K: robotska kosilnica

luka51

Guru
16. avg 2007
14.067
5.374
113
Letnik naprave me zanima oz. koliko let jo imaš, ker sumim da kinezi spreminjajo samo napravo (na slabše).
Drugače si ne znam razložiti, zakaj 19% (skoraj vsak peti kupec) pravi, da zadeva ne deluje sploh.
Lani pomladi. Zakaj pravijo, da ne deluje? Ker je folk vedno bolj nor in marsikomu niso več osnove jasne. Da bi se pa malo razmislilo je pa že višek.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.067
5.374
113
Kak te naj to vem? niti me ne zanima.
Prekinjeno žico najde bp. To je vse kaj me zanima, ker za to ga uporablam.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.403
2.480
113
še v SLO - ampak komaj
Povej mu kako globoko imaš “zakopano”. Običajno so na 10-15 cm globine.

In ja - težko je razumeti, da je za pravilno delovanje potrebno pravo žico na “preiskovanca” in ta drugo na primerno ozemljitev priključiti. Pa ozemljitev dejanskp pomeni zemljo - ampak ne ono tegelcu ali pa čabelj med tlakovce poriniti.

Naš “husa majster” za najtežje primere uporablja napajalnik za električnega pastirja in dobesedno posluša kje prebija.
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
231
175
43
Glede globine žice: reč, ki sem jo kupil, bo detektirala žico do globine recimo max 2 cm. Globlje je nisem polagal. Ta detektor se mora praktično dotikati žice. Zato si pomagaš tako, da približno najdeš makro cono, nato še mikro, potem pa meter za metrom najdeš prekinitev. Metrov se kar nabere, saj moj robot kosi cca. 1200 m2. Če je poškodovana izolacija in vlečeš žico iz zemlje, se bo strgala. V petih letih sem popravljal trikrat.
Zmogljivejši detektor pa je 100 € plus.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.385
5.675
113
Povej mu kako globoko imaš “zakopano”. Običajno so na 10-15 cm globine.

In ja - težko je razumeti, da je za pravilno delovanje potrebno pravo žico na “preiskovanca” in ta drugo na primerno ozemljitev priključiti. Pa ozemljitev dejanskp pomeni zemljo - ampak ne ono tegelcu ali pa čabelj med tlakovce poriniti.

Naš “husa majster” za najtežje primere uporablja napajalnik za električnega pastirja in dobesedno posluša kje prebija.
Ravno sem hotel tole prilepiti

Je pa res, da tole funkcionira samo, če je kabel pretrgan, če je samo slab kontakt ne bo pokalo.
V komentarju omeni, da se sliši tudi 5 cm globoko.


Če se uporablja plastične kavlje, potem gre kabel ob površju in ga počasi trava preraste.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.332
1.070
113
Sem probal z neko tako zadevo iskat.... Ma ni šanse.
Najbolj ziher je sistem polovica, polovica, polovica,.....
Zdaj imam na ključnih mestih škatlice, katero odprem in lahko testiram ali je signal ali ni.
Easy peasy....
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.067
5.374
113
Meni res ni jasno kaj vi delate, da ne najdete. priklopiš eno na tadolgi šraufnciger zabit v zemlo drugega na kabl. vsi kabli odklopleni od bazne. Pol pa samo šetneš in poslušaš ko zgine signal (ali pa postane šibkejši, če je samo naglodano ne pa še pretrgano). Pa al je žica za štih štiharce globoko al je 5 cm globoko al je v travi. tam ko zgine rukneš šraufnciger v zemlo in cukneš žico ven pa maš kos v roki. Greš z njim na tla in dobiš mesto kjer je konec drugega kosa. poštukaš in je to to. 10 minut dela.
Edino kdaj te zjebe je, če je pretrgano tam ko sta 2 kabla skupaj (torej do kakega otoka)
Sem delal s to mojo in eno za 250€ z obema bp na par cm najdem. Moja je še celo boljša, ker lahko šetam stoje z ono sem mogo bit sklonjen. Pa mam tam okoli 300m kabla če se prav spomnim.
Zgleda, da je treba met občutek kdaj se signal spremeni pa tega eni nimate.

Ko sn se jebal z radijem sem zgublal ure. Ko sem delal tak kot novaa ko sem mel doze našopane v vsakem kotu, da najdeš tudi zgublal cajta tak da brezveze.
 
  • Haha
Reactions: irwin

gr69

Guru
15. dec 2009
11.403
2.480
113
še v SLO - ampak komaj
Bemti Kitajce …

Za RTK prišel update - zato se je “izklopila” - iebeš to, da je moja lubika bla sred dela (pa ne poštarjem - dans ne nosijo, je praznik). Zgubila RTK, zgubila glavo in ajd na cesto - tam se izklopilq, ker ni v coni, kole nimajo
bremz in po cesti, po bregu dol. Mi jo je sosed pobral in na spodnjo zelenico postavil. K sreči nobene škode.

Edit: imajo pa vsaj smisel za humor - update je za “Positioning enhacement”
 
  • Haha
Reactions: irwin

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.489
382
83
Se ne ustavi, ko zgubi RTK; res jako brihtno. Verjetno je v praksi toliko izgub signala, da tega enostavno ne morejo implementirat. Še sredi polja ni vedno vse 100% OK. Bo pa okoli stavb in pod grmovjem, drevjem!

Sicer pa RTK korekcija bi morala postat javni servis/dobrina za neko normalno ceno. Prek WiFi ali mobilnega omrežja tudi za te "igrače". Več bi pobrali denarja, če bi bilo 80 € letno kot 800. Tako pa lezemo po strehah, silosih okoli svojih RTK baz. ...

Lani poplavljeno "ovco za trato kosit" sem zamenjal z landroid Vision. Nonstop so mi drot trgali in sem se naveličal iskat... Zaenkrat je presenetljivo priden in tudi pretežen del meje obdela dokaj solidno. Bo pa treba malo popravit na par tednov, ko se bom naveličal gledat rob.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.982
9.660
113
zicarjem že gre za nohte...
reklama na yt za huso, naj se folk ne jebe z nastavljanjem wifija in rtk. hahaha

pol pa gor berem 20 postov o iskanju zice.
gotovo je, husa zacni z razvojem gps.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.067
5.374
113
zicarjem že gre za nohte...
To je zanimivo ja kak se fuuul dolgo ni premaknilo nič v bilokeri smeri razvoja. Ajde Bosch ima Logicut, ki je super ampak so napreve polizdelki ali pa za male vrtove. Drugač pa ne bi rekel, da gre žicarjem za nohte. Bo to ostalo še dolgo prisotno. Na večinim vrtov okoli povprečnih hiš bo žica še vedno cenejša in bolj zanesljiva rešitev. Deluje v vseh pogojih. Samo ko ti grejo regrat nabirat veš da bo glih nad žico oni najlepši rasto.

Drugače pa kak koli obrneš navadna brez vseh naprednih funkcij, aplikacij, povezav in nevem vsega čega, še vedno travo pokosi namesto tebe.
Jaz recimo ne pogrešam nič od dodatnih funkcij, nastaviš timer in je to to. Tudi žica mi ni neka negativna lastnost. Druga me ne zanima. Konec koncev je to nek pripomoček, ki ga imaš zato, da dela namesto tebe in ne da skos nekaj prcaš po telefonu pa gledaš pa to.

Je pa zanimivo nekaj drugega. Folk ki ni razmišlal o kosilnici zaj vsi Lube nabavlajo, ko da je to zaj nevem kaj.
Zna bit pestro čez kako leto ali dve, ko se bojo kaki potencialni problemi pokazali ali pa ko bo potreba po rezervnih delih.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.982
9.660
113
zakaj luba? tocno tak osebek sem jaz. zica je no go zaradi razgibanosti parcele.plus skoraj nuja awd. in tega za normalni denar ni bilo. Z lubo je to prišlo (imho se vedno 500 do jurja predrago ampak ok)
sosed fura žico, vsak dan nekaj popravlja al isce robota ali stuka zico.

luba pa bp. je pa res da moras spoznat omejitve.

kako bo na dolgi rok bomo sicer se videli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

gr69

Guru
15. dec 2009
11.403
2.480
113
še v SLO - ampak komaj
No vidiš - jaz pa, predvsem zaradi razgibanega terena in naklonov, ter prehodov, od lani špejam k husi (EPOS) in sem imel že naročenega majstra za “zadnji ogled”, a sem naletel na Luba 2 - dva tedna me je mučilo, predvsem pomankanje podpore, a sem stisnil zobe in rekel kar bo pa bo.

Mimogrede - husa mi je pred 3 leti predlagala 2 kosilnici in eno bi celo moral prenašati - pa pol km žice …

Aja - pri mami že 4 leta slabih 800 m2 kosi 315tka in me je ravno ta “luksuz” in predvsem prišparan čas vlekel k robotu tudi pri meni.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.385
5.675
113
Bemti Kitajce …

Za RTK prišel update - zato se je “izklopila” - iebeš to, da je moja lubika bla sred dela (pa ne poštarjem - dans ne nosijo, je praznik). Zgubila RTK, zgubila glavo in ajd na cesto - tam se izklopilq, ker ni v coni, kole nimajo
bremz in po cesti, po bregu dol. Mi jo je sosed pobral in na spodnjo zelenico postavil. K sreči nobene škode.

Edit: imajo pa vsaj smisel za humor - update je za “Positioning enhacement”
Vidim da se splača gledati njegove posnetke

Hrib in izklop robota, kaj se zgodi
11:33

Tu se vidi, da se imajo še veliko za naučiti
Ambrogio elite 4.0 rtk 4*4 in Husqvarna 535x se varno ustavita.

Na FB slo luba strani sta ta mesec vsaj 2 primera, enemu je šla luba 2 brez pravega razloga preko škarpe, pri drugemu je zmanjkalo elektrike, posledično bazna/RTK (1) brez elektrike , luba 2 je ravno kosila po hribu, zaradi (1) se je potem luba izklopila in bum po hribu navzdol.

Omni kolesa na luba 2, hrib ter izklop robota
8:00
Tudi če je luba 2 vzporedno na hribu, ob izklopu gre zaradi same fizike omni koles po hribu navzdol.


Zanimivo, ko je imel lani en drug** spredaj omni kolesa so vsi pljuvali, sedaj ko jih ima luba 2 na vseh modelih je vse ok :cool: .

**

Kaj je dobro od luba 2:
Rtk in kamera sta nadmočna Husqvarna epos sistemu - kjer epos komaj dela se luba 2 vozi kot da je sama čistina naokoli.
(Husqvarna tudi ne omogoča sistematične košnje na 4*4 modelih v navezi z epos sistemom.)

Pogon 4*4.

Omni kolesa so dvorezen meč: hrib velik minus, ohranjanje zelenice plus.
Programska oprema: koliko updejtov dajejo tedensko/mesečno, bi človek mislil da je izdelek še vedno globoko v beta fazi preizkušanja.
Zadeva po 3 mesecih od uradne splavitve nikakor ni namesti in pozabi.

Btw, Ambrogio elite 4.0 rtk 4*4 je drag kot pes (7k), vendar kot berem Italijani ne znajo spogramirati zadeve, da si končno uporabnik nebi raje izpulil vse lase in vrgel robota skozi okno (hw je ok, sw zanič).