Excel za telebana

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Torej kot popolni laik prosim za pomoč.

V enem dokumentu imam sledeče podatke:

1641828363560.png


V drugem pa:

1641828432899.png

Seveda je teh podatkov ogromno...
Kako bi glede na podatek v drugi tabeli iz prve potegnil le podatke ki pašejo glede na kodo, ki v drugem delu ni kompletna?

Hvala.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
548
313
63
Prav razumem, da bi drugi tabeli pripisal BosSize, MOQ, Price?

Lahko uporabiš Match in Index funkciji, da bereš le del kode, pa znotraj argumenta uporabi še left.
Match in Index lahko postaviš v vlookup.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Je res v prvi tabeli koda z 2x črko - četrti od vrha?
Je res v drugi tabeli koda samo prvih 6(?) znakov?
Je res, da je lahko v drugi tabeli koda podvojena - ni kompletna!
Je res, da je to samo za enkrat, da preseliš podatke?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Emaster

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Ja imaš prav, lahko je ena črka ali celo dve.
Potem jih je lahko šest ali sedem.
Naj ne bi bila.
Ja, kot lajih iščem formulo, da iz prve tabele potegnem podatke v drugo, v kateri je lahko noter kod od ena pa do xxx.

Hvala.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Moja navodila zahtevajo osnovno znanje excela. Mislim, da ga imaš. Preberi navodila od začetka do konca, šel POTEM probavaj!
To je moj način. Zagotovo obstajajo boljše rešitve, pa jih tu ne vidim. Delaj na delu podatkov da spoznaš delovanje.

Na ekran spravi obe tabeli, še sto podatki v obeh tabelah.

TAB 1
najprej bi v prvi tabali oblikovali podatke za LOOKUP.
1- Pred 'Order code' dodal NOVI stolpec in v njega vpiši formulo =LEFT(+B1;FIND("_";B1)-1). Formula bo preštela št. zankov do znaka _ in iz celice odrezalo VSE znake do znaka _.
Odštevanje je zato, ker moraš odšteti 1 znak.

Tu je sedaj formula in kup nasranih podatkov, ki jih je treba urediti.
2-Označil cel NOVI stolpec(!) - klik na črko (A) - Ctrl-C - ostani na tem stoplcu - in potem desni klick posebno leplenje+vrednosti (označi). Stolpec zgubi formulo in ima samo podatke, kot da bi jih tipkal
Tu morajo biti samo številke. Find in replace v tem NOVEM stolpcu vse črke z praznim prostorom. Kar ne štima, popravi ročno.

TAB 2
najprej bomo v drugi tabeli oblikovali podatke, ki jih bomo primerjali s podatki iz prve tabele in potegnili ven iz določenega stolpca prenosne podatke.
POZOR! velja samo, da so podatki v vseh celicah: Prva 1 črka in naprej 6 številk - gley tvoj post.

Pred Typ vstavi NOVI stolpec in v celice vstavi formulo =RIGHT(B1;6). formula bo odrezala samo 6 znakov od zadaj! Sedaj imaš samo številke.

TRICKY PART
Povezal bomo obe tabeli tako, da se bo na osnovi Typ II v TAB 2 v stolpec vnesel podatek in prve tabele.
Označili bomo polje podatkov v prvi tabeli in št. stolpca iz katerega pobiramo podatke.

TAB 2
Desno od Typ stolpca dodaj en novi stolpec. Tu bodo preneseni podatki iz TAB 2. Formula bo v TAB 2 poiskala vrednost in iz stolpca stolpcu izbrala vrednost in jo iskala v TAB 1
Dodaj formulo VLOOKUP - izpolni obrazec.
*
Iskana vrednost je v TAB 2 v NOVEM stolpcu (prvi iz leve)

POZOR! Tu previdno!
Pri označevanju pritrisneš in držiš! ter vlečeš miško.
*Matrika je TAB 1.
Izbereš skrajno zgornjo(!) levo(!) celico s podatki. To je NOV v TAB 1 stolpec s prvo vrednostjo in vlečeš na desno(!), da je novo označenje tudi podatki v stolpcu MOQ Price.

*Št_index_stolpca je št stolpca TAB 1 iz katerega želiš podatke. se spreminja iz katerega stolpca pobiraš podatke.
MOQ je v tem primeru 3, Box Size 2
POZOR! Ne kopiraj celice, ker se pri kopiranju spremeni formula. Kopiraj to formulo iz polja zgoraj, v katerem ima excel napisano formulo.
Ponovi - kopiraj to formulo iz polja, v katerem ima excel napisano formulo.

Preveri ustreznost podatkov in kopiraj delujočo(!) še v druge vrstice stolpca-ev.

Kaj gre lahko narobe?
Formula ne pobira podatkov iz iste vrstice. Narobe kopirana. Poglej št. celic
Matrika se ne začne levo zgoraj - vsebuje premalo podatkov.
Vrednost, ki povezuje obe tabeli ni enaka! Več, manj znakov, mešano.

Srečno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Emaster
I

Izbrisan uporabnik #9334

Prosim za pomoč: v excelovi tabeli imam dobavnice. Torej, št. dobavnice, naročnik, vrednost. Sedaj bi rad dodal še celotno vrednost naročenega od vsakega naročnika, npr. v tem letu do sedaj.

Recimo da so številke dobavnic v stolpcu B od 1 naprej, naročniki v stolpcu C, vrednosti naročila pa v stolpcu D. Sedaj je treba zbrati vse od istega naročnika od prve dobavnice do danes ...
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Če želiš samo za pogledat občasno, najhitrejša pot je, da daš v glavo filter, na koncu pa sum.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Imel bi dodaten stolpec kjer bi ob vsaki novi dobavnici za dotičnega kupca izračunalo tudi dosedajšnji promet. Verjamem da je rešitev enostavna, ker je Excel razvit, moj problem pa zelo običajen,
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

SUMIF ... mi lahko naredite moj primer, kako bi se skliceval na mojih celicah?

Prosim za pomoč: v excelovi tabeli imam dobavnice. Torej, št. dobavnice, naročnik, vrednost. Sedaj bi rad dodal še celotno vrednost naročenega od vsakega naročnika, npr. v tem letu do sedaj.

Recimo da so številke dobavnic v stolpcu B od 1 naprej, naročniki v stolpcu C, vrednosti naročila pa v stolpcu D. Sedaj je treba zbrati vse od istega naročnika od prve dobavnice do danes ...
 

Evrokrat

mX's brotherPEPČEK 08
6. avg 2007
6.687
552
113
Capitale de l'Europe
europa.eu
Recimo jas bi se takole lotu,
v stolpec G bi dal narocnike, lahko kopiras stolpec C v stolpec G in potem uporabis "Remove Duplicates"
nato v H1 zapises formulo: =SUMIF(C:C,"="&G1,d:d)
in kopiras dol....
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tvoja formula kaže napako. Jo lahko razložiš?

Smo pa očitno na pravi poti, sedaj sem poizkusil takole : v celici H6 sem postavil =SUMIF(C6:C25;"kupec A";D6:25) in je resnično seštelo samo tisto kar je od kupca A, vendar vse od D6 do D25.

Ni še dobro. Npr. v celici H15 bi morala formula sešteti vse kar je od kupca, ki se nahaja na C15 in sicer njegove vrednosti od D6 do D15. Sešteje npr. D6, D9, D15.
V nadaljevanju, v celici H16 bi morala formula sešteti vse kar je od kupca, ki se nahaja na C16 in sicer njegove vrednosti od D6 do D16. Sešteje npr. D8 in D16.
V nadaljevanju, v celici H17 bi morala formula sešteti vse kar je od kupca, ki se nahaja na C17 in sicer njegove vrednosti od D6 do D17. Sešteje (prikaže) npr. samo D17, ker je to do sedaj njegov edini znesek.

itd.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Šit, kako ti pa naj xlsx pošljem? Ga imam shranjenega, toda ... :sprasujemse:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, v tvoji formuli morajo biti podpičja ( ; ) , tu je bila napaka. Grem raziskovat naprej.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Št. dobavniceKupecVrednost
1A
10​
A
10​
155​
155​
2B
20​
B
20​
110​
3C
5​
C
10​
15​
4D
15​
D
10​
25​
5A
50​
A
10​
155​
6E
40​
E
10​
80​
7B
20​
B
110​
8B
10​
B
110​
9A
30​
A
155​
10A
10​
A
155​
11F
15​
F
35​
12B
40​
B
110​
13C
10​
C
15​
14A
15​
A
155​
15E
40​
E
80​
16A
10​
A
155​
17B
20​
B
110​
18D
10​
D
25​
19A
30​
A
155​
20F
20​
F
35​
420​
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tvoja formula v resnici deluje :aplauz: . Samo podpičja je bilo treba postaviti.
V zadnjem stolpcu (tam je samo 155) sem naredil peš kontrolo.

Sedaj računa samo kompletne zneske. Ali bi lahko popravil formulo, da bi seštevalo samo npr. v 15. vrstici od prve do 15. dobavnice in tam objavilo vmesno vsoto?