Domača pizzerija

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
in v čem je boljša/drugačna kot ostale?
priznam, da prvič slišim za tole.. pa da se nisem poglabljal v detajle.. tko da če si naštudiral - deli to z nami :)
Predvsem je visja in ma vecjo odprtino, tko da lahko kuhas se kej druzga. Se pa strinjam s kalbotom, alfo one mam skor dve leti, in ne zamenjam za nic (no mogoce za vecjo alfo :) )
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Predvsem je visja in ma vecjo odprtino, tko da lahko kuhas se kej druzga. Se pa strinjam s kalbotom, alfo one mam skor dve leti, in ne zamenjam za nic (no mogoce za vecjo alfo :) )
njah.. že pri 400€+ žrna zavija "a res rabmo to igračo za tiste "3 pice na leto""... alfa (sploh plinska) je sploh out of budget
pogledam glowen.. hvala
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Ker vidim, da ste tukaj sami pravi mojstri pic me zanima, če imate kakšne dobre recepte za testo?
Kilo moke, 660ml vode, zvrhana žlička soli. Koliko kvasa daš je pa odvisno od časa fermentacije testa. Če boš delal za naslednji dan daj pol žličke, če se boš šel dolgo fermentacijo 48 ur in več daš četrt ali še manj. Testo moraš res dobro premetat, potem pa pustiš da začne delat na sobni temperatui, potem v hladilnik. Občasno zadevo premečeš in to je to.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Predvsem je visja in ma vecjo odprtino, tko da lahko kuhas se kej druzga. Se pa strinjam s kalbotom, alfo one mam skor dve leti, in ne zamenjam za nic (no mogoce za vecjo alfo :) )
Ja, ko bom uspel nardit zunanjop kuhinjo, kre not verjetno alfa 4. Do takrat bo pa enka šibala.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
njah.. že pri 400€+ žrna zavija "a res rabmo to igračo za tiste "3 pice na leto""... alfa (sploh plinska) je sploh out of budget
pogledam glowen.. hvala
To je cist odvisno od zene. Moje je zelo zadovoljna z dobro hrano, in jebiga pripomocki stanejo. Drgac pa pr men laufa tud pozim 1x do 2x na teden, ker delam not se kruh, meso, gratinirane testine itd
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Palcek

Fizikalc
15. dec 2007
660
80
28
Mi en malo pomaga...kodi 12, 30mbar moram gledat ane? Ne 37? Al tud lahko?
Pri 30 ni regulatorja, to pol pri mas vzamem ustreznega - lahko tud iz ene obstojecega plinskega gorilnika...
Hvala
 

mikeslo

Zelenc'
17. jan 2021
7
1
3
Po moje je ravno to problem. Ti že segrevaš svojo pečico na max (270°C) in zato se žar funkcija vedno ne vklopi (odvisno kakšno temperaturo zazna temp. senzor pečice v tistem trenutku.). Poizkusi segrevati pečico/kamen le do na primer 250°C. Tako ti ostane še teh 20°C do max in bi se ti zato moral takoj vklopiti žar.
Druga opcija je, da po segrevanju na max, pustiš pečico malo odprto (da pade temperatura). Itak imaš hudo debel kamen, ki ima veliko akumulirane temperature. Za zapečenost pice od zgoraj pa bo poskrbela žar funkcija.
Ni druge kot da naštudiraš svojo pečico in iz nje iztisneš maksimum kolikor pač lahko za pice. Naslednji nivo pa je namenska pica pečka. :D
Tole je bilo tapravo. Če je bila pečica segreta na full so mi vse funkcije odpovedale. Ugotovil sem da je najbolje predogret kamen na 250-ih stopinjah cca 1.5h. Nato vklopit funkcijo pol žara, nastavit na 270 stopinj in dat notri pizzo v najvišji rack. Tako imam s pol žara 7 minut močne toplote (po sedmih minutah se polovička žara ugasne samodejno), kar mi zadošča da spečem pizzo kot jo želim. Če vklopim full žar imam časa samo 3 minute, kar je malo premalo. Spodaj slike kako izgleda pizza. Ni sicer še točno tako kot bi hotel, je pa na zunaj lepo crunchy, znotraj je pa mehka, predvsem je pa slastna :). V bistvu če hočeš narediti res dobro pizzo mora celoten postopek od hidracije testa, vzhajanja, oblikovanja pizze, pečenja biti res naštudiran, drugače hitro zafrkneš in rezultat je hitro drugačen od pričakovanega.

 

Priponke

  • pizza2.jpg
    pizza2.jpg
    1,8 MB · Ogledi: 190
  • Všeč mi je
Reactions: matej1990

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
V bistvu če hočeš narediti res dobro pizzo mora celoten postopek od hidracije testa, vzhajanja, oblikovanja pizze, pečenja biti res naštudiran, drugače hitro zafrkneš in rezultat je hitro drugačen od pričakovanega.
Ljudje o pici je govora. Eni res znanost nardite iz tega....
Kaki naštudirani postopki. Res ni bolj preproste stvari za spečt kot pica. To zajebat moreš res bit majster.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Se strinjam, pica, kjer predtesto pravilno fermentira 24+ ur na hladnem, in se spece na 450 plus stopinjah z dobrimi sestavinami gor, je cist neki druzga.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in mikeslo

mikeslo

Zelenc'
17. jan 2021
7
1
3
Ljudje o pici je govora. Eni res znanost nardite iz tega....
Kaki naštudirani postopki. Res ni bolj preproste stvari za spečt kot pica. To zajebat moreš res bit majster.
Okej, se bom drugače izrazil: Jaz osebno imam neke "svoje standarde" glede peke pizze in glede na omejena sredstva ki jih imam, hočem narediti iz tega najboljše kar se da za moj okus in da imam vsako ponovitev, ki jo delam v skladu s temi "svojimi" standardi. Tako sem iz izkušenj ugotovil, da če hočem narediti po teh svojih standardih, mora celoten postopek od hidracije testa, vzhajanja, oblikovanja pizze, pečenja biti res naštudiran, drugače hitro zafrknem in rezultat je hitro drugačen od pričakovanega.

Drugače pa beseda pizza dandanes pomeni veliko stvari npr:


Pa če tukaj dobro pogledaš, jo moraš tudi narest "pravilno", da ti ravno ne razpade :)

Lahko pa brez problema narediš tudi to "pizzo po najboljšem receptu", ki jo pomoje ne moreš zajebat, za "moje standarde" je že "zajebana". Mislim jaz se ne bi niti minimalno trudil, da bi naredil tako pizzo, potem si raje popečem droži na ponvi pa dam zraven malo zelišč, zelenjave, narežem kakšen kolut salame in popečem šampinjone in narežem bivoljo mocarelo. Sej je tud pol skor k ena "pica", pa skoraj nobenega napora ni in res ni kaj za zafrknit.


Kar je pa najbolj važno je da ima vsak svoj okus in svoje tehnike kako kuha. V glavnem jaz neizmerno uživam ko pečem kruh, pizze, potice, torte in ostalo kuharijo in grem rad tudi bolj v detajle. Na koncu ko malo bolj obvladaš je vse simpl k pasulj in ni nobene znanosti.
 
Nazadnje urejeno: