Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.545
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.545
113
Ima možnost in v zrnju in mleto. Bolj elegantno je v zrnju saj lahko nasipljes vec, za mleto pa moras vnašati mleto za vsako skodelico extra. Pa tudi sveže mleta ima meni boljšo aromo.
Jaz uporabljam opcijo za že mleto v kombinaciji z brezkofeinsko kavo, če mi kdaj zapaše popoldan/zvečer. Imam kar od Illy, čeprav mi ni ne vem kaj, ampak itak se vsaka brezkofeinska pri nas zlufta, ker jo premalo porabljamo.

Drugače pa se vedno raje melje na sveže.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
No, kaj pa kaj od KAV v ZRNJU za te avtomate uporabljate ? Sam nekako ugotavljam, da se nekako navadiš na neko vrsto in potem ni več šokantno dobra, morda se drugim zdi, meni, ki jo redno pijem pa nekako ne ..., zato nekako ugotavljam, da je treba "kolobariti" oziroma menjati kave, na kaj vi prisegate , pa ja da je cena za kg tam do nekje 25 eur ?
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
Nimam rad premočnih kav,.. trenutno uporabljam SEGAFREDO selezione CREMA...
pač tole sem prvo našel.. v žaru preizkusa kafetomata..

pa moram reči, da sem kar zadovoljen
 
Nimam rad premočnih kav,.. trenutno uporabljam SEGAFREDO selezione CREMA...
pač tole sem prvo našel.. v žaru preizkusa kafetomata..

pa moram reči, da sem kar zadovoljen

jaz sem trenutno na teh https://www.multicash.it/0231500-segafredo-caff-espresso-casa-cialde-18-pz, mi je pa dobre tudi rdeč illy. je pa tako da so ESE kapsule pakirane vsaka zase, vsaka v neprodušni alu pakungi, tako da imaš vsakih čisto svežo kavo. Super je ker je okus boljši, manj pride z ačistiti, slabosti nekoliko manj okusov na izbiro, cena. čeprav jaz to nabavaljam pri sosedih po bolj sprejemljivih cenah
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.545
113
No, kaj pa kaj od KAV v ZRNJU za te avtomate uporabljate ? Sam nekako ugotavljam, da se nekako navadiš na neko vrsto in potem ni več šokantno dobra, morda se drugim zdi, meni, ki jo redno pijem pa nekako ne ..., zato nekako ugotavljam, da je treba "kolobariti" oziroma menjati kave, na kaj vi prisegate , pa ja da je cena za kg tam do nekje 25 eur ?

Sprobal sem okoli 10 različnih zrn do sedaj. Ne maram premočnih, običajno pijem malo daljši espresso ali z malo mleka.

Illy mi ne potegne, govori se, da je veliko boljša tista v pakiranju za gostilne, ampak kaj naj delam s toliko kg kave.
Escobar: ok/povprečno
Cafetino: navdušen nad hišno mešanico. Žal drugim hišnim članom ni bila toliko všeč, da bi se obdržala.
Dawn roasters (top na Etsy): nič posebnega
Lavazza Cafe Crema: naše prvo zrno. Večini je bila zelo všeč.
Lavazza Super Crema: najbolj prodajana Lavazza. Meni premočna.
Lavazza Crema e Aroma: podobna Cafe Cremi..dobra.
Lavazza Gold Selection: trenutna izbira, ki pa še ni preizkušena.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matofill

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
No, kaj pa kaj od KAV v ZRNJU za te avtomate uporabljate ? Sam nekako ugotavljam, da se nekako navadiš na neko vrsto in potem ni več šokantno dobra, morda se drugim zdi, meni, ki jo redno pijem pa nekako ne ..., zato nekako ugotavljam, da je treba "kolobariti" oziroma menjati kave, na kaj vi prisegate , pa ja da je cena za kg tam do nekje 25 eur ?

pijem kar naša prinese :p

probal smo od barcaffeja, pavin, lavazza, "no name" hofer/lidl - cenovne range od 8 do 30 €/kg ... v bistvu ja - tudi mi kolobarimo.. ko je enkrat strešena v avtomat niti ne vem kaj pijem..
 
  • Všeč mi je
Reactions: matofill

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Naj še kdo napiše, sem vse gornje razen Escobarja že probal. Hofer je pa tako včasih so te nizkocenovne top of top, včasih pa res samo top sheat, tako, da za te diskonte , kupiš 1 kg če vidiš, da je top of top, takoj še po njo, ker je navadno razlika že med serijami po mojem občutku.

Sam sem enkrat dobil iz Illya direktno 3 udarjene in z pretečenim rokom pločevinke kave z plinom, po cca 3,8 kg v pločevinki in sicer od nekoga, ki z njimi sodeluje in so mu dali ta pa meni. Plin je držal potolčene so bile le piksne. Moram reči, da TOP OF TOP, ko smo to porabili sem šel pri nas v BTC po 1 kg pakiranje, moram reči res niti senca one, ki je imela celo pretečen rok......

Če kdo lahko zrihta te prave za gostince 100 % arabica takoj vzamem spet !
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.395
964
113
Obišči stran
Meni osebno je najboljša Segafredo, do sedaj sem imel Crema selezione crema, sedaj sem pa vzel na mv še intermezzo da vidim kako bo.
Lavazzo imamo pa sedajle na šihtu, pa bom videl kaka bo, ko se pakunga odpre.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.458
1.247
113
Iskajoč brata
Zdravo vsem,

včeraj popoldan postavil aparat (Delonghi 22110b) na pult v kuhinji. Skuhal okoli 10 testnih kav, mašinca dela tako kot mora.
Kako imate kaj nastavitve za mletje? jaz sem trenutno dal vse na povprečje, moč kave in debelina mletja, nato bom malo eksperimentiral.

Zanima me še, ali uporabljate vodni mehščalec vode?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.442
4.545
113
Zdravo vsem,

včeraj popoldan postavil aparat (Delonghi 22110b) na pult v kuhinji. Skuhal okoli 10 testnih kav, mašinca dela tako kot mora.
Kako imate kaj nastavitve za mletje? jaz sem trenutno dal vse na povprečje, moč kave in debelina mletja, nato bom malo eksperimentiral.

Zanima me še, ali uporabljate vodni mehščalec vode?
Mletje (mlinček) sem imel na začetku na 3, sedaj imam na 1 (najbolj fino), ker delamo povečini kratke kave.
Nastavitev za moč kave (knof spredaj) pa ima žena na sredini, jaz pa si dam na kakšno 1/3, če pijem kratko kavo brez mleka. Če pa z mlekom, pa tudi dam na polovico.
Še nasvet, če boš uporabljal dozirnik za že mleto kavo. Ne stresti notri čisto polno žlico, ki je priložena. Kava je bila vsaj za nas čisto premočna, precej je tudi "pade mimo". Daj notri za začetek dobro polovičko in nadaljuj od tam.

Uporabljam tudi filter za mehčanje vode. Realno ne opažam neke razlike v okusu ali izgledu kave (pene). Ok, mogoče je pena malo lepša oz. je je malo več, samo ni ravno omembe vredno. Ali pa nisem tak kavofil, da bi opazil veliko razliko. 1x letno se ti itak vklopi zahteva za odstranitev kamna v aparatu in ne deluje naprej, če tega ne storiš. Tako, da sem kljub filtru in verjetno nič kamna v aparatu moral narediti "descale". Fora filtra je, da mora biti vedno zalit z vodo, drugače drži izredno malo časa (3 tedne proti 2 mesecem). Torej ko skuhaš par kav, moraš doliti vodo, da je zalit.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Jaz na Juri clasic linija F90 imam nastavljeno mletje dokaj na drobno, količino kave na manj, vode imam na več, pač par nastavitev, določiš v ml, okus imam na robust, temperaturo pa imam na najvišjo , pač vse je stvar okusa. Filter za mehčanje imam, v njem sam menjam granulat, ker sicer so ti filtri oderuško dragi, vseeno pa vsaj na cca 6 mesecev ob dnevno cca 5 kavah naredim dekalcifikacijo, čiščenje, pa pač ko aparat zahteva nekje na 3 tedne......

Problem je, da se vedno nabere nekaj kamna, zato priporočam vedno filter + občasno dekalcifikacijo, sicer se mašina malo zamaši in pritisk prej ko slej prebije tesnila, kar ni neka katastrofa, pač je potrebno obiskati servis in ti na vsakih nekaj let pretesnijo mašino, kar je normalen del obratovanja takih mašin.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Vidim, da je kar nekaj ljubiteljev domače espresso kave tu.

Iščem alternativo za Nespresso. Mašina je stara cca. 5 let, nobenih težav, skuha cca. 1000 kav letno, kar znese cca. 350EUR v stroških kapsul, kar se mi zdi že nekako meja, da bi bilo smiselno imeti bean-to-cup napravo, sploh ker pričakujem, da po 5000+ kavah nekako tale mali zvesti Krupsov mlinček ne more več prav dolgo živeti.

Samo kava, mleka ne potrebujem. Gledal sem A1 od Jure, ampak mi je minus, da se ne da razstaviti in očistiti, čeprav po drugi strani ponekod tudi piše, da enostavno ni potrebno.

Alternative? Kje kupujete filtre oz. granulat?
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.672
732
113
Kitajci imajo za večino aparatov kapsule za polnenje ........, sicer pa mlini kovinski zdržijo tam 8000 + kav, potem se pa menjajo rezila .......

Kaj pa kaka Jura rabljena clasik linija ...., večna zadeva ......... seveda ob občasnih servisih.....
 
Sprobal sem okoli 10 različnih zrn do sedaj. Ne maram premočnih, običajno pijem malo daljši espresso ali z malo mleka.

Illy mi ne potegne, govori se, da je veliko boljša tista v pakiranju za gostilne, ampak kaj naj delam s toliko kg kave.
Escobar: ok/povprečno
Cafetino: navdušen nad hišno mešanico. Žal drugim hišnim članom ni bila toliko všeč, da bi se obdržala.
Dawn roasters (top na Etsy): nič posebnega
Lavazza Cafe Crema: naše prvo zrno. Večini je bila zelo všeč.
Lavazza Super Crema: najbolj prodajana Lavazza. Meni premočna.
Lavazza Crema e Aroma: podobna Cafe Cremi..dobra.
Lavazza Gold Selection: trenutna izbira, ki pa še ni preizkušena.


mati je sprobaba bialetti napoli forte...huda stvar. Močno, amapk fajn okus. Za zjutraj je to glih tisto tapravo. Bom pa tu napisal da imaš pri njih v ponudbi kave tudi z dodatkom/ okusom po lešniku (kot pri barcafe, s tem da oni tega več ne delajo), vaniliji