Kamping prikolica, oprema, firme

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.279
45
48
Ima kdo tukaj veliko izkušenj s tem oz. se dobro spozna? Ali pa pozna kak dober forum v tej smeri?
Nekaj se odločam v tej smeri pa imam kup vprašanj.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.430
9.370
113
Vprašaj
smile-1.gif
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.279
45
48
No pa dajmo. Smo tri članska družina z majhnim otrokom in do sedaj so bile naše počitnice apartmaji, hoteli, v zadnjem času pa mobilne hišice v kampih. In nad tem zadnjim smo navdušeni, sploh s teraso, svobodo, kampi itd... Ker si mobilne hiše ne moremo privoščiti, pa še stacionarna je in ko vidim kakšne potujoče hotele imajo eni s sabo v kampu in kako si potem zrihtajo okolico, mi je to zelo zanimivo.

Torej rabili bi premično domovanje s teraso zraven po domače, bi pa hodili v različne kampe južno in tudi zahodno od nas pa še v kake hribe v Avstriji.

Najprej sem gledal avtodome, ampak cenovno mi ne gre to skozi, je kar drag špas, stari 10 let plus pa me ne vlečejo. Tudi nekoliko utesnjeni so in nisi mobilen ko si nekje parkiran, kar mi je grozno. Mi rabimo avto, da raziščemo kraje naokoli.

Potem pride prikolica. Meni nič jasno, firm polno. Najprej sem se zagrel za Hobby, potem, Adrio, Fendt, na koncu pa Knauss. Ima katera kaj prednosti pred ostalimi. Budget je do 20.000 eur. Rad pa bi veliko, da je prostorna in, da ima vse notri (tuš, wc, kuhinjo, gretje in klimo) ter, da spijo vsaj 4 ljudje, dva na skupnem in dva na ločenem ležišču.

Mora imeti tudi veliko tendo, stojalo za kolesa, am... Kaj še?

Kot pravim ne vem na kaj pazit, kako je s temi wcji, tuši, kuhinjami, so sploh uporabni ali se da to priklopit nekako direktno v kampu na kaj?

Za vozit prikolico potrebuješ kak izpit? Avto je po moje ok, 180 konjski dizel.

Priporočate kako drugo rešitev?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.430
9.370
113
Kar se firm tiče so vse naštete plus Dhetlefs OK, tko da kupiš tisto, ki ti ponuja več. V glavnem imajo vse ALKO podvozje ITD. Tloris izbereš in opremo in začneš zbirat ponudbe. Prodajalec na vodovodni v LJ ti pripelje iz tujine tudi po naročilu, takšno kot želiš.

Budget imaš za nabavo prikolice več kot dovolj visok, če se spraviš pa na rabljeno pa tudi z luksuz opremo ne bo težav. Ste tričlanska familija, boste v prihodnosti 4 ali 5 članska, tukaj pazi na število ležišč, glede na to, da bi rad prikolico uporabljal kot avtodom, pazi, da le ne bo prevelika, čeprav s temi podvozji ni več panike. Priporočal bi ti še sistem na dalinca, da ne boš prerival zadeve na roke. Za nas pavšaliste, ki to prerivamo dvakrat na leto je to brezveze.

180 konjski dizel, OK, kaj pa teža? Skupna dovoljena teža avta in prikolice ti ne sme presegat 3500 kilogramov, tako, da bodi pozoren na to. Če ti presega, potrebuješ izpit koda 96, ki ti poveča to skupno dovoljeno maso na 4250. Pazit moraš tudi, da ne presežeš največje dovoljene mase slupine vozil, ki ti piše v homologacijskem kartončku od avta.

WC, tuš, je funkcionalno, mogoče ti pove še kak, ki ta tuš dejansko uporablja. Ponavad natankaš vodo v rezervoar, daš not tableto proti algam in je to to. WC je precej hito poln in ko prazneš ( pa praznem samo od otrok, svojih ne spuščam not) je kar zanimivo in ni za pred kosilom, tko da za odraslega za redno potrebo za dve odrasli osebi ravno ni, moji otroc pa skos kodjo v ta WC (trije ga nafilajo v ene 3-4 dneh). So pa sanitarije v vsakem kampu, tko da je tuš in WC tam.

Kar se tiše predprostora, definitivno tenda zaradi mobilnosti ali pa kak hitropostavljivi predšotor, glede na to, da bi mel kot avtodom. Drugače je klasičen predprostor zmaga.

Nove prikolice imajo kuhinje hudo opremljene, sem ravno zdaj videl eno Hobbijevo (pri firmah vsak svoje hvali, v resnici je pa vse isti šmorn). Fajn je, da imaš (glede na avtodomarske želje) priklop na avtu, ki bo dajal 12 V še na hladilnik, tko da ti dela med vožnjo.

Še kaj?
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.574
17
38
mi mamo malo adrio, na tretjo tablico, smo štirje, počasi bomo morali na večjo, ker je pograd samo 70 cm širok.
jaz bi pogledal tudi v novo mesto, adria slovi po tem, da nudi veliko za zmeren denar, pa še "naša" je.
mi vode v prikolici sploh ne uporabljamo (smo se tak navadili, ker pač pri rabljeni prikolici ni delala), Wc pa samo ponoči (lulanje), drugače uporabljamo sanitarije po kempih.
cel predšotor uporabljamo redko, le če kdo tudi v njem zunaj spi, uporabljamo pa samo streho brez stranic. se hitro naštima, vendar spet dlje, če imaš samo tendo, ki je zelo praktična.
manjša je bolj okretna, a zahteva kompromis pri udobju, večja je udobna, a za manevriranje in iskanje prostorčkov po malo bolj polnih kempih nekoliko zahtevnejša.
morda bi začel z manjšo in rabljeno (ziher jo boš kam na začetku tresnil) in pol prešaltal na večjo.
drugače pa lahko noter veliko pelješ, kar malo razbremeni vlečno vozilo, moraš pa pazit ja na skupne teže. 180 konjski dizel je po mojem odličen, v kolikor ni SUV (ker boš pretežek). jaz mam 140 konjskega in gre čisto ok, prej sem mel 90-konjskega dizla in je tudi šlo.
težje stvari na tla, pa kljuke ne preveč obremenit. novejše prikole imajo že vse protinihajno kljuko.
drugače pa preberi prikoličarski forum, kot je že nekdo svetoval. zveš vse in še več.
pa prikola ni fajn, če pogosto menjuješ avtomobile, saj moraš potem vedno znova kljuko nameščat in seveda plačevat :)
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.279
45
48
Pa se vam zdi prikolica boljša opcija od avtodoma recimo? Cenovno gledam, da sigurno, ampak mogoče bi do 20.000 eur tudi dobil soliden avtodom?

Za kaj bi uporabljal zadevo? V prvi vrsti za 14 dni do 3 tedne morja na dveh lokacijah. Roadtripe po Evropi in obiske mest ter obisk visokogorskih kampov.

Gre pa se mi za to, da dobim svobodo dopusta + zapravim manj kot sedaj, ker kampi so v večini precej cenejši od hotelov ipd.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.430
9.370
113
Avtodom je udobnejša varianta, meni se po pravici povedano prikolice nebi dalo vlačit, sploh v visokogorske kampe. Če ste trije in boste trije ostali, kupiš en avtodom pa je.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.425
780
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Citat:
Uporabnik sumica pravi:

Gre pa se mi za to, da dobim svobodo dopusta + zapravim manj kot sedaj, ker kampi so v večini precej cenejši od hotelov ipd.

S tem se nebi ravno generalno strinjal..Kampi so zadnja leta postali zelo dragi, sploh za kamperje in prikolice. Da o parceliranih prostorih z nekaj sence na višku sezone sploh ne govorim (če imaš sploh to srečo, da dobiš kaj prosto). Bistvo avtodoma je v drugih užitkih, ne pa ravno zato da boš na dolgi rok bolj ekonomično gledal na dopust. No, to je moje mnenje.
cool-1.gif
 

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.549
36
48
44
Če denar ni ovira, potem bi tudi jaz izbral avtodom ( po vsej verjetnosti). Tako pa tudi sam letos aktivno iščem kako ugodno prikolico z dobro razporeditvijo.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
Pa se vam zdi prikolica boljša opcija od avtodoma recimo? Cenovno gledam, da sigurno, ampak mogoče bi do 20.000 eur tudi dobil soliden avtodom?

Za kaj bi uporabljal zadevo? V prvi vrsti za 14 dni do 3 tedne morja na dveh lokacijah. Roadtripe po Evropi in obiske mest ter obisk visokogorskih kampov.

Gre pa se mi za to, da dobim svobodo dopusta + zapravim manj kot sedaj, ker kampi so v večini precej cenejši od hotelov ipd.

Imeti AD zato, da bi se predvsem(!) izležaval, je metanje denarja stran.
Tuš, WC v prikolici: da, če boš z njo tudi precej potoval; sicer imaš vse v vsakem kampu. Pri izbiri prikolice (ali AD-ja) bodi pozoren na mere postelj. Marsikje so postelje (pogradi) premajhni - seveda prodajalec reče, da je za otroka dovolj, ampak otroci zelo hitro zrastejo. Glej predvsem dolžino, ker prodajajo se tudi take, kjer je dolžina samo 175 cm...

Samo v razmislek: sam AD najamem, ko gremo na potovanje; ko se gremo izležavat, se gremo s šotorom.

V vsakem primeru pa, kot je rekel Janch - kampiranje ni budget varianta dopusta; je predvsem način preživljanja le-tega...

PS: Prikolice se dajo tudi najeti. Preden se boš odločil za nakup se raje dvakrat odloči za najem (različne tipe prikolice). Šele ko zadevo res uporabljaš vidiš, katera razporeditev vam najboljše ustreza...
 
Nazadnje urejeno:

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik Janch pravi:
Citat:
Uporabnik sumica pravi:

Gre pa se mi za to, da dobim svobodo dopusta + zapravim manj kot sedaj, ker kampi so v večini precej cenejši od hotelov ipd.

S tem se nebi ravno generalno strinjal..Kampi so zadnja leta postali zelo dragi, sploh za kamperje in prikolice. Da o parceliranih prostorih z nekaj sence na višku sezone sploh ne govorim (če imaš sploh to srečo, da dobiš kaj prosto). Bistvo avtodoma je v drugih užitkih, ne pa ravno zato da boš na dolgi rok bolj ekonomično gledal na dopust. No, to je moje mnenje.
cool-1.gif
Od kje folku to, da je za npr. prikolico ali AD dražje kot šotor?
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.519
260
83
Ker to dejansko velja v manjših kampih, kjer nimajo parcel, tam obračunajo šotor / prikolica ter število oseb., kjer pa so urejene parcele, pa nima veze ali postaviš na parcelo rolerje ali 8m prikolico.
 
Nazadnje urejeno:

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.279
45
48
Jaz tudi ne vem od kje ljudem, daje campiranje noro drago. Mogoče je bilo včasih ceneje, ampak sedaj dam za mobilno hiško 50% več kot bi dal za kamp prostor prve kategorije s prikolico recimo. Res je, da je hiška luksuz, ampak dobra prikola + prostor s teraso in tendo pride blizu, pa še mobilno je.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.379
171
63
Evo en frišn info iz prve roke:

Prikolica, 2 odrasli osebi in en otrok 3 leta, elektrika

Bili smo v Splitu, 8 noči, prišlo nas je 213 eur, kar je na noč prb 26 eur.

Najcenejša hišica za recimo dve osebi (ne vem kako je za otroka plac), brez kuhinje je pa v tem obdobju 49 eur. Če hočem približek tega kar imam v prikolici, torej še kuhinjo in otroka v svoji postelji pride 75. Glede na to, da se ravno v tem sezona kučice prelomi, bi dal kakšen dan celo 99 eur.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.934
10.347
113
ni računice, za 20k€ grem 10 let na super dopust s familijo , kam češ. pika. nepa da fijakam prikolo gori doli, pa pospravljeanje pa letno čiščenjepa kurca palca. Nein danke.

če je pa je to strašno veselje, potem pa prosim ne gledan na denar.
 

jello

Guru
22. sep 2008
10.054
3.796
113
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
za 20k€ grem 10 let na super dopust s familijo , kam češ.

To je 2 jurja na leto in velja ob dveh predpostavkah:
familija = 2 odrasla + 1 otrok do dveh let
kam češ = hrvaška, grčija, egipt, turčija
oziroma še tretja: preostalih 50 tednov v letu si doma.

Za nekje 4 leta bi pa mogoče celo zneslo.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
4
36
ena vas naprej od Jest-a
Če za tebe ni računice, je morda za nekoga drugega...
Sicer pa lahko 20k€ vredno prikolico po 10 letih še vedno lahko prodaš za 10k€; torej imaš na voljo samo še 10k€
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
za 20k€ grem 10 let na super dopust s familijo , kam češ.

To je 2 jurja na leto in velja ob dveh predpostavkah:
familija = 2 odrasla + 1 otrok do dveh let
kam češ = hrvaška, grčija, egipt, turčija
oziroma še tretja: preostalih 50 tednov v letu si doma.

Za nekje 4 leta bi pa mogoče celo zneslo.
Prištej še stroške premika prikolice (gorivo), stroške registracije in zavarovanja, stroške kampiranja, stroški hrane, stroške vzdrževanja,... Prikolica in avtodom sta rentabilna, če nisi zaposlen (upokojen, bogati straši, zadeneš na Lotu, si aktiven športnik in hodiš po tekmovanjih...) in si lahko vsaj tretjino leta od doma ali če jo oddajaš/deliš z drugimi.

Če pa denar ni problem je pa vsekakor dobra izbira.