Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.402
4.506
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
578
113
mogoce bi lahko napisali, kako (kako fino, nastavitve) jo meljete. vem, vsaka zadeva ima drugace, a vseeno, vsaj priblizno. recimo 1/10. visja stevilka, bolj fino mleto.

Aparat imam na ročko. Mletje tako fino, da prva kapljica priteče po 5-6s, celotna ekstrakcija traja cca 30s, v tem času pa iz 17g kave dobim cca 36g odličnega (dvojnega) espressa. V tem primeru je nastavitev mlinčka na cca 8,5/10.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.557
6.162
113
Aparat imam na ročko. Mletje tako fino, da prva kapljica priteče po 5-6s, celotna ekstrakcija traja cca 30s, v tem času pa iz 17g kave dobim cca 36g odličnega (dvojnega) espressa. V tem primeru je nastavitev mlinčka na cca 8,5/10.

Imam občutek, da če je kava mleta prefino, da se črpalka prevč ''matra'' in možno je da sem svoj aparat 1x že peljal na servis zaradi tega.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
578
113
Imam občutek, da če je kava mleta prefino, da se črpalka prevč ''matra'' in možno je da sem svoj aparat 1x že peljal na servis zaradi tega.

Čisto možno, vse je odvisno od aparata in tega, kakšno kavo želiš. Jaz sem rabil kar precej eksperimentiranja, da sem dobil res maksimum iz tega, kar imam. In ko zamenjaš kavo, je treba spet na novo nastaviti mlinček in količine.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.402
4.506
113
Pa je kakšna znanost sploh v nastavljanju mlinčka? Jaz imam nastavljeno na najbolj fino kot gre, da ne dela težav aparatu. Zdaj se ne spomnim kakšne nastavitve že imam, po moje je to 1,5 od 5 (1 je najbolj fino) približno. Do sedaj je šla vsa kava čez brez težav razen ene, kjer sem moral nastaviti na 2. A če bi nastavil na 3 recimo, kar bi pomenilo bolj grobo mletje, kakšna kava bi padla ven? Bolj razredčena? Govorim o kavi za espresso.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ti si sproti melješ kavo za Illy X7.1 ?

Odvisno...
Kupim mleto Illy Espresso - to je za 95% mojih kav.
Žena ma raje "Cafetino Espresso" (cafetino.si) - cca 75% njenih kav.
Obiski - eni to, drugi drugo, prijatu "prisega" na Lavazzo in jo pač imam v zrnju (v zmrzovalniku).
Torej meljem, ja, če je treba... Pa tudi meni se zraven Illy zalušta kaj drugega - saj veš, ne more vedno bit kaviar... :cool:
Ta mlinček pa dela ko pesmica, vsaj zame...

Edit: z nastavitvami sem se igral kak teden, da sem zadel eno zame, eno za mojo in eno za Lavazzo. Obisk, projekt različnega mletja, pokušina, zabava vmes in je bilo...
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
578
113
Pa je kakšna znanost sploh v nastavljanju mlinčka? Jaz imam nastavljeno na najbolj fino kot gre, da ne dela težav aparatu. Zdaj se ne spomnim kakšne nastavitve že imam, po moje je to 1,5 od 5 (1 je najbolj fino) približno. Do sedaj je šla vsa kava čez brez težav razen ene, kjer sem moral nastaviti na 2. A če bi nastavil na 3 recimo, kar bi pomenilo bolj grobo mletje, kakšna kava bi padla ven? Bolj razredčena? Govorim o kavi za espresso.

Če je kava pregrobo mleta, potem je ekstrakcija slabša. Tako kot si napisal, dobiš bolj razredčeno kavo ven, lahko tudi prekislo. Če je pa prefino mleta, pa lahko ekstrakcija traja predolgo in lahko dobiš ven kavo s premočnim/neprijetnim okusom, lahko tudi po zažganem.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.557
6.162
113
Odvisno...
Kupim mleto Illy Espresso - to je za 95% mojih kav.
Žena ma raje "Cafetino Espresso" (cafetino.si) - cca 75% njenih kav.
Obiski - eni to, drugi drugo, prijatu "prisega" na Lavazzo in jo pač imam v zrnju (v zmrzovalniku).
Torej meljem, ja, če je treba... Pa tudi meni se zraven Illy zalušta kaj drugega - saj veš, ne more vedno bit kaviar... :cool:
Ta mlinček pa dela ko pesmica, vsaj zame...

Edit: z nastavitvami sem se igral kak teden, da sem zadel eno zame, eno za mojo in eno za Lavazzo. Obisk, projekt različnega mletja, pokušina, zabava vmes in je bilo...
In potem s to mleto kavo polniš kovinske kapsule?
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.557
6.162
113
Seveda...
Saj ni problem. Ko je obisk, naredim eno kavo iz kapsule, operem kapsulo, zbrišem, dam not novo kavo, naredim kavo in tako naprej...
Verjel ali pa ne, vsi brez problema čakajo, ker vejo, da bo kava odlična.
Imam pa dve kapsuli, tako da je hitreje...
Odlično.
Tudi sam bi si kupil kakšen mlinček in si mlel različno kavo za v kapsule, vendar sem malo skeptičen, da ne bom razočaran z mletjem.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Odlično.
Tudi sam bi si kupil kakšen mlinček in si mlel različno kavo za v kapsule, vendar sem malo skeptičen, da ne bom razočaran z mletjem.

Ja, saj to je glavni problem - dober mlinček...
Poskusil sem jih par, od 19-50€, ročne in električne, pa so prej ali slej šli vsi "nekam" - podaril...
Potem mi je en prijatu reku, da sem preveč natančen in naj si kupim tega:
Seveda si ga nisem, ker tak poznavalec pa spet nisem...
Ta Krups je meni super. Tebi bo pa zanič. Se ne ve... Pač, če ni predrag mlinček, ga kupiš in sprobaš. Če ti ne paše, ga nafilaš s kavo v zrnju in daš naprej za darilo, z vrečko kave...

Res ti ne morem rečt, da ti bo pasal. Še enkrat, paše meni...
 
  • Haha
Reactions: Fadil

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.557
6.162
113
Ja, saj to je glavni problem - dober mlinček...
Poskusil sem jih par, od 19-50€, ročne in električne, pa so prej ali slej šli vsi "nekam" - podaril...
Potem mi je en prijatu reku, da sem preveč natančen in naj si kupim tega:
Seveda si ga nisem, ker tak poznavalec pa spet nisem...
Ta Krups je meni super. Tebi bo pa zanič. Se ne ve... Pač, če ni predrag mlinček, ga kupiš in sprobaš. Če ti ne paše, ga nafilaš s kavo v zrnju in daš naprej za darilo, z vrečko kave...

Res ti ne morem rečt, da ti bo pasal. Še enkrat, paše meni...

Mene zanima samo kako zmelje kavo za espresso. Če je prefino, baše kapsule in pretok je v kurtzu. Če je pregrobo mleto, pa je kava zanič. Sama voda.
Vidim da je cena na angleškem Amatonu precej bolj ugodna kot na nemškem Amazonu. Imaš EUR vtikač na njem?
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
Mene zanima samo kako zmelje kavo za espresso. Če je prefino, baše kapsule in pretok je v kurtzu. Če je pregrobo mleto, pa je kava zanič. Sama voda.
Vidim da je cena na angleškem Amatonu precej bolj ugodna kot na nemškem Amazonu. Imaš EUR vtikač na njem?
Kako je lahko prefino, če imaš nastavljanje finosti. Če je prefino si nastaviš bolj grobo :)
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
Ja, saj to je glavni problem - dober mlinček...
Poskusil sem jih par, od 19-50€, ročne in električne, pa so prej ali slej šli vsi "nekam" - podaril...
Potem mi je en prijatu reku, da sem preveč natančen in naj si kupim tega:
Seveda si ga nisem, ker tak poznavalec pa spet nisem...
Ta Krups je meni super. Tebi bo pa zanič. Se ne ve... Pač, če ni predrag mlinček, ga kupiš in sprobaš. Če ti ne paše, ga nafilaš s kavo v zrnju in daš naprej za darilo, z vrečko kave...

Res ti ne morem rečt, da ti bo pasal. Še enkrat, paše meni...
Mokre sanje vsakega hipsterja. :D
 
  • Haha
Reactions: bertoncl in kajpace

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Mene zanima samo kako zmelje kavo za espresso. Če je prefino, baše kapsule in pretok je v kurtzu. Če je pregrobo mleto, pa je kava zanič. Sama voda.
Vidim da je cena na angleškem Amatonu precej bolj ugodna kot na nemškem Amazonu. Imaš EUR vtikač na njem?

Nisem dobil EU vtikača, sem dal adapter...
Za espresso zmelje brez problema - jaz za Illy aparat uporabljam najbolj fino, za mojo, ki ma raje daljšo, pa naslednjo. Za obiske pa, kakor kdo želi...
 

tole, na amazonu. Pri nas je 60 eur :S

bialetti...top izbira..sm ti že mislil kak njihov link poslat pa si me prehitel

si gledal tudi bialetti.it? če majo slučajno kako spletno trgovino?

ja dobre kafetiere niso poceni, mama jo je kupila v neki fajn akcijio za 30 al 40 € svetlo rumene barve. Vredna vsakega centa

Sem vesel za tvoj izbor