Elektrika pri avtu, cin špula itd

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Vesel sem, da smo to razčistili: OP, potrdili smo navedbe tvojega mehanika, tvoj avto ima samo senzor glavne gredi, senzorja odmične pa nima.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Po tem vodiču z pedal - ključ varjanto sem kodo ven dobil. Mislim da je bla P0335. Mehankar mi je pa potrdil da senzorja na odmični ni in zamenjal spodnjega. Je pa zanimivivo kolko teh napak lahko enostavno ven dobiš na teh starih jajcih.

 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Po tem vodiču z pedal - ključ varjanto sem kodo ven dobil. Mislim da je bla P0335. Mehankar mi je pa potrdil da senzorja na odmični ni in zamenjal spodnjega. Je pa zanimivivo kolko teh napak lahko enostavno ven dobiš na teh starih jajcih.


Mehanik:
  • ne zna brati
  • ne zna angleško
  • ima diagnostično opremo z napačnimi prevodi (na to sem naletel pri čisto enakem motorju z identično napako)
Nekaj od zgornjega je bil problem. P0335 namreč pomeni "Crankshaft Position Sensor A Circuit Malfunction", torej senzor glavne gredi in ne odmične.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Morda se nisva razumela. Gor sem napisal da je potrdil da ni senzorja na odmični, menjal je senzor spodaj , pri vztrajniku. To je verjetno glavna gred ja. Sem bil zraven, ko je menjal
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Takih avtov verjetno ni veliko, sem pa to, da motor nima senzorja odmične, v živo videl na pežoju 307 z 1.6 motorjem, kjer so francozi očitno uspešno pogruntali, kako prihraniti nekaj evrov. Zato sem tak primer omenil v tej temi, kjer je OP napisal, da mu je mehanik zatrdil, da tudi jegov clio 2 tudi nima senzorja odmične (zanj, konkretno pojma nimam, če je res ali ne). Avto seveda ima senzor na glavni gredi.

Avtov brez senzorja odmične gredi je CEL KUP, v bistvu so taki praktično skoraj vsi starejši. Že pri Peugeotu (Citroenu) so to vsi stari 8V - 1.1i, 1.4i, 1.6i, da o drugih znamkah niti ne začenjam. Recimo Fiat Punto II je imel obe varianti pri 1.2 8V motorju - starejša izvedenka senzorja odmične gredi ni imela (motorni računalnik Magneti Marelli IAW59F.M2), novejša pa ja (motorni računalnik Magneti Marelli IAW59F.M3). Kot zanimivost - ker so ti računalniki crkovali - starejši računalnik M2 je deloval z novejšim motorjem, ker signala odmične gredi ni potreboval, novejši računalnik pa s starejšim motorjem ne.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Sicer nwm kako ma dejansko to pizo narejeno, ampak vzig/vbrizg brez cam position senzorja tehnično lahko maš. Pač delaš wasted spark in špricas gorivo tudi takrat, k ni sesalnega cikla.

Seveda lahko imaš, sej wasted spark ni pogojen s senzorjem odmične gredi, ampak s številom izhodov motornega računalnika za krmiljenje vžigalnih tuljav. Če želiš krmiliti vžig vsakega cilindra posebej, potrebuješ 4 izhode. Ker to ni nujno potrebno, se uporabi samo 2 izhoda in princip wasted spark.
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Seveda lahko imaš, sej wasted spark ni pogojen s senzorjem odmične gredi, ampak s številom izhodov motornega računalnika za krmiljenje vžigalne tuljave. Če želiš krmiliti vžig vsakega cilindra posebej, potrebuješ 4 izhode. Ker to ni nujno potrebno, se uporabi samo 2 izhoda in princip wasted spark.
Ampak tudi vzig morš nekako krmilit preko nečesa. Če imaš samo senzor glavne gredi, niti wasted spark nemorš delat, ker bo enkrat en par cilindrov zgoraj, drugič pa drug.

Bistvo je, da cam position senzor je, ampak ni direkten. Imaš pa distributer na odmični, ki sluzi kot "cam position sensor". Zgolj z crank position nemorš delat vziga, niti vbrizga na 4 cilindrih.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Ampak tudi vzig morš nekako krmilit preko nečesa. Če imaš samo senzor glavne gredi, niti wasted spark nemorš delat, ker bo enkrat en par cilindrov zgoraj, drugič pa drug.

Bistvo je, da cam position senzor je, ampak ni direkten. Imaš pa distributer na odmični, ki sluzi kot "cam position sensor". Zgolj z crank position nemorš delat vziga, niti vbrizga na 4 cilindrih.

Seveda lahko, senzor odmične gredi posredno ali neposredno ni potreben, v kolikor imaš senzor glavne gredi. Preko senzorja glavne gredi lahko motorni računalnik natančno določi, v katerem položaju je vsak izmed batov. Seveda govorimo v primeru, da je z motorjem vse v redu (sinhronizacija med glavno in odmično gredjo je pravilna).

Senzorji odmičnih gredi so postali nujni predvsem zaradi sistemov kot so VVT (spreminjanje faze odpiranja ventilov).
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Seveda lahko, senzor odmične gredi posredno ali neposredno ni potreben, v kolikor imaš senzor glavne gredi. Preko senzorja glavne gredi lahko motorni računalnik natančno določi, v katerem položaju je vsak izmed batov. Seveda govorimo v primeru, da je z motorjem vse v redu (sinhronizacija med glavno in odmično gredjo je pravilna).

Senzorji odmičnih gredi so postali nujni predvsem zaradi sistemov kot so VVT (spreminjanje faze odpiranja ventilov).

Čak, kako tocno lahko zgolj z senzorjem glavne gredi dolocis in sinhroniziras vsaj kater par cilindrov je kdaj v tdc (let alone vsak posebi)?
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Čak, kako tocno lahko zgolj z senzorjem glavne gredi dolocis in sinhroniziras vsaj kater par cilindrov je kdaj v tdc (let alone vsak posebi)?

Takole:

gt017-further-guidance-01.png


Praznina na vztrajniku je referenčna točka, recimo da je to v trenutku, ko je bat 1 v zgornji mrtvi točki (TDC). Na podlagi "štetja" preostalih zobcev se določi TDC za preostale bate. Sinhronizacijo pa seveda zagotavlja zobati jermen ali veriga, tukaj ni elektrike vmes, ampak zgolj mehanika.
 

alese

Pripravnik
22. dec 2021
35
3
8
Presneto, pa saj sem napisal črno na belem: pežo je imel senzor glavne gredi, senzorja odmične pa ne. (Enega seveda mora imeti.)

Ampak, pojdimo nazaj na temo: ali drži, da clio 2 (menda 1.2 benz) tudi nima senzorja odmične?
da se vtaknem v prispevke. a pod senzor glavne gredi je mišljeno senzor vžiga to je tole, k je sred avta ne na vrhu pr ventilih zdraven pokrova https://www.autodoc.si/ridex/8057604
 

alese

Pripravnik
22. dec 2021
35
3
8
a ima to kaj veze, enkrat mi je že nagajal, ni hotel avto vžgat, sem ga odprl pas pošprical z wd jem. pa je spet vžgal, drgač men avto vžiga brez težav s prvo bolje k nov mercedes. a pol to pomeni, da je senzor ok. pa za vsak slučaj dajte mi povedat kje v mašini če je je ta senzor odmične gredi.da jutri to še enkrat pregledam.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
a ima to kaj veze, enkrat mi je že nagajal, ni hotel avto vžgat, sem ga odprl pas pošprical z wd jem. pa je spet vžgal, drgač men avto vžiga brez težav s prvo bolje k nov mercedes. a pol to pomeni, da je senzor ok. pa za vsak slučaj dajte mi povedat kje v mašini če je je ta senzor odmične gredi.da jutri to še enkrat pregledam.

Glej, jst ti lahko vse razložim. Samo priznaj, da si Žajfa. Potem ti povem vse.
 
  • Haha
Reactions: Kamele0N in zino

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Takole:

gt017-further-guidance-01.png


Praznina na vztrajniku je referenčna točka, recimo da je to v trenutku, ko je bat 1 v zgornji mrtvi točki (TDC). Na podlagi "štetja" preostalih zobcev se določi TDC za preostale bate. Sinhronizacijo pa seveda zagotavlja zobati jermen ali veriga, tukaj ni elektrike vmes, ampak zgolj mehanika.

Nikol mi ni blo cisto jasno, kako ti sistemi (pri 4 cilindrcu) dolocajo, v katerem trenutku je par 1&4 ali 2&3 v tdc. Ce prav razumem, ti praznina doloca samo tdc, ne pa tudi kater par cilindrov je tam. Mislim da je pa jasno, da s takim sistemom nemors met sekvecnega vziga.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Originalna cin špula je takšna, ki ima poradirano Valeo oznako in nalepljeno pežo kataloško. Nikoli videl? Za arheološke najdbe izpred 20ih let se kakšno dobi celo ceneje kot v škatli od Valea. Kdor je hotel poštekati, zakaj sem pisal o eni in o drugi, je že poštekal.

Kako se da na ignore poste moderatorja?