D7000 avtofokus problem

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Živjo!

Imam Nikon D7000, ki kaže da ima problem z AF. Bil je že dvakrat na uradnem servisu (v garanciji) in oni pravijo, da je AF kalibriran in oster. Zanima me kje je zdaj finta, ker AF velikokrat zgreši ostrino, ima backfokus, in le izjemoma zadane. Ampak v live view ostri normalno. Najbolj se pozna na Nikon 16-85mm f/3.5 - 5.6 VR objektivu na širokem kotu in na Nikon 50mm f/1.8 D. Ta dva objektiva sicer najbolj uporabljam. Z telezoom Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR ni toliko očitno, samo se še vedno opazi ne ostrina. Vsi objektivi delajo v redu in nimajo problemov z ostrino, ker jih uporabljam na ta starem D40.
Tukaj so še testne fotke, ki sem jih naredil po zadnjem servisu, baterije pod kotom 45°. Fokus točko pokaže Nikonov softwear vsi podatki so pa v exif. Meni vse skupaj ni več logično, razen če servis ni opravil svojega dela.
smirk-1.gif


https://www.dropbox.com/s/w4kcfua7bilbkqt/af%20problem.rar?v=0rc-
 

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Ja vem, da je različen AF sistem. Samo toliko, če bi bil problem v objektivu bi verjetno tudi na live view ne bi blo v redu.
Včeraj sem se z kolegom pogovarjal in pravi, da potem ostane samo še zrcalo. Ah, bo treba še v tretje na servis.
smile-1.gif


Na teh fotkah je narobe, da ni ostrine v točki ostrenja (rdeči okvirček). Recimo:
 

matejmesar

Pripravnik
1. jul 2009
95
0
6
Kaj pa mikrokorekcija AF sistema v aparatu? Pri D7000 lahko to v aparatu popraviš. Vsaj pri meni je bilo potrebno vse popraviti na -8, Beseničar je seveda trdil, da je to OK.
 

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
No ja, meni so tudi rekli da je vse OK, samo resolucijo so zmanjšal na 5Mpik in je blo kao v redu.
smile-1.gif
Samo me pa nervira, ker mi ni logično, ker vztrajno trdijo da je AF kalibriran.
 

Neuromancer

Fizikalc
24. jul 2007
344
116
43
Meni View NX2 pokaže focus pointe takole (vedno sredinska AF-točka), a so pri raw fajlih prikazane kako drugače? A je možno, da se podatki o focus pointih izgubijo pri pretvorbi v jpg?



Mene tudi zanima, če so kaki problemi s fokusiranjem, ker imam zdaj par mesecev D7000 in je kar pogosto kakšna slika neostra, čeprav tega res ne bi pričakoval. Pri sebi sodim, da je problem kar v fotografu
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Da, poročam kako so se stvari razpletle. Po raznoraznih testiranjih se je izkazalo da imata 16-85 in 50mm backfocus problem. Kar sploh nisem pričakoval
smile-1.gif
. In zakaj se na starem D40 ni videl problem z fokusom? Zaradi razlike v gostoti pik na senzorju, ker je več kot 3X razlika.
Sedaj me pa zanima, kateri servis priporočate za objektive? Na uradnega ne bi nosil, ker sta izven garancije. Eden mi je priporočil finomehaniko na Rudniku, samo ne najdem naslova.
 

slvn

Fizikalc
19. dec 2007
1.570
2
38
Pobrisano. Sem videl, da si ze probal z mikro nastavitvami.
 
Nazadnje urejeno:

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Ja, v petek sem oddal. Konec tedna me pokličejo in povejo kako in kaj. Poročam ko več izvem.
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
Tudi jaz sem se zafrkaval s tem na mojem D7000 in 18-105 objektivom. Pisal na Nikon, klical beseničarja, se pogovarjal s fotografi, prebral milijon forumov. Na koncu sem zaradi back focusa nastavil AF fine tune na -4 in pozabil na vse skupaj. Zato naj bi bila ta funkcija v tem fotoaparatu, taki so bili odgovori.

Koliko imate pa kaj problemov s prahom na senzorju na D7000?
 

slvn

Fizikalc
19. dec 2007
1.570
2
38
Ja zato je tam ta nastavitev. Problem je, ce ti pri razlicnem zoomu razlicno fokusira.

Jaz s prahom nikoli nisem imel vecjih tezav.