Elektrika za telebane

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Na nadstrešku terase, ki ga bom delal bi rad imel tudi elektriko, zato bom že ob postavljanju nadstreška naredil predpripravo za elektriko kable mislim dat v kanalnik za steber, ki bo tik ob hiši, da ne bojo vidni (hkrati pa tudi kasneje ne dosegljivi).

Kako zadevo speljat da bo pila vodo?
Skica kako bo zgledalo:
1647935106560.png

Iz hiše na ven bom preko vtičnice naredil preboj in potegnil elektriko. Nato jo bom skril za steber. Na tem stebru bo stikalo za luč, na drugi strani pa bi rad imel vtičnico. Vtičnica bo po večini za kak polnilec zna pa se nanjo priklopit občasno tudi kaka ponev z grelcem.
Kak presek kablov naj uporabim? Bo za vtičnico dovolj 1.5 mm2?
Za razsvetljavo bi dal 0,75 mm2.

Zanima me kako zadevo speljat? (obrazlago rabim za butce).

- 3 žilni kabel preko preboja nekje do stikala za luč, kjer bo zdaj razdelilna doza.
-Tu odvedem (2 žilni) kabel za stikalo (kako ta del zvezat?)?
- in potem od tu dalje vlečem preko prečnega tramu na drugo stran dva kabla..enega na luč (0,75 mm2, dvožilni), drugega pa na vtičnico (1,5 mm2 tro žilni)?

Je ena razdelilna doza dovolj ali bo treba še kako?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Če imaš varovalko 6A na tem tokokrogu potem je ok, drugače je 0,75mm2 kabel pretanek.
Ker tega nimaš, daš za dovod 2,5mm2, za vtičnico 2,5mm2, za luč 1,5mm2, varovalko imaš pa že 16A, domnevam.
Niso problem samo preseki kablov, imaš tudi spoj za spojem, pa še enega, pa še kakšnega in na skupni impedanci celotnega tokokroga kar nanese. Če imaš pa pretanke žice pa sploh.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Na nadstrešku terase, ki ga bom delal bi rad imel tudi elektriko, zato bom že ob postavljanju nadstreška naredil predpripravo za elektriko kable mislim dat v kanalnik za steber, ki bo tik ob hiši, da ne bojo vidni (hkrati pa tudi kasneje ne dosegljivi).

Kako zadevo speljat da bo pila vodo?
Skica kako bo zgledalo:
Poglej priponko 54067
Iz hiše na ven bom preko vtičnice naredil preboj in potegnil elektriko. Nato jo bom skril za steber. Na tem stebru bo stikalo za luč, na drugi strani pa bi rad imel vtičnico. Vtičnica bo po večini za kak polnilec zna pa se nanjo priklopit občasno tudi kaka ponev z grelcem.
Kak presek kablov naj uporabim? Bo za vtičnico dovolj 1.5 mm2?
Za razsvetljavo bi dal 0,75 mm2.

Zanima me kako zadevo speljat? (obrazlago rabim za butce).

- 3 žilni kabel preko preboja nekje do stikala za luč, kjer bo zdaj razdelilna doza.
-Tu odvedem (2 žilni) kabel za stikalo (kako ta del zvezat?)?
- in potem od tu dalje vlečem preko prečnega tramu na drugo stran dva kabla..enega na luč (0,75 mm2, dvožilni), drugega pa na vtičnico (1,5 mm2 tro žilni)?

Je ena razdelilna doza dovolj ali bo treba še kako?

Jaz bi uporabil 2,5mm2 za vtičnico in 1,5mm2 za luč. Iz hiše pridejo tri žile, te tri podaljšaš, da prideš do vtičnice.
Za luč v dozi direktno vežeš zraven nulo in zemljo (če jo luč zahteva), fazo pelješ na luč preko stikala. Je razumljivo?
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.151
54
48
Osrednja Slovenija
Malo na splošno, malo direktno.
Prvo kot prvo - ker bo inštalavija na lesu, je treba nujno uporabiti kabel, ki naj bo še v ali nik kanalu ali cevi. Kao točno boš izvedel je druga stvar ( ali bo zadeva tekla po špirovcu ali boš zrezkal npr. utor).

Za vse ostalo pa po alinejah:
Iz hiše na ven bom preko vtičnice naredil preboj in potegnil elektriko. Nato jo bom skril za steber. Na tem stebru bo stikalo za luč, na drugi strani pa bi rad imel vtičnico. Vtičnica bo po večini za kak polnilec zna pa se nanjo priklopit občasno tudi kaka ponev z grelcem.
Kak presek kablov naj uporabim? Bo za vtičnico dovolj 1.5 mm2?
Za razsvetljavo bi dal 0,75 mm2.

Dovod iz vtičnice je verjetno varovan z varovalko 16A. Torej mora vse naprej (četudi je to led luč 5W) prenesti ta tok. To avtomatsko pomeni, da morajo vsi kabli imeti presek 2,5mm kvadrat. Če želiš ta presek znižati na 1,5mm kvadrat, sta dve možnosti - ali takoj za prebojem namestiš dozo z varovalko 10 (ali 13A) ali pa obstoječo varovalko zamenjaš iz 16 na 10 ali max 13A.

V fiksni inštalaciji preseki, manjši od 1,5mm kvadrat niso dovoljeni, tako da na tistih 0,75 pozabi. Če bi jih zaradi debeline vseeno rad dal, se prej omenjene varovalke zmanjšajo na 6A! Sicer je za luč in USB polnilec to dovolj, kak sesalec pa že zna delat probleme.

Zanima me kako zadevo speljat? (obrazlago rabim za butce).

- 3 žilni kabel preko preboja nekje do stikala za luč, kjer bo zdaj razdelilna doza. - OK, kabel naj bo 2,5 kvadrat, v dozo lahko dodaš varovalko ter P in N zbiralko. Na vtičnico pelješ direktno 2,5 kvadrat naprej, iz varovalke pa 1,5 kvadrat do stikala in nazaj (2 žili sta ok, le da je kabel in da žili nista modri ali rumeni). V dozi to spojiš in pelješ do luči - lahko samo dve žili, če je luč plastična in ne rabi "ozemljitve", sicer rabiš tri žile.
-Tu odvedem (2 žilni) kabel za stikalo (kako ta del zvezat?)?
- in potem od tu dalje vlečem preko prečnega tramu na drugo stran dva kabla..enega na luč (0,75 mm2, dvožilni), drugega pa na vtičnico (1,5 mm2 tro žilni)? - Prej napisano - 1,5 in 2,5 kvadrat ali ob šibkejši varovalki vse 1,5 kvadrat.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
OK torej... 2,5 mm2 komplet, 3 žilni.

- Peljem kabel iz hiše do višine stikala za luč, kjer dam zadaj razdelilno dozo.
- V dozi naredim 'vozlišče' kjer gre:
A. en trožilni kabel direkt naprej na vtičnico
B. drugi trožilni kabel - potegnem fazo do stikala in nazaj v vozlišče ter iz njega komplet ta trožilni kabel proti luči. Po tej sliki:
1647942753640.png

(Vir slike: http://www.elektro-pirnat.si/images/dodatki/uporabno/vezave800x450_serijsko.jpg)

Je to to?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Eno laično vprašanje...kje je problem, če uporabiš premali presek na premočni varovalki?

Recimo na 16 A, če bi dal (kot sem jaz planiral) 0.75 mm2 presek kabla?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Če se zgodbe prav spomnim, je možakar sam "strokovno" zvezal štedilnik.

 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.151
54
48
Osrednja Slovenija
OK, ampak kako se v praksi to lahko zgodi, če imaš na koncu tega kabla priključeno 10W LED žarnico? Itak prej žarnica odleti.
Varovalka bedno varuje kabel, nikoli porabnika. Vsaj ne direktno porabnika. In kaj se lahko zgodi z napajalnikov v tisti žarnici tudi ne moreš vedeti. Začne kurit 10A in se po par minutah kabel vžge.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Slick