Citat:
Uporabnik bpfc pravi:
Citat:
Uporabnik sylver pravi: Evo sem našel posnetek:
Ta HDR 10+ je Samsungov nadomestek za Dolby Vision, ki ga Samsung noče vgrajevati v svoje TVeje. Zaenkrat je pri tem osamljen in verjetno bo tako ostalo. Bolj pomembno je, da TV podpira HLG.
HDR10 ni nadomestek za DolbyVision, gre za popolnoma različna formata, ki vsak na svoj način opravljata svojo nalogo. HDR10 je sicer bil prvi, gre pa za open standard HDR format, medtem ko je DolbyVision v lasti Dolbya. DolbyVision je boostana verzija HDRa, 12bit, 68.7 miljarde barv, 10.000 nits, medtem ko HDR10 ponuja 10bit, 1.07 miljarde barv in 4.000 nits. Za primerjavo, SDR signal ponuja 8bit ter 16.7 miljonov barv in nekaj 100 nits.
Na papirju je torej DolbyVision nesporni favorit, a danes še sploh ne obstaja 12bitni TV panel, poleg tega pa bo tudi HDR10 standard, takoj ko bo potreba, postal HDR12.
HDR10 se masterizira pri 1000-4000 nits, DV pa vedno pri 4000 nits. Ampak v praksi le redki TVji danes presežejo 1000 nits. Le nekateri flagship modeli gredo do 1500 nits.
Največja razlika se pokaže v procesiranju HDR signala, saj imamo v praksi izjemno nabildan HDR source in TV, ki ga niti približno ne more izkoristit. PRi HDR standardu pride do ti "clipping" ali "mapping" kar pomeni, da se signal (svetilnost, barve itd) nad zmožnostjo prikaza TVja izgubijo (clipping) ali prerazporedijo pri nižjih vrednostih (mapping), v vsakem primeru pa gre za veliko razliko v primerjavi z master verzijo sourca. Pri DolbyVision je proces veliko bolj optimiziran in tudi rezultat je boljši. DolbyVision se namreč zanaša na vgrajen Dolby čip v TVju, ki prevzame procesiranje. Do razilke pride zaradi programiranega mappinga, pri HDR10 namreč proizvajalec TVja določi po defoultu, rezultat pa je precej različen od modela do modela. Pri Dolbyu poteka procesiranje na podlagi zmogljivosti TVja in je rezultat veliko boljši.
Ampak, DolbyVision je bistveno slabše podport, poleg tega pa je veliko, veliko manj vsebine kot za HDR10 standard. Danes so vsi BlurayHDR diski opremljeni le z HDR10 standardom.
HLG pa je po drugi strani namenjen za broadcast cable/satellite vsebine, njegov namen je, da zajema metapodatke o vsebini, tako lahko oddajajo en stream, ki vsebuje in SDR in HDR podatke, kar pomeni da je 1 source uporaben za SDR in HDR TVje, s tem seveda prihranijo na velikosti podatkov. Glede na odzive, zaenkrat ne kaže da se bo HGL zares prijel in razširil. No, in potem pa imamo še TechnicolorHDR, ki pa je zaenkrat solira le v Evropi.
Na koncu koncev niti ni tako pomemben standard ampak zmogljivost TVja, kakšno hardversko opremo ima in kako dobro je zmožen prikazat HDR (prikaz črne, lokalno zatemnjevanje, kontrastno razmerje, uniformiranost zaslona, WideColorGamut, svetilnost ...)