Itak je to začetek. Ko bo EU 20 % hrane uvažala bomo takrat staci zemljo prodali - tujcem verjetno. Nslednja generacija ? kaj bo počela? Proračun ne bo tega vzdrževal v nedogled. Nenazadnje za prejete podpore tudi davke višajo. Tako da sploh ne vemo koliko je in bo kateri ukrep dejansko vreden. Pa inflacija bo požrla. 30-40+% je že kolker so šle cene inputov gor v zadnjih 2 letih. Koliko bo še?V ozadju je to, da EU kot taka pridela preveč hrane. Pravzaprav je v ozadju precej več, ampak je to že področje zarot (zanimivo, nisem bil pod vtisom, da ti verjamš zarotam).
Lahko da imam težave z branjem in razumevanjem, ampak kaj vraga ni jasno v stavku, da je treba imeti 80 % kmetijske zemlje (njiv in trajnih nasadov) pokritih čez občutljiv del leta? Ko se dogaja intenzivno spiranje tako hranil kot tudi same zemljine. Tam lepo piše da je to lahko strnišče, zastirka ali živa rastlina. Kaj ni jasno? In zakaj bi bila vešča problem? Če je vešča problem se stebla pač semelje. Kar je itak že praksa pri vsaj za silo solidnih kombajnih za zrnje. Itak je to treba narediti tudi pred sami oranjem, če ga hočeš izpeljati kot se spodobi.
Bistveno večja poraba energije? Za eno razbijanje brazde? Za en hod več kot bi bil drugače potreben pri zimski brazdi? Za nedolžne mimoidoče; porabi se ravno toliko energije kot pri poletni setvi ali pa jesenski.
Večje sušenje zemlje? Od kod pa to? Z oranjem konkretno prekineš kapilarni tok in s tem prekineš izsuševanje profila. Precej bolj kot pri sklenjeni zemlji po zimski brazdi (ki se zaradi tega suši), ki jo če je vse v redu res samo poravnaš. Če je vse v redu, pa zadnja leta to pač ni. Res pa ravno zaradi tega ker oranje prekine kapilarni tok, lahko pride izsuševanja zgornjega dela zemlje. Ampak, govorimo o pomladi, ko načeloma naj ne bi manjkalo padavin, sploh ko govorimo koruzi in tudi krompirju. Če že, so problem jarine. Pa spet ne nujno, februar do sedaj ni veljal za sušne (kar se spet spreminja).
Je pa res, da se boste fantje pač morali prilagajati. In to bolj kot ste bili vajeni do sedaj. Lahko verjamete, da je tole šele začetek.
Varovalne pasove ob vodotokih ne ureja zavod za varstvo narave, ampak DRSV. Tukaj moraš imeti srečo, sploh na ljubljanskem območju, da zadeve normalno potekajo. Zavod za varstvo narave deluje po mojih izkušnjah zelo vredu.Na ravni naše kmetije bi ta nova neposredna plačila trenutno pokrila plačila prispevkov in dodatnega zavarovanja za 1 leto za dve osebi. Trenutno si plačujemo trije. Ta računica se bo z dvigom minimalne plače podrla. In potem človek res prične razmišljati o tem, če ni morda res bolje iti za trak, oddelati 8 ur, popoldne pa si prost, vmes pa si na zemlji brez neposrednih plačil (za katero moraš po zakonu državi še zmeraj sporočiti kaj si pridelal) pridelati toliko, da preživiš družino.
Še ena cvetka... Po novem imamo varovalne pasove ob vodotokih, ki morajo biti zatravljeni ali zaraščeni, obvezno.
Težava: Evidence so nepopolne in marsikdo ima varovalni pas vrisan tam, kjer nikoli ni tekla voda, sredi njive in še podobne anomalije. Rešitev ministrstva pa je očitno, da si mora vsak vse te anomalije urediti sam, predvidoma z zavodom za varstvo narave (kjer so že pregovorno trdi). Ja krasno ane... Nekaj zahtevati, napake (ki so jih vrisali birokrati) pa naj ureja vsak sam.
Kaj bodo počele naslednje generacije? Če svojih otrok ne bomo naučili spoštovati zemljo in odgovornost do države, bodo verjetno najemniki na vseh področjih. Realno je politika že pred leti začela spodbujati samo velike kmetije, tiste manjše, katere so obdelale tudi zemljo, ki ni ravno za na hitro s strojem obdelati, so se v mojem koncu večinoma zrasle z gozdom.Itak je to začetek. Ko bo EU 20 % hrane uvažala bomo takrat staci zemljo prodali - tujcem verjetno. Nslednja generacija ? kaj bo počela? Proračun ne bo tega vzdrževal v nedogled. Nenazadnje za prejete podpore tudi davke višajo. Tako da sploh ne vemo koliko je in bo kateri ukrep dejansko vreden. Pa inflacija bo požrla. 30-40+% je že kolker so šle cene inputov gor v zadnjih 2 letih. Koliko bo še?
Tole vse skupaj je že zaskrbljujoče. Nevarne ideje trosijo in čudno si razlagajo zakone, pravice in dolžnosti.
Hmmm, mogoče bi bilo dobro odpret ločeo temo z debato o SKP.Tako na hitro, ker nimam časa... Zelene doline sploh bral nisem, informacije iščem na internetu. Težava je, da očitno še niti na ministrstvu ne vedo točno, kako bi kaj izpeljali, zato je tudi nemogoče najti informacije.
Recimo VOD ukrepi. Piše, da jih boš lahko uveljavljal, nikjer pa ne piše kaj sploh so zahteve za ta ukrep, ali pa enostavno ne najdem, lahko pomagaš.
Potem recimo zmešnjava z datumi gnojilnih načrtov, če zadevo spremljaš veš, kaj imam v mislih.
Od dejstva, da je praha bedarija pač ne odstopam, to je direktno povzročanje škode kmetijskemu sektorju s prepovedjo uporabe tega kar lahko zraste na njivi, okoljski efekt pa je praktično enak, kot redna setev. Čisto tako na hitro je na našem koncu bila ena parcela v prahi, velika tam okrog 40 ha. Toliko plevela kot je bilo tisto leto na njivi že dolgo ni bilo nikjer.
Pri nas se zemlje nima kam izpirati, ker smo na ravnici.
Porabe energije bo vsekakor več, efektivnih nadomestil za vse te dodatne prehode na zemlji pa dosti manj. Doslej je bila zelena komponenta 30% plačil. V novem obdobju so šla plačila vsem okvirno za 50 eur/ha dol, enim bolj enim manj, zahteve pa so se povečale. Dobro veš, da če bo treba delati ozelenitev je to strošek (jaz recimo nimam niti primernega stroja in moram še to kupiti). Če pustiš strnišče, ga bo 100% prerasel plevel, kar spet pomeni ali 2x košnjo ali mulčenje ali škropljenje (če je sploh dovoljeno, je pa to spet nepotrebno zastrupljanje). Vse skupaj je dodatni strošek, kurjenje nafte, za to, pa ne boš dobil nič oz. precej manj kot leta poprej.
Spomladi NAČELOMA naj ne bi manjkalo padavin. Ironično smo imeli ravno lansko pomlad sušo.
Ah ja, pa še to dejstvo sem pozabil omeniti, ko si že omenil, da je bila praha tudi doslej. Ja, je bila, ampak si lahko posejal beljakovinske rastline, kar je meni šlo lepo čez s krmnim grahom, obenem pa sem izpolnil še površine z ekološkim pomenom. Sedaj se je vse to vrglo v koš in se uvedlo povsem nerazumno zahtevo neproduktivne površine. Kot, da bi namensko želeli uničiti kmete. Veš kako mora biti vesel vsak, ki plača 20k ali 25k EUR za 1 ha zemlje, da mu potem gor raste trava, ki je ne sme pokositi... In medtem, ko se ves ostali svet trudi pridelati čim več, smo v EU neki posebneži in se trudimo pridelati čim manj, da bomo lahko uvažali iz držav kjer nimajo 5% takih zahtev, kot jih imamo mi.
Zadnjič sem celo slišal, da so nekomu prepovedali obdelovati njivo, dokler se selijo žabe.
Moral bi bolj natančno prebrati, trenutno samo tako na hitro, tretja alineja, ki sicer še zmeraj zahteva nerazumne 3 procente neobdelanega. Verjetno bi tistih 7 procentov lahko dosegel z DTM in Krmnim grahom, DTM imam letos 4 h, graha bo 2.5 ha, za noheno ne rabim FFS, ornih zemljišč je "uradno" 28 ha.Lepo si povzel razmišljanje večine kmeto. V bistvu se strinjam. Jeba je le, da imamo pravila mimo katerih ne moremo. Ti bom prilimal podlago za praho/neproizvodne elemente, kjer je omenjena tudi možnost dosevkov za krmo - tretja alineja. Pozorno preberi in mi povej, če si to opcijo pripravljen zagovarjati pri zdravi pameti za večino kmetov (pa vem da se najde par kerlcem, ki bi jim celo zneslo). Premisli in mi javi prosim. Hvala
To spodaj je prekopirano iz Uredbe Parlamenta in Sveta EU/2021/2115, priloga III (če greš na eur leks in preneseš pdf je to na strani 146). Neobdelano zemljišče je praha po naše.
Aja, še malenkost; država lahko izbere eno dve ali vse tri opcije. Če bi v osnovi izbrali drugo alinejo (ki vključuje naš SOPO), bi obvezno morali zraven izbrati še eno od ostalih dveh. Samo da poznaš gabarite.
DKOP 8 — Minimalni delež kmetijske površine, namenjen za neproizvodne površine ali območja
— Minimalni delež vsaj 4 % ornega zemljišča na ravni kmetije, namenjen za neproizvodne površine in elemente, vključno z neobdelanim zemljiščem.
— Kadar se kmet zaveže, da bo v okviru razširjene sheme za podnebje in okolje v skladu s členom 31(6) vsaj 7 % ornega zemljišča namenil za neproizvodne površine ali elemente, vključno z neobdelanim zemljiščem, se delež, ki se pripiše izpolnjevanju tega standarda DKOP, omeji na 3 %.
— Minimalni delež vsaj 7 % ornega zemljišča na ravni kmetije, če to vključuje tudi vmesne posevke ali kmetijske rastline, ki vežejo dušik in se pridelujejo brez uporabe fitofarmacevtskih sredstev, od tega je 3 % zemljišče, ki je neobdelano ali z neproizvodnimi elementi. Države članice bi morale za vmesne posevke
uporabiti ponder 0,3.
Itak je to začetek. Ko bo EU 20 % hrane uvažala bomo takrat staci zemljo prodali - tujcem verjetno. Nslednja generacija ? kaj bo počela? Proračun ne bo tega vzdrževal v nedogled. Nenazadnje za prejete podpore tudi davke višajo. Tako da sploh ne vemo koliko je in bo kateri ukrep dejansko vreden. Pa inflacija bo požrla. 30-40+% je že kolker so šle cene inputov gor v zadnjih 2 letih. Koliko bo še?
Od kje ti ideja, da zmrzali ni več oz. da ne opravi svojega? Si s primorske, kalifornije? Včasih je treba za optimalno setev, presanje zemljo skoraj povsem posušiti in zdrobiti "v moko". Spomladi gre to super iz premrznjene brazde, Marskikateri MID ima take potrebe več kot 20%.
Ne raste v SLO le žito, koruza in "TDM". Kakšno rastlinsko vrsto je treba vsaditi/vsejati na končno razdaljo, kakšno stvar je treba kasneje iz zemlje pobrati...
V marsikateri vasi od nekaj kmetij vsaka dela drugače. In vsak ima prav in je pozitiven in noben bistveno ne odstopa od tistega kar je za proizvodnjo ki jo imajo optimalno - bilo optimalno do 2023. Neka uravnilovka prek cele države zagotovo ne bo pozitivna. Nenazadnje imamo ogromne temperaturne in padavinske razlike.
In ja marsikdo razmišlja, da pusti SKP 22-27.
Marsikdo ker na konkretna vprašanja ni odgovorov s strani tistih, ki so SKP spisali oz. so dobro leto kasneje odgovorni za izvajanje.
Tile demonstranti bi tudi to pogrunali, vse bi sam da nebi!Kaj so tudi inženirji družboslovnih znanosti?
Na ravni naše kmetije bi ta nova neposredna plačila trenutno pokrila plačila prispevkov in dodatnega zavarovanja za 1 leto za dve osebi. Trenutno si plačujemo trije. Ta računica se bo z dvigom minimalne plače podrla. In potem človek res prične razmišljati o tem, če ni morda res bolje iti za trak, oddelati 8 ur, popoldne pa si prost, vmes pa si na zemlji brez neposrednih plačil (za katero moraš po zakonu državi še zmeraj sporočiti kaj si pridelal) pridelati toliko, da preživiš družino. Ostali pa naj se pač znajdejo kakor se bojo. Zrediš kakega prašiča pa je to to.
Država pa naj pac ima ta denar za svoje birokrate, da si bojo lahko privoščili uvoženo hrano. Jaz lačen ne bom, ob takih zakonih pa mi tudi že postaja vseeno ali bo država prehransko samozadostna ali ne, vsi pa vemo kako zgleda, ko ni.
Še ena cvetka... Po novem imamo varovalne pasove ob vodotokih, ki morajo biti zatravljeni ali zaraščeni, obvezno.
Težava: Evidence so nepopolne in marsikdo ima varovalni pas vrisan tam, kjer nikoli ni tekla voda, sredi njive in še podobne anomalije. Rešitev ministrstva pa je očitno, da si mora vsak vse te anomalije urediti sam, predvidoma z zavodom za varstvo narave (kjer so že pregovorno trdi). Ja krasno ane... Nekaj zahtevati, napake (ki so jih vrisali birokrati) pa naj ureja vsak sam.