44,6 centa brez DDV je bila zadnja odkupna cena za mleko. Malo zavisi tudi od doseženih parametrov in kvalitete. Najboljša dosežena lani je bila 58 centov. Zadeva pač zelo variira in tako lahko hitro ostaneš brez polovice prihodkov že zaradi tega, ker recimo nekje sprejmejo nek embargo.
Meni je najbolj zanimivo kako smo vsi v isti EU, imamo neke zaveze Bruslju, obenem pa imamo tako različne pogoje. Pri nas je recimo že leta in leta omejitev gnojenja na 170 kg/N/ha, obenem pa berem, da so marsikje te omejitve veliko višje, Irska očitno 250, Nizozemci pa mislim, da čez 500 kg/N/ha. Na koncu pa nastopamo na istem trgu s tem koliko smo lahko pridelali in se mene gleda povprek, ker preveč onesnažujem.
Res zanimiv sistem.
Ena taka zanimiva izjava je bila nedolgo nazaj ob temi onesnaževanja:
Če krave res tako zelo onesnažujejo ozračje se za eno noč zaprite v garažo s kravo in eno noč z delujočim avtom in potem povejte kaj onesnažuje bolj.
To so pač prve žrtve, ker je najlažje udariti po majhnih. Vse ostalo bi imelo drastičen vpliv na kvaliteto življenja "odločevalcev" (letala, potovanja, promet, ladje).
Najbrž bo tole stran vržen čas, ker je bilo tole že večkrat povedano; dobro da sem v državni službi
Omejitev 170 kg dušika
iz živinskih gnojil (gnoj, gnojnica, gnojevka, ter bioplinska gnojnica, digestat in/ali kompost če vsebujejo dušik iz gnoja, gnojnice ali gnojevke) je za vso EU enako ker izhaja iz nitratne direktive. Omejitev velja za območja, ki so občutljiva za nitrate. Za razliko od ostalih držav, je v SLO celo ozemlje države določeno kot nitratno občutljivo. Dobro ali slabo, tako pač je. Strokovno gledano ni kakšnih hudih razlogov, da je cela država nitratno občutljiva. Razni rečni prodovi, peščena tla na visokih podtalnicah, območjo okoli vodotokov in vodovarstvena območja pa je najbrž prav da so. Ampak to je moje mnenje, zakonodaja pravi drugače. Zakonodajo se da spremeniti. Je jeba, ker je po nitratni direktivi treba najprej prepričati Komisijo (če bi že doma dosegli dogovor), ampak je način. O uspešnosti takega početja ne bi.
250 kg (se mi zdi, ne grem preverjat) dušika na ha lahko daš skupaj z mineralnimi gnojili (170 za živinska ostaja, razliko daš iz mineralnih). Gotovo pa lahko daš tudi več, vendar potrebuješ gnojilni načrt narejen na podlagi analize tal. Se pravi ni kakšne hude omejitve, da ne bi dosegal enakih pridelkov na podlagi uravnoteženega gnojenja kot recimo na Irskem. Ali Nizozemsekm. Ali v Avstriji. Ali pa misliš, da se tudi tam kmetje otepajo analiz tal in gnojilnih načrtov ko hudič križa tako kot pri nas?
Tole sem najmanj jaz že vsaj enkrat razlagal tule. Tvoj kmetijski svetovalec tele informacije strese opolnoči, če ga snameš z ljubice. Informacije so na razpolago v smernicah za strokovno utemeljeno gnojenje. Pa še kje. Samo pogledat je treba in/ali vprašat. Samo če to narediš, potem veš. In če veš, malo težje jambrata s Hanzijem.
Še vedno pa ti ostane tista, da se država nima kaj vtikati v tvoje posle; ima da da denar, ki ti pripada (itak ga da manj kot je vredno tvoje delo in žrtvovanje za prehransko varnost slovenskega naroda ....), nima pa kaj postavljati pogoje kaj šele gledati ali jih izpolnjuješ. Sem zajel vse ali sem kaj važnega izpustil?