Estonija

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113

Evo se moj prispevek v podforum.

Zacetek maja me je pot nanesla v Estonijo, ki je clanica Evropske unije. Pot me je nanesla iz Rusije na Finsko, bolj natancno Helsinki, kjer sem se vkrcal na super moderno ladjo ter se odpravil v Estonijo, bolj natanco Talin, ki je srednjevesko mesto.

Zacelo se je s trajektom, ki pelje vse, od kamijonov, avtomobilov, potnikov, itd. Priporocam voznjo med tednom, ker za vikende zna biti polno finske mladine, ki rine na vrhunske zurke v Estonijo po smesno nizkih cenah. Prevoznik je bil Tallinlink Silja line, rezervacija je bila narjena preko spleta, cena po osebi je 35 evrov, iz Helsinkov do Talina traja plovba priblizno 2 ure. Ladja pa zgleda takole, pobrano iz njihove spletne strani, notri je poskrbljeno za vse okuse, od nakupovanja do prehranevanja, savna, bazen, fitnes, lounge itd.:



Vkrcavnje, kontrole na Finski strani so stroge, zajebancije ni:


Notranjost ladje:


Staro mestno jedro Talina, skupaj z mojo skupinico smo najeli duplex mansardno stanovanje. Lokacija je tocno v centru na glavnem trgu. Stanovanje na dan je 100€, vkljucuje pa savno, jacuzzi, zajtrk po izbiri, ki ti ga tudi pripravijo v stanovanju, 24 urno varovanje, brezzicni internet itd. Stanovanje se vidi na sliki, pogled na mansardo.


Se nekaj slik starega dela, kjer smo spali:




Talin ponoci zna biti zelo zanimiv, vendar pa previdnost ni odvec. Na vsakem koraku je veliko lepih zensk, ki pa so na zalost najvecrat zenske naplacilo, velja omeniti, da je pimp zagotovo blizu, tako da ce ne mislite resno, se ne spuscajte v kaksno nepremisljenost. Velja omeniti, da se hodi v skupini in nikakor ne sam, je prenevarno:



Se nekaj dnevnih slik:


















Jedli smo vec ali manj zunaj, na denarju nismo sparali. Cene so nekako primerjive z Ljubljano, nekje malo drzaje, nekje malo ceneje, odvisno kako se zelite prehranjevati. Zvecer smo se ustavili v restavraciji imenovai OldHansa, kjer smo jedli srednjeveske jedi. Prostor ni elektrificiran, vse funkcionira na ognju. Razsvetljava, kuhanje hrane, posrezba v tradicionalnih nosah itd. Za gobovo juho, medium steak s prilogo, brusnicnim pivom sem odstel cca. 45 evrov, vse skupaj lahko ocenim, odlicno.




Moj obisk se ni dogajal v razponu nekaj dni, temvec je trajalo nekaj mesecev, tako da vam casovne okvirje tezko napisem. Enkrat vmes smo najeli avtomobile, preko poslovne veze iz Rusije smo dobili corporate cene, in sicer 2x VW Passat 2008 letnik 1.8 TFSI za 45 evrov dan, tako je, za oba vozila. Kaksne so navadne cene, vam ne bi znal povedati, sigurno pa niso kaj vec drazje. Odpravili smo se na proti otokom. Mesta so Virtsu ter Kuresare ali nekaj podobnega. Voznja iz Talina do otokov je cca. 1.5 po magistralkah, avtocest nimajo oziroma nekaj malega okoli Talina. Cena trajekta je bila okoli 50 evrov za 2 avtomobila ter 8 ljudi.
Ceste jim niso najbolj v ponos, na slikah je mozno videti kaj vse smo dali cez z offroad Passatom.























Vseeno priporcam veliko mero previdnosti, veliko je gozda, ki je popolno skkrivalisce za radarje. Zaradi moje neumnosti ter hitenja (lovil trajekt) so me ustrelili pri 160 km/h, omejitev 90 km/h. Kazen 1000 evrov ter noc v zaporu, kjer sem pocakal na sodnika. Naslednji dan kazen zamnjsana na 250 evrov, zaradi izrednih okoliscin (prazna cesta, prehitevanje, zgodbica o trajektu, poslovna dejavnost v Estoniji bla bla bla). Zapor je bil lep ter prazen, sam sem bil notri, do mene fer ter korektni.



Z »nekaj« zamude nam je uspelo priti do poletnega letovisca Parnu, tukaj se zbira mladina, kjer se dozivljajo nepozabne zurke. Ogromno lepih punc ter plaz. Zensko ni problema dobiti, se posebej, ce si tujec ter temnolas. Samo ne jezika sparat.











Evo, to bi bil moj skromni prispevek, se opravicujem za kvaliteto nekaterih slik, vendar so pobrane od razlicnih ljudi z razlicnimi napravami.
Estonija kot drzava je super, Talin s svojim srednjeveskim pridihom ne razocara, na eni strani super staromodno na drugi super moderno. Super prostor za ziranje, zenske so resnicno lepotice, se vidi, da so Rusi vladali nekaj casa. Vseeno pa previdnost ni odvec, ogromno je malih zeparjev, se vec pa je resnicnih pomembnezev s katerimi se ni za zajebavat. Izogibajte se predolgega ocesnega stika s sumljivimi ljudi, ker jih to hitro razburi, groznje tudi uresnicijo, bunke padajo po kratekm postopku. Najbolje je biti v skupini ter paziti na svoje stvari. Ce pa koga se kaj zanima pa kar na dan z vprasanji.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Super. Tudi sam se se 5 let nazaj za en dan nahajal v Talinu (cakali trajekt za Helsinke) in moram rect da je mesto res lepo. Sem zdaj ze v drugo slisal da je treba biti previden v Talinu, ceprav sem se sam pocutil zelo varnega. Cel dan in se pol noci sem s fotoaparatom skakal po Talinu in niti ene slabe izkusnje. Tako da priporocam ogled!

LP
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113
No ja, tako bom rekel, dal sem cez celotni Baltik ter nekaj Rusije. Najbolj varno sem se pocutil prav v Estoniji. Recimo Riga ter Vilnus sta bolj nevarni, v nekatere predele St.Petersburga pa niti polcija ne stopi, kaj sele jaz.
Cez dan je Talin cisto normalna prestolnica, potrebno je samo poskrbeti, da imas vse punce v svojem vidnem polju, osebne stavri pa ob telesu ter spredaj. Priporocljivo je, da je vec fantov v skupini. Hitro se zgodi, da kaksna stvar zmanjka v gneci, ki nastane v strogem centru ali pa v nakupovalnem centru. Ponoci je pa najbolj nevarno v kaksnih samotnih ulicah ali pa v blizini diskotetk, kjer se radi zadrzujejo bogati Rusi s svojimi podrejenimi pimpi, ki novacijo nove ter prodajajo obstojece zenske. Krozijo tudi zgodbice, da ugrabljajo zenske, ki so delno nepokretne, naj bi bila iskana roba, slisal od domacinov, kot nekaksen fetis, ki predvsem vzburi Ruse, bolno. Pijane Ruse se izogibajte na dalec, ce ne zelite, da vam cuknjeo zensko k sebi kar se nemalokrat zgodi. So pa to ogromni tipi, kako resiti taksno neprijetnost ne vem, ker meni se to ni zgodilo, se je pa kolegom. Estonci v dobesednem pravijo, resen Rus, je mrtev Rus.
crazy1.gif


Priporcam, da se ljudje zadrzujejo tam, kjer ga zurajo Skandinavci (predvsem Švedi ter Finci), tam je dosti bolj za varnost poskrbljeno. Na vsakem vogalu bos srecal tudi policaja. Teh krajev se domacini izogibajo, ker pijani Skandinavci, so tecni kot muhe.

Taxi, ogromno jih je, ki pa so kot nekaksna mafija. Mislim, da je samo ena ali dve, ki sta resni Taxi druzbi, ostalo so privatniki, ki te nategnejo v sekundi. Dogaja se, da stranke odpeljejo na neznan kraj, kjer ti lepo pove, da te pusti tukaj razen, ce mu ne placas dolocen znesek, sele takrat te bo odpeljal na prvotno namenjeno destinacijo. Se in se je tega, velja biti previden. Zato priporcam, da imate urejeno spanje cim bolj v centru.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Ne vem no. Se mi zdi da le malo pretiravas, ceprav je res da sem bil le en dan in eno noc v Talinu. Ampak to kar pises se ti lahko zgodi povsod po svetu. Se v Ljubljani. Le da ti tu ne bo tezil Rus, ampak lokalc. Previden pa je treba biti povsod v tujini, saj s kakim fotoaparatom okoli vratu hitro pades v oko.

Da ne bos prestrasil vseh popotnikov ki so bili namenjeni v Baltske drzave
smile-1.gif

LP
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.063
788
113
Kar arest
grin1.gif


Jaz sem v Litvi za 124km/h (v 90 omejitve) plačal 40,00€ od začetno zamišljenih slabih 100,00€. Bribery
tongue-1.gif


Drugače pa so Baltska mesta mogoče res malce bolj rizična (žeparji, vlomi v avto, itd.) - se marsikomu gor to zgodi, medtem ko pa na podeželju so pa ljudje krasni in skromni.

Eno samo veselje jih je poslušat.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113
Verjemi, da nimam razloga za klobasanje. Vse kar sem napisal je lastno dozivetje ali po ustnem izrocilu lokalcev ter ostalih kolegov, ki opravljajo enako delo. Tudi sam sem poslusal z odprtimi usti, a ko prezivis v taksni drzavi mesec ali dva, potem vidis, da ni pretiravanje. Videl marsikaj pa ne bom delil na forumu, da se res ne bo kdo prevec ustrasil, kar ni moj namen. Nisem pa tipicen turist, ki pride ter vandra naokoli. Zraven sebe imam po pravilu vedno lokalca, tako, da vec ali manj dobim informacije iz prve roke. Vsak ti bo povedal, da je gonilna sila Estonije, Rusija. Kaksne stvari pocenjo Rusi sele v Latviji, potem bi sele ostal odprtih ust.
smile-1.gif


Velja biti previden, ker to, da so v EU velja natancno nic. Glavno mesto je taksno kakrsno je, vse okoli Talina pa je pravo nasprotje, preprosto podezelsko prebivalstvo. Pri taksnih ljudeh je samo problem, da ne govorijo anglesko, dobro je imeti s seboj lokalca.

@Valhalla
V Litvi nisem nikoli imel opravka s policaji, tam sem se tudi najmanj zadrzeval. Vem pa, da s policaji v Estoniji ni prevec debate. Usral sem ga, nekaj sem se poskusal pregovarjati, vendar me je samo opozoril, da za moje dobro zaprem usta. Vdal sem se v usodo in na koncu se je vse relativno dobro izslo. V Latviji so pa ze bolj "komunikativni".
grin1.gif
 

prjatu

Pripravnik
24. jul 2007
413
9
18
ksz

Svašta, sem dal skozi Tallin, Vilno in Rigo, skrenil sem tudi do Petersburga. Ne vem, ampak zgleda sem glede na tvoje izkušnje imel enormno srečo in ene par angelov varuhov, ali pa so bili vsi prijazni do naju z drago ker sva bila backpackerja

Moja izkupnja z Estonskimi policaji je bila prav smešna, sem šel z vlakom iz Petersburga proti Tallinu, so ustavili vlak in porabili več kot eno uro, da so dojeli, da nisva iz slovaške
smile-1.gif
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Daj posreduj se kake cene, ker 45€ za kosilo je ogromno denarja. Ko smo bili mi gor, je bilo vse obcutno ceneje kot pri nas. Sploh obleke. Govorim za Talin. Drugace je bila hrana verjetno dosti cenejsa kot v tej srednjeveski gostilni...ali so se tolik odvignile cene...turizem pa to?

LP
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.869
1.321
113
Cene grejo nekako tako po spominu.

Hrana v trgovini je cenejsa kot pri nas, v povprecuju za okoli 20 odstotkov. Kaksnen kruh ter podobne zadeve je veliko cenejse, ker imajo veliko malih pekarn in so medseboj mocna konkurenca.

Pijaca zunaj v diskoteki, kaksna jackkola, jegercola ter ostale izpeljanke so tam od 2€ naprej, odvisno od samega lokala. Steklenica sampnjca v diskoteki razred Moet, je okoli 25€ pa naprej, zopet odvisno od lokala. Vstopnine na event od 5€ naprej. McDonalds cenejsi kot pri nas, potem imas pa te lastne fastfood restavracije, ki so smesno poceni, obrok te pride po 3€, lahko tudi manj. Imas pa celoten pladenj od raznih testenin z nadevo, do solat ter ostalih njihovih specialitet s krompirjem v kosu. Kaksne restavracije so od 10 - 15 evrov za soliden obrok. Tam, kjer se jaz jedel za 45 pa je v strogem centru zraven njihove najbolj znane katedrale in je med drazjimi restavracijiami, ki jih lahko najdes v Talinu, je pa res, da je nekaj posebnega ter da notri ne bos nasel "obicajnih" lokalcev pa se bilo je na stroske firme.
Najbolj se ti splaca na kaksno lokalno trznico, kjer sta sadje in zelenjava smesno poceni, tam najdes tudi zelo poceni fast food ter razno razne enoloncnice za evro ali dva. Higiena je vprasljiva, driska je bila prisotna pri nekaterih kolegih.
Resnicno poceni je alkohol, njihova vodka je cca. 2€ za liter, ki niti ni tako slaba. Jack Daniels je 12€ velika steklnica, pivo smesno poceni, kaksna Corna recimo je tudi po 60 centov v trgovini, kaj vec pa moje zanje o pivu ne doseze. Kava z mlekom od 50 centov do 3€ v srediscu Talina. Zajtrk zunaj v caffeju srednjega ranga je od 3€ naprej, si pa sam zbiras sestavine, kuhar pa ti to vse pripravi pred tabo, razno razne omlete z nadevi, jajca na sto in en nacin, placainke, kosi mesa popeceni, razlicne vrste, vse to za okoli 5-7€ s pijaco vred.

Cunje imas zelo razlicno, dobre znamke niso kaj prevec cenejse, recimo Svedski Stockman, ki ima svoje poslovalnice vec ali manj po celotni Skandinaviji ter Baltiku je morda za 20% cenejsi. So pa razprodaje v pravem pomenu, najdes lepe kose oblacil za 60 ali 70 odstotkov ceneje. Nekaj ceneje je elektronika, vendar na pretirano.

Gorivo je takrat bilo okoli 85 centov na liter, sedaj ne vem vec koliko je, vem da v takratnem casu je na Finskem bilo okoli 1,20.

Zunaj Talina pa se zgornje cene prepolovijo vsaj na pol, ce ne vec. Se pa v ostalih krajih pozna, da ni pretiranega razvoja, razen mogoce kaksnega obmorskega letovisca Parnu. Ostalo je pa bolj bogo in eno veliko samo podezelje. Zelo pogosto se je zgodilo, da so nam domacini pripravili kaksno gos, fazana ali raco za bore 5€. Zraven krompir priloga, solata. Za vino te vprasaj, ce lahko posebi zaracunajo.

Spanje je odvisno od lokacije ter ranga. Zacne pa se tam od 5€ na noc pa do cca. 150€ (to je najvec kar sem videl v centru Talina, lako da je tudi vec). Najbolj se splaca kaksen B&B, ker imajo res vrhunska stanovanja z vrhunskimi storitvami. Imas prakticno nova stanovanja po celotnem Talinu, nekaj pa tudi izven, vendar ne kaj prevec.

Avtobus ter tramvaj sta 1€. Kupis si nekaj vozovnic, ki jih sam luknjas. Se da svercat na polno, ker kontrole niso pretirane pa kazen je okoli 10€.

Taxi je zelo razlicno, ker imas razlicne ponudnike. Od nategovalcev do resnih druzb. Startnina je od 0.50€ do 1€, vsak nadljni kilometer je enako.


Cene so visoke v Talinu, in sicer neupraviceno, ce se mene vprasa, vse okoli je smesno poceni, vendar posledicno slabse razvito. Ce te se kaj zanima, kar vprasja, lepo je obujati spomine.
smile-1.gif
 

medvedka

Pripravnik
26. jul 2007
553
0
16
Za tiste, ki hočete poceni spat, predlagam hostel Old house in njihove apartmaje.. Sem bla tam lani novembra, pa so meli akcijo z 40% popustom, kar pomeni 18 € na noč/oseba v super apartmaju v centru Tallinna, znotraj obzidja.. Zakupljene majo stanovanja (ni vse v eni hiši), urejeno v različnih slogih, možnost parkiranja.. Super..

Meni osebno se je zdelo za jest super poceni, ampak pomoje je to posledica tega da em bla prej tri tedne na finskem
grin1.gif


Jedli smo v njihovi študentski palačinkeriji, se ne spomnim imena, nonstop polna, za par evrov za palačinko, ampak ne malo..

Pol pa še v eni afriški restavraciji, za 15€ na osebo s pivom vred.. Pol pa še varjanta Vapiano, picerija v novejšem delu mesta, tudi za manj kot 15 € s pijačo pa kavo vred..

Nisem pa mela občutka, da je mesto nevarno in poodbno, čeprav sem so se enkrat sredi noči v McDonaldsu sfajtali lokalci.. Mogoče Dejstvo da ti je po celi paleti Lonkera malo vseeno
grin1.gif


Čez dan pa prez problema..

Super mesto, še gremo nazaj...

Aja, ženske so res ful simpatične, tipi pa katastrofa.. Prav vidi se jim da so rusi.. Blontni, z ruskim nosom, pa smešnimi potezami.. Boge reve
evil.gif
 
Nazadnje urejeno: