Kateri izvoz iz krožišča je pravilen?

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.834
113
pri taščici
Bi bil ja, ampak povej kje v sloveniji imas dvopasovnico, ki šiba v krozisce. Razen tomacevo in par prikljuckov iz avtocest. Nikjer, ceprav bi morale biti. Pri nas je vazn, da ima cimvecjo harmoniko na sredi ali grad.
Letaliska cela po novem. Tudi pri brniku so naredil okoli rondoja ponekod dvopasovno. Ne pa.povsod in ne povsod po isti logiki. Zato je zmeda tam (ce ne gledajo znakov) se pri tistih ki so vsaj nekajkrat letno tam. Kaj sele pri tujcih (ki pa obicajno bolj gledajo znake, vsaj upam)
 

henkl

Fizikalc
18. nov 2019
427
235
43
brez zamere, ampak tako razmišljanje imajo mnogi vozniki točno na tem mestu v tem krožišču:
velikokrat se mi zgodi, da se vozim po srednjem pasu v krožišču, dam desni smerokaz da menjam pas, ampak vozila z linhartove (kjer npr. stoji bela Tesla) vidijo samo prazen desni pas v krožišču in zapeljejo direktno pred mene.

primer iz ljubljane pa ni posebnost, temveč je primer pravilne postavitve prometne signalizacije. če bi bile pri tistem kržišču na obeh pasovih južnega uvoza na tleh narisane prečne črte ter celo trikotnik, kot je na mojem primeru, potem bi bila zadeva nedvoumna, tako pa očitno ni...
Tole si mal pozen za menjavo pasu:fredi:Pozabu vprašat kje misliš vn zavit-prvi po tesli al naslednjega?Drgač se pa tam vozim večkrat dnevno pa je res cel kup padalcev tko kt pravš-premajhn rondo
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.834
113
pri taščici
Premajhen je zato ker ima 5 priključkov in sorazmerno veliko prometa.
Ceprav sem jaz kljub temu velikokrat na notranjem pasu. Seveda ce delam vsaj pol kroga po njem.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
Tole si mal pozen za menjavo pasu:fredi:Pozabu vprašat kje misliš vn zavit-prvi po tesli al naslednjega?Drgač se pa tam vozim večkrat dnevno pa je res cel kup padalcev tko kt pravš-premajhn rondo
v končni fazi je vseeno, kdaj želim zapustiti rondo. če je zunanji pas prost, imam prednost pri prehodu nanj, ne pa da moram paziti še na padalce iz neprednostne ceste.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
Tako kot si napisal, ne. Ampak mora biti pravilno. Če pa se zaleti vate, ker je se je odločil, da bo zamenjal pas (iz levega na desnega), čeprav je videl, da vstopaš na desnega in da imaš vso pravico do tega, ker ima nekako skozi križišče in še 5m naprej potegnjeno polno črto, potem težko rečeš, da je vozil pravilno.
ne vem, jaz sem še vedno mnenja, da ima tisti v križišču prednost pred tistim, ki se vanj vključuje, zato slednji ne sme ovirati prvega ne med vključevanjem v križišče in ne kasneje med vožnjo po križišču.
 
  • Haha
Reactions: jekleni

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
ne vem, jaz sem še vedno mnenja, da ima tisti v križišču prednost pred tistim, ki se vanj vključuje, zato slednji ne sme ovirati prvega ne med vključevanjem v križišče in ne kasneje med vožnjo po križišču.
Se pravi tudi če se vštric peljeta še pol kroga do Lidla, in se notranji ("domačin", "tisti v krožišču") odloči menjati pas, ima prednost? (Pa za pikolovce, ne vštric, ampak notranji cca dolžino avta pred zunanjim.) Ali ta prednost poteče, ko zapeljeta mimo prvega izvoza, ali kako gre to?
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
To gre tako, da tisti ki se vključuje v križišče, ne zapelje direkt na zunanji pas in nadaljuje vožnjo vzporedno s tistim v križišču, temveč se pred križiščem ustavi (zmanjša/prilagodi hitrost ... whatever) in s tem odstopi prednost tistemu, ki je že v križišču, da lahko ta zapelje na zunanji pas
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Nisi odgovoril na vprašanje, do kdaj vključujoči nima prednosti "kasneje med vožnjo po križišču"

Bom pa ponovil: na tako označenem križišču južnak nima kaj ustavljat. Ko pride do krožišča, s prilagojeno hitrostjo in oprezen ter pozoren na vse, vidi, da je njegov pas prost. Pika. Nikjer še nisem zasledil, da prednost pomeni prednost pri menjavi pasu. Južnak ob vstopu ne ovira nikogar, ki vozi po svojem pasu. Kdor menja pas, mora pač to storiti varno "na svoj račun" in tu prednosti ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
odgovor je: po celem križišču. vsaj jaz ne vidim, da bi v zakonu kje pisalo "Voznik na krožnem križišču ima prednost pred voznikom, ki se vključuje na to križišče, ampak samo do prvega izvoza"
ključni problem tistega rondoja je v tem, da desni pas nima narisane prečne črte poleg trikotnega znaka, pa bi ga moral po pravilniku imeti. tako kot ga ima križišče tukaj pa tukaj pa tukaj in verjetno še kje. ker v teh križiščih je menda jasno, kdo ima prednost?
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.834
113
pri taščici
Se pravi tudi če se vštric peljeta še pol kroga do Lidla, in se notranji ("domačin", "tisti v krožišču") odloči menjati pas, ima prednost? (Pa za pikolovce, ne vštric, ampak notranji cca dolžino avta pred zunanjim.) Ali ta prednost poteče, ko zapeljeta mimo prvega izvoza, ali kako gre to?
Da, ker tisti ki se je vkljucil na zunanji pas, zato da bi naredil 3/4 kroga (mimo dveh izvozov). Take je treba v primeru vecpasovnih krozisc najkasneje na drugem izvozu "poslati" na izvoz. Ne pa ga pustiti da po zunanjem pasu naziga kroge. Ce bi tako vozili vsi.... Boste imeli poleti kolono od Bohinja pa do Beljaka
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: jekleni in ncnifrej

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
odgovor je: po celem križišču. vsaj jaz ne vidim, da bi v zakonu kje pisalo "Voznik na krožnem križišču ima prednost pred voznikom, ki se vključuje na to križišče, ampak samo do prvega izvoza"
ključni problem tistega rondoja je v tem, da desni pas nima narisane prečne črte poleg trikotnega znaka, pa bi ga moral po pravilniku imeti. tako kot ga ima križišče tukaj pa tukaj pa tukaj in verjetno še kje. ker v teh križiščih je menda jasno, kdo ima prednost?
Govorimo o konkretnem krožišču, ne o splošnih krožiščih. Ti vidiš problem, kjer ga v resnici ni. Domačin, ki gre na vzhod, ima pač težave - legalno jih lahko reši tako, da se zavrti cel krog, dejansko se bo ustavil in vrinil v kolono desnih južnakov (kot vsi povsod v tem položaju). Ampak domačinov, ki bi šli na vzhod, je malo, južnakov na Bled pa veliko, in je odločitev na koncu miselna.
Da pa ima nekdo prednost v krožišču, ker je vanj zapeljal prej, je bosa in je zrasla na tvojem zeljniku.

Sicer pa, vozi(te) tam, kot hočete. Sam grem tako redko mimo, da lahko mirno računam, da ne bom naletel nate ali na tvoje sledilce :evil:
 

Mr_Globus

Fizikalc
1. dec 2011
236
26
28
Če je zunanji pas prazen gres lahko v krozisce, pa ce se junak na notranjem pasu na trepalnice postavi.

jaz sem eden od tistih, ki vozi stalno po zunanjem pasu. Zakaj? Ker je vecina krozisc premajhna za menjavanje pasu. Ne mores v 15 -30 metrih 2x varno menjat pasu v zgoscenem prometu ob normalni hitrosti.
 
  • Jezen sem
  • Žalosti me
Reactions: luciano in blazek33

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.273
2.268
113
Pravilno zarisano koržišče.
Pravilno razvrščanje glede na nadaljevanje vožnja
Posnetek zaslona 2021-11-22 085811.jpg


Prednost tistega, ki že vozi po koržišču - (vozi narobe glede na to, da misli zapustiti krožišče)

Posnetek zaslona 2021-11-22 085849.jpg


Zunanji pas ima puščico za izvoz
Napačen način vožnje skozi križišče (zapuščanje z notranjega voznega pasu)
Na levi strani pravilno razvrščanje, želi zapustiti izvoz. Bel kombi nadaljuje z prevozom prvega izvoza z vključevanjem na notranji pas.
Avto Google gre lahko samo na AC!

Posnetek zaslona 2021-11-22 085942.jpg



Ja, vožnja skozi krožna je jeb...-a (Drugič)
 

Priponke

  • Posnetek zaslona 2021-11-22 085913.jpg
    Posnetek zaslona 2021-11-22 085913.jpg
    313,7 KB · Ogledi: 111

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Meni je sicer to krožiče pri Lescah zelo všeč, ker niso naredili "splošnega" krožišča, ampak so upoštevali frekvenco "uvozov" in "izvozov" - tako da niso vsem smerem omogočili simetrične obravnave. Z avtoceste je pač želja na Bled običajno veliko višja, kot pa je želja vseh skupaj zavijati proti Jesenicam in ostalim vasem po stari cesti.
Tudi z zahoda se da pravilno zapeljati v to krožišče in zapeljati na prvi izvoz (levi pas), ker so tako narisane črte (in tudi puščice) in nikogar ne oviraš, ker z desnega pasu vsi zavijajo desno.
Marsikdo tukaj kar spregleda tisto šrafirano površino na jugu, ki je NAMENSKA - zato, da se avtocesta z lahkoto prazni, ker ima desni pas ves čas prosto pot.
Zmedo povzroča samo znak "nimaš prednosti" za južnjake, ki naj bi veljal samo na levem pasu z juga.

Že iz te debate pa se vidi, da tako dobro zamišljena rešitev v naravi morda ne funkcionira zelo dobro, ker imamo uporabniki marsikdaj pomanjkljivo znanje, omejene sposobnosti sklepanja in smo do ostalih tudi malo nestrpni. :( V tej debati se nas je pofočkalo res veliko, ki imamo vsaj eno od teh težav.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
kaj desni notranji pas je samo za desno?

Sulc: Avsenikovo krožišče? Tisto je katastrofa.
 

kazamurnik

Fizikalc
3. avg 2008
1.601
5
38
katastrofa je turbo krožišče ki ni krožiče da bi naredil krog okrog in pa tista mikro krožišča kjer se šlepar zatakne.....celo na tako malega krožnega sem naletel ,da z z nekaterimi avti ne narediš kroga
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new