GEN-I

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.774
627
113
TC je 12 kw, stevec porabe TC kaze tudi 9 kwh, ce je -10 zunaj. Drugace pa tam dela z okoli 5 kwh (vgrajen ekstra stevec za merjenj3 porabe TC).
12kW toplote pri dokaj konzervativnem COP = 4, pomeni porabo ~3kW elektrike. Da prideš do 9kW moraš vklopiti 6kW grelcev. Tukaj bi se potem jaz vprašal zakaj sploh imam TČ če večino elektrike pokurim z grelci, kjer nimaš COP-a oz. je le-ta enak 1 :zavijazocmi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.265
758
113
12kW toplote pri dokaj konzervativnem COP = 4, pomeni porabo ~3kW elektrike. Da prideš do 9kW moraš vklopiti 6kW grelcev. Tukaj bi se potem jaz vprašal zakaj sploh imam TČ če večino elektrike pokurim z grelci, kjer nimaš COP-a oz. je le-ta enak 1 :zavijazocmi:
Sanjaj ti o COP 4... pri TČ voda /zrak...sploh, ko so v igri defrosti...
 

B81

22. jul 2007
35.000
9.283
113
12kW toplote pri dokaj konzervativnem COP = 4, pomeni porabo ~3kW elektrike. Da prideš do 9kW moraš vklopiti 6kW grelcev. Tukaj bi se potem jaz vprašal zakaj sploh imam TČ če večino elektrike pokurim z grelci, kjer nimaš COP-a oz. je le-ta enak 1 :zavijazocmi:
Grelci se vklopijo pri globokem minusu, sem dal nastavit.
Cop bi naj bil dober (kronoterm adapt), ampak pri nasi hisi pac ni, ker nima izolacije, le fasado.
Poraba se vidi tudi na moj.elektro in je dejansko visoka, res pa da ne sparamo in zapiramo vrat, kot bi morali itd...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.609
9.279
113
A je kdo že računal strošek ogrevanja (brez investicije) po novih cenah elektrike in omrežnine v primerjavi s kurilcem ali recimo drvi?
Ker recimo eno leto nazaj je bila razlika konkretna, ampak z vsemi temi podražitvami smo kje?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.609
9.279
113
Cop bi naj bil dober (kronoterm adapt), ampak pri nasi hisi pac ni, ker nima izolacije, le fasado.
V videu, ki sem ga prilepil v ponedeljek ali včeraj je lepo omenjeno, da je prvi pogoj za cenovno ugodno uporabo TČ dobra izolacija. Oz. moraš konkretno predimenzionirat TČ. Kar je pa dobesedno metanje denarja skozi okno, da ne omenjam, nepotrebno trošenje virov, ki je fuLL ekološko.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.774
627
113
Grelci se vklopijo pri globokem minusu, sem dal nastavit.
Cop bi naj bil dober (kronoterm adapt), ampak pri nasi hisi pac ni, ker nima izolacije, le fasado.
Poraba se vidi tudi na moj.elektro in je dejansko visoka, res pa da ne sparamo in zapiramo vrat, kot bi morali itd...
COP je v grobem odvisen od temperature "medija" (pri zraku je to zunanje temperatura) in pa izhodne temperature vode. V praksi to pomeni da če imaš radiatorje, imaš izhodno temperaturo neprimerno višjo kot pa pri talnem gretju, kar pomeni tudi slabši COP. Tudi gretje sanitarne vode ima iz istega razloga nižji COP, saj jo praviloma greješ na ~50 stopinj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.367
3.233
113
Ok, zdaj pa povejte kolikšen je v kWh dnevni odjem (v 24 urah) neke toplotne črpalke. Pri recimo včerajšnji zunanji temperaturi. Pa ne zapenjat za prostornino ogrevanega objekta pa režima ogrevanja...
Lahko ločeno za ogrevanje in pripravo sanitarne vode.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.774
627
113
Ok, zdaj pa povejte kolikšen je v kWh dnevni odjem (v 24 urah) neke toplotne črpalke. Pri recimo včerajšnji zunanji temperaturi. Pa ne zapenjat za prostornino ogrevanega objekta pa režima ogrevanja...
Lahko ločeno za ogrevanje in pripravo sanitarne vode.
Ta podatek je ZELO odvisen od samega objekta. Torej velikost, izolacija ipd. Pri sanitarni vodi pa je zadeva odvisna od dejanske porabe tople vode (na nek način vezano na število stanovalcev).

Recimo včeraj je pri meni šlo ~3kWh za ogrevanje in ~5kWh za toplo vodo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.609
9.279
113
Kdo zapenja? To sta dva glavna podatka, da ti poraba sploh kaj pove. Ker drugače tudi če porabo iz riti potegneš, bo isto relevantna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

B81

22. jul 2007
35.000
9.283
113
Ok, zdaj pa povejte kolikšen je v kWh dnevni odjem (v 24 urah) neke toplotne črpalke. Pri recimo včerajšnji zunanji temperaturi. Pa ne zapenjat za prostornino ogrevanega objekta pa režima ogrevanja...
Lahko ločeno za ogrevanje in pripravo sanitarne vode.
Mi 50 kwh, bajta 260+ m2 iz osemdesetih.
 
  • Wow
Reactions: philips

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.367
3.233
113
Kdo zapenja? To sta dva glavna podatka, da ti poraba sploh kaj pove. Ker drugače tudi če porabo iz riti potegneš, bo isto relevantna.
Ker eni omenjajo, da vleče po 9 kW, drugi, da to ne more biti res ...
Ker potem bi enemu dnevno pocuzala 200+kWh, drugemu pa bistveno manj.
Sprašujem pa, ker je nimam.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.151
5.289
113
Grelci se vklopijo pri globokem minusu, sem dal nastavit.
Cop bi naj bil dober (kronoterm adapt), ampak pri nasi hisi pac ni, ker nima izolacije, le fasado.
Poraba se vidi tudi na moj.elektro in je dejansko visoka, res pa da ne sparamo in zapiramo vrat, kot bi morali itd...
Koliko porabi TČ čez leto. Si že pogledal?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
No jst se dobro spomnim ukrepa prejšnje vlade glede cen naftnih derivatov, ko so jih zamrznili brez težav in to na nivoju, ki je bil dejansko dober za ljudi. Tole kar je pa ta vlada naredila je bila leva roka-desni žep. Skratka metanje peska v oči in zdaj na koncu je tole zloraba brez lubrikanta. Ma ne zloraba, to je bolj podobno posilstvu.

Skratka, pod prejšnjim zlobnim vladarjem smo imeli en kup ugodnosti, bone, zamrznjene cene, stvari so bile pod kontrolo, nihče se ni oziral na sosednje države. Edini ki so neprestano jokcali pa so sedanji plesalci. Danes je šlo vse v tri pisane marjetice, še najbolj pa na Golobovem področju kar se vidi v tej temi. Kako nepričakovano.
Tudi jaz se spomnim ukrepa prejšnje vlade, ko je ukinila omrežnino za 6 mesecev. Sedaj pa bodo energetska podjetja tožila državo, ker so imeli zaradi tega 68 milijonov izgube. Ali misliš, da bo to izgubo poravnal presvitli iz svojih mafijskih računov, ali jo boš ti in jaz?
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.367
3.233
113
A sedaj, ko jim bomo uporabniki povrnili neplačano omrežnino bo omrežje poštimano, da bo vzdržno?
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sad

Guru
24. avg 2007
20.609
9.279
113
Seveda, samo tistih nekaj 100 MIO letno, kolikor nas bodo scuzali, še rabijo. Pa bo čez 10 let vse oh in sploh. Predvsem se bodo tudi takrat v elektro podjetjih vozili okrog s top S Teslami in podobnimi 100.000+ eur zelenimi vozili, pa plače bodo tudi takrat v energetiki verjetno še faktor višje kot sedaj. Za omrežje pa ne bo treba več skrbeti, ker bodo itak za to sončnice z baterijami poskrbele. :cool:
 
  • Haha
Reactions: trance0