Elektronska vinjeta

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.421
4.945
113
Na koncu pa je smešno to, da če bi v nekem členu zakona pisalo, da je evidenca izdanih vinjet javna, ne bi imel urad IP nič proti in bi storitev obstajala.
IP bi po mojem morala biti služba, ki varuje osebne podatke državljanov. Tudi pred napačnimi odločitvami v zakonodaji. Torej nekdo, ki resno preverja, če so tako ali drugače naši osebni (ne podatki vozila) dovolj zaščiteni. Tudi denimo s strani aplikacij, ki jih za telefone naredijo v tujini in jih lahko pri nas namestiš. Ampak tam je naš IP tiho kot miška. Nekateri EU IP-ji niso. Pač poznajo tehnologijo. Bojim se da ljudje v uradu našega IP enostavno niso v koraku s časom ali pa samo šefica ni in mora biti osebje tiho.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.421
4.945
113
Morali bi informacijo o vinjeti zapeljat med podatke o motornem vozilu na eUpravi pa bi bilo. Pa še vse podatke bi imel na kupu.
Ta rešitev mi deluje precej neumno. DARS je neko podjetje. Trenutno je javno. Kaj če bi bilo zasebno? Ali bi potem njegove podatke tudi tlačili v eUpravo?
Povsem realen primer pa je, če bi zasebni upravljalec parkirišč imel elektronske mesečne. Ali sodi podatek v eUpravo?
In zadnje: kje bi tujec pogledal, če mu za njegovo vozilo še velja vinjeta v neki žepni državici? Ali ga zabeležimo v eUpravo?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Samo čakam primer, ko bo nategun prodal avto z veljavno evinjeto, takoj po prodaji pa vložil preko portala zahtevek za vračilo neizkoriščene vinjete :).
To bo še veselo.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.900
2.620
113
Saj podatki o zavarovanju so tudi na e-upravi pa so tudi zavarovalnice v zasebnio lasti. Pa ne vinjete in dovolilnic za parkiranje primerjat.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
No more tablice za to vrniti, to je prvi pogoj.
Sem malo prebral pogoje in izgleda je res tako. Upam le, da ne bodo ugotovili kakšne luknje v pravilih in postopku.
Če se lastništvo vozila skupaj z registrsko tablico vozila, na katero je vezana letna ali polletna elektronska vinjeta, prenese na novega lastnika ali imetnika vozila, prejšnji lastnik ali imetnik vozila ne more uveljavljati pravice do vračila sorazmernega dela vrednosti elektronske vinjete.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.421
4.945
113
... Pa ne vinjete in dovolilnic za parkiranje primerjat.
Zakaj točno ne? Oboje omogoča gibanje vozila na določenem odseku.
Pa malce za pomislek, kako to, da je v Avstriji taka storitev možna? Ali je naš IP pritisnil na ausfinag, da za slovenske tablice ne sme vračati zadetkov? Moral bi, če je po njegovem mnenju vinjeta osebni podatek, ki ga on resno ščiti. Nima veze, če gre za slovensko ali avstrijsko.
Žal je naš urad IP postal politično motivirana funkcija nagajanja vladi, ki mu ni všeč. PIKA.
Najbolj smotano pa je to, da je DARS neka inštitucija, ki je sicer odvisna od trenutne vlade, ampak bo obstajala tudi, ko te vlade več ne bo.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.900
2.620
113
Zakaj točno ne? Oboje omogoča gibanje vozila na določenem odseku.
Pa malce za pomislek, kako to, da je v Avstriji taka storitev možna? Ali je naš IP pritisnil na ausfinag, da za slovenske tablice ne sme vračati zadetkov? Moral bi, če je po njegovem mnenju vinjeta osebni podatek, ki ga on resno ščiti. Nima veze, če gre za slovensko ali avstrijsko.
Žal je naš urad IP postal politično motivirana funkcija nagajanja vladi, ki mu ni všeč. PIKA.
Najbolj smotano pa je to, da je DARS neka inštitucija, ki je sicer odvisna od trenutne vlade, ampak bo obstajala tudi, ko te vlade več ne bo.
Če ti misliš da lokalna dovolilnica za parkiranje in vinjeta za uporabo avtocest spada pod isto kategorijo potem tudi ok.

Jaz nisem nič omenjal IP in kaj je in kaj ni prav. Se čisto strinjam da je IP proti vladno nastrojena. Jaz sem samo predlagal rešitev, ki reši trnutno uveljavljene omejitve. Ali je najbolje da ostane tako kot je trenutno, pa da sploh nimaš možnosti preverit a vinjeta je ali ni?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.421
4.945
113
Jaz nisem nič omenjal IP in kaj je in kaj ni prav. Se čisto strinjam da je IP proti vladno nastrojena. Jaz sem samo predlagal rešitev, ki reši trnutno uveljavljene omejitve.
Nisem videl nobene resne rešitve v tvoji ideji. Nekako je treba rešiti še ostale državljane EU brez diskriminacije. Bomo vsa tuja vozila, ki kupijo vinjeto, tlačili v register vozil na eUpravi?
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.900
2.620
113
Kaj se ti tako za ostalo EU sekiraš? Za njih bi bilo tako kot je trenutno stanje, pač ne morejo preverit. Itak 99% tujcev kupi vinjeto na bencinski in nima nikoli namena preveriti na darsu a ima vozilo veljavno vinjeto ali ne. No daj najdi kje se preveri ali imaš veljavno Madžarsko vinjeto ali ne.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.421
4.945
113
Najprej najdi, kje Madžar preveri, če ima vinjeto.
Pri EU je tako, če se kdo vpikne v to, da je domačim omogočeno več kot ostalim državljanom EU, bodo spet nakazali naše denarce v Bruselj za plačilo kazni. Dobro, pač gre iz proračuna, kaj je to za nas.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.900
2.620
113
Vidim da ti niso stvari čisto jasne. Problem bi bil če bi bile vinjete za tujce dražje oz bi lahko kupili naprimer samo tednske vinjete. Če pa je podatek o veljavnosti vinjete viden v e-upravi pa sigurno ni problem.
Ker se mi ne da več pa itak ne bomo mi tukaj nič spremenili, se predam. ajd pepček
 
  • Haha
Reactions: Pepe

gr69

Guru
15. dec 2009
11.543
2.602
113
še v SLO - ampak komaj
Ma Pepe kar prav - to bi bila po EU pravilih diskriminacija ostalih EU državljanov.

Je pa prav luštno kako se uradniki sramotijo - jodlarji za nakup po spletu uvedejo 14 dnevno “blokado”, da ne bi kdo uvelavljal pravico do odstopa (čeprav je zakonsko določeno v katerih primerih je dovoljeno to pravico umakniti), našim je registrska številka osebni podatek … (čeprav je samo prepovedano delati evidence, kjer se podatki lahko povežejo z osebo, kar v primeru preverbe reg. ni - tudi zavarovanje lahko preveriš preko speta - potem naj še to ukinejo - ups - zdaj sem nekomu dal idejo …)
Svet je res šel v maloro …
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.900
2.620
113
Potem je tudi covid test diskriminacija. Ti imaš možnost vpogleda digitalnega potrdila v zVem tujec pa pri nas nima.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.900
2.620
113
Ja in nekdo kot tujec nima takšnega dostopa do njega kot ti?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.543
2.602
113
še v SLO - ampak komaj
Trd al se delaš? “Jaz” “plačujem” zdravstveno zavarovanje - in imam s tem dostop, do mojih podatkov. Tujec, če bi “plačeval” prispevke v Sloveniji, dobi slovensko zdravstveno in dostop do svojih podatkov.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.900
2.620
113
Trda ti je mamica. Kaj ima covid potrdilo z zdravstvenim zavarovanjem. Tujec ga lahko plača samoplačniško. No saj če tujec plačeval registracijo v slo bi tudi imel navoljo podatke.