Ja elektrika je čudna materija, ki ni podobna klasičnim dobrinam in je zato trgovanje specifično.
Prvo kot prvo je pri elektriki pomembna ustrezna stabilnost omrežja, kar zagotavljajo regulatorji na nivoju EU in potem dalje na nivoju države. Regulatorji določajo pogoje delovanja potem firmam, ki proizvajajo in prodajajo elektriko. Usklajevanje ponudbe in povpraševanja se vedno dela s primarnim ciljem zagotovit ustrezno stabilnost omrežja. Ta stabilnost se v osnovi kaže direktno na vtičnici kot enotna frekvenca omrežja. Torej v teoriji in tudi praksi je frekvenca v evropskem omrežju enaka in usklajena (načeloma ciljana na 50Hz). Če se poraba napram proizvodnji dvigne, potem začne frekvenca omrežja padat in teoretično je možno tudi obratno. To je nekakšna samouravnalna sposobnost električnega omrežja, ker večina proizvodnje (vsaj do sedaj) in večje potrošnje je neposredno vezana na frekvenco omrežja. Da je frekvenca vseeno vedno na 50Hz pa skrbijo usklajevanja na enotnem trgu.
Torej usklajevanja so taka da se točno ve kakšna je količina elektrike v neki točki v času v prihodnosti in k temu so zavezani vsi uporabniki omrežja. Na tem principu potem deluje tudi trg in trgovanje. Torej če vemo da bo jutri na voljo 100 enot, se teh 100 enot porazdeli na trgu ki je enoten. Porazdeli se tako na strani ponudbe kot povpraševanja, bistveno je da proizvodnja elektrike zagotovi 100 enot in da jo trg 100 enot pokuri. Če se zgodi anomalija na strani porabe se rešuje to z dodatno regulacijo, recimo vklopom dodatnih zmogljivosti (elektraren) ali/in pa z omejitvijo v regulacijskih porabnikih (železarne, talilnice ipd. ki načeloma vedno delajo samo na viške).
Realno so ravno te anomalije tisto kar nam trenutno draži elektriko, ker recimo cena na strani proizvodnje so terminske in so vezane na dolgoročne pogodbe. Včasih to ni bil problem ker recimo proizvodnja je bila znana in poraba tudi, skoraj 99% točno se jo je dalo napovedat za par tednov naprej kako bo. Danes pa ko imaš v nemčiji dneve brez sonca in brez vetra potem cela EU povečuje proizvodnjo elektrike, da pokrije manjko in obratno, ko v nemčiji piha in sije sonce, cela EU zmanjšuje moč elektraren in fila jezera. Ker to gre samo do določenega nivoja (recimo NEK ali pa TEŠ imata sposobnost delnega prilagajanja moč, ne moreta pa se ustavit in potem drug dan spet na 100% zagnat proizvodnjo), prideš v situacijo ko moraš izvajat drugostopenjsko regulacijo. Temu so v večini EU namenjene plinske elektrarne (pri nas TE Brestanica), te so sicer draga opcija ampak lahko zagotovijo veliko moč za kratek čas in so optimalne za tako regulacijo. Več je anomalij v omrežju višja postaja cena elektrike in "zelena energija" draži elektriko kakorkoli obrneš. Zato gredo cene elektrike gor, ker je problem z njimi v regulaciji in ne v samem pavšalnem obračunu energije.
Pa tu ko sem omenil plinske elektrarne pridemo sedaj v dodaten problem (ukrajinski konflikt), ker če ne bo plina ali pa bo ta zelo drag, od kje bomo delali elektriko in za kakšno ceno? Če vse v EU sloni na stabilnosti in smo to močno pokvarili z "zeleno energijo" in še dodatno delamo samomor s plinom. Plin je sploh problem ker če pridemo v situacijo da ga ne bo, se bo še del velike porabe energije ki jo dobimo iz plina preselil na najbolj enostavno alternativo, to je elektrika. To je recept za katastrofo. Čisto možno da bomo še letos deležni delnih ali pa kompletnih sesutji električnih omrežji, redukcij ipd. situacij ki se jih danes ne moremo sploh zamisit.