Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
Pa poglejmo celo sliko (statistično)
1. Samo v Ljubljani bo konec leta praznih novih stanovanj na trgu cca 2.000.
2. Vrednost kreditov in garancij gradbenim podjetjem je cca. 5 .000.000.000 EUR (podatek BS). Ker gre tu tudi za garancije za dobro izvedbo del ipd, je teoretično minimalna višina kreditov 2.5 milijarde EUR
3. Predsednik nepremičninske zbornice trdi, da je vrednost zalog gradbenih firm 1,1 miljarde EUR (brez zemljišč).
Nekdo bo imel težave (še opsebej sedaj, ko so vsi našpičeni proti bankam in nepremičninarjem) z vrednostenjem zalog in zavarovanj.
Zato bo potrebno zadevo nekako izčistiti.
Scenarijev je več:
Recimo, da imajo banke zavarovane kredite za manj kot 70% trenutne cene. (tako naj bi bilo po predpisih BS glede nepremičninskih zavarovanj). Potem bodo preprosto vnovčile zavarovanja in cene bodo temu primerno padle. Kako podjetje (Vegrad recimo), bo samo še lep spomin
Banke zavarovanja nimajo dovolj.
a) zahtevale bodo dodatna zavarovanja, ki jih nepremičninarji seveda nimajo. Banke bodo morale najti dodaten kapital za pokritje nezadostnih zavarovanj. Če je to tuja banka ji bo dala mati. Če je katera mati v težavah (morda kdo kaj ve, bere), bodo morali vseeno prodajati, po ceni, da bodo ljudje kupovali. Cena ne bo tako padla kot v prvem primeru, bo pa vseeno občuten padec.
b) banke bodo zahteval vrednostenje stanovanj od nepremičninarjev, ki ga bodo ti naredili na "domač" način na trgu. Drug od drugega bodo kupili nekaj stanovanj, da bodo ohranili vrednost stanovanj. Cene ne bodo padle. (še, ker tega en bodo mogli narediti več kot enkrat)
Skratka statistika je znanost, samo kot pri vseh znanostih, tudi pri statistiki velja, glej celo sliko, ne pa samo tisto, kar je čisto pred očmi. Ker jabolko pada ne zato, ker je težko, ampak ker ga zemlja privlači (in je zato težko....)