GEN-I

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.743
6.172
113
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo želi postavljanje novih vetrnih elektrarn spodbuditi s plačilom nadomestila občinam, v katerih bi vetrnice stale, in sicer kar 200.000 evrov na en megavat inštalirane moči. “Vsekakor gre za mamljivo ponudbo, a ne glede na denar bomo zagovarjali voljo krajanov,” je odločna Alenka Štrucl Dovgan, županja divaške občine, ki je med investitorji vetrnih elektrarn med najbolj zaželenimi, sploh na Primorskem.


Po temu gre sklepati, da te elektrarne ne bodo nikoli notri prinesle stroškov postavitve in nadomestila.
 
  • Všeč mi je
  • Objave ne odobravam
Reactions: trance0 in sad

B81

22. jul 2007
36.315
10.141
113
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo želi postavljanje novih vetrnih elektrarn spodbuditi s plačilom nadomestila občinam, v katerih bi vetrnice stale, in sicer kar 200.000 evrov na en megavat inštalirane moči. “Vsekakor gre za mamljivo ponudbo, a ne glede na denar bomo zagovarjali voljo krajanov,” je odločna Alenka Štrucl Dovgan, županja divaške občine, ki je med investitorji vetrnih elektrarn med najbolj zaželenimi, sploh na Primorskem.


Po temu gre sklepati, da te elektrarne ne bodo nikoli notri prinesle stroškov postavitve in nadomestila.
Kaksna matematika je tu zadaj?
Subvencije eu?
 
27. jan 2022
5.786
2.272
113
Prej kazni EU, oz. "odkup" zelenih zmogljivosti od drugih bolj zelenih.

"Kad se (energetski) gine, nek se gine (zeleno) otmeno!"
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.029
3.921
113
Fantje, kaj se bo splačalo en stari dizel agregat laufat ko bo zima???


No, če kuriš kurilca, glede na tehnične podatke, si nekje pri 0,44€ na kWh z omrežnino na istih stroških kot elektrika, vse kar je več pa gre v dobro agregata...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert in sad

B81

22. jul 2007
36.315
10.141
113
Sem tudi hotel vprašat, če pride do kakšne pizdarije, kot je bil žled..

Kako se to priklopi na hišo? Izklopiš fit in kar v vtičnico? Odklopiš tudi SE? Zanimivo poganjat TČ, ki se zažene pa vzame 7 KWh, potem pa naenkrat 3 KWh.

Sam razmišljam, da bi lahko s tamalim traktorjem laufal :)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici
Imas traktorske agregate. Bistveno bolj pametna investicija kot tole.
Pogon na kardan.
Traktor bo veliko bolj verjetno vzgal ko bos brez elektrike kot pa 10 lwt star kitajski agregat z X let staro nafto polno alg
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81, sad in Ador

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici


No, če kuriš kurilca, glede na tehnične podatke, si nekje pri 0,44€ na kWh z omrežnino na istih stroških kot elektrika, vse kar je več pa gre v dobro agregata...
Torej ce z agregatom laufas TC s COP tri si v plusu ze pri ceni elektrike 15c.?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici
Pa ta stari dojc ne porabi skor nic :)

Nekam visoke stevilke...

Katere stevilke so ti visoke?
Za filing se mal cen
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.820
649
113
Sem tudi hotel vprašat, če pride do kakšne pizdarije, kot je bil žled..

Kako se to priklopi na hišo? Izklopiš fit in kar v vtičnico? Odklopiš tudi SE? Zanimivo poganjat TČ, ki se zažene pa vzame 7 KWh, potem pa naenkrat 3 KWh.

Sam razmišljam, da bi lahko s tamalim traktorjem laufal :)
Prvo je treba ločevati moč in energijo, eno je kW, drugo pa kWh. Potem je treba ločevati tudi toplotno in električno moč. Ne vem sicer kakšno TČ imaš, ampak 7kW električna moč verjetno ni pravi podatek.

Priklop agregata direktno na vtičnico je zelo slaba praksa, pa še pokriješ samo eno fazo, dve pa sta brez elektrike. Potem bi rabil najti tri vtičnice na različnih fazah in na vse gor priklopiti :zavijazocmi:

Idealno je da agregat priklopiš gor pred FID in se na drug način izključiš iz omrežja - recimo 1-0-2 stikalo. Če ustrezno urediš ničenje in ozemljitev, bo FID celo opravljal svoje delo.

Če ti osnove niso povsem jasne, potem prepusti zadevo kakšnemu lokalnemu štromarju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.924
10.334
113
jaz ima 1-0-2, res pa da še nisem prikljaplja nekih zadev na to 2. je pa pred priprava... če pride do žleda, bomo takrat reševali...stvar pol ure, da tisti kabel ustrezno auslezaš in priklopiš, bolj je problem takrat nek agregat dobit. ker bodo spet scalperji...da bi pa 500 vloži in mi potem gužvo dela, mi pa ni ...
 

B81

22. jul 2007
36.315
10.141
113
Prvo je treba ločevati moč in energijo, eno je kW, drugo pa kWh. Potem je treba ločevati tudi toplotno in električno moč. Ne vem sicer kakšno TČ imaš, ampak 7kW električna moč verjetno ni pravi podatek.

Priklop agregata direktno na vtičnico je zelo slaba praksa, pa še pokriješ samo eno fazo, dve pa sta brez elektrike. Potem bi rabil najti tri vtičnice na različnih fazah in na vse gor priklopiti :zavijazocmi:

Idealno je da agregat priklopiš gor pred FID in se na drug način izključiš iz omrežja - recimo 1-0-2 stikalo. Če ustrezno urediš ničenje in ozemljitev, bo FID celo opravljal svoje delo.

Če ti osnove niso povsem jasne, potem prepusti zadevo kakšnemu lokalnemu štromarju.
TC je 12 kw, stevec porabe TC kaze tudi 9 kwh, ce je -10 zunaj. Drugace pa tam dela z okoli 5 kwh (vgrajen ekstra stevec za merjenj3 porabe TC).