Davek od dobička pri prodaji nepremičnine

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Vidiš če bi bil bolj prijazen bi ti izdal rešitev. Tako pa brezveze kajti niti rešitev tebe ne reši več. Sicer pa ti za 2% še vedno to uredimo, seveda če si premisliš in ne plačaš 5%. :valjamse:
Ne rabiš meni izdati. Napiši za druge.
Ampak ti je to verjetno precej tuja zadeva, da bi pomagal nekomu. Razen za plačilo seveda.
Uživaj na nadstandardnem dopustu.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Jaz se obnašam proti ljudem točno tako, kot si zaslužijo.

V glavnem v tej temi je tvoj doprinos v tem, da si se pohvalil, kako si ti spet nadpovprečen, saj veš rešitev, ampak le te ne boš izdal, razen če ti nekdo plača.
Pač tipičen nadpovprečnež.

Čudno le, da takšen nadpovrečnež na nadpovprečnih počitnicah šljaka po telefonu in alterju. Bi človek mislil, da to dela tista raja, ki ji nikoli nič ne uspe, nadpovprečnež bo pa ja jahto fural z levo, z desno pa manekenko božal po nogah.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Vidiš da gre, brez da buzeriraš narod. Meni se je pa jahta pokvarila, čakam servis zato imam čas.
 

Priponke

  • 20210804_111727.jpg
    20210804_111727.jpg
    1,6 MB · Ogledi: 158

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Za razliko od tebe nisem nikogar buzeriral, temveč spraševal za praktične izkušnje. Pa na koncu tudi podal zelo korekten link, tako da si bo lahko kdo pomagal z njim.
Kaj si pa ti naredil, si pa sam odgovori.

Pa še eno vprašanje (ne zate, ti si preveč nadpovprečen): se da kje videti prodajne cene (torej sklenjene pogodbe) stanovanj recimo leta 2010. V prostor3.gov.si (ETN) se da videti le od 2020 naprej.
 
Nazadnje urejeno:

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Se da videti v plačljivi zadevi Trgoskop, ne čisto vse za nazaj, nekaj pa. FURS pa ima itak tudi svojo bazo, tako da lahko dokaj natančno pogledajo kake so bile prodajne cene x nepremičnin v x letu.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
FURS pa ima itak tudi svojo bazo, tako da lahko dokaj natančno pogledajo kake so bile prodajne cene x nepremičnin v x letu.
Hvala za odgovor.
Točno to bi me zanimalo, ker bi rad videl, kaj je za njih bila takratna tržna vrednost nepremičnine. Eh ja...
Škoda ker Trgoskop nima paketov za enkraten vpogled, temveč je očitno namenjen le profesionalcem: letna naročnina
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Zato pa ti bolj ali manj vsi govorimo o tem ali se ti zaradi teh 5% isplača izgubljati toliko časa. Če se ne motim si do sedaj ugotovil, da DPN zbija davčno osnovo, enako velja za inflacijo, ki je roko na srce mala v teh letih. Glavni del, ki ti zniža osnovo za odmero davka je torej še morebitna investicija v obnovo stanovanja.
Zakaj bi ti sploh bila pomembna tržna cena stanovanja v letu 2010. FURS kolikor vem gleda takratno pogodbeno ceno, če ste takrat s prodajalcem "šušmarili" in napisali nižjo PC kot je dejansko bila, potem sedaj žal plačuješ davek za takratno neumnost. Ne zameri, ampak povem kaj se pač ljudem v praksi dogaja.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Ribicija, a fora z posebej prodajo stanovanja ter posebej prodajo opreme pa ne laufa več? Seveda če se blesav kupec s tem strinja? Tam se je včasih dalo kaj malega nardit na davčni osnovi za obdavčitev?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Zato pa ti bolj ali manj vsi govorimo o tem ali se ti zaradi teh 5% isplača izgubljati toliko časa. Če se ne motim si do sedaj ugotovil, da DPN zbija davčno osnovo, enako velja za inflacijo, ki je roko na srce mala v teh letih. Glavni del, ki ti zniža osnovo za odmero davka je torej še morebitna investicija v obnovo stanovanja.
Zakaj bi ti sploh bila pomembna tržna cena stanovanja v letu 2010. FURS kolikor vem gleda takratno pogodbeno ceno, če ste takrat s prodajalcem "šušmarili" in napisali nižjo PC kot je dejansko bila, potem sedaj žal plačuješ davek za takratno neumnost. Ne zameri, ampak povem kaj se pač ljudem v praksi dogaja.
Preden grem v neko večjo stvar, si poizkušam pridobiti relevantne podatke, da lahko izračunam morebitno obremenitev (finančno). Če lahko jurja prihranim z ZAKONITO optimizacijo, potem bom. Če ne, potem pač ne bom in bom plačal cesarju kar zahteva.

Mi lahko podaš kakšen vir, da se pri izračunu osnov in dopička upošteva inflacija? V mojem primeru je le ta po SURSU 15%, kar je daleč od zanemarljivega. Namreč v tistem uradnem dokumentu od FURSa noter inflacija ni nikjer navedena. DPN ok, tudi normiran 1% pri nabavni in 1% pri prodajni vrednosti, vendar kljub temu razlika nekaj nanese. Vsa večja vzdrževanja so bila pa žal narejena prej, tako da ne pridejo v poštev :eek: za zniževanje osnove. Bom vedel za drugič, da ustrezno splaniram investicije. Darilna pogodba je out, ker ne pridobim z njo nič. Sedaj gledam za ostale možnosti optimizacije.