Se bojim, da so slovenski zakonodajalci prepisali najslabše od vseh mogočih davčnih zakonodaj.
Nemci imajo Grundsteuer (kar ustreza približno našemu nadomestilu za stavbno zemljišče), kapitalske dohodke in oddajanje v najem se pa obdavči glede na realiziran kapitalski dohodek. Delnice in skladi se obdavčijo po 25%, oddajanje v najem pa po davčnem razredu, vendar se od najemnine odbije amortizacija in naložbe, ter še posebaj obresti (če je stanovanje kupljeno s kreditom) tako, da večina lastnikov plača med 10 in 20%. Marsikaj se da optimizirati - npr oddajano stanovanje, ki ga šparam za svojega mladoletnega otroka, prepisati nanj in oddajati v njegovem imenu. Ker so to njegovi edini dohodki, ne plača skoraj nič davka.
Edini, ki imajo podoben sistem (kot so si ga Slovenci zamislili) so Nizozemci. Oni ne obdavčijo dividend in obresti in najemnine ampak predpostavijo da imaš od obresti cca 1% dohodka, od nepremičnin in delnic ali skladov pa cca 5% in potem obdavčijo tretjino od tega. Tudi tam je prvo stanovanje (oz. stalno bivališče) izvzeto. Nimajo kulture vikendic, ni špekulativnega davka na prodajo nepremičnin, ljudje kupujejo in prodajajo stanovanja vsakih 5-10 let in praktični nihče nima več stanovanj. Pa tudi, ko imam drugo stanovanje, če ga imam pod hipoteko se mi vrednost kredita odšteje od osnove.
Primer Nemčije: imam stanovanje vredno 0.5 mio, kupil sem ga s 300.000 kredita, ki ga odplacujem po 3% obrestni meri. Oddajam ga po 1650 na mesec (20.000 letno). Ko odštejem amortizacijo in obresti in še nekaj stroškov prijavim 3.000 dohodnine, ki mi jo obdavčijo nekje med 30 -40% (torej sem od 20.000 prejete najemnine plačal cca 1000-1300 EUR davka)
Primer Nizozemske: isto stanovanje z istim kreditom: od 0.5 odštejem 0.3 kredita in še dodatno 0.1 splošne olajšave (kot par) in od 100.000 plačam tretjino fiktivnega dohodka (ca 1.500 EUR davka)
Ampak ravno NIzozemska je začela z davčno reformo in gre od fiktivnega davka na kapital na davek na kapitalske dohodke.