Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.507
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
578
113
Kaksen nasvet kateri mlincek kupiti za mletje kave za espresso?

Odvisno za koliko denarja in koliko časa gledaš. Jaz sem imel v prvi karanteni ogromno časa in pomanjkanje espressa, pa sem naredil mali doktorat. Ker pijem zgolj espresso, je zelo pomembno, kako je kava zmleta. Iskal sem nekaj kvalitetnega in predvsem future proof, ker ko trenutni predelani delonghi dedica izdihne, bom najbrž kupil kak bolj resen espresso aparat in na koncu sem nabavil tole:


Najprej sem pa mislil kupit Graefa, ampak sem se potem premislil in mi nižal. Sigurno bi še enkrat kupil enako.
 
Nazadnje urejeno:

aver

Pripravnik
9. jun 2008
434
11
18
Odvisno za koliko denarja in koliko časa gledaš. Jaz sem imel v prvi karanteni ogromno časa in pomanjkanje espressa, pa sem naredil mali doktorat. Ker pijem zgolj espresso, je zelo pomembno, kako je kava zmleta. Iskal sem nekaj kvalitetnega in predvsem future proof, ker ko trenutni predelani delonghi dedica izdihne, bom najbrž kupil kak bolj resen espresso aparat in na koncu sem nabavil tole:


Najprej sem pa mislil kupit Graefa, ampak sem se potem premislil in mi nižal. Sigurno bi še enkrat kupil enako.

Predelan delonghi dedica? Imam istega
 
Ker streseš not kavo, naliješ vodo, stisneš gumb in maš kofe.


Gledal sem CASO in Graef ampak so ocene mesane.

Iscem, da bo dovolj fino zmlel za rocko. Nekje 150 eur.



https://espresso.lelit.com/products#family-9
https://www.cimbali.com/products/grinder-dosers

to dvoje mogoče rabljeno ali kaka huda akcija, ker so cene out of budget (redne)

drugače pa kak delonghi, bialetti (pogojno), mogoče russel hobs?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.507
113
Mene blazno zanima kakšne so sploh razlike v končnem izdelku med temi mašinami. In verjetno sploh ni nujno, da je človeku bolj všeč izdelek 2x dražje mašine. Ročno je spet odvisno precej od občutka verjetno, je dodatno delo, pucanje in spet, a je na koncu kaj bolje ali ne?

Doma, sploh sedaj v časi Corone, ko se veliko dela od doma, zlorabljamo DeLonghi Ecam 22.110 (pri nas ranga 330 eur, v tujini 250 eur). Pijemo večinoma espresso in podaljšano, mleko dodajamo zelo redko. Kave se precej menjajo, sprobali smo vse živo, pa nekako ostajamo na Lavazzi, trenutno Tierra.

Kuhalno enoto spucam 1x na par tednov. Razdrem in namažem pa jo 1x na pol leta. Dela. S sproducirano kavo smo zadovoljni in lahko se igram z nastavitvami kot želim, je vedno največja razlika ko daš notri drugo zrnje, kar je logično.

Žena je mnenja, da bi rada še boljšo kavo, samo ne ve povedat kakšna bi to bila in me zanima kaj si lahko predstalvjam, da bo bolje, če zapravim precej več za kavno mašino?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Nobena mašina ne bo naredila občutno drugačne kave iz istega zrnja. Še največ kar vplivajo na kavo so parametri, ki jih na večini mašin lahko nastavljaš. Dejansko so (poleg dolžine) to 3je parametri:
- moč (količina kave glede na vodo)
- grobost mletja
- temperatura vode

Če ti omogoča mašina to spreminjat potem lahko narediš 99% variacij espresso kave in z mašino za 2000 EUR ne bo nič drugače. Ne pozabit da je kava večinoma voda in da kar daš not, to pride tudi ven. Neka klorirana voda naredi klorirano kavo, tako da če živiš na področju kjer je voda iz pipe zanič lahko poskusiš tudi s kakšno drugo vodo. Tudi sama trdota vpliva na okus in predvsem grenkobo, tako da lahko se testira z različno (trdo) vodo.

Če nekomu espresso kava ni ok imaš še en kup variacij "kuhanja" kave ki poteka drugače in da ven precej bolj drugačen rezultat. Začenjši s turško ki je pri nas popularna, potem filter kava, mogoče "french press" (sploh v variaciji z mrzlim namakanjem), ...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
kje dobim tole mast za mazanje? enkrat sem dobil vseskupaj (tablete proti kavnemu olju, tekocino za vodni kamen, mast, tesnila) v bigbang - v neki "servisni" skatli, sedaj tega ne vidim vec. Vse ostalo razen masti - uspem najti posamezno
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Brezeveze kupovat namensko. Za mast, 1kg vam bo dovolj za 100 let: klik

V merkurju prodajajo od olme (najbrž še kje), samo je kartušna (bel ovoj). Lahko pa tudi eno mazalico kupiš pa mažeš tisto kartušo in se počutiš kot avtomehanik!;)

Namesto tabletk kupiš kg natrijevega hidroksida. Daš dve do tri žličke v vodo za kavo in sprožiš program za vodni kamen. Nato izvedeš še dejanski program za vodni kamen pri čemer daš v vodo par žličk citronske kisline (spet kupiš po kg).

Skupni strošek par EUR za 10 let.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
ma sej zato ne kupujem teh "kompletov".. sem zdej nasel na mimovrste.. 2x vodni filter, mast (mikro tuba), tabletke za to in ono, vodni kamen...nekih 50€+.. kar mi je 5x preveč, sploh ker filtra ne uporabljam (mamo predobro vodo), vodni kamen razredčim in spustim nekaj za par € iz merkurja (ko pač avtomat zasika), avtomat pa tedensko perem - tko da nekih tabletk za kavno olje ne uporabljam

pogledatm za olmo v merkurju.. hvala
 

d3esaly

Fizikalc
1. jun 2008
446
25
28
To delo od doma je tudi pri meni povzročilo željo po avtomatu tako, da sem malo raziskal in ta teden plačal Juro... Kaj več pa bom lahko povedal, ko jo dobim in temeljito preizkusim, v kolikor bi koga zanimalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas
To delo od doma je tudi pri meni povzročilo željo po avtomatu tako, da sem malo raziskal in ta teden plačal Juro... Kaj več pa bom lahko povedal, ko jo dobim in temeljito preizkusim, v kolikor bi koga zanimalo.
Kolk je pa šlo za Juro? Ja kar poročajo kaj in kako bo z njim. Lahk tud kako fotko nalimaš, bo še boljš
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.711
113
Sem nabavil tega Krupsa na mimovrste za 219 EUR. Fajn zadeva. Ko bo pa ta izdihnil in bo v uporabi več kot enkrat na dan pade pa kej boljšega, al pa spet nov tak. Kratko kavico nardi točno tako, kot jo hočem. Not je pa za začetek Segafredo.
 

aver

Pripravnik
9. jun 2008
434
11
18
Dedica v osnovi uporablja nastavek v ročki, ki ima dvojno dno in spodaj eno malo luknjico. To omogoči, da dobiš nekaj približno pitnega iz skoraj vsake kave. Onemogoči pa zelo dober rezultat. Če pa vstavek zamenjaš za "navadnega" in odžagaš ročko, pa dobiš tole:


Ta nastavek z luknjicami si dokupil? Jaz ga nisem prejel zraven. So samo tisti obicajni, ki so tudi prikazani.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Kolk je pa šlo za Juro? Ja kar poročajo kaj in kako bo z njim. Lahk tud kako fotko nalimaš, bo še boljš

Za Juro, se sam malo spoznam, tudi v prafaktorje sem clasik linijo že spravljal, čeprav tega ne bom več delal, zelo zapleteno, pa dam raje znancu, ki to poleg WMF tudi prodaja in ima servis pri nas. Nekdaj sem nabavil pri njem prvo model F50, potem pa po temeljitem pogovoru z njim ugotovil, da so nove, za doma, žal vse manjše, vse manj vzdržljive in niso več one bulett proff mašine, kot clasik linija modeli ( F50, F70, F90, F5 ) so pa manjše in ja delajo, vendar niso skoraj "večne". Torej vsaka taka mašina rabi servis pretesnitve na kake 2- 4 leti in cca 7500 kav, kar stane pod 100 eur z čiščenjem vred. Je pa zasnova taka, da to deluje z servisi tudi po 30 in več let.

Sem gledal za kak primer na Ebayu, pa verzij z crom titan ploščami, so malo vizuelno lepše skoraj ni za dobiti celo rabljenih ne , držijo ceno, se pa splača skoraj, saj novih skoraj da ni več za dobiti, novejši modeli so pa ja bolj potrošniško plastik fantastik, poceni in ne dolgega veka.





Sam bi vzel poceni lepo delujočo, ne obnovljeno, pa raje plačal 100 eur pri nas za pregled in pretesnitev, če ne prej, takrat, ko bi, kaj kje puščalo.....
 

kapadimul

Fizikalc
10. avg 2007
646
26
28
Dravograd
Pozdravljeni
Moja bi rada kavni aparat.
Kakšno je mnenje za ta aparat? https://www.merkur.si/kavni-espresso-avtomat-philips-ep2231-40/
Se ne spoznam najbolj. Malo sem preletel to temo, ampak so tudi kar naprej novi modeli. Ta naj bi bolj enostaven za čiščenje. Ali je za ta denar kak aparat boljši nakup? Mogoče kaj takega
Hvala.
 
Nazadnje urejeno:

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
jaz imam točno tega, bolj enostaven za čiščenje žene more biti kot je.. pa tudi funkcioniranje popolnoma preprosto..
deluje pa ok, mi zadovoljni.. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakon