tega morš še upoštevat, da imajo klicne storitve prednost pred podatkovnimi...
 

blue007

Pripravnik
6. feb 2009
612
0
16
Citat:
Uporabnik KekecXY pravi:
dokler je limit na 20giga je tale HSPA+ tak en vic.
se strinjam. Če cel mesec gledaš youtube ti pride za 80 GB prenosa na mesec.

Dokler se omejitve prenosa podatkov je HSPA+ brezveze. Ko bodo paketi 1mbit/s, 7,2 mbit/s, 21,6 mbit/s + neomejen prenos podatkov. To pa bi bila smiselna uvedba HSPA+.

Itak pa HSPA+ ob spremembi bazne postaje se povezava prekine. In HSPA+ ne bo na voljo za mobilne telefone, le za USB modemo in te podatkovne kartice. Uporabniki bodo imeli več od UMTS 900 kot od HSPA+ (no razen če se paketi tako spremenijo kot sem zgoraj napisal)

Je pa HSPA+ prestiž, ki lahko Mobitel dobro izkoristi v reklamnih kampanjah in pridobi več uporabnikov paketa za internet od ostalih operaterjev. In s tem si zagotovi najhitrejšo omrežje v Sloveniji
 

Cawo

Fizikalc
Osebje foruma
25. jul 2007
2.867
19
38
@Collpower: Koliko je pa kaj stroškovno sprejemljiva nadgradnja?
Kolikšen je strošek nadgradnje na bazno postajo recimo?
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
Tega ti res ne bom razlagal. Je sprejemljiv strošek ker je itak velik del stroškov povezanih s tistim, kar bo treba vložiti v LTE. In temu se noben operater ne bo mogel izogniti, Mobitel je pa del tega storil že sedaj in bo potem lažje LTE zagnal. Testi (interni) se začnejo zelo v kratkem, ampak o njih na alterju ne bom pisal prav nič.

Blue 007. Ti še kar sanjaj o tem, kako je UMTS 900 super. Te bom vprašal (ali pa raje Tušmobilove uporabnike) čez eno leto, ko bodo imeli praktično izkušnjo. Mobitel po vsej verjetnosi UMTS 900 ne bo uvajal ampak bo šel direktno na LTE pri 800 MHz. Vi pa kar uživajte s to igračo, ki služi predvsem reklamam (za razliko od HSPA+).

Tudi mobilniki s HSPA+ prihajajo ampak brez pomena ker mobilnik ne rabi takšnih hitrosti za tiste svoje aplikacije.

Unlimited brez fair usage policy se ne bo zgodil. Simpl in prej kot bodo to dojeli sanjači, ki še vedno mislijo, da so bolj pametni kot cel svet, lažje bo živeti tudi njim. Kupi si optiko in glej You Tube HD cel dan, če želiš.
 
Nazadnje urejeno:

SawyerX

Pripravnik
28. jan 2010
191
0
16
sanjac si ti, ce mislis, da bo to zadostovalo v prihodnosti.
 
Nazadnje urejeno:

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
Citat:
Uporabnik SawyerX pravi:
sanjac si ti, ce mislis, da bo to zadostovalo v prihodnosti.
Zaenkrat bo, s povečevanjem zahtev se bodo zmigali in ponuditi dovolj za pokrivanje le-teh, kot vedno do sedaj. Tistih par, ki bi radi veliko več, kot večina (ki je edina relevantna za ponudnike) bo pa spet pizdakalo, kot vedno do sedaj.


PS: se spomniš modemov, ki so ves čas piskali? Si si lahko takrat predstavljal optiko do doma, 5mb/s na mobitelu (takrat so bili še NMT cegli)...
 

SawyerX

Pripravnik
28. jan 2010
191
0
16
Meni je vseeno. Ker mi 1Giga prek tece, za to kaj rabim. Doma pa mam tudi ze optiko. Bi pa takoj menjal za brezicni net brez limitov in niskihmi pingi, katere lahko z sabo nosim. LTE pa je prvi korak k temu. Torej kaj se fali. Bolj pogosta naselitev anten?
Mene 20GB ne moti prevec. Tak da za taksne usere je to ze zdaj dobra nadomestitev.
 

coolpower

Fizikalc
17. sep 2007
4.218
0
36
O mili bog. A si pri vsem tako šlampast????

Povprečna internet povezava v SLO je daaaaleč pod 10 Mbps. Pa imam pri tem v mislih fiksne internetne povezave.
HSPA+ ti že sedaj lahko doseže 10 Mbps v praksi. Tudi 12 sem že videl večkrat, včasih pa res skoči dol na 7 ali 8 megabitov. Ampak vse to je svetlobna leta pred dobrim starim UMTS.

Upload je že sedaj 2 Mbps v praksi, včasih gre celo čez 2 megabita. Jaz še doma nimam takšne povezave na ADSL2+.

Razvojna pot HSPA+ še ima nekaj stopničk, to sedaj je prva pa še pri tej proizvajalci mobilnikov in podatkovnih modemov rahlo zaostajajo za tistim, kar omrežje že zmore. Sčasoma bo uveden še kakšen kodek, MIMO na najbolj obremenjenih lokacijah ipd. Hitrosti bodo šle kvečjemu še gor in že čez eno leto bo mnogo uporabnikov brez problema v praksi šopalo okoli 15 Mbps v DL in 3 Mbps v UL. In to v mobilni sferi. Ping je v rangu 50 ms. Ni več tako grozno visok, da bi bil problematičen.

Pri LTE bo ping 5 ms, v začetku bodo teoretične hitrosti do 100 Mbps.

Res ne vem, kaj bi še rad? Limiti v obliki fair usage policy pa bodo ostali tudi v prihodnje. Jaz si ne predstavljam operaterja, ki bi tvegal, da mu zagret P2P frik preko LTE scuza nekaj deset TB podatkov na mesec.

O bolj gosti naselitvi anten se da razpravljati, ni pa nujno potrebna, vsaj v velikih mestih je že dovolj na gosto glede na število uporabnikov in obseg uporabe. Tako daleč, da bi vsakih 50 metrov stala LTE bazna pa ne bomo prišli ker se to preprosto ne splača.

Če nekdo uporablja mobilni internet izven doma in pisarne, potem rabi predvsem hitrost, količina ni tako pomembna. Podatkovno obsežne stvari mu vmes pretaka domač računalnik. Da bo mobilni internet nadomestilo fiksnega pa je zgrešen koncept. Ni mišljen kot nadomestilo, kvečjemu kot rešitev v sili na lokacijah, kjer ni možno kar koli drugega. Pri takšnih rešitvah v sili je pač treba sprejeti kakšen kompromis, npr fair usage policy. Druga opcija pa je, da si človek nepremičnino omisli v civilizaciji, kjer obstaja vsaj ADSL. Nikjer v ustavi ne piše, da mora imeti broadband mobilni internet tudi vsaka človeška ribica v Postojnski jami. Za takšne ekstremne primere bo pač LTE na 800 MHz moral več kot zadoščati. Druga opcija bo satelitski internet, kjer je prav tako omejitev. Tretja opcija pa morda Wimax s katerim bi se spravil podatkovni prenos od zadnje višje ležeče civilizirane točke do vseh hiš, kjer niti telefona ni. Ampak tudi tam bo fair usage policy, za povrhu pa hitrosti ne bi bile niti blizu LTE.

Dokler ne bo LTE na 800 MHz bo pač za ruralo moral zadoščati UMTS 900. Ampak z omejitvami, ki se bodo kaj hitro pokazale ko se bo na bazno postajo, ki bo pokrivala radius 15 kilomeetrov, obesilo deset, dvajset uporabnikov kar ob precej gosti poselitvi podeželja ni noben problem. Potem bo vse skupaj letelo z nekaj sto kilobiti na sekundo in s pingom čez 100 ms.
 

SawyerX

Pripravnik
28. jan 2010
191
0
16
to si samo ti mislis, ker neves boljse. 10 let nazaj so tudi trdili da po bakreni zicki ne gre hitreje kot 33.6k. Ne biti isti nab.