Ups.
(GLOBALNA ARENA) Kolumna Janisa Varufakisa: Čas je, da razstrelimo trge električne energije
07.09.2022 08.53
Janis Varufakis, nekdanji grški finančni minister in profesor ekonomije na univerzi v Atenah, Project Syndicate
Dvig cen zemeljskega plina je razkril, kaj vse gre lahko narobe, če simulirani trg vcepimo na naravni monopol
ANDREJ PETELINŠEK
Lopatice vetrnih turbin na hribih, ki jih vidim, ko pogledam skozi okno, se danes vrtijo še posebno hitro. Nevihta, ki se je razbesnela ponoči, je mimo, toda veter ne popušča ter prispeva dodatne kilovatne ure v električno omrežje, kar ne povzroča prav nobenih dodatnih stroškov (ali - v jeziku ekonomistov - marginalnih stroškov). Toda ljudje, ki že tako težko shajajo zaradi hitrorastočih življenjskih stroškov, morajo te kilovatne ure plačevati toliko, kot da bi za njihovo proizvodnjo uporabili najdražji utekočinjeni plin, do grških obal dostavljen iz Teksasa. To absurdno situacijo, v kateri se nismo znašli samo v Grčiji in Evropi, je treba odpraviti.
Absurdnost izvira iz zablode, da lahko države simulirajo konkurenčni in zatorej učinkoviti trg električne energije. Ker v naše domove ali delovne prostore vodi en sam električni kabel, bi to, če bi zadeve prepustili trgu, vodilo k popolnemu monopolu, česar pa si nihče ne želi. Toda vlade menijo, da bi lahko simulirale konkurenčni trg, da bi nadomestile javna podjetja za proizvodnjo in distribucijo elektrike. Vendar ga ne morejo.
Energetski sektor EU je dober primer tega, kakšno škodo je tržni fundamentalizem povzročil električnim omrežjem po vsem svetu. EU je svojim članicam naložila, naj električna omrežja ločijo od obratov za proizvodnjo električne energije in privatizirajo elektrarne, da bi ustvarile nova podjetja, ki bi konkurirala med seboj, da bi zagotavljala elektriko novemu podjetju, lastniku omrežja. To podjetje bi potem v zameno oddajalo svoje električne kable množici drugih podjetij, ki bi kupovala elektriko na debelo in nato na maloprodajnem trgu konkurirala med seboj za stranke. Konkurenca med proizvajalci bi minimizirala veleprodajno ceno, medtem ko bi konkurenca na maloprodajnem trgu končnim potrošnikom prinesla nizke cene in visokokakovostne storitve.
EPA
Toda nič od tega ne deluje niti v teoriji, sploh pa ne v praksi.
Simulirani trg se je soočil z nasprotujočimi si zahtevami: v vsakem trenutku zagotoviti minimalno količino elektrike v okviru omrežja in usmerjati investicije v zeleno energijo. Tržni fundamentalisti so predlagali naslednjo rešitev: vzpostavitev trga kuponov za emisije toplogrednih plinov in določanje cen na podlagi marginalnih stroškov, kar pomeni, da bi morala biti veleprodajna cena vsake kilovatne ure enaka ceni najdražje kilovatne ure.
Trg kuponov za emisije naj bi proizvajalce električne energije spodbudil, da preidejo na goriva, ki manj onesnažujejo okolje. V nasprotju s fiksnim davkom bi ceno izpusta tone toplogrednih plinov določil trg. V teoriji bi to pomenilo, da bolj ko bi se industrija zanašala na slaba goriva, kot je rjavi premog, večje bi bilo povpraševanje po EU-kuponih za emisije toplogrednih plinov. Zaradi tega bi se zvišala njihova cena, hkrati pa bi se okrepila motiviranost za prehod na zemeljski plin in, končno, na obnovljive vire energije.
Čas je za postopno ukinitev simuliranih trgov električne energije. Potrebujemo javna električna omrežja, kjer ceno elektrike sestavljajo povprečni stroški plus majhen pribitek
Namen določanja cen na podlagi marginalnih stroškov je bil zagotoviti minimalno raven oskrbe z električno energijo, tako da bi podjetja z nizkimi cenami električne energije spodkopala tista z visokimi. Cene bi podjetjem s poceni električno energijo zagotovile dovolj dobičkov in razlogov, da investirajo v čistejše, manj onesnažujoče vire energije.
Da si boste lažje predstavljali, kaj so imeli regulatorji v mislih, pomislite na hidroelektrarno in termoelektrarno. Fiksni stroški gradnje hidroelektrarne so sicer ogromni, toda marginalnih stroškov potem skorajda ni: ko začne enkrat voda obračati njene turbine, naslednja kilovatna ura elektrike, ki jo elektrarna proizvede, ne stane prav nič več. Nasprotno pa je izgradnja termoelektrarne cenejša, toda marginalni stroški so višji zaradi fiksne količine dragega premoga, nujne za proizvodnjo ene kilovatne ure elektrike.
S fiksiranjem cene kilovatne ure elektrike, proizvedene v hidroelektrarni, tako da ta ni bila nižja od marginalnih stroškov proizvodnje kilovatne ure elektrike s pomočjo premoga, je hotela EU hidroelektrarne nagraditi z visokim dobičkom, ki – tako so upali regulatorji – bi ga investirale v dodatne zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. Termoelektrarna po drugi strani ne bi ustvarila skoraj nobenega dobička (saj bi ob takih cenah komajda pokrila marginalne stroške), hkrati pa bi morala vedno več denarja namenjati za nakup kuponov za emisije, ki bi jih potrebovala, da bi lahko še naprej onesnaževala okolje.
Toda realnost je bila manj prizanesljiva od teorije. Pandemija je povzročila hude motnje v globalnih oskrbovalnih verigah in cene zemeljskega plina so se zvišale, nato pa so se po ruski invaziji na Ukrajino potrojile. Premog, ki najbolj onesnažuje okolje, naenkrat ni bil več najdražji, kar je spodbudilo nove dolgoročne investicije v fosilna goriva in infrastrukturo za utekočinjeni zemeljski plin. Določanje cen na podlagi marginalnih stroškov je obratom za proizvodnjo električne energije omogočilo, da so izdajali visoke račune ogorčenim odjemalcem, ki so spoznali, da plačujejo veliko več, kot so povprečni stroški proizvodnje električne energije. Nobeno presenečenje ni, da je javnost, ker v lopaticah, ki se vrtijo nad njihovimi glavami in kazijo pokrajino, ni videla nobene koristi ne zanje ne za okolje, začela nasprotovati vetrnim turbinam.
ANDREJ PETELINŠEK
Dvig cen zemeljskega plina je razkril, kaj vse gre lahko narobe, če simulirani trg vcepimo na naravni monopol. Videli smo lahko prav vse – kako zlahka proizvajalci na skrivaj sodelujejo pri fiksiranju veleprodajnih cen, kako začnejo državljani zaradi njihovih odvratno visokih dobičkov, zlasti tistih, ustvarjenih s prodajo električne energije iz obnovljivih virov, nasprotovati zeleni tranziciji, kako režim simuliranega trga ovira skupne nabave, po zaslugi katerih bi se lahko znižali izdatki revnejših držav za energijo, kako se maloprodajni trg električne energije spremeni v kazino, v katerem podjetja špekulirajo glede bodočih cen elektrike, kujejo dobičke v času ugodnih razmer in zahtevajo državno pomoč v težkih časih.
Janis Varufakis
ROBERT BALEN
Nastopil je čas za postopno ukinitev simuliranih trgov električne energije. Namesto njih potrebujemo javna električna omrežja, kjer ceno elektrike sestavljajo povprečni stroški plus majhen pribitek. Potrebujemo davek na ogljik, da bomo lahko z izkupičkom od tega davka odškodovali revnejše državljane. Potrebujemo obsežne investicije v zelene tehnologije prihodnosti (kot sta zeleni vodik in ogromne plavajoče vetrne farme). In, končno, potrebujemo lokalna omrežja obstoječih obnovljivih virov (sonce, veter in baterije) v občinski lasti, s čimer bodo lokalne skupnosti postale lastnice, upraviteljice in porabnice proizvedene električne energije.