GPS za tek

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Lep pozdrav

Letos sem se proti koncu lepega vremena in sezone čist nakuru na tek. Celo tako da sem si kupil tekaško stezo in začel redno trenirat. Rezultate si pišem v excelo tabelo tako da vidim svoj napredek (pretečeni km, povprečna hitrost). No in danes me je med tekom zaskrbelo kako bom spomladi ko bom šel tečt v naravo sledil svojemu napredku. Čas teka res ni teško izmerit, malo težje pa je dolžino pretečene poti ker nimam v bližini kake tekaške krožne steze ki bi bila izmerjena. Videl sem že različne GPS naprave za tek ki merijo skoraj da čisto vse, jaz pa bi rabil eno tako ki bo res čimcenejša in bo merila le dolžino. Ne rabim da mi meri in riše graf višinske razlike, meri srčni utrip in nevem kaj še vse. Rad bi le da je čim manjša, cenejša in meri dolžino. Torej kaj mi priporočate?

Hvala za pomoč
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Imaš morda telefon z GPS-om? Npr. Nokiin SportsTracker je super program za točno ta namen.

To zna biti še najboljša začetna rešitev in boš hitro videl, če se boš stegnil še za kaj dražjega.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
jaz nosim za sabo nokio, drugače pa ima suunto z večino ur, ki so za merjenje utripa možnost parjenja z gps modulom ali running modulom, ki jih potem s pc modulom spraviš na pc

cene so verjetno najcenejše od 250€ naprej

verjetno kaj podobnega nudi polar, in pa seveda garmin, ki ima v dražjih modelih vgrajen gps
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.656
10.263
113
kod Džej-Zija
Suunto se da dobiti tudi ceneje, če malo pogledaš naokrog za rabljeno robo. Jaz razmišljam, da bi prodal svojo T4c s foot podom in pasom za utrip. Če te zanima, sporoči. Sicer so pa tudi poceni tajvansko kitajske zadeve na razpolago, edino uporabnost zna malo trpeti.
 

smetka

Pripravnik
24. jul 2007
332
2
18
Jaz imam GPS uro od Garmina. , Forerunner 405 HR

Sem z njo zelo zadovoljna, ker lahko treninge bolj natančno spremljam. Dolžina, tempo ....

Prednost ure pred GSM je da lahko sproti med tekom spremljaš podatke. Se pa splača to uro kupiti, ko je v hervisu akcija 2=3. Na tekaškem forumu se vedno najdejo osebe, ki iščejo kupce in se združijo pri nakupu.
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.639
146
63
Jp Garmin je tukaj zelo močen, dovolj je že osnovna FR110

Predvsem pa ima odlično rešen prenos podatkov na splet itd preko Garmin Connect:

Connect
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Suunto se da dobiti tudi ceneje, če malo pogledaš naokrog za rabljeno robo. Jaz razmišljam, da bi prodal svojo T4c s foot podom in pasom za utrip. Če te zanima, sporoči. Sicer so pa tudi poceni tajvansko kitajske zadeve na razpolago, edino uporabnost zna malo trpeti.

ja rabiš pa še PC pod, če ne ti vse skup pomaga točno nič, jaz sem pa gledal za rabljenim PC podom pol leta, pa ga pod 60€ nisem našel
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Forerunner bo pravšnji za to.
http://www.garmin.si/inside.php?cat_id=80

Le cena je "problem", vse drugo je ok.

Najceneje bo, če imaš gsm z gps funkcijo in ga lahko na teku imaš poleg... kar so že omenili.

Ali pa morda nabava GPS loggerja = poceni, lahek, majhen.

http://www.mimovrste.com/artikel/3820456937/usb-gps-potovalni-sledilnik-travel-logger-i-gotu-gt-120 = nekaj takega

p.s. Logger je koristen še za druga opravila, npr. za fotografiranje, da lahko kasneje program sam določi koordinato slikam idr.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.656
10.263
113
kod Džej-Zija
Kaj ti bo PC pod, če ura ne shranjuje log-a, ampak samo kumulativne podatke. PC pod ti koristi samo, če boš treniral v svojem domu v bližini PCja. V primeru, da tečeš, kolesariš ali počneš kaj drugega, ti pa ne koristi skoraj nič.

Za natančne log-e pri Suuntu rabiš uro serije T6, mislim, da je zadnja trenutno T6d, seveda s primerno ceno. Če pa hočeš samo log-e brez live podatkov, so svojčas delali tudi pas, ki je logiral podatke. Če se ne motim, pa so ga dali že iz prodaje, ker so ti pasovi zelo radi crkovali.
 

smetka

Pripravnik
24. jul 2007
332
2
18
Hervis ima akcijo GARMIN Forerunner 405 HR za 200 €. Ampak samo 16 in 17 decembra, moraš imeti pa njihovo kartico, ki jo pa itak takoj dobiš.

cheer.gif
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
če mene vprašaš je za za resno uporabo bistveno boljši fod pod ne pa gps. Dobiš veliko več smiselnih podatkov za trening.
 

smetka

Pripravnik
24. jul 2007
332
2
18
Citat:
Uporabnik jaka6 pravi:
če mene vprašaš je za za resno uporabo bistveno boljši fod pod ne pa gps. Dobiš veliko več smiselnih podatkov za trening.

Možno nimam izkušnje iz foot pod-a. Npr katere podatke pa dobiš več?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.477
2.524
113
še v SLO - ampak komaj
Sicer ti ne morem svetovati glede teka - sam imam za kolersarjenje ("gorsko") "kombinacijo" Suunto X3HR in Garmin 60CSx (uporabljam tudi za potepe peš).

Pri GPSu moraš paziti predvsem na to, da ima "dober" sprejemnik - posebej če se giblješ v gozdu, jarkih in tudi ozkih ulicah - saj za pravilno delovanje potrebuje "fraj" pogled na nebo (satelite) - sicer ti "šeta" (ker ne vidi potrebenega števila satelitov ne more izračunati svojega položaja).

Drugače pa probaj na ta način - še drugo, tretje in petnajsto mnenje
wink-1.gif


Pa še čisto moje osebno mnenje - če želiš res "popolne" podatke ti ne bo preostalo drugo kot kombinacija GPSa s HR in foot podom - samo tu si potem hitro v rangu nad 300 EUR - koliko pa to dejansko rabiš boš morala presoditi sama.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
JAz sem po poklicu kondicijski trener in s tem se ukvarjam nekje 15 let. Ure z GPS mi je neuporabna. Verjamem, da je zanmivo ko ti google maps nariše zemljevid, ampak je pri resni uporabi toliko hendikepa da mi je neuporaben. Najprej me moti ker tako troši baterije. Kamorkoli smo šli na priprave smo rabili uro praktično cel dan, to pomeni zjutraj pred zajtrkom, dopoldan na treningu in popoldan na treningu. Povprečna naprava z gps ne zdrži toliko.
Naprave z GPS so tudi dosti večje, če delaš še kaj drugega kot samo tek je to hendikep.
Ponavadi smo kakšen raztek naredili na Rogli še po gozdu, tam sem poskusil garmina in polarjev gps modem oba sta zgubila signal.

Foodpod je bistveno cenejši preporost za uporabo, hitreje se odziva na spremembo hitrosti, bolj natančno meri, poleg tega mi lahko meri skrajšavo koraka pri utrujenosti, impakt podatki so bolj pregledni, je pa res da mi ne nariše zemljevida.
 

MiranR

Pripravnik
3. sep 2007
223
4
18
Murska Sobota
Kot pravi predhodnik: ".. je pa res da mi ne nariše zemljevida", za to pa je rešitev QUO interaktivna Slovenija
srce-1.gif
.

Kot pravijo na Quo spletni strani: "S programom Quo lahko rišete poti, ocenjujete težavnost in narišete višinski graf poti. Vse to natisnete v poljubnem merilu na poljubno število A4 strani"
cool-1.gif
.
 

masterr

Fizikalc
14. apr 2010
1.502
0
36
ok. Cerkno
Pa je res potrebno imeti pri sebi vso to tehnologijo, kup podatkov k ne veš kaj boš z njimi počel. Meni je že dovolj to, da ima ura meri srčni utrip, povprečni srčni utrip, max. srčni utrip, čas teka, ...kaj več mislim, da ne rabim. Več kot imaš podatkov slabše je.
Če imaš denar potem pa kupi ali Polar 800 ali Garmin 405 za točne oznake pobrskaj.
Polarjeva stane 100 evrov več (okol 400 evrov).
 

MITT007

Zelenc'
10. nov 2010
21
0
1
Večkrat uporabim Garmin Forerunner 305 (mal večji, ker je tud za bicikel). Si hitro izberem ali tek ali kolesarjenje (ker veliko menjam) in potem v Garminovem al pa kšnem drugem programu (Sporttrack) vodiš bazo. Lahk ga imaš tud za foro za kšno smučanje, fajn lovi tudi v hosti. Največji minus pri teh GPS vodenih zadevah je, ker imajo dost velko napako pri višinskih razlikah, sploh ob hitrih spustih (z bajkom), nekaj se da potem avtomatsko softwersko obdelat, ampak sistem pač ni tako precizen kot barometer.


Najbolj čip zadeva za mert dolžino je doma narejen kotalni meter, ki ga vlečeš za sabo.
smile-1.gif

Primer:

http://www.nationwidedrafting.com/store/product1227.html
 

fisherman74

Zelenc'
3. jan 2011
24
0
1
Če imaš Nikove tekaške copate...
...senzor za v copat - pod podlogo v podplatu
Put-an-iPod-Nike-sensor-in-any-running-shoe-in-o.jpg

...in zapestnico, ki meri dolžino/ tempo/porabljene kalorije/uro in čas teka
sportband_usb_gallery.jpg


Če pa laufaš z ipodom, pa kupiš namesto zapestnice nastavek in ti ipod opravlja iste funkcije kot zapestnica ob poslučanju glasbe.

Vse svoje teke uploadaš na stran od nike, kjer ti vse beleži.

LP

Cena solidna (preveri, če imajo v Intersportu v Gorici še kakšno z 50% popustom)
 

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Jaz uporabljam Garmina 310xt, zaenkrat super. Imam jo za na kolo, tek, smučarski tek, pohodništvo.ni da ni..Ima kar dolgo avtonomijo baterije. Tja do 2o ur, no realno malo manj, kar je ok če greš kam za cel dan. Kak treking oz. kaj podobnega.

Seveda pa je GPS uporaben tam, kjer dobi signal. Kake goste šume, tuneli..odpadejo. Ampak dobro, takih primerov (vsaj pri meni) je bore malo, zato se ne sekiram okoli tega.
 

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Tkole sem naredu. Ker sem bil resno potreben novega telefona sen si kupil HTCja in zdavnlovdal dva programa za kera sem prebral da sta baje dobra (SportyPal in Endomondo). Malo sem ju že testiral. Oba imata svojo spletno stran kamor lahko pošlješ svoje podatke o treningu. Tam se ti tudi podatki shranijo sevede v tvoj lastni acount. Zriše ti pot v googlemap (kot že napisano je lepo to videt ni pa nevem kako uporabno), nariše ti višinski graf in napiše podatke o povprečni hitrosti, max hitrosti, pretečeni dolžini mislim da celo eden računa porabljene kalorije ... Skratka oba programa sta zadovoljiva za moje potrebe. Povezava se pomoje tudi nebo kar tako zgubila ker po gozdu ne pohajkujem če pa me bo zaneslo v hribe pa lahko testiram vseeno kako se odziva v gozdu. Aja pa oba programa sta prirejena za več športov. Predno program štartate si zberete katerega športa ste se lotili (hoja, rolanje, kolesarjenje, tek, plavanje (nevem sicer kako naj plavam s telefonom
smile-1.gif
), jadranje, surfanje, jahanje, golf, padalstvo, smučanje, boardanje ...)

LP M