K: robotska kosilnica

luka51

Guru
16. avg 2007
14.062
5.369
113
Toliko, da je pokosila na 100% območja.
Torej 3x tedensko pokošeno vse.

Smisel robota je da se kosi večkrat po malo. Ker če trava pobegne v višino preveč ne pokosi glih lepo v prvi rundi. Pa še ostaja vidn material na tleh.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
Ve kdo razlike pri nastavitvi "Način zaznavanja ovir"?

1718795760406.png


Sicer nisem včeraj niti gledal tak dolgo, kaj se zgodi na tej nastavitvi, ko se zaleti, ampak pri tastu smo imeli nastavljeno "Počasno dotikanje" in ko se je luba dotaknila dreve, je takoj ustavila košnjo (ugasnila vrtenje nožev), se peljala slabe pol metra nazaj in se potem zapeljala okoli dreve za kakih pol metra vstran od drevesa.. Pač pričakoval sem malo bolj optimirano zaznavanje ovir..

Se je kdo kaj pošpilal s tem in kaj je razlika med temi načini?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.955
9.635
113
ne vem še, ampak kolk berem najbolje kar no go cone naredit okol vseh fiksnih ovir.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
522
8
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Toliko, da je pokosila na 100% območja.
Torej 3x tedensko pokošeno vse.

Smisel robota je da se kosi večkrat po malo. Ker če trava pobegne v višino preveč ne pokosi glih lepo v prvi rundi. Pa še ostaja vidn material na tleh.
se tole bi malo razsiril, ker se po netu siri vse zivo.

Ogromno vas ima gojeno travo, z zalivalnimi sistemi in gnojenjem.
Noben robot nobenega proizvajalca ni narejen za kampanjsko kosnjo - ne HW niti SW. Skoz morajo biti na travi - seveda po zkp.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
ne vem še, ampak kolk berem najbolje kar no go cone naredit okol vseh fiksnih ovir.
Kolikor sem videl, je mogoče res, ja.. Ker pri no-go conah se robot lepo obrne, pri dotikih pa gre nazaj, potem fejst okoli in potem v isto linijo naprej in to vse vzame precej časa... In ker se v isto oviro ponavadi zaleti večkrat, se ti časi seštevajo...

Ampak vprašal sem ravno zato, da če je mogoče že kdo kaj raziskal in bi mogoče katera nastavitev bila bolj "optimizirana" pri dotikih...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.165
5.287
113
Noben robot nobenega proizvajalca ni narejen za kampanjsko kosnjo - ne HW niti SW. Skoz morajo biti na travi - seveda po zkp.
Lahko tole podkrepiš?

Meni namreč 2 uri kosi, se gre napolnit eno uro nato še 45 minut in je parcela pokošena. Da dela to vsak dan mi je nesmiselno. Da dela vsak dan eno uro, potem drug dan nadaljuje kje je končala je tudi varianta. Ampak potem nikoli ni popolnoma pokošeno, ampak vedno nekje trava kak cm višja kot drugod.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.062
5.369
113
se tole bi malo razsiril, ker se po netu siri vse zivo.

Ogromno vas ima gojeno travo, z zalivalnimi sistemi in gnojenjem.
Noben robot nobenega proizvajalca ni narejen za kampanjsko kosnjo - ne HW niti SW. Skoz morajo biti na travi - seveda po zkp.
To iz izkušenj ali teoretik?
Ko kosi sistematični ni potreba da kosi vsak dan. Niti najmanše potrebe
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69
27. jan 2022
5.183
1.927
113
OK kaj pa je narobe, če se vsak dan vozi in pokosi tiste tri bilke na m2, ki ven pogledajo?
Vozi se z manj muke, kosi z manj muke.
Aja, polnjenje vas muči?

Če potegnem vzporednico s parcelo, ki jo kosim z baterijsko samohodno kosilnico precej v breg na 14 dni po dve uri, na 7 dni pa eno uro - ob isti rasti trave, da se ne bi kdo zataknil.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.062
5.369
113
V nobenem primeru nemoreš vlečt vzporednice z klasično kosilnico.
Samo nože pogledaš pa ti je jasno zakaj ni primerjave. To kaj bo klasična pokosila robot ne bo. Oziroma bo pustil tolko šopov, da bo še naslednje tri košnje popravlal za sabo.
Če gre naključni vsak dan bo porihtal vse če ma dovolj časa. Če jo maš dan ali dva doma že vidiš, da je šopasto. Če gre sistematična na dva dni se tudi ne vidi, če kaj spusti.
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
522
8
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Lahko tole podkrepiš?

Meni namreč 2 uri kosi, se gre napolnit eno uro nato še 45 minut in je parcela pokošena. Da dela to vsak dan mi je nesmiselno. Da dela vsak dan eno uro, potem drug dan nadaljuje kje je končala je tudi varianta. Ampak potem nikoli ni popolnoma pokošeno, ampak vedno nekje trava kak cm višja kot drugod.
Motorji, nozi, baterije, lezaji - vse je narejeno za nizko porabo energije in ne kot nek ino, tehnos itd mulcar, . Upam da razumes point.
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
522
8
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
To iz izkušenj ali teoretik?
Ko kosi sistematični ni potreba da kosi vsak dan. Niti najmanše potrebe
oceni sam.
v principu drzi, a je razkorak med uporabniki in okoliscinami tako velik, da se ne da posplosevati. V zadnjih nekaj letih je nora razlika med "tratami".
Sploh pa ko ljudje preberejo samo tisto kar jim pase, doma pa trava na stereoidih... marsikaj odpade.
Mislim, da imas sam opravka z ljudmi in stroji pa ves, do kaksnih razlik pride (pre)hitro in da se ne da preko palca

Lp
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.955
9.635
113
včeraj dobili Lubo in presentljivo vse sprve pokonektal, poupdejtal, vse bp, in sem že teraso skartiral - kosil, spet vse BP..za prvič sem bil prav vau vau vau, ker sem pričakoval obilo težav in akrobacij.
Nadaljeval s srednjo teraso, kjer je bila višja trava in zajeban ter ozek teren. TAm bo pa ze potrebno korekcije izpeljat, ampak vseeno, zadeva dela. Sem bil skeptik.

me ne čudi, da je vse razprodano, samo še sreča če jo kje najdeš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners in MrDaco

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
sajkek , se strinjam s tvojimi besedami, je kr zanimiva zadeva, čeprav sem jo danes zjutraj spet našel v mirovanju:


20240620_070917.jpg
20240620_070927.jpg
20240620_071031.jpg


Ampak ja, takšne malenkosti se pač zrihtajo z no-go conami.. Včeraj pozno popoldne sem na hitrco zarisal še eno področje in jo kar dal kosit in nisem niti bil pozoren na takšne malenkosti, kot je ta korenina... Za primerjavo z huso 435X AWD, se še ni nikoli v 4 letih zaustavila na podobni oviri...

Ampak vseeno, je kar impresivna zadeva.. Upam, da je tudi dovolj "trdoživa" in ne bo dosti nekih okvar... ;)
 
27. jan 2022
5.183
1.927
113
V nobenem primeru nemoreš vlečt vzporednice z klasično kosilnico.
Samo nože pogledaš pa ti je jasno zakaj ni primerjave. To kaj bo klasična pokosila robot ne bo. Oziroma bo pustil tolko šopov, da bo še naslednje tri košnje popravlal za sabo.
Če gre naključni vsak dan bo porihtal vse če ma dovolj časa. Če jo maš dan ali dva doma že vidiš, da je šopasto. Če gre sistematična na dva dni se tudi ne vidi, če kaj spusti.
:rolleyes: A si kaj drugega napisal kot jaz? Kot pravi pinKING - naj robot laufa čimveč na "nizkih obratih", namesto vsake kvatre "na puno". Isto kot klima iz druge teme 24/7 VS neprestano vklapljanje/izklapljanje.

Primerjava s klasiko je zato, ker je čisto enako: če klasično kosiš bolj pogosto je precej lažje zate, kot pa občasno. To da klasična kosilnica pokosi višjo travo je povsem nepomembno tukaj.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.400
2.478
113
še v SLO - ampak komaj
“Tumaste” (brez koordiniranega vodenja - ergo brez RTK ozr. EPOS (natačnost v meterskem območju - ozr. “žično omejene”)) vs RTK/EPOS (GPS natačnost v cm območju) morajo kositi v “slozi”, ker samo tako lahko pokosiko “vse”.
Ta nove (RTK/EPOS) lahko kosijo redkeje, ker “vedno vedo kje so” in se potem lahko simulira košnja kot z “guralico” - z dovolj natančnimi prehodi pokriješ celotno površino.

V slednjem primeru pač lahlo izbereš “kosi vsak dan” (načeloma nepotrebna poraba) ali poženeš, ko je trava “dovolj visoka”.

Zadnji mesec sem kosil vsaki 2-3 dan, ta teden šele sedaj (kljub počasnejši rasti prepozno!) in sem jo pognal “križno”, da res vse pokosi in da tudi dolge pokošene bilke v drugem prehodu zaseka.

Dejansko komaj čakam intergracijo v HA, ker bom potem uspel vsaj 70%+ pokriti z avtomatizacijo. Preko njihobe (mammotion) aplikacije to v uporabni obliki še dolgo ne bo možno.