Energetska preskrba gospodinjstev

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.067
3.951
113
Tale tema je ratala tako obsežna, da sem se skoraj izgubil.
Samo eno vprašanje: ali imate vsi te nove števce, da lahko gledate te časovne intervale in ostale zadeve?
Kaj pa mi, ki imamo stare zadeve: VT in NT (visoka tarifa in nizka tarifa), kako bo štromarji vedli, v katerem časovnem obdobju največ pokurimo?
Bodi srečen in kuri elektriko dokler še lahko.
Ti bodo pač neki pavšal ruknili, saj imaš sigurno napisano na zadnjem računu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.659
-386
113
Tale tema je ratala tako obsežna, da sem se skoraj izgubil.
Samo eno vprašanje: ali imate vsi te nove števce, da lahko gledate te časovne intervale in ostale zadeve?
Kaj pa mi, ki imamo stare zadeve: VT in NT (visoka tarifa in nizka tarifa), kako bo štromarji vedli, v katerem časovnem obdobju največ pokurimo?

jap, sem se ravno vceraj pogovarjal z nekom iz foha. pravi, da je tole precej nefer obracunavanje. v lj ima cca 30% se tastare stevce. kje so se vsa druga manjsa naselja...

in na koncu smo prisli do zakljicka, da tudi oni iz foha ne vejo tocno, kako bo to potekalo. pravi, da pocakajmo na prve poloznice, in bomo videli. bo pa veeeliko nejasnosti in vprasanj, to bo pa sigurno.
 

Rekreacija

Majstr
7. avg 2019
849
470
63
Tale tema je ratala tako obsežna, da sem se skoraj izgubil.
Samo eno vprašanje: ali imate vsi te nove števce, da lahko gledate te časovne intervale in ostale zadeve?
Kaj pa mi, ki imamo stare zadeve: VT in NT (visoka tarifa in nizka tarifa), kako bo štromarji vedli, v katerem časovnem obdobju največ pokurimo?
Nič ne bodo vedeli..... Zato je pa prihajalo do zamikov parkrat ker odjemna mesta še nimajo "pametnih števcev"! Verjetno bo nek pavšal za stare števce vsaj še toliko časa da bodo vsi imeli prave števce. Zato pa si kupujejo čas za naslednje dve leti da bodo potem lahko res zaračunavali po novem sistemu. Do tedaj pa bo samo treniranje uporabnikov... ;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.298
6.488
113
pri taščici
Tale tema je ratala tako obsežna, da sem se skoraj izgubil.
Samo eno vprašanje: ali imate vsi te nove števce, da lahko gledate te časovne intervale in ostale zadeve?
Kaj pa mi, ki imamo stare zadeve: VT in NT (visoka tarifa in nizka tarifa), kako bo štromarji vedli, v katerem časovnem obdobju največ pokurimo?
Ne bodo vedeli, nabili so ti duplo pavsal in srecno.
Pa se zali komur hoces.
Pri nas v okolici litije je tudi se precej starih števcev.
Se jaz ko imam od lani nov števec zaradi SE, so sele letos junija usposobili omrezje da vidim porabo na moj elektro.
 

B81

22. jul 2007
36.395
10.211
113
15-minutno merjenje moči je v uporabi že desetletja; tudi naprave, ki skrbijo za to da se dogovorjena moč ne preseže, se prodajajo že desetletja, a za industrijo, ne za gospodinjstva.

Naprava deluje tako da s svojim števcem meri porabo in če trend kaže da bo na koncu 15-minutnega intervala moč presežena, začne izklapljat porabnike po določeni prioritetni listi; npr. imaš bojler, pečico, pralni, sušilni, vtičnico za likalnik, kopalniški grelec, polnilec za avto,...
določiš katere naprave so ti manj pomembne katere bolj, in vpišeš njihovo el.moč, recimo 1 bojler, 2 likalnik, 3 sušilni, 4 pralni, 5 grelec, 6 pečica;
če zadeva zazna da gre trend v 15-minutnem intervalu proti prekoračitvi moči, bo izklopilo bojler in likalnik; če to ni dovolj, še sušilni in pralni;
da v naslednjem 15-minutnem ciklusu ne bi izklopilo istih naprav če to ni nujno potrebno, vpišeš čas kako dolgo neke naprave, ki je bila izklopljena, ne sme ponovno izklopiti;
pomembno: ura v števcu naprave za uravnavanje moči mora biti sinhronizirana z uro v obračunskem števcu, drugače merita vsak svoj 15-minutni interval, npr. Elektro od 8:00-8:15, ura v tvojem števcu pa zaostaja in bo merila interval 8:05-8:20 in podatki ne bodo štimali.
kako se reče tej napravi=?
 

B81

22. jul 2007
36.395
10.211
113
Vam kaže porabo na moj.gen-i.si?
Ni bloka 1 in kaže samo za 3 dni nazaj.

1728110034311.png
 

B81

22. jul 2007
36.395
10.211
113
Omejitev postanja tule na 5 minut je malo neugodna...bi lahko dali na 10 ali 15 minut.

Nam so nastavili Blok 1 na 10,9 kW, ostali so na 13,6 (3x25).
Zdaj ko je testiranje, se bomo probali prilagodit, da pač ne presežemo tega, itak je lahko težava samo "huda zima", tam -10 ali -15st, naprave so po večini varčne, razen pač indukcije.

Zdaj pa me zanima, koliko plačujem za te vrednosti in koliko plačam prekoračitev? Na netu je milijon nekih cenikov, se ne spoznam iz nobenega, imamo ET, trenutni račun 12,14 eur :)
hvala
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.852
1.130
113
kako se reče tej napravi=?
ne vem uradnega naziva, že dolgo nisem več v tem, poznajo pa to vse elektro firme ki sodelujejo z industrijo, v začetku 2000-ih pa sem jo videl tudi v šolskem centru Velenje, mislim da je bila vezana na električne štedilnike gostinske šole in na razsvetljavo po hodnikih.

V industriji je vsak stroj imel ploščo z dvema relejema (nekateri tudi 3, a ne vem več za kaj je bil tretji) : en rele je nadzornemu računalniku sporočal ali stroj trenutno deluje ali ne, tako da je računalnik v prvem valu izklapljanja najprej preventivno izklopil oziroma preprečil vklop vsem mirujočim strojem; drugi rele pa je bil za izklapljanje strojev ali za vklop opozorilnih lučk.

Doma bi to danes bilo izvedljivo, kot je že nekdo prej napisal, s pametnimi vtičnicami, ki bi (1) "neki škatli" sporočale ali naprava trenutno deluje ali ne in (2) od "neke škatle" dobile komando za izklop naprave, ali pa poslale opozorilo na telefon da moraš napravo izklopiti.

Podatke o lastni rabi bi lahko dobil iz števca lastne rabe. Največji problem pa bi bil dobiti sinhronizacijski impulz o začetku 15-minutnega intervala iz Elektrovega števca ker dobijo ošpice če prosiš za karkoli takšnega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81 in BLABLABLA

B81

22. jul 2007
36.395
10.211
113
enkrat je treba malo preračunat... cene iz cenika za dogovorjeno moč in račun + vse ostalo - in to je vse brez prekoračitev.

1728112259039.png


toliko da se razume, zakaj nekateri nižajo dogovorjeno moč...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.519
6.260
113
Nam so nastavili Blok 1 na 10,9 kW, ostali so na 13,6 (3x25).
Zdaj ko je testiranje, se bomo probali prilagodit, da pač ne presežemo tega, itak je lahko težava samo "huda zima", tam -10 ali -15st, naprave so po večini varčne, razen pač indukcije.

Zdaj pa me zanima, koliko plačujem za te vrednosti in koliko plačam prekoračitev?

V višji sezoni 66,08€/mesec, v nižji 18,03€/mesec. To je z davkom. Cena na moc. Pol pa se, kar je elektrike, ce je je kaj...

Upostevala se 10,9kw v 1. ČB, kot si najprej rekel.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.540
5.720
113
Je kdo pomislil, da bomo sedaj vsi po 22 uri nažigali aparate, polnili avte in da tudi ta blok ne bo mogel ostati poceni. Tako se bo slj ko prej ugoden blok premaklnil na 1h do 3h zjutraj, vse ostalo bo obremenjeno. In kaj smo potem dosegli? Res smo prerazporedili porabo, kar pomeni samo potuho lastnikov žic in trafo postaj. Denar po pritekal, nadgrajevalo se ne bo nič ali malo. Denar pa v luknjo za teš6.
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

B81

22. jul 2007
36.395
10.211
113
aha malo sem zamočil,blok 1 je 10,9, potem je znesek na položnici 54,16 + teh 12, kar je zdaj...

zdaj v testiranju ne spreminjamo navad da vidimo koliko porabimo :)
 
22. jul 2007
13.287
1.583
113
124
Je kdo pomislil, da bomo sedaj vsi po 22 uri nažigali aparate, polnili avte in da tudi ta blok ne bo mogel ostati poceni. Tako se bo slj ko prej ugoden blok premaklnil na 1h do 3h zjutraj, vse ostalo bo obremenjeno. In kaj smo potem dosegli? Res smo prerazporedili porabo, kar pomeni samo potuho lastnikov žic in trafo postaj. Denar po pritekal, nadgrajevalo se ne bo nič ali malo. Denar pa v luknjo za teš6.
Tako je pač v butalah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in Holobist

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.298
6.488
113
pri taščici
Na moji vejo iz trafa je vsaj 5EV, in vsaj tri TC. Varovalka v trafotu ce niso kaj spreminjali pa 80A. (Kabel Al 35² se mi zdi).
Kaj ce se eno zimsko noc zmenimo pa damo vseh 5 avtov naenkrat polniti ob 22h z 11kw (pa seveda se TC zraven svicale v mrazu).
Saj bomo v 4CB(vikend) tako da nas tistih 11-15kw ne bo hudičevo udarilo. Itak bi po moje v nekaj minutah odbilo pancerko v trafu. In bi bili lepo v temi.