Kako se rešiti zobnega kamna na naraven način (brez ustnega higienika)?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Zdaj pa eno vprašanje glede tega zobnega kamna. Ko sem bil ene 2 leti nazaj na rednem pregledu sem vprašal zobozdravnika da če imam kaj zobnega kamna, da se to pri meni še nikoli ni čistilo, ipak sem že stari konjo. Pa je bil odgovor da zobni kamen imajo samo tisti z slabo ustno higieno? Nisem čisto prepričan če je zraven omenil še kadilce ampak me je šokirano pogledal zakaj bi jaz to imel? No kako je s tem?
 
  • Haha
Reactions: ales85
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Zdaj pa eno vprašanje glede tega zobnega kamna. Ko sem bil ene 2 leti nazaj na rednem pregledu sem vprašal zobozdravnika da če imam kaj zobnega kamna, da se to pri meni še nikoli ni čistilo, ipak sem že stari konjo. Pa je bil odgovor da zobni kamen imajo samo tisti z slabo ustno higieno? Nisem čisto prepričan če je zraven omenil še kadilce ampak me je šokirano pogledal zakaj bi jaz to imel? No kako je s tem?
Zamenjaj zobozdravnika, ali pa ga pošlji na kako sicer obvezno izobraževanje.
 

Darwinko

Zelenc'
9. sep 2022
22
-24
3
Meni se kamen ni nikoli delal, razen zadnjih par let se dela na notranji strani spodnjih zob, tu ko je zleza slinavka.

Zobe redno perem in kar je zanimivo, kamen nato sčasoma sam odpade...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Philips električna krtačka, dost nova ščetka (stare postanejo mehke) - pa nič goljufanja pri krajšanju tajmerja..
zaenkrat v redu..
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.506
1.000
113
Samo eno opozorilo glede električne krtačke - če imaš mehko zobno meso/dlesni, ti lahko električna krtačka (ali celo preveč energično ročno ščetkanje) povzroči erozijo oz. odmik mesa od spodnjega dela zoba. Zadeva je trajna in je kirurški poseg edina opcija za zdravljenje skrajnjih primerov, za vse ne-skrajnje primere pa lahko samo upaš, da ti ne bo povzročilo preveč težav.

Fino je pred vsako akcijo "na svojo roko" posvetovati se s (kompetentnim, izobraženim) zobozdravnikom ki ti pogleda v gobec in ti lahko svetuje kaj in kako glede na tvoj konkretni primer.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Zamenjaj zobozdravnika, ali pa ga pošlji na kako sicer obvezno izobraževanje.

Kurba tečn si kot driska, težki poznavalec v temi o nepremičninah, v temi o pičkah, kriptovalutah, televizorjih, ni da ni. Povsod si in vse veš. Aja pa ne trdim da nimaš prav, ampak argumentiraj. Pa ta zobozdravnik mislim da je kar eden boljših, brez skrbi. Ampak tudi meni se je zdelo čudno. Nima pa doma nihče kamna. Morda tudi dedni faktor.
 
  • Haha
Reactions: B81

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113

KDO IMA LAHKO ZOBNI KAMEN?​

Njegov pojav je odvisen od pogostosti čiščenja zob, gladkosti zoba in sestave sline. Če slina vsebuje veliko kalcija in fosfata, ki povzročita mineralizacijo mehkih zobnih oblog, se pojavlja pogosteje.

Očitno ta moj zobozdravnik le ni tako neumen. Tudi ko pogledam drugje piše prav povsod da je glavni vzrok ustna higiena. Seveda pa so tukaj še drugi faktorji. Ampak očitno je to glavni dejavnik. Seveda, za rakom pljuč zbolijo tudi tisti ki ne kadijo.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113

KDO IMA LAHKO ZOBNI KAMEN?​

Njegov pojav je odvisen od pogostosti čiščenja zob, gladkosti zoba in sestave sline. Če slina vsebuje veliko kalcija in fosfata, ki povzročita mineralizacijo mehkih zobnih oblog, se pojavlja pogosteje.

Očitno ta moj zobozdravnik le ni tako neumen. Tudi ko pogledam drugje piše prav povsod da je glavni vzrok ustna higiena. Seveda pa so tukaj še drugi faktorji. Ampak očitno je to glavni dejavnik. Seveda, za rakom pljuč zbolijo tudi tisti ki ne kadijo.
Kaj se pa ti koruziš? Ti si napisal, kot da je tvoj zobozdravnik omenil le slabo ustno higieno. Morda, pa še to nisi prepričan, kajenje. V citatu si si pa sam pojasnil, da so tudi drugi faktorji. Odziv izoliranca se mi zdi kar ustrezen, če je zobozdravnik tako poenostavil zadevo.

Jaz imam dobro ustno higieno, pa se mi še vedno nabira kamen. Potrjeno pri mojem "enem boljših" :valjamse: zobozdravnikov ter higieniku (dve osebi). Mi, kot laiki, smo pa res ustrezne osebe za ocenjevanje kakovosti zobozdravnika. Če delajo kaj izrazito slabega še lahko kdaj uganemo, sicer pa večina pač nima pojma. Vključno z mano.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Kurba tečn si kot driska, težki poznavalec v temi o nepremičninah, v temi o pičkah, kriptovalutah, televizorjih, ni da ni. Povsod si in vse veš. Aja pa ne trdim da nimaš prav, ampak argumentiraj. Pa ta zobozdravnik mislim da je kar eden boljših, brez skrbi. Ampak tudi meni se je zdelo čudno. Nima pa doma nihče kamna. Morda tudi dedni faktor.
Te tri označene pa le pojasni kdaj sem se jaz kje oglasil kot poznavalec! Fukfehtarje pa z veseljem vsake toliko trolam.

Vsak zobozdravnik je eden boljših - moj tudi - pa sem ga glih danes dal na čevelj, ker neumen pa nisem. K sreči imam pač možnost zamenjat v nasprotju z veliko večino, ki sploh nima dostopa do zobozdravnika.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: brane_new

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Kaj se pa ti koruziš? Ti si napisal, kot da je tvoj zobozdravnik omenil le slabo ustno higieno. Morda, pa še to nisi prepričan, kajenje. V citatu si si pa sam pojasnil, da so tudi drugi faktorji. Odziv izoliranca se mi zdi kar ustrezen, če je zobozdravnik tako poenostavil zadevo.

Jaz imam dobro ustno higieno, pa se mi še vedno nabira kamen. Potrjeno pri mojem "enem boljših" :valjamse: zobozdravnikov ter higieniku (dve osebi). Mi, kot laiki, smo pa res ustrezne osebe za ocenjevanje kakovosti zobozdravnika. Če delajo kaj izrazito slabega še lahko kdaj uganemo, sicer pa večina pač nima pojma. Vključno z mano.

Itak da se koruzim ker je izoliranec zelo pametno odreagiral. Jaz sem zgolj vprašal kaj menite o tem, izoliranec pa je takoj pametoval da naj zamenjam zdravnika. Torej je imel moj zobozdravnik v veliki meri vseeno prav? Ali?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.257
113
Te tri označene pa le pojasni kdaj sem se jaz kje oglasil kot poznavalec! Fukfehtarje pa z veseljem vsake toliko trolam.

Vsak zobozdravnik je eden boljših - moj tudi - pa sem ga glih danes dal na čevelj, ker neumen pa nisem. K sreči imam pač možnost zamenjat v nasprotju z veliko večino, ki sploh nima dostopa do zobozdravnika.

Ne spreminjaj teme, ne teče debata o kvaliteti posameznega zobozdravnika, gre se za zobni kamen. In ja, ta ki ga imam je dober. Rekel bom tako, mu je mar za vsak zob, ne vidi samo in zgolj matematike kot jo vidi večina.
 

Darwinko

Zelenc'
9. sep 2022
22
-24
3

KDO IMA LAHKO ZOBNI KAMEN?​

Njegov pojav je odvisen od pogostosti čiščenja zob, gladkosti zoba in sestave sline. Če slina vsebuje veliko kalcija in fosfata, ki povzročita mineralizacijo mehkih zobnih oblog, se pojavlja pogosteje.

Očitno ta moj zobozdravnik le ni tako neumen. Tudi ko pogledam drugje piše prav povsod da je glavni vzrok ustna higiena. Seveda pa so tukaj še drugi faktorji. Ampak očitno je to glavni dejavnik. Seveda, za rakom pljuč zbolijo tudi tisti ki ne kadijo.
A ni zanimivo, da se mi dela samo na 4 zobeh, spodaj, znotraj, ki jih najležje čistim, ki so tik ob žlezi...
Na drugih zobeh pa ne duha ne sluha.
(čika, alko, sladkarij praktično ni)

Drži pa, da je v naši vodi veliko vodnega kamna (kalcija), zadnja leta je to prav obupno. Povezujem z nastankom tudi zobnega kamna...

Spim pa med 8-9 ur, tako da ne bi spanca kratil, da si vmes še enkrat umijem umite zobe.
 

uporabnik2022

Pripravnik
5. jan 2022
80
26
18

Odstranjevanje zobnega kamna s sodo bikarbono​

Na spletu je sicer zaslediti pričevanja ljudi, ki so se zobnega kamna rešili z nadvse enostavnim receptom. Zanj boste potrebovali:

  • pol žličke soli,
  • pol kozarca vode,
  • kozarec sode bikarbone.
Sodo bikarbono zmešajte s soljo in vodo, nato z nastalo pasto očistite zobe. Ščetkajte nežno in izperite. Nato pasto nanesite na zobe, počakajte nekaj minut in še enkrat dobro izperite. Zobni kamen bi moral odstopiti od zob na način, da bi ga nato enostavno odstranili z zobotrebcem. Če se boste tega lotili, bodite previdni.

Je tole OK? Probal kdo?
 

B81

22. jul 2007
34.528
8.972
113
malo črnega humorja, ne verjamem temu na videu. Že roke ima tako črne, kakšne šele ima zobe.

Ontopic, kako pa kaj žvečilni vplivajo na zobni kamen? Sam požvečem 2 Orbit Sweetmint packs per day, odkar sem nehal kadit. V bistvu požvečem vsaj dvakrat več, kot sem skadil. Dobrih 5 minut, ne eno uro. Kamna ni, čistil mi je enkrat pred leti, zdaj ni potrebe.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.876
113
pri taščici
Kamen se mi nabira predvsem na notranji strani sprednjih zob.
Cisti mi ga zobar 1x na cca 5 let recimo.
Ko ga imas dovolj se v ogledaly lepo vidijo obloge kot jih krtaca ne odstrani.
Zadnje desetletje si umivam z elektricno oral (hofer)
Sonicna mi ne potegne, lezi v predalu.
Prej sem bil prevej bolj malomaren
Pred tremi.leti sem moral odstraniti se drugi zob(zaporedno 2) spodaj in me je potem cena dveh implantantov prizemljila v bolj redno umivanje predvsem pa nitkanje kar prej nisem počel 40 let.
Nitkam si z nitko "na nosilcu" ne tisto okoli prsta. Tisto mi ne "leži.
 

uporabnik2022

Pripravnik
5. jan 2022
80
26
18
Ontopic, kako pa kaj žvečilni vplivajo na zobni kamen? Sam požvečem 2 Orbit Sweetmint packs per day, odkar sem nehal kadit. V bistvu požvečem vsaj dvakrat več, kot sem skadil. Dobrih 5 minut, ne eno uro. Kamna ni, čistil mi je enkrat pred leti, zdaj ni potrebe.
Ne vem, nimam neke navade vzemat čigumije. Bi pa jih vzemal, če bi pomagalo proti zobnemu kamnu.
Če obstaja neka naravna metoda, ki ne škodi sklenini, bi bilo fino. :)
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Kamen se enim dela veliko hitreje in močneje kot drugim. Povezan je seveda tudi s pravilno/nepravilno higieno zob, itd.

Sam sem diplomiral iz tega področja, dokler si nisem prišel na jasno, da bom pač 1x letno moral iti k zobozdravniku na čiščenje. Potem mi uspeva z res rigorozno ustno higieno kakšne pol leta držati stanje (higiena je sestavljena iz električne zobne ščetke, nato elektro splakovanje z vodo (tista zadeva, ki pod pritiskom šprica vodo), nato sledi ščetka za medzobne predele. Vsak dan zvečer, zjutraj je le umivanje zob. Ker imam zaradi posledic zobnega aparata še stalno montirane žičke za zobmi, je čiščenje je 5x težje, saj ne prideš zraven.

Po pol leta truda se mi počasi a sigurno obloge začnejo delat. Bog ne daj, da opustim vodno prho/ščetke za kak teden.

E, to je to.

Aja še tisto glede erozije dlesni ali zob. Povezava je z elektro ščetkami, ki delujejo krožno (Oral-B), prekomernim pritiskom, pretrdimi ščetinami in ščetkanjem po hrani (če je hrana kisla, še toliko slabše!). Enako ne jemlji recimo c vitamina v tabletah za cuzanje, potem pa letiš umit zobe.