Elektronska vinjeta

mirsi

Predator
4. jun 2014
8.182
-2.029
113
Sedaj pa tega nisi mogel videti.
Kakšne bučke :bonk:
Sedaj si lahko videl tudi za soseda.
Če pa bi odslej lahko dostopal do vseh registracij, bi si pa lahko prekopiral vso njihovo bazo prodanih vinjet. Bi začel preverjat od CE 00-000 dalje do SG ZZ-ZZZZ, pa bi imel vse.
Zdej pa da prideš še do podatka, kje in kdaj je bila kaka registracija preverjana, pa pegasusa že skoraj ne rabiš.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
22.164
6.019
113

Po torkovi uvedbi elektronskih vinjet na slovenskih avtocestah Dars že opravlja nadzor nad upoštevanjem novega sistema. Koliko kršiteljev so že ujeli? Kot so sporočili, so do četrtka, do 12. ure, imeli pod drobnogledom skupno 37.717 vozil, pri teh pa so zaznali 3139 kršitev. Te so večinoma še v postopku preverbe, 87 kršiteljem pa so že izdali tudi plačilni nalog.

Globe za cestninske prekrške opredeljuje področni zakon o cestninjenju: posameznika, ki uporablja cestninsko cesto brez veljavne elektronske vinjete za določen cestninski razred, čaka globa 300 evrov, z globo 500 evrov pa se kaznuje cestninski zavezanec, ki neupravičeno prenese registrsko tablico vozila, na katero je vezana veljavna elektronska vinjeta, na drugo vozilo ali jo prenese na vozilo, ki ni uvrščeno v isti cestninski razred kot vozilo, s katerega je bila prenesena registrska tablica. Globe se sicer v celoti stekajo v državni proračun in niso prihodki družbe Dars.

Sicer pa so na Darsu do vključno 2. 2. prodali 602.186 e-vinjet, od tega včeraj, 2. 2. 2022, 30.956, predvčerajšnjim, 1. 2. 2022, pa 52.755. Največ doslej pa jih je bilo v enem dnevu prodanih 31. 1., in sicer 74.741.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.900
2.620
113
Sedaj si lahko videl tudi za soseda.
Če pa bi odslej lahko dostopal do vseh registracij, bi si pa lahko prekopiral vso njihovo bazo prodanih vinjet. Bi začel preverjat od CE 00-000 dalje do SG ZZ-ZZZZ, pa bi imel vse.
Zdej pa da prideš še do podatka, kje in kdaj je bila kaka registracija preverjana, pa pegasusa že skoraj ne rabiš.
Zakaj bi pa to rabil, če imaš pa že podatke iz Krekovih serverjev?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.368
301
83
Kako je v primeru, da posodim avto očetu, ta gre na obvoznico ker ne ve, da ni vinjete, sam sem pa v službi? Plačam kazen ali ne, ker nisem jest vozil in ali moram povedati, kdo je, da ta plača kazen?
V primeru radarja vem, da ni potrebno izdati voznika, in ali, da sem bil v službi evidentiran s kartico zadostuje za dokazilo?
Šel je od jarš do izvoza celovška, tko, da ga je sigurno ujel?
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.368
301
83
Ja najbrž zaradi slike, v mojem primeru sem imel srečo, da sem bil v službi, drugače bi bilo bolj težko. Upam, da bo šlo tko rešit in noben ne plača :rolleyes:
 
19. jul 2007
2.820
1.536
113
Kako je v primeru, da posodim avto očetu, ta gre na obvoznico ker ne ve, da ni vinjete, sam sem pa v službi? Plačam kazen ali ne, ker nisem jest vozil in ali moram povedati, kdo je, da ta plača kazen?
V primeru radarja vem, da ni potrebno izdati voznika, in ali, da sem bil v službi evidentiran s kartico zadostuje za dokazilo?
Šel je od jarš do izvoza celovška, tko, da ga je sigurno ujel?

Bo kdo povedal, kakšna je sodna praksa ampak vsebinsko stvari niso primerljive.

Prehitra vožnja: oseba A se vozi s 50 km/h na uro po cesti povsem legalno, oseba B se vozi s 55 km/h na uro po cesti, kar je prehitro in je oseba B storila prekršek, za kar je potrebno nedvoumno ugotoviti identiteto osebe B (in potem postane relevantno dejstvo, da lastniku vozila ni potrebno ovajat druge bližnjih, dovolj je da dokaže, da ni vozil on).

Vinjeta: vinjeta ni vezana na voznika, ampak na prevozno sredstvo. Če avto nima vinjete, ne sme voziti po avtocesti in nima veze ali je vozil voznik A ali voznik B. Prekršek izhaja iz samega lastništva vozila in je nepomembno kdo je vozil (npr. za vinjeto se tudi ne da dobiti kazenskih pik, čeprav je kazen finančno kar konkretna).

Me pa res zanima, kakšna je sodna praksa :). PleXwriter, poročaj :)
 
  • Haha
Reactions: ales85

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Bo kdo povedal, kakšna je sodna praksa ampak vsebinsko stvari niso primerljive.

Prehitra vožnja: oseba A se vozi s 50 km/h na uro po cesti povsem legalno, oseba B se vozi s 55 km/h na uro po cesti, kar je prehitro in je oseba B storila prekršek, za kar je potrebno nedvoumno ugotoviti identiteto osebe B (in potem postane relevantno dejstvo, da lastniku vozila ni potrebno ovajat druge bližnjih, dovolj je da dokaže, da ni vozil on).

Vinjeta: vinjeta ni vezana na voznika, ampak na prevozno sredstvo. Če avto nima vinjete, ne sme voziti po avtocesti in nima veze ali je vozil voznik A ali voznik B. Prekršek izhaja iz samega lastništva vozila in je nepomembno kdo je vozil (npr. za vinjeto se tudi ne da dobiti kazenskih pik, čeprav je kazen finančno kar konkretna).

Me pa res zanima, kakšna je sodna praksa :). PleXwriter, poročaj :)
Ne, prekršek v zvezi z vinjeto ni vezan na vozilo. Tudi če voziš tuje vozilo, ki nima vinjete, boš plačal kazen ti kot voznik. Voznik odgovrja, da ima vozilo, ki ga uporablja na AC, vinjeto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.368
301
83
Kako pol, mam šanse za večerjo al bo treba položnico počakat če pride? :)

Sporočim razplet ;)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.487
5.666
113
Pa ne mi rečt, da se da kazni ognit samo da dokažež da nisi vozil ti kot lastnik vozila. A država je tak glupa, da reče, ja gospod v službi ste bili, oprostite da smo vas vzmeirjali, lep dan še naprej...
Ali rečejo, kar je bolj logično; vi ste lastnik vozila, vi ste za njega odgovorni, in če vozilo ni zavedeno kot ukradeno, kar lepo nestie položnico vozniku, saj veste kdo je vozil...
No vsaj na službenih vozilih je tako, da skrbnik voznega parka pogleda potne naloge in kdo je tisti dan vozil vozilo, se mu vroči položnico.
 

krko

Guru
5. sep 2010
2.636
1.339
113
Vprašanje je, če Darsu ANPR na portalih že deluje....1.2. in tudi kasneje jim še ni, zato so se posluževali nadzora z ročnimi ANPR napravami in kamerami na njihovimi kombiji.
 

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.194
701
113
Se pravi greš delat v tujino in pustiš avto v Sloveniji. Medtem se lahko drugi vozijo s tem avtom brez vinjete po avtocesti brez problema, ker tebe pač ni doma ? Me prav zanima epilog zgodbe.
 

krko

Guru
5. sep 2010
2.636
1.339
113

Zakon o cestninjenju

43. člen

(odgovornost lastnika vozila, spremljevalca voznika in učitelja vožnje)

(1) Če je prekršek iz tega zakona storjen z vozilom, vendar ni mogoče ugotoviti, kdo je storilec, se kaznuje za prekršek lastnik ali imetnik vozila, razen če dokaže, da tega prekrška ni storil.





Enako govori 8. člen ZPrCP (na podlagi, katerega se vlagajo Zahtevki za sodno varstvo za "radar slikce").



8. člen

(odgovornost lastnika vozila)

(1) Če je prekršek zoper varnost cestnega prometa storjen z vozilom, pa ni mogoče ugotoviti, kdo je storilec, se kaznuje za prekršek lastnik ali imetnik pravice uporabe vozila, razen če dokaže, da tega prekrška ni storil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: johan_blond

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.032
3.924
113
No ne se preveč zanašati na to luknjo v zakonu.
Saj Darsovci bodo še vedno zasede delali na počivališčih in nadzornih točkah kot v časih z daljnogledi.