Kateri izvoz iz krožišča je pravilen?

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Ehh....... 90% krožišč v Sloveniji je preozkih za pravilen manever: Vključitev v notranji pas, nato pravilna razvrstitev na zunanji pas in (drugi) izhod.
Po mojih izkušnjah jih 59% vozi po samo zunanjem pasu, ostalih 39% pa direktno iz notranjega na izhod. 2% pa pravilno......

Čakam da se Mirsi oglasi z uradnimi zakoni, da ne smeš po levem mimo prvega izhoda.... in drugo stran, ki govori drugo, da črte dovoljujejo..
 

stariata

Pripravnik
12. jul 2010
55
1
8
jekleni, citiram tvoje besedilo:"Od kod (in kdaj) imajo vozila na zunanjem pasu prednost? Ima na Celovški tisti, ki vozi po desnem pasu, prednost pred onim, ki vozi po levem?" in še enkrat prepišem kar si napisal.. tisti, ki vozi po desnem pasu, prednost pred obin, ki vozi po levem.
torej moj odgovor bo enak prvemu, da na celovški kot na vsestalih cestah in krožiščih im tisti na desnem pasu prednost pred tistim na levem pasu, pri zavijanju desno.
ti pa si kar nenadoma prešel na teorijo, da se ne morta srečati in ne moremo govoriti o prednosti če na desnem pasu ni nikogar.... kaj vse si boš še izmislil. konec diskusije.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
.... tisti, ki vozi po desnem pasu, prednost pred obin, ki vozi po levem.
torej moj odgovor bo enak prvemu, da na celovški kot na vsestalih cestah in krožiščih im tisti na desnem pasu prednost pred tistim na levem pasu, pri zavijanju desno.
....
prvi in drugi stavek nimata enakega pomena
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Hvala za razjasnitev.

V Alter presojo dajem še npr. krožišče, kakršno je na sliki.
S spodnje strani pripelješ v krožišče po desnem pasu. V krožišče pripelješ po svojem pasu; tisti, ki so že v krožišču, imajo svoj (notranji) pas. Morda želijo na izvoz na desni strani slike. Radi potrobijo, če nimajo absolutne prednosti.
Kaj mislite, kako je s tem?
Capture.JPG
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.970
813
113
Hvala za razjasnitev.

V Alter presojo dajem še npr. krožišče, kakršno je na sliki.
S spodnje strani pripelješ v krožišče po desnem pasu. V krožišče pripelješ po svojem pasu; tisti, ki so že v krožišču, imajo svoj (notranji) pas. Morda želijo na izvoz na desni strani slike. Radi potrobijo, če nimajo absolutne prednosti.
Kaj mislite, kako je s tem?
Poglej priponko 50454
čak da dokončajo karkoli že delajo iz smeri Bleda... potem bo pa sploh pizdarija kle...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Hvala za razjasnitev.

V Alter presojo dajem še npr. krožišče, kakršno je na sliki.
S spodnje strani pripelješ v krožišče po desnem pasu. V krožišče pripelješ po svojem pasu; tisti, ki so že v krožišču, imajo svoj (notranji) pas. Morda želijo na izvoz na desni strani slike. Radi potrobijo, če nimajo absolutne prednosti.
Kaj mislite, kako je s tem?
Poglej priponko 50454
Na takem krožišču bi ob spodnjih uvozih moral bit desni uvoz za prvi izhod in tam obvezen izvoz - polna črta za naprej. Ker tega ni, imaš pa odvzem prednosti bi po moji logiki moral spustit tiste na notranjem pasu (drugega nimajo), ki izvozijo na prvem izvozu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano in Hanzi

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Moral al “moral” je zdaj vprašanje …

Po zakonu ne moraš, po ZKP in kulturi pa tega vprašanja (moral ali “moral”) sploh ne bi smelo biti - torej ga spustiš mimo.
Za “nedomačina” so pa taka krožišča triky, ker dejansko ne pričakuje projektila z leve …

edit: seveda vsem pomaga, če ima levi projektil pravočasno dan desni žmigavec - kar pa je naslednja debata.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
talne označne na tem krožišču niso v skladu s Pravilnikom o prometni signalizaciji, kjer za trikotni znak (2101) piše:
"Znak mora biti postavljen neposredno pred vključevanjem na prednostno cesto. Postavlja se v kombinaciji s prekinjeno široko prečno črto (5212) na vozišču, če širina in zaključna plast vozišča omogočata njeno izvedbo. "
Te prečne črte pa na desnem pasu spodnjega uvoza ni...
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
glede na vse oznake, mora tisti iz notranjega pasa narediti pravilno menjavo pasu, nato izhod.

Ne moreš pričakovati, da bo tujec vedel, da mora tukaj paziti, da ima notranji pas "prednost"....

Realno bi rekel, da če poči, je deljena krivda..... uvoznik trdi, da je notranji voznik sekal polno črto, on pa trdi, da ima prednost zaradi znaka....
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.892
113
pri taščici
Ker ima tisti ki je ze v rondoju prednost pred tistim ki se vkljucuje, bi bilo lepo da mu vključujoči naredi "zadrgo" in prilagodi hitrost tako da bo skocil pred njim ali za njim na desni pas. Seveda ob pogoju da prizge smernik. Ce pride do nesrece bo pa kriv levi, ker je menjal pas ne da bi se preprical ce to lahko varno stori. V takih primerih vedno pustim plac za zadrgo..
 
  • Všeč mi je
Reactions: ribicija

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.970
813
113
vse lepo in prav v teoriji.. ampak tisti, ki tega rondoja ne poznate.. po moji oceni je za to količino prometa občutno premajhen.. izvozi so si blizu.. še dpbr da na tistem šrafiranem delu - velikokrat stojijo policaji :p
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
talne označne na tem krožišču niso v skladu s Pravilnikom o prometni signalizaciji, kjer za trikotni znak (2101) piše:
"Znak mora biti postavljen neposredno pred vključevanjem na prednostno cesto. Postavlja se v kombinaciji s prekinjeno široko prečno črto (5212) na vozišču, če širina in zaključna plast vozišča omogočata njeno izvedbo. "
Te prečne črte pa na desnem pasu spodnjega uvoza ni...
Ta iz spodnjega uvoza torej naleti na znak "prihajaš v krožišče, nimaš prednosti", dejansko pa ostane na svojem pasu in se ne vključuje na noben drug pas.
Meni se to zdi sicer dobra ideja za pretočnost, če je desni izvoz zelo nezanimiv in le sem in tja kdo želi nanj, spodnji uvoz pa je veliko frekventnejši in ga je treba tekoče "prazniti". Označbe pa res niso ok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: naliM
5. apr 2015
1.337
692
113
Ja ta na notranjem mora it en cel krog, če nima prostora, da zavije na zunanjega. Ne pa da trobi in kot je običajna praksa, ustavi.
 

Ledenko

Guru
18. jul 2011
2.475
862
113
A ni tak uvoz precej podoben tudi v Ljubljani na Bavarcu, če greš iz Dunajske na Tivolsko (tam seveda ne gre za krožišče)?
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Hvala za razjasnitev.

V Alter presojo dajem še npr. krožišče, kakršno je na sliki.
S spodnje strani pripelješ v krožišče po desnem pasu. V krožišče pripelješ po svojem pasu; tisti, ki so že v krožišču, imajo svoj (notranji) pas. Morda želijo na izvoz na desni strani slike. Radi potrobijo, če nimajo absolutne prednosti.
Kaj mislite, kako je s tem?
Poglej priponko 50454
Ne razumem, kaj tu ni jasnega. Kdor pripelje po desnem pasu v krožišče, pri tem ne ovira nikogar. Izrecno mu ni odveta prednost (za razliko od ostalih treh uvozev). Ko se prišlek z juga sreča z domačinom v krožišču, sta oba že v krožišču in kakršnakoli prednost domačina (iz 1. odstavka 60. člena ZPrCP) je že izpuhtela. Na tistih 20 m mora domačin zamenjati pas (po 1. in 2. odstavki 42. člena ZPrCP). Če pri tem trobi, dela pekršek iz 1. odstavka 70. člena ZPrCP, kar me preseneča, ker bi od domačinov ne pričakoval, da bodo takole tvegali 40€. Mimogrede, južnak ima prosto pot do Bleda (ali vsaj iz krožišča) in mu ni potreben noben manever. (Moral bi se sicer spraviti na notranji in potetakoj na zunanji pas, ampak tega ne bo naredil, še posebej, če je na notranjem pasu domačin).
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ne razumem, kaj tu ni jasnega. Kdor pripelje po desnem pasu v krožišče, pri tem ne ovira nikogar. Izrecno mu ni odveta prednost (za razliko od ostalih treh uvozev). Ko se prišlek z juga sreča z domačinom v krožišču, sta oba že v krožišču in kakršnakoli prednost domačina (iz 1. odstavka 60. člena ZPrCP) je že izpuhtela. Na tistih 20 m mora domačin zamenjati pas (po 1. in 2. odstavki 42. člena ZPrCP). Če pri tem trobi, dela pekršek iz 1. odstavka 70. člena ZPrCP, kar me preseneča, ker bi od domačinov ne pričakoval, da bodo takole tvegali 40€. Mimogrede, južnak ima prosto pot do Bleda (ali vsaj iz krožišča) in mu ni potreben noben manever. (Moral bi se sicer spraviti na notranji in potetakoj na zunanji pas, ampak tega ne bo naredil, še posebej, če je na notranjem pasu domačin).
Si namerno spregledal znak odvzem prednosti v krožišču? Res pa ni pospremljen s pravilno talno označbo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sass