Električna peč, 90 m2, poraba?

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.151
5.756
113
pri taščici
Pri geniju 40% (preko palca lanska,letosnja akcija).

Če ste veliki porabniki tople vode, bi jaz razmislil vaj o STC če že ne o klasični TC. V STC pozimi daš grelec in z grelcem grejes vodo in hišo.
Bo potrebno hlajenje hiše ali ne?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Stč jaz ne bi. Pol je bolje v startu eno 5-6kw TC za vse skupaj. Pozimi bo Stč hladila hišo in on bi jo pa potem z grelcem nazaj grel. Plus se to, kar bi hiša rabila za ogrevanje, če sredi zime ne bi hlajenja prizgal. Pač vse kar je Stč pridobila, bi z grelcem poravnal...
 

Jazzer

Zelenc'
17. jul 2018
4
0
1
Hlajenje hiše mislim da ne bo potrebno, je bilo do zdaj poleti, ko je T več dni nad 30 stopinj noter hladno. Kako pa se odločiš za potrebno moč TČ, glede na toplotne izgube ali površino talnega ogrevanja, ker sem dobil ponudbe od 5 do 13 kw.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.223
5.241
113
Toplotne izgube so 15-20 w/m2.

glede na to. oziroma beri moj naslednji post, ki je bil odgovor temu tvojemu.
hlajenje lahko da ne bo potrebno, bo pa fino razvlaževanje. poleg tega, če so notranje T zdaj znosne pa ne živite še notri, ne pričakuj enako kot boste preseljeni. Oziroma za test, nažgi grelec, ki naj vsak dan vrže kakih 10kwh notri pa potem povej.
 

Kamrca

Zelenc'
8. maj 2021
7
1
3
Prosim za komentar o ideji za ogrevanje prostorov + sanitarne vode z elektriko:

- dvostanovanjska stara hiša, debele stene, nova okna, nova streha, 275m2 za ogrevat
- elektriko imam zastonj (večja sončna elektrarna obratuje kot samooskrba: oddaja in prejema kadar želim)
- imam odlične radiatorje + 800 l zalogovnik + ekspanzijsko posodo itd od opuščenega ogrevanja s pečjo na drva (staro 4 leta)

* v zalogovnik namontiram za ca. 6kW grelcev (20 x 275)
* dodam regulacijo kot jo je imela peč na drva po ustrezni shemi, izhodni signal za ex. mešalni ventil na peči bi znal predelati na močnostni on/off)
* morda tu prepoved ogrevanja z elektriko ne velja
* bi šlo?

Hvala!
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Prosim za komentar o ideji za ogrevanje prostorov + sanitarne vode z elektriko:

- dvostanovanjska stara hiša, debele stene, nova okna, nova streha, 275m2 za ogrevat
- elektriko imam zastonj (večja sončna elektrarna obratuje kot samooskrba: oddaja in prejema kadar želim)
- imam odlične radiatorje + 800 l zalogovnik + ekspanzijsko posodo itd od opuščenega ogrevanja s pečjo na drva (staro 4 leta)

* v zalogovnik namontiram za ca. 6kW grelcev (20 x 275)
* dodam regulacijo kot jo je imela peč na drva po ustrezni shemi, izhodni signal za ex. mešalni ventil na peči bi znal predelati na močnostni on/off)
* morda tu prepoved ogrevanja z elektriko ne velja
* bi šlo?

Hvala!
6kW ni nic za 275m2. Kljub zalogovniku.
 

Kamrca

Zelenc'
8. maj 2021
7
1
3
Se strinjam.
Kako močno elektrarno imas
Kolikor hočem veliko. Ta del sistema poznam. 24kWp za začetek.
Izhajam pa iz znane porabe olja, ker sem imel precej nazaj peč na olje. Letno 2050 L x 10 kWh/L = 20500kWh.. Elektrarna ca. 24000kWh. Višek bo za gospodinjstvo.
Bolj me zanima toplovodni del.

Torej močnejši grelci?
Je kaka težava tiščati 12kW v 700 litrski zalogovnik. Bi bilo bolje 2 zalogovnika po 700 L? Glavne varovalke bodo zadostovale za 24kW prejema.
Zalogovnik vidim bolj kot mesto, kjer dovajaš energijo, izhajajoč, da je peč na drva delala na podoben način.
Prej v tej temi je bilo napisano, da el. peč dela impulzno po 5min. Pri meni teoretično 10min. Torej OK.

Peč na drva je bila 25kW, na olje pa podobne moči. Ta sistem, ki ga imam v mislih je pa nekje vmes med akumulacijo in pretočnim načinom.

Je morda kak član, ki pozna regulatorje (zalogovnik + el. grelec)?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Kolikor hočem veliko. Ta del sistema poznam. 24kWp za začetek.
Izhajam pa iz znane porabe olja, ker sem imel precej nazaj peč na olje. Letno 2050 L x 10 kWh/L = 20500kWh.. Elektrarna ca. 24000kWh. Višek bo za gospodinjstvo.
Bolj me zanima toplovodni del.

Torej močnejši grelci?
Je kaka težava tiščati 12kW v 700 litrski zalogovnik. Bi bilo bolje 2 zalogovnika po 700 L? Glavne varovalke bodo zadostovale za 24kW prejema.
Zalogovnik vidim bolj kot mesto, kjer dovajaš energijo, izhajajoč, da je peč na drva delala na podoben način.
Prej v tej temi je bilo napisano, da el. peč dela impulzno po 5min. Pri meni teoretično 10min. Torej OK.

Peč na drva je bila 25kW, na olje pa podobne moči. Ta sistem, ki ga imam v mislih je pa nekje vmes med akumulacijo in pretočnim načinom.

Je morda kak član, ki pozna regulatorje (zalogovnik + el. grelec)?
Fora je da bos ti s 7kW moci pocasneje segrel vodo kot s 24kW. Jaz v enem objektu ogrevam 210m2 pec ima nazivno 40kW, gor je gorilec na pelete ki dela v razponu 10-50kW ampak je nastavljen na 20kW, grejem vodo v 2000l zalogovnikih (2x1000) in se zalogovnika popolnoma ogrejeta (na 60) v cca 4 urah. Spraznita se pa seveda odvisno od porabe.

Cez palec bos kot prvo dolgo ogreval, nato pa bo 700l hitro poslo. Kaj pa
Da bi toplotno crpalko gnal na elektriko z elektrarne?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.151
5.756
113
pri taščici
Na kakšne varovalke (pancerke) pa imaš ti namen priklopili 24kwp elektrarno?
Gospodinjstva grejo običajno do 3x25A. Na to lahko priklopis elektrarno z oddajno močjo 13.6kw (80% priklopno moči)
Kam boš ti dal dnevne viške?
Ta zgodba ne bo pila vode.
Razen če greš na močnejše varovalke. Kar pa.....ni smiselno.
Montiraj toplotno črpalko za ogrevanje.
 

Kamrca

Zelenc'
8. maj 2021
7
1
3
Fora je da bos ti s 7kW moci pocasneje segrel vodo kot s 24kW. Jaz v enem objektu ogrevam 210m2 pec ima nazivno 40kW, gor je gorilec na pelete ki dela v razponu 10-50kW ampak je nastavljen na 20kW, grejem vodo v 2000l zalogovnikih (2x1000) in se zalogovnika popolnoma ogrejeta (na 60) v cca 4 urah. Spraznita se pa seveda odvisno od porabe.

Cez palec bos kot prvo dolgo ogreval, nato pa bo 700l hitro poslo. Kaj pa
Da bi toplotno crpalko gnal na elektriko z elektrarne?
TČ na elektriko je opcija za 13k€. Jaz pa razpredam o nekaj gorilcih po 50€ (jasno: Gorenjska).
Ne razumem pa čisto principa zalogovnika proti pretočni el. peči.
Ali ni to isto, če greješ z 12kW vodo v zalogovniku in gre ta v radiatorje ali pa z 12kW (panterm) sproti greješ vodo za radiatorje. No ja: ne 12kW, verjetno celo 24kW, saj je vseeno, če imam elektriko gratis.
Dovajaš energijo.
Nisem še raziskal el. peči ampak v glavi imam, da so 12kW.
Pri meni bi bila lahko tudi 24kW (ob ustreznih glavnih varovalkah, ki jih t.i.t rabim za sončno elektrarno).

Lahko še pojasniš koliko si pokuril / dan za tisti objekt 210m2 v zimskem času (worst case) in kolliko v celem letu. Telih tvojih 20kW za 210m2 mi je zelo blizu.

Mislim, da se moj primer (tako kot vsako ogrevanje) vrti okoli potrebne moči (sposobnost ogrevanja pozimi) in ustrezni velikosti vira ( velikost sončne elektrarne a la samooskrba)
 

Kamrca

Zelenc'
8. maj 2021
7
1
3
Na kakšne varovalke (pancerke) pa imaš ti namen priklopili 24kwp elektrarno?
Gospodinjstva grejo običajno do 3x25A. Na to lahko priklopis elektrarno z oddajno močjo 13.6kw (80% priklopno moči)
Kam boš ti dal dnevne viške?
Ta zgodba ne bo pila vode.
Razen če greš na močnejše varovalke. Kar pa.....ni smiselno.
Montiraj toplotno črpalko za ogrevanje.
Zakaj misliš, da ni smiselno.
Dam vlogo za povečanje pancerk na 3x35A. Niso mi še odgovorili, koliko je pavšala za 3x35A.
Za 3x25A je pavšal ca. 18€ / mesec, po mojem je to drobiž.

Če poznaš samooskrbo ne moreš vprašati, kam bom dal dnevne viške: ja skozi števec ven pa k sosedu bodo zavili po drotih.
Da ne debatirava še o možnosti pripiranja proizvodnje sončne elektrarne. V tem primeru imaš lahko zelo veliko SE za zimske porabe, poleti pa pripiraš. Vse zaradi nižjega pavšala (kao energetski prispevek) pri manjših varovalkah.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.151
5.756
113
pri taščici
S 3x40A varovalkami (28kw) boš lahko oddajal 22.4kw moči. Recimo da boš z enim kw podnevi grel sanitarno vodo, Ostalo pa.limitiral, oziroma sproti porabil.
Za 3x40 boš plačeval , 51,64 evra obračunskem moči, ali takole preko prsta 33€/mesec, 400€ letno več od 3x25.
Zato ker je 3x25 se subvencionirana iz 17>10.
Pa po vsej verjetnosti te bodo še za nekaj jurjev obrali za povečanje priklopne moči. Lahko tudi 5+ odvisno od okoliščin.
Tako da....veselo razmišljajo še naprej o porabi električne energije takrat ko bo omrežje in proizvodnja že tako na psu.
Ti boš imel v hiši na razpolago 28kw, v moji bluzini je dobil investitor GD za dvojčka brez možnosti priklopa na električni omrežje. Sredi vasi. Ker omrežje tega ne dovoli, saj je že sedaj preobremenjeno.
Elektro in občina se pa ne moreta zmeniti kdo bo plačal posodobitev lokalnega omrežja.
Kasirala bi pa oba.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
S 3x40A varovalkami (28kw) boš lahko oddajal 22.4kw moči. Recimo da boš z enim kw podnevi grel sanitarno vodo, Ostalo pa.limitiral, oziroma sproti porabil.
Za 3x40 boš plačeval , 51,64 evra obračunskem moči, ali takole preko prsta 33€/mesec, 400€ letno več od 3x25.
Zato ker je 3x25 se subvencionirana iz 17>10.
Pa po vsej verjetnosti te bodo še za nekaj jurjev obrali za povečanje priklopne moči. Lahko tudi 5+ odvisno od okoliščin.
Tako da....veselo razmišljajo še naprej o porabi električne energije takrat ko bo omrežje in proizvodnja že tako na psu.
Ti boš imel v hiši na razpolago 28kw, v moji bluzini je dobil investitor GD za dvojčka brez možnosti priklopa na električni omrežje. Sredi vasi. Ker omrežje tega ne dovoli, saj je že sedaj preobremenjeno.
Elektro in občina se pa ne moreta zmeniti kdo bo plačal posodobitev lokalnega omrežja.
Kasirala bi pa oba.
Ce je dobil GD je elektro dal soglasje
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Za samooskrbo ne moreš viškov prodajat, to je ločeno omrežje. Skratka samooskrba je panel na strehi in potem akumulatorji in inverter + stikalo za odklop/preklop od javnega omrežja. To je samooskrba.

Če ne gre za netmetering (glede na moči najbrž da ne) je po vsem povedanem v igri klasična sončna elektrarna, torej komercialna dejavnost proizvodnje energije. Tu pa sploh ne vem kaj govorimo 3x25A ker take elektrarne so ponavadi vezane na svoj trafo in direktno v visokonapetnostno omrežje, tako da je omejitev moči itak bolj tehnične narave in s pancerkami nima nekega pomena ker imaš itak individualno pogodbo na elektru in ti oni rihtajo omrežje (nima veze z gospodinjskim priklopom).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.151
5.756
113
pri taščici
Utisevalec
Ne sedaj mesat debate okoli vprašanja kamrce in ne priklopa hiše na elektro omrežje.
Živim očitno na območju kjer se bo precej hitro pokazalo kvaliteta elektro omrežja, oziroma se že kaže .
Pred 9 leti ko sem se preselil sem, sem bil prvo zimo večkrat brez elektrike kot pa prej vseh 30 let skupaj.
Jaz samo pravim, kje bomo mi pozimi dobili elektriko da bomo ogrevali hiše s TC (kaj šele z direktnimi grelci) in zraven še elektro avte. Se bojim da bodo hitro kakšne redukcije pozimi, ali pa bo omrežnina in obračunska moc 2x dražja.
 

Kamrca

Zelenc'
8. maj 2021
7
1
3
netmetering in samooskrba (SO)

Prvo - uradno:
gornje je isto in to pomeni uraden priklop. Netmetering iz tujine so prevedli v Samooskrbo. O akumulatorjih še nima smisla debatirati, ker je to zaenkrat predrago; samo za vikende in koče brez elektro priključka.
Fizično se priklopiš z notranje strani na gospodinjstvo. Elektro menja števec za dvosmernega, plačam ga jaz, Elektro starega vzame (Hvala!). Sončna elektrarna (SE) brez omrežja ne dela. Stroški priklopa so nekaj 10€. SE se izplača v ca. 10 let in prej. Od Ekosklada dobiš enkratno subvencijo glede na velikost. Vloga na Ekosklad mora biti pred pričetkom del (slike!).

Drugo - velikost:
pogledaš račune za EE in (v okviru strešnih površin) poskušaš kompenzirati gospodinjsko porabo (odjem) in proizvodnjo SE (oddaja). Tu lahko pride do potrebe po povečanju glavnih varovalk (pancerke). Če ti to uspe, plačuješ samo fiksne stroške (v računu so to postavke, ki so neodvisne od odjema). Letna proizvodnja SE [kWh] je približno: moč panelov [kWp] x 1000, odvisno od lege in lokacije ter Peterleta, ki je zadolžen, da gor plačuje za sonce. Cena SE je ca. 800 do 900€ / kWp brez DDV (9,5% za privat). Ta velki dobavitelji so pa dražji.

Tretje - viški:
zaenkrat je poračun viškov letno
- če je SE prevelika in brez spodnjih ukrepov; kupiš el. avto ali viške podariš Elektru
- lahko s sosedi ustanoviš Skupnost SO v katerii je lahko več SE (proizavajalcev) in več porabnikov (sosedov). vsi morajo biti priključeni na isto transformatorsko postajo (TP). Obračunava se po deležih v pogodbi.
- meniš se lahko tudi s slov. firmo, ki premosti omejitev o isti TP

Četrtič - futura:
- poračun bo mesečno, da bo ELektro prišel do omrežnin
- morda bodo uštimali plačevanje viškov
- morda bo splošno možna kupoprodaja brez pogoja o isti TP
- nova soglasja za priklop imajo že klavzulo o kasnejšem dodajanju opreme za prisilni daljinski izklop (Nemci za tak izklop plačujejo kompenzacijo)
Starejše SE (prve so bile 2006) so priključene direktno na omrežje do TP. Za te teče mesečna podpora 15 let. Potem bo pa naval na predelavo na samooskrbo.
Če kdo razumišlja o SE, naj takoj vloži vlogo na Elektro za Soglasje za priklop. Stane nič. Velja 2 leti z možnostjo podaljšanja. Predvsem se pa vsedeš na kapacitete TP, ki so omejene (tudi s kapaciteto kablov od SO omrežja in do TP .
 
Nazadnje urejeno: