Simobil in Tušmobil bi imela nekaj problemov s HSPA+
Ima namreč grdo lastnost. Da dosega višje prenosne hitrosti uvaja novo vrsto modulacije. Ne bom se spuščal v tehnikalije, če kdo želi naj si prebere sam vse o 64QAM modulaciji. Dejstvo je, da mora obstajati vrhunsko čist signal z minimalnimi motnjami. Če tega ni, bazna in USB modem takoj preklopita na manj zmogljive modulacije, ki pa so bolj robustne na motnje.
Kaj to pomeni v praksi? Predstavljajmo si, da ima bazna postaja svoj domet v krogu polmera 3 kilometre. V tem krogu je sedaj na voljo UMTS ter klasičen HSPA. Kaj pa HSPA+? No, ker ta zahteva perfekten signal bo uporaben signal npr na voljo le v polmeru 1 kilometra od bazne postaje.
Kaj se zgodi, če imaš malo baznih postaj in so posledično te bolj na redko posejane, npr v mestih? Če takšna razporeditev še zagotavlja delovanje UMTS in običajnega HSPA, bo problem pri HSPA+. Ker je uporabni doseg HSPA+ manjši se pri redkeje postavljenih baznih postajah med njimi pojavijo bele lise, kjer HSPA+ pač ne bo na voljo.
Mobitel rešuje to, da je moral zaradi števila uporabnikov postaviti veliko baznih postaj in so sedaj te v mestih precej na gosto posejane, načeloma dovolj da med njimi ne bo belih lis, kjer HSPA+ ne bo možen večino časa. Ker so bazne blizu oddajajo z minimalno močjo, enako tudi USB modemi, motnje so manjše, v primeru slabšega razmrja šum-uporaben signal pa tako bazna postaja kot USB modem ohranjata dovolj oddajne moči v rezervi, da po potrebi dvigneta (oba) oddajno moč in si tako zagotovita ustrezno kakovost zveze.
HSPA+ je softverski upgrade. To je res. Poleg tega pa je treba zamenjati še nekaj hardvera, dokupiti nekaj licenc, povečati prenosno hitrost do vsake bazne postaje, vpeljati IP povezave do baznih postaj, tu in tam pokniti kakšen nov radijski podatkovni link na bazno, po potrebi povečati internetno pipico med mobilnim operaterjem in internetom itd itd.
Lahko se naredi po kavbojsko, samo zato, da se lahko operater hvali v reklamah. Lahko pa se naredi korektno, kar pa je dražje, traja dalj časa (nadgranja omrežja), je pa dolgoročno edino pametno.
Mobitel z vsemi temi nadgradnjami ustvarja tudi pogoje za uvedbo LTE kjer pa ni zajebancije in mora vse od A do Ž prebaviti neprimerno višje količine podatkov. Prav zato bo nadgradnja celega omrežja HSPA na HSPA+ trajala do konca 2010. HSPA+ se bo na bazni vklopil šele tedaj, ko bo tudi vsa ostala infrastruktura v ozadju pri tej bazni zmožna servisirati višje hitrosti prenosa podatkov. Drugače nima smisla.