Večja vsota denarja - kako varčevati?

Prevarant

Zelenc'
20. jul 2020
7
0
1
Ob reki Savi
Pozdravljeni!

Imam nekaj vprašanj glede varčevanja. Stvar je taka, da sem nedavno podedoval večjo vsoto denarja, ki ga imam trenutno na svojem bančnem računu. Ker pa denar na banki očitno propada, sem se odločil, da se malo pozanimam naokoli kako in kaj in si morda vmislim kakšen način varčevanja. Malo sem se o tem že pozanimal, ampak kakšen dodatni predlog ni nikoli odveč. Nekaj na to temo sem tudi prebral na tem forumu - vidim da obstaja podobna starejša tema kjer ljudje na široko govorijo, da je denar treba porazdeliti v sklade. Ker o tem še nimam izkušenj, bi prosil za kakšne nasvete. Najbolj me zanima kako to deluje in kje naj bi ta denar vložil oz. s kom se naj sploh posvetujem o teh zadevah (npr. kako se ti skladi urejajo, kakšni so stroški, kakšni so davki, kakšni skladi so sploh na voljo, kam je pametno vložiti, na kaj je treba biti pozoren, itd).

Na moji banki so mi omenili zavarovalnico WienerStadtische. Kdo pozna?

Kolega pa mi je omenil, da se naj raje obrnem na finančno svetovanje Vezovišek. Oni naj bi imeli neko platformo kjer potem sami spremljajo in urejajo te sklade. Ima kdo kakšno izkušnjo z njimi?


Hvala za kakršne koli (koristne) nasvete.

lp
Janez.
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.768
261
83
Največja slovenska vas
Malo preposlusaj podcaste Money how (slovenski), kjer je veliko koristnih nasvetov.

Moje mnenje, da je potrebno imeti del denarja v skladih, ki sledijo raznim indexom (MSCI, S&P500…), del v posameznih visokorastocih delnicah ($TSLA, $NVDA…), del v delnicah, ki izplacujejo dividende ($ABBV, $PEP,…), del v plemenitih kovinah in manjsi del v spekulavnih nalozbah (kripto, startup investment,…).

Seveda je vedno opcija nepremicnina, ki ob primerni ceni in lokaciji ohranja vrednost in raste vsaj s stopnjo inflacije.

Ce se ne znajdes sam z investiranjem preko platform (IBKR, E-toro, T212,…), so vedno opcija druzbe za financno svetovanje, ki pa imajo seveda doloceno provizijo. Ljudje pohvalijo investiranje preko BKS banke in preko Ilirike.

Nic od tega ni nasvet, zgolj opazanja. Na koncu se bos moral odlociti sam in v primeru dobicka/izgube stati za svojimi odlocitvami.

Res da trenutno zgleda trg pregret, vendar tudi na varcevalnem racunu izgubljas 2-3% na letni ravni (inflacija). Kdaj bo naslednji padec/kriza, tudi najizkusenejsi financni svetovalci ne znajo povedati.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Moj nasvet, del zlato, ostalo delnice KRKG, težko tam sfališ .

Gotovina nekje minus 6 % letno realno, delnice KRK G z upoštevanjem inflacije in dividendo nekje + 5 do +15 % letno.

Ve pa vsak za sebe .... lahko poskusiš še en manjši del v vzajemne sklade, vendar je treba vedeti, kdo je zaupanja vreden.

BTC, je pa čista špekuacija, če že sam ne bi , kaj več od 5 % tu vlagal.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.336
9.070
113
kaj je večja vsota pol mio? 50k€? 100k€...za 50 kilo je bolj tema, in je se drugače vloži kot pol mio...in podobno...
 

sandfield

Zelenc'
21. sep 2016
14
2
3
Pozdravljeni!

Imam nekaj vprašanj glede varčevanja. Stvar je taka, da sem nedavno podedoval večjo vsoto denarja, ki ga imam trenutno na svojem bančnem računu. Ker pa denar na banki očitno propada, sem se odločil, da se malo pozanimam naokoli kako in kaj in si morda vmislim kakšen način varčevanja. Malo sem se o tem že pozanimal, ampak kakšen dodatni predlog ni nikoli odveč. Nekaj na to temo sem tudi prebral na tem forumu - vidim da obstaja podobna starejša tema kjer ljudje na široko govorijo, da je denar treba porazdeliti v sklade. Ker o tem še nimam izkušenj, bi prosil za kakšne nasvete. Najbolj me zanima kako to deluje in kje naj bi ta denar vložil oz. s kom se naj sploh posvetujem o teh zadevah (npr. kako se ti skladi urejajo, kakšni so stroški, kakšni so davki, kakšni skladi so sploh na voljo, kam je pametno vložiti, na kaj je treba biti pozoren, itd).

Na moji banki so mi omenili zavarovalnico WienerStadtische. Kdo pozna?

Kolega pa mi je omenil, da se naj raje obrnem na finančno svetovanje Vezovišek. Oni naj bi imeli neko platformo kjer potem sami spremljajo in urejajo te sklade. Ima kdo kakšno izkušnjo z njimi?


Hvala za kakršne koli (koristne) nasvete.

Pozdravljeni!

Imam nekaj vprašanj glede varčevanja. Stvar je taka, da sem nedavno podedoval večjo vsoto denarja, ki ga imam trenutno na svojem bančnem računu. Ker pa denar na banki očitno propada, sem se odločil, da se malo pozanimam naokoli kako in kaj in si morda vmislim kakšen način varčevanja. Malo sem se o tem že pozanimal, ampak kakšen dodatni predlog ni nikoli odveč. Nekaj na to temo sem tudi prebral na tem forumu - vidim da obstaja podobna starejša tema kjer ljudje na široko govorijo, da je denar treba porazdeliti v sklade. Ker o tem še nimam izkušenj, bi prosil za kakšne nasvete. Najbolj me zanima kako to deluje in kje naj bi ta denar vložil oz. s kom se naj sploh posvetujem o teh zadevah (npr. kako se ti skladi urejajo, kakšni so stroški, kakšni so davki, kakšni skladi so sploh na voljo, kam je pametno vložiti, na kaj je treba biti pozoren, itd).

Na moji banki so mi omenili zavarovalnico WienerStadtische. Kdo pozna?

Kolega pa mi je omenil, da se naj raje obrnem na finančno svetovanje Vezovišek. Oni naj bi imeli neko platformo kjer potem sami spremljajo in urejajo te sklade. Ima kdo kakšno izkušnjo z njimi?


Hvala za kakršne koli (koristne) nasvete.

lp
Janez.
Kdaj pa boš potreboval ta denar? Za eno ali dve leti je vse razen banke precej tvegano, soočiti se boš moral z vprašanjem, ali sprejmeš padce do 30% (košarica delnic), 50% (posamezne popularne delnice), xx% kripto itd.
Če je tvoj namen predvsem ohranjanje vrednosti, raje ne špekuliraj.

Za več let pa je najzanesljivejši odgovor diverzificiran vzajemni sklad ali etf(če bi za isto rad plačal malo manj). Na slo-tech forumu je več niti o razlogih za izbiro posameznih etf, stroških in davkih, borznih hišah itd . Načeloma se tam strinjamo, da imajo vzajemni skladi kar velike stroške glede na to, kako enostavno je kupovati etf direktno na borzi.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Ma ne, no, spet ena taka tema??? Jaz bi take teme PREPOVEDAL z zakonom!
Kaj dejansko bi avtor rad? Da mu svetujemo, kam naj vloži? Jest bi najraj vlagal v Eto. Majo dobre kumarce za vlagat ...

Če pa kdo misli, da lahko da kak univerzalni nasvet, pol pa le ... jest pravim delnice NLB, ker je bla dons objava za višje dividende, mal v palce (zlate, seveda - ampak tukaj ne gre za strašne donose, bolj za ohranjan je vrednosti), mal v kripto ... pa bo kmal zmanjkal, garantiram. Ne denarja, vložka sm mislu ...

Zdaj pa sem prepričan, da bo komu moj nasvet všeč, nekaterim pa tudi ne ...

Dejte no že nehat s temami:
-kam naj vložim denar?
-kater avto naj kupim (razen, če se ne odločaš med dvema, tremi)?
-kam naj grem na morje?

in podobno.
Fak, no ...
 
  • Ljubezen
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg in McGiver

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.533
2.388
113
Če denar čaka na banki na boljše vstopno točko ne bo nič falil.

Sedaj pravimo, da smo že par let pred crashem enkrat bo že. Pa gleda, kako sedaj noče noben obresti dvignit bo padec hud in okrevanje dolgo.

Da bo srebro, zlato enkrat kaj vredno, bi se morala zgodit že mad max situacija, da se bomo par let z lopati tepli med sabo. Kripto se pa ve, da nima nobene uporabne vrednosti....
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.533
2.388
113
Tesla se pa ve, da je najhujši nateg po Enronu in Theranosu.


image_2021-11-06_162436.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: jest5