Izbiram GPS

Mare01

Zelenc'
6. avg 2010
4
0
1
Zdravo! Kupujem GPS za avto, ker se pa ne spoznam preveč, sprašujem za nasvet/izkušnje. Potrebujem napravo, ki ima priročen uporabniški vmesnik (da torej ni nerodna do te mere, da rabiš zemljevid poleg); s kartami Slovenije in (vsaj) Francije, Nemčije in Italije (najraje pa, da brez težav omogoča nalaganje kart z neta - vemo da se na netu dobi marsikaj
smile-1.gif
); Če podpira slovenščino je fanj, ni pa nujno; Druga šara - mp3 predvajalniki in podobno - mi ni pomembna. Prav bi prišel Lane Assist. In seveda, da je čim cenejša.

Katere znamke naj sploh gledam - Garmin, Mio, tiste 'made in china', ... ? Kšna ideja? Ali je to vseeno (s stališča uporabnosti) če pa itak lahko naložiš katerekoli karte?
Se mi morda splača kupiti kaj z druge roke, ali GPS-i v kakem smislu 'zastarijo' ?
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Jaz če bi kupoval bi se osredotočil samo na dva in sicer:

* NAVIGON
* GARMIN

MP3 predvajalnik in pregledovalnik slik imajo danes že vsi, tako da tudi če boš zadevo iskal brez teh dodatkov, dvomim da boš kaj našel. Navigon ima izredno napreden in dober uporabniški vmesnik. Za začetek ni najbolj enostaven, ko se navadiš pa je simpl ko pasulj.

Garmin pa itak ... parkrat klukneš po ekrančku pa ga že pičiš novim zmagam naproti.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Menim, da ti bi zadoščal že najosnovnejši Garminov model Nuvi 1200, za okoli 100 EUR.

+ kvaliteten izdelek (sploh ekran na soncu) in podpora
+ velika izbira dobrih dodatnih kart (bistvo navigacije), ki se "preprosto" namestijo
+ zalo preprost in poceni
+ Mapsource (načrtovanje na PCju, ne sicer rute pri tem modelu, vendar pa vmesne točke)
+ beleži pa tudi sled prevožene poti

- nima mp3 (samo dražji modeli), nima lane assist, nima antene za prometne informacije (zna priti v tujini kar prav), a jo je možno kasneje dokupiti

Je pa res, da bi lahko za podobno ceno dobil kaj konkurenčnega z več funkcijami, a se v končni fazi izkažejo kot precej neuporabne oz. nepotrebne za samo navigacijo.

Iz vidika uporabnosti je torej potrebno iskati takšnega, ki ima največ koristnih navigacijskih funkcij (TMC), je kvaliteten (ne neki kitajski krš) ter ima dobre karte.
 

Mare01

Zelenc'
6. avg 2010
4
0
1
To je tale garmin? http://www.garmin.si/view_product.php?product=010-00783-4B&cat_id=68 Nečesa ne razumem. Garmin ti da naložene zemljevide, ki se updatajo 60 dni od dneva nakupa. Po tem je pa to plačljivo al kako? Jaz GPSa ne kupujem za 60 dni, in to je čisti nateg (Kot če bi Windows uvedel plačljiv update za tiste, ki plačajo legalni izdelek
rolleyes-1.gif
). Garmin se mi zdi drag za kar ponuja, poleg tega pa slišim da so (razen za območje Adria) zemljevidi slabši kot pri konkurenci, in baje da ni mogoče nalagat 'piratskih' kart. Tale Nuvi 1200 nima Lane Assista, nima TMC, dokupiti bi moral karte za zah.evropo in adria, ter spominsko kartico. Ne vem če ustreza temu kar bi rad.
Kaj menite o teh (kar sem utegnil brskati, se mi ti kar dopadejo): http://www.navon.si/Navon-N480.html
http://www.enaa.com/oddelki/avdioVideo/izd_1791_IZNAVGPS0032_GPS_navigacija_NAVIGON__EU-43
http://www.enaa.com/oddelki/avdioVideo/izd_1791_IZNAVGPS0028_NAVIGON_2510_EXPLORER
http://www.garmin.si/view_product.php?product=010-00782-21&cat_id=68
 

damek1a

Pripravnik
13. okt 2007
659
0
16
mb
Po moje se ne splača kupovati neke drage igračke, sploh če ne uporabljaš navigacije v profesionalne namene. Jaz sem za fotra kupil eno najcenejših zadev (nekaj takega - ebay) za cca 70eur s poštnino. Gor je bil že Win CE 6.0, IGO in en kup programčkov. Prodajalec pa je naložil celo podrobne karte Slovenije. Dodal sem samo POI, slo jezik in voila. Zadeva precej natančna, lepo deluje, skratka zadovoljen. Zna tudi špilat mp3, prikazovat slike, deluje kot fm transmitter, ima zraven polnilec, držalo in vse ostalo. Pa še ponudnika navigacije lahko kadarkoli zamenjaš. Po več kot pol leta uporabe deluje vse brez težav.
Kolega ima recimo original tomtom, za katerega je dal cca 170eur pa se mi ne zdi nič kaj boljši. Pa še dosti bolj si omejen, tako s kartami kot s funkcionalnostjo.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Tudi jaz nečesa ne razumem...

Gori si spraševal za katero navigacijo lahko "dobiš" zemljevide po domače pa sem ti povedal. Zdaj se pa ubadaš potem s 60. dnevnim upgrejdom in nekim nakupovanjem kart ...

Torej, vse zemljevide dobiš tak kot jih ne bi smel
smile-1.gif


Pa vse tisto kar slišal, je "baje".

Zemljevide za vse delata firmi TeleAtlas in Navteq (poleg lokalcev) in Garmin nabavlja pri Navtequ kot tudi drugi, kakor tudi npr. Navigon itd...

Hotel sem samo povedati, da boš že z osnovno najcenejšo navigacijo z lahkoto navigiral...
 

creep

Fizikalc
19. jul 2007
1.306
50
48
42
www.lampret.net
Mam Navona 560, pa sem zelo zadovoljen. Vsekakor je večina navigacij enako dobrih (sdlabih), če jih ne znaš uporabljat, oz. jim slepo verjameš.

Navon mi je všeč, ker ti sproti računa alternativno pot, če fališ in te ne pošilja obračat za 180°, kot nekateri konkurenčni izdelki. To še posebej pride prav, če se situacija na cesti razlikuje od zemljevida (delo na cesti, novi odseki).

Fajn je tudi to, da ti pred odcepom/križiščem na zaslonu nariše znak s krajevnimi imeni, tako da ni treba bulit na zaslon, ampak si raje zapomniš kraje na izrisani tabli in potem spremljaš table na cesti, preden zaviješ. Predvsem uporabno na velikih AC pentljah in krožiščih.
 
Nazadnje urejeno:

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
imajo vsi navoni to s tablami?
imajo vsi navoni tudi, da nariše po katermu pasu se moreš vozit?

Navigacija bo za očeta, če to kaj pove;)
 

dare11

Zelenc'
20. avg 2010
1
0
1
VZEMI MIO MOOV M400 FEU, VSE PODROBNE KARTE SO ŽE GOR, POKRITOST RES ODLIČNA, ZADNJI TEST REVIJE MONITOR MU JE DODELIL ZLATI MONITOR ZA BEST BAY, CENA 160EUR!!!
smile-1.gif
 

GoUp

Pripravnik
1. feb 2010
162
0
16
No samo moram priznati, da ko se en novinec spravi nabavljat navigacijo je totalno izgubljen od vseh informacij. Sam sem eden takih in res ne vem več kaj je najbolje za uporabnika.
Recimo sam bi največkrat uporabljal navigacijo v SLO in naših sosedah ter bivši YU, ter seveda z "internetno podporo" oz. "lažjo dobavljivostjo" kart.
Nekako kolebam med Garmin (1390 premium T ugoden z AR), Navigonom (70+) in Navonom (N750). Slednja imata kar nekaj cukrčkov, kot so Lane assist in izračun treh poti pr Navigonu in 3D pogledi ter programček pri Navonu. Pa so koristni vozniku ali je to bolj šminka? Recmo za Navigona je brat da nima povsem dobre pokritosti pri nas - to še drži ali je že bolje?
Garmin pa ima odlično pokritost SLO in bivšo YU z AR, ima pa manjko teh dodatkov. Ali so ti dodatki pri novih modelih - recimo Nuvi 2350, sedaj dobri?
Kako je s TMC informacijami? Ali so v SLO dobro pokrite? Kateri modeli imajo pa imajo slovenske prometne informacije, ali imajo to vsi ki podpirajo TMC?
Pa kaj je zdj s tem MioMoov M400 FEU? Je res da za tak denar dobiš toliko? Kako je pa s kartami, ki so "lahko" dobavljive?
 

MarkB

Pripravnik
3. jan 2008
108
1
18
Obišči stran
Navon ima enako pokritost kot Garmin z AR (mogoče celo boljšo saj so posodobitve za Topmap 4× letno, AR pa mislim da 2× letno), benefit je to, da ne rabiš doplačevat za dodatne mape, TMC na Navonu dela v Sloveniji (ažurnost je predvsem odvisna od providerja storitev), ima pa nameščen iGo Primo sw, kar je še dodatna prednost (malo poguglaj za predstavitev primota, mogoče bo odločitev lažja)
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.383
725
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Če hočeš dolgočasen uporabniški vmesnik a dobro pokritost vključno z bivšo jugo, potem kakšen poceni Garmin, saj AR še nima prave konkurence. Se pa počasi prebujajo tudi lokalni proizvajalci kart, tudi za ostale navigacije, recimo za iGO in so že kar solidne in tudi uporabne. Garmin je edinstvena izbira tudi za vse pohodnike, kolesarje, saj so na voljo topografske karte. Posodobitev zemljevidov je dokaj enostavna in dobavljiva, saj je to konec koncev še vedno najbolj komercialna navigacija.

Če bi pa rad dobro pokritost Slo in Evrope (z izjemo slabše pokritega balkana) in hkrati dober grafični vmesnik z veliko bonbončki (line assist, 3d stavbe, prikaz barvnih tabel na AC in z veliko uporabnimi funkcijami), potem je prava izbira naprava na katero se da naložit iGO8 ki ima tudi enostavno posodabljanje zemljevidov (copy/paste) in so tudi lahko dobavljivi in kvalitetni. Naprave na katerih deluje iGO8 so že zelo poceni (okoli 100 eur) vendar je potrebno malo truda, da se zadeva naloži. Dobra prednost take izbire je tudi cenovna ugodna rešitev za tovornjakarje, saj lahko na tako napravo naložijo tudi navigacijo Primo, ki ima podporo za tovornjake, seveda v sožitju s pravimi kartami, ki vsebujejo te podatke - to so Navteq. Tako lahko prihraniš 300 eur v primerjavi z Garmin 465 modelom, ki je namenjen tovornjakarjem, uprablja pa prav Navteq-ove zemljevide.

Torej takole je, vse je odvisno od tvojih potreb, pripravljenosti in računalniške pismenosti. Če imaš raje navigacijo takšno kot jo kupiš, potem pač vzemi garmina, če pa si se pripravljen malo poigrat, pa lahko vzameš poceni napravo, recimo zgoraj omenjeni Mio M400, ki ti z malo znanja, daje enkratno možnost izbire različnih navigacij in kombinacij, ki se dajo naložit na tako zadevo, med drugim vse zgoraj omenjeno. Ta model je pač bil omenjen kot poceni izbira z dobrimi tehničnimi karakteristikami, lahko pa podobno napravo dobiš še ceneje in celo s TMC sprejemnikom. Za takšno igračkanje pa je seveda pogoj, da je na napravi sistem Win CE 5.0. Aja, navigacija, ki je naložena na tej napravi je srednje žalosti, zemljevidi so težko dobavljivi in se manj ferkventno posodabljajo. Vendar to itak nima veze, na napravi vse ostane kot je, dodaš pa lahko še "marsikaj"
 

GoUp

Pripravnik
1. feb 2010
162
0
16
Hvala za informacije.
Janch kaj pa recimo potem tile novi Garmini, ki imajo gor že lane assist, table, kot je npr. 2350? Pa tudi cena ni pretirana kolkr sem videl. To bi najbrž za začetnike z željo po dodatkih, bila dobra opcija?
Sam sem skeptičen, kako bom znal prenalagat karte, ker potem čitam, da uporabniko vozjo vsepovsod naokol sam tja kamor uporabnik hoče ne - kao da neki karte se ne izklapljajo ...
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.383
725
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Popolnoma komercialen produkt cenejših naprav nove generacije Garmin, z večino osnovnih in naprednejšimi funkcijami, ki zadovoljijo povprečnega uporabnika navigacije. Tudi cena ne bo pretirana, je pa problem dobavljivost kolikor vidim (1. četrtletje 2011). Edina škoda je, ker ne podpira prikaza 3d stavb, kar pa je sicer le kozmetične narave..

Glede težav kart in preklapljanja, pa v ni odvisno od naprave. Bistvo je samo to, da uporabljaš samo en set kart naenkrat. recimo znan problem je, če je na napravi naložen CNE + AR in da je oboje naenkrat označeno-v uporabi. Takrat so lahko težave z vodenjem, zmrzovanjem itd, saj se karte prekrivajo.

Prav tako ne smeš pričakovat, da te bo navigacija vedno pripeljala točno pred vrata prav vsakega naslova, saj to ne zna še nobena navigacija, smo pa že dokaj blizu. Navigacija je samo pripomoček, na cesti pa je v vsakem primeru še vedno potrebno upoštevat svojo glavo in režim, ki se konstatno spreminja, zato dejanske 100% pokritosti ne bo nikoli!