Najprej je treba izgradnjo sploh naročiti.... da lahko odštevaš kdaj bo kaj gotovo.
stari koliko jih je drnova divja privatizacija stala službe, koliko ljudi je bilo primoranih čez noč poiskati novo zaposlitev tudi z lastnim vložkom, čeprav ni bilo denarja? Rabiš vedet iz prve roke ali bo to dovolj?mores bit precejsen gnoj od cloveka, da se norcujes iz bolnega cloveka.
Preberi tist link od Korejskih NUKIC v UAE...Ni bil to point vprasanja. Tamle beremo neko projekcijo stroškov - investicijskih in vzdrzevalnih od 2043 dalje. Zakaj 2043? Bo predvidoma JEK2 takrat ze zgrajen ali ne? Je v tej projekciji že kot investicijski strosek ali so samo se vzdrzevalni?
Saj to je jasno vsakemu z IQ večjim od amebinega. Po občutku pa je faktor 2,7 precej prenizek, prej je 5 ali 6. Na FB je nekdo sanjal o tem da bi za akumulatorje porabili avtomobilske baterije ev. Nimam pri roki objave, šla je pa nekako takole: nek ima moč 300 MW, torej v eni uri proizvede 300MWh energije. Če ima ev baterija 60KWh (se mi zdi da je to velika baterija) bi jih za eno uro rabili 5000 od 100% napolnjenosti do nule. Pozimi je noč dolga 16ur, torej bi rabili 16x5000 vozil ki jih je treba seveda napolniti podnevi. Če nočemo baterije sprazniti na nulo ampak recimo samo za trtjino da ima lastnik še kaj da se odpelje v službo to pomeni še krat šest, pa zelo malo današnjih vozil je na to pripravljenih in še manj polnilnic. Tako nekako je računal tisti na fb, seveda brez vira, ki bi podnevi napolnil vse te baterijeMenda nam provladni mediji in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo že dva meseca skrivajo analizo, po kateri bi bila 100% obnovljiva elektrika brez nuklearke dražja za 2,7 krat. Tudi novinarjev Tarče ta analiza ni zanimala.
Seveda ni res. Je pa res da to zanika, zato je bil tudi pred preiskovalno komisijo..Tone ni bil idejni vodja, drugi iz SD so bili.
Pa ne branim Ropa, ker obstaja mnenje BS o njegovi (ne)primernosti za člana NS SID banke in zagotovo se ga bo kdo spomnil (Rop je vseeno postal član NS SID banke, ker to je le "naša"). Malo pa sumim, da je tale predlog v resnici tlakovanje poti naslednji kandidatki, ki bo predlagana, ko tone ne bo izbran.
vemo da nič ni šlo mimo Ropa, spomnimo se še nadutega zmerjanja opankarja kdo te je nastavil..Kako se je začelo?
Po sprejetem strateškem razvojnem načrtu Termoelektrarne Šoštanj v juniju 2004, torej v času vlade pod vodstvom takratne LDS, naj bi novi šesti blok termoelektrarne s 600 MW moči postopoma nadomestil tehnološko zastarele in ekonomsko nerentabilne bloke 1, 2, 3, 4 in 5. Šlo je za nacionalno pomemben energetski projekt, ki je bil uvrščen v Resolucijo Nacionalnega energetskega programa, nato pa še v Resolucijo o nacionalnih in razvojnih projektih za obdobje 2007 – 2023, ki ga je 12. oktobra 2006 sprejela prva Janševa vlada, novelirala pa v letu 2008.
Blok 6, ki naj bi poskusno začel obratovat konec leta 2014, naj bi zagotavljal viden ekonomski učinek, saj bi zagotavljal nižjo ceno električne energije kot so jo takrat dosegali v Termoelektrarni Šoštanj, in manjšo obremenjenost okolja. V okolje se naj bi namreč že leta 2015, po zagonu bloka 6, spuščalo 55% manj žveplovih oksidov ter za 50% manj dušikovih oksidov.
Razlogi za takratno odločitev, da se z izgradnjo novega bloka nadomesti zastarele bloke TEŠ, so bili:
- znižanje lastne cene električne energij,
- znižanje obremenjenosti okolja,
- znižanje prahu in hrupa,
- podaljšanje proizvodnje električne energije, ki jo omogočajo količine premoga iz Premogovnika Velenje, iz 2025 na leto 2054.
Nemci so vrgli 700 milijard v zeleni prehod, in uvažajo elektriko iz Poljskih TE.najnaprednejše je Energiewende švabaraj, potem so še Švedska, Norveška, Danska...
aja reku si eno...
Danes pri nas ne morjo zadostiti potrebam povpraševanja. To je fact. Pa ni kriva dobava elektrike ampak omrežje. Sicer pa si iz foha... pa ti to razlagam. Da ne govorim še bol na odročnih placih, kjer praktično je dobava prekinjena pr vsakem mal močnejšim vetrom.
Imamo podobno zgodbo kot z železniškim omrežjem....
No ja. HE je vseeno manj obremenjujoča za okolje. Res je da se lahko neko področje poplavi, lahko pa tudi ne, če je kotlina dovolj ozka. Ko zadeva enkrat stoji, nima vpliva na okolje. V jezerih in okoloci se celo naselojo nove živalake vrste, ponavadi ribe in ptice povezane z njimi. Pri jezu na Dravi imaš rudi kajake, jadrnice, postavili so glamping ipd...
Pri JE imaš odpadke, za katere morajo skrbet še "1000" generacij in velikokrat kritično pretoplo vodo, ki je spuščaš nazaj v okolje.
Naravovarstvenike naj vprašam. Tale bo dobra ja. Katere, tiste ki štejejo mrtve ptice pod veternicami?