Ekonomija župnikov

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Dobil sem zanimiv mail, verjetno ga je že kateri tudi videl, pa vseeno...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ekonomija župnikov...

Koliko denarja naberejo župniki v enem letu?
Da bi razumel cerkev, moraš vedeti kako poteka tok kapitala. Vedno enosmerno! Iz posamezne župnije v škofije in iz škofije v Vatikan.
Nikoli drugače. In tako že stoletja. Poglej koliko župniki naberejo iz nabirke .

Za osnovo mojega izračuna je javno priznanje enega župnika (Tv tednik), da na eno mašo z nabirko dobi 400EUR.
Zdaj pa računaj: 800 duhovnikov x 2 maši dnevno x 365 dni x 400 EUR = 233.600.000EUR v enem letu.

Zmanjšajmo ta znesek na polovico, če vzamemo da niso vse župnije tako bogate. Potem zmanjšanjmo še enkrat še enkrat na polovico, če nimajo vsi toliko maš.(Čeprav je cerkva več, kot tisoč in mnogi župniki mašujejo v večih cerkvah)
Torej 233.600.000 EUR : 2 = 116.800.000 : 2 = 58.400.000 EUR

Letna nabirka slovenske cerkve torej znaša 58 milijonov EUR , po minimalni predpostavki (4x zmanjšano izhodišče). Potem je še cena vsake maše (če pri maši poslušaš, potem lahko slišiš da imajo maše prodane vsaj za pol leta naprej)
17 EUR x 2 dnevno x 800 duhovnikov x 365 dni = 9.928.000 EUR.

Samo z mašami torej zaslužijo župniki letno, minimalno (nabirka + cena maše po ceniku) 69 milijonov EUR

Poglejmo še stroške "plač" Dajmo jim torej 1.500 EUR bruto mesečne plače.
(800 župnikov x 12 mesecev x 1.500 EUR) = 14.400.000 EUR). Od nabranih

69 milijonov EUR odštejemo plače 14.400.000 in dobimo 54.600.000 EUR, ki gredo dalje v škofije . Koliko si tam vzamejo ne vem, vem pa da razlika roma v Vatikan, kajti on je absolutni lastnik vsega cerkvenega premoženja!
Ne pozabimo. Brez vsake obdavčitve!

Drugih prihodkov RKC tu ne bom analiziral, ampak le naštel.:
- poroke,
- pogrebi,
- krsti,
- sveta maziljenja,
- dohodki iz posestev in gozdov,
- dohodki iz bank in
- prihodki iz lastništva, delnice.
- državne subvencije iz več različnih ministrstev.
- dedovanja
- in drugo

Liberalci, pojdite računat, pa boste videli, da je denarja v cerkvi da se ti meša!! Za Karitas seveda Cerkev nič ne da iz svojega. Oni samo organizirajo ločeno nabirko, zastonjske koncerte, prostovoljne prispevke občanov.

Tudi za obnove cerkva so ločene nabirke po fari, pa iz kulturnega ministrstva.
In ne pozabit , da župniki dobijo tud mesečno plačo in pokojnini iz DRŽAVNE BLAGAJNE iz naših pokojninskih prispevkov, ker cerkev za pokojninsko zavarovanmje ne plačuje.Pa tudi obdavči se ne cerkvenih prihodkov.

VI PA NE POZABITE, DA BOSTE MORALI DELATI DO 65 LETA!!!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kaj pa vem, celotno zakonodajo iz tega področja bi morali čimprej spremenit...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.049
5.445
113
Zdei nevem.......a mate to liberalčki v genih...da je treba vsake tolk mal cerkev vn prvlečt? Jaz nimam tega problema pa tud nisem veren!
 

B81

22. jul 2007
34.790
9.141
113
Nisem bral vsega, ampak....na nabirki se ne pobere 400 eur...in drugič, ni vsak dan dvakrat maša. Denar se pobere od ljudi na podeželju, v mestu tega ni oz. ni tako razširjeno....
naprej pa nisem bral...
 

sbor

Pripravnik
22. avg 2007
562
0
16
Pa še nabirke so če jaz kaj prav vem samo ob nedeljah in ne vsak dan.
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
grajbos:
Že začetek je napačen, ko razlagaš, da tok kapitala ni nikoli obraten. Iz prve roke vem, da je v socializmu veliko kapitala iz Vatikana prihajalo k nam, da se je cerkev vzdrževala. Posredno je bilo to večkrat omenjeno, ko se je navajalo, da so slovenska podjetja in udba kupovala devize od cerkve. Ja, sedaj ga pa verjetno nosijo nazaj.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.894
3.926
113
Cerkev nič ne pobere, to ljudje sami dajo .. mislim da je tale tekst spisal nek užaljen katoloban ker je njegov sosed dal 5 EUR več kot pa on v "pušco".

In spet ta tok denarja ni čisto resničen; plače župnikov se financirajo od drugje (nope, ni to vatikan) in denar iz "prispevkov" vernikov tudi ne gre v vatikan. Ponavadi se ta "fond" porabi za obnovo cerkve -> čeprav večina denarja za obnovo spet pride od drugje (več ali manj vse cerkve v sloveniji spadajo pod kulturno (stavbno) dediščino tako da denar pride iz tega naslova).

In pa tukaj gorovimo o znesku par 10 miljonov EUR, kar je zelo malo oz. s tem nebi pokril niti ogrevanja cerkva .. spet je jasno da je to pisal nek zarukan "janez", ki zasluži svojega minimalca in nima pojma kaj je miljon EUR v malce večji ekonomiji.

Aja, osebno me ne moti denar ki ga dajo verniki ker gre za neobvezen "prispevek" .. malce bolj me moti da ostalih par 100 miljonov ki da država za cerkev prispevamo vsi državljani kot obvezen "prispevek".
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
@bismen
jaz nič ne razlagam, le mail sem prilepil v post...

Mene tudi ne moti to, kolko se pobere denarja. Moti me pa to, da imajo župniki toliko ugodnosti, da glava peče, tako kot je že utiševalec napisal. Vse ugodnosti za župnike, ki gredo iz žepov davkoplačevalcev...

So pa župniki tudi barabe... Ko je umrla mama od moje, sma plačala mašo. 20 eur. Pa ko se maša začne, gledama in se čudima, kolko folka je prišlo. Blo je nekaj sorodnikov, pa en kup nepoznanih... Na koncu sma pogruntala, zakaj, ko je zašel naštevat imena, za koga vse je ta maša. On je pobral od kupa ljudi za mašo in potem naredil eno za vse. Sma hotla it do njega in zahtevat denar nazaj, pa ni blo neke prave volje za to...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.264
4.766
113
Izračun je tako površen, kot da bi ga delal prvošolec. Ta je verjetno enačil mašna nabirka = plačan mašni namen. Tega ima res skoraj vsaka maša in znaša 17€. Res žalostno, da liberalci niso dobili enega z diplomo, da si vzame 5 minut in naredi izračun pošteno.
Izhodišča so totalno napačna. Treba je šteti župnije in ne župnike, ker se nabirke tako dajejo skupaj. Drugo: še nisem slišal za župnijo, kjer bi bila nabirka vsak dan. Ali vsako nedeljo, v naši pa je enkrat mesečno in tisto nedeljo pri 5-ih mašah naberejo po dokaj zanesljivih virih od 1000 - 2000€. Ko sem bil pa na eni vaški župniji pri edini nedeljski maši, pa sem notri naštel kakih 20 ljudi, en je zašibal s puščico, vsak je nekaj dal, ampak pri vsakem je zacingljalo. Torej je dal drobiž. Ne verjamem, da je prišlo več kot 50 € skupaj.
Druga resnica je, da bi RKC že zdavnaj finančno kapitulirala, če bi živela od nabirk. Glavni dohodek je denar, ki ga ljudje osebno iz kdove kakih razlogov (oziroma meni neznanih) darujejo ali kar tako ali pa ob pogrebih in ostalih dogodkih, ki so njim pomembni. Baje, da kake cerkve ni problem graditi, samo pravega svetnika moraš izbrati in najdejo se soimenjaki iz celega sveta, ki so pripravljeni zato dati denar.
Na osnovi teme o klicanju duhov pa sklepam, da bi duhovniki verjetno morali biti malo bolj prisotni v družbi, da ljudi obvarujejo pred njihovo neumnostjo in jim več kasirati.

V prispevku je pravilno opisan tok denarja. Zmeraj navzgor. Tako kot pri državi in EU. Le drobiž prileti nazaj.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik grajbos pravi:
So pa župniki tudi barabe... Ko je umrla mama od moje, sma plačala mašo. 20 eur. Pa ko se maša začne, gledama in se čudima, kolko folka je prišlo. Blo je nekaj sorodnikov, pa en kup nepoznanih... Na koncu sma pogruntala, zakaj, ko je zašel naštevat imena, za koga vse je ta maša. On je pobral od kupa ljudi za mašo in potem naredil eno za vse. Sma hotla it do njega in zahtevat denar nazaj, pa ni blo neke prave volje za to...
Menda nisi mislil, da boš imel eksluzivno mašo? Eni dajejo za več maš letno, pa celo pomrlo žlahto je treba upoštevat tja nekje do 50 let nazaj. Verjemi, da to v kaki večji župniji ne gre imeti privat maše.

Zanimivo, da si potem zahteval denar nazaj. Torej se ti je šlo za denar, ne za mamo.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.241
2.470
113
v lokalni ostariji
mah mislm da ni tko hudo... ne naberejo glih tolk dnarja...


je pa treba tud vedt da imajo župnije stroške.. ogrevanje, popravila... ok sej za velka spet nabirajo ampak vseeno...

cigani imajo tudi ogromno privilegijev in?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.264
4.766
113
Citat:
Uporabnik grajbos pravi:Ko je umrla mama od moje, sma plačala mašo. 20 eur. Pa ko se maša začne, gledama in se čudima, kolko folka je prišlo. Blo je nekaj sorodnikov, pa en kup nepoznanih... Na koncu sma pogruntala, zakaj, ko je zašel naštevat imena, za koga vse je ta maša.
Bom vprašal ob priliki, ampak skoraj 100% sem, da po cerkvenem pravu to ni dovoljeno. Mašnih namenov lahko pobere toliko, koliko za oltarjem stoji posvečenih duhovnikov. Ko je bil tast tik pred smrtjo v bolnici, je tašča želela mašo zanj in sem jo pač peljal v župnišče. Župnik ni mogel najti več prostega termina v tistem tednu. Potem pa je pristopil en upokojeni duhovnik, ki je bil na obisku in rekel, da bo ob tej izjemni stiski še pač on prišel naslednji dan in da ga lahko upošteva. In tako je tudi bilo.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Dobro laufa samo večjim župnijam, večina manjših tolče izgubo, ki se pokriva iz nekakšnega skupnega fonda. Se mi pa zdi, da je tukaj enkrat ta mail že bil, in ga je nekdo zelo dobro argumentirano zavrnil, podkrepljeno s številkami. Da bi to zdaj našel ...
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Baje, da kake cerkve ni problem graditi, samo pravega svetnika moraš izbrati in najdejo se soimenjaki iz celega sveta, ki so pripravljeni zato dati denar.
A da to vžge? Vem, da je enkrat oče (Jože), dobil na dom kuverto s položnico, če hoče prispevat za cerkev Sv. Jožefa nekje 200 km stran.
hysterical-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Zaradi mene naj kar kasirajo, moti me edino to, da duhovnikom ostali plačujemo prispevke za pokojnino. V vsej tej fami okoli delovne dobe, imajo oni to še kar naprej gratis.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.264
4.766
113
Citat:
Uporabnik pediater pravi:A da to vžge? Vem, da je enkrat oče (Jože), dobil na dom kuverto s položnico, če hoče prispevat za cerkev Sv. Jožefa nekje 200 km stran.
hysterical-1.gif
Baje, da vžge. To je najbrž dobil za cerkev v Sl. Bistrici. Kako so le naredili mailing? Saj nimajo elektronske krstne knjige...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.264
4.766
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:V vsej tej fami okoli delovne dobe, imajo oni to še kar naprej gratis.
Načeloma imajo "gratis" tudi vsi javni uslužbenci (ne ustvarjajo nove dodane vrednosti), ki jih rabimo ali pa tudi ne, sploh ko slišiš zgodbe o dobro plačanih neumnostih naše uprave, ki nam sama blokira EU sredstva in nalaga dodatne kontrole, da se še v EU čudijo, zakaj smo tako strogi... Gratis imajo tudi umetniki, ki tako kot župniki tudi za svoje delo kasirajo... Gratis imajo tudi športniki, ki so kao zaposleni v vojski... Vsaka od teh skupin je komu všeč in bi zanjo dal, drugemu pa ni všeč in ne bi dal.
 

nekdo

Pripravnik
22. jan 2008
949
2
16
V Sloveniji sta plačevanja davkov oproščeni le dve skupini državljanov:

1. RKC
2. Kurbe/prostitutke

Slučaj?

No, kurbam vsaj ne plačujemo prispevkov za pokojnino... Pravzaprav jim to plačujejo tisti, ki hodijo k njim. S tem, da kurbe nikogar ne silijo, da jim kaj plačuje. Z RKC pa je drugače...
 
Nazadnje urejeno: