Zanimiv komentar na napovedane podražitve elektrike (
vir):
Dvigi cen elektrike: Rahlo lažni alarm
V
časih je dobro ob kakšni novici najprej zajeti sapo in ugotoviti, kaj se skriva za njo. »Največja slovenska energetska družba Petrol bo s 1. decembrom občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina. Cene električne energije bodo višje za okoli 30 odstotkov, zemeljskega plina pa za 12 odstotkov. V Petrolu kot razlog navajajo podražitev energentov na mednarodnih trgih,« se je glasilo dramatično torkovo sporočilo največje slovenske energetske družbe (prek Slovenske tiskovne agencije), ki se je čez dan razlezlo v pravi medijski stampedo. Je res stanje za slovenskega kupca tako tragično? Sploh ne – ne za zdaj, ne na srednji rok in ne »sistemsko«.
Petrol je seveda, ko gre za elektriko, navaden trgovec. V glavnem z uvoženo elektriko, ki jo kupuje na vse dražjem mednarodnem trgu, kjer se zaradi kopice razlogov elektrika – pa ne samo ta, dvigi cen surovin so splošni pojav – občutno draži. Toda izjava, da bodo »cene električne energije višje za okoli 30 odstotkov«, krepko zbledi ob podatku, da na računu posameznega gospodinjstva postavka »za elektriko« znaša le 39 odstotkov, preostale pomembnejše postavke pa so tiste, ki jih določa država; in ta lahko vedno poskrbi za njihovo višino ter regulacijo (omrežnina za distribucijo in prenos, DDV in prispevki za obnovljive vire – ti skupaj nanesejo skoraj 60 odstotkov vrednosti na položnici gospodinjstva). Torej nam preprost izračun pove, da se bo Petrolovo 30-odstotno zvišanje »cene električne energije« v posameznem gospodinjstvu, ki dobiva elektriko prek tega konkretnega trgovca, poznalo v manj kot desetodstotnem dvigu zneska na položnici. Ob dejstvu, da Petrol kot trgovec z elektriko na drobnoprodajnem trgu v državi zaseda komaj desetodstotni tržni delež, vse skupaj deluje bolj kot promocijska kampanja nekega podjetja, ki je opazilo, da je nekoliko »zavozilo« svoj poslovni model, in kliče na pomoč.
Kar pa bi lahko razumeli kot sporočilo, vredno pozornosti, je tisti del zapisa državne tiskovne agencije, da »naj bi Petrolu pri dvigu cen energije neuradno kmalu sledili še drugi dobavitelji«. Naše poizvedovanje o tem pri vseh največjih trgovcih z elektriko v državi, ki ga lahko preberete na poslovnih straneh današnjega časopisa, kaže, da o tem nihče zares še ne razmišlja – ne trenutno in tudi ne po novem letu, nekateri, med njimi celo največji trgovec (Gen-I), niti do konca kurilne sezone. Seveda se lahko njihov pogled kmalu spremeni, če bo Petrolu uspelo ob dvigu cene elektrike ohraniti tržni delež, a trenutno je govoriti o tem čista špekulacija, pa še prav verjetno ni.
Predvsem pa, sistemsko gledano, za 30-odstotni dvig »cene električne energije« v Sloveniji ni prav nobenega razloga. Pri nas imamo tržni delež proizvodnje elektrike samozadostno razdeljen skorajda natanko po tretjinah med fosilnimi gorivi (premog – TEŠ), jedrsko energijo (NE Krško) in obnovljivimi viri (hidroelektrarne in sončna energija). In niti pri enem proizvajalcu ni razloga za dvig proizvodne cene elektrike: TEŠ dobiva premog iz sosednjega rudnika po isti ceni kot doslej (rastejo le cene emisijskih kuponov), NE Krško in hidroelektrarne pa delujejo s povsem istimi fiksnimi vhodnimi stroški kot doslej. Torej, če slovenski trgovci z elektriko to kupujejo doma, jo lahko še najprej prejemajo po isti ceni kot v vsem zadnjem letu dni, sploh če imajo zakup urejen z dolgoročnimi pogodbami.
Sicer ne trdimo, da to jesen in zimo ne bo kakšnega vala podražitev iz upravičenih in neizogibnih razlogov, a pri Petrolovi solo akciji je prav, da ji vnaprej skrbno pogledamo pod prste, kot bomo še komu, ki bi mu utegnil slediti. Za zdaj pa raje verjemimo domačemu trgu: realnih razlogov za to, da se nam to zimo na položnicah občutneje zvišajo cene elektrike, res ni.