Czech Pilsner - Začetnik =)

n00b

Zelenc'
23. sep 2016
7
0
1
Najprej en lep pozdrav vsem skupaj!
smile-1.gif


Če je tale tema zgrešena in obstaja kakšna namenska naj me admin opozori in bom skopiral besedijo tja
smile-1.gif


Torej da začnem, tudi sam sem se po dolgem času odločanja spravil delat domače pivce.
Za začetek sem kupil "Profesionalni" set pri VseZaPivo ter zraven vzel še Czech Pilsner (Master Pint)
Potem sem med čakanjem na pošiljko (GLS rulz!) malce prebiral staro temo s 250 stranmi al kolko jih je...da se malo podučim o začetniških napakah in podobno.
Spoznal sem, da vas je veliko pisalo, da so za začetnike najbolj primerna Ale piva (da se zakrijejo napake), med težjimi pa Lager in Stout? No smola je na moji strani...kolikor vem spada pilsner pivo pod Lager? :D

Torej da nebom preveč dolgotvezil, preidimo k mojim vprašanjem.
Za DME sem izvedel prepozno (moja napaka da sem o pivovarstvu se bolj podrobno pozanimal šele po oddanem naročilu...) tako, da sem uporabil navadni sladkor (1kg, je to dovolj?)
Pivina je bila narejena v ponedeljek (19.9) zvečer, kvasovke sem uporabil priložene (zopet...my bad...) in sicer sem jih dodal ko je pivina imela približno 28°c.
Naslednje jutro je zadeva veselo vrela in temperatura piva (ko so enkrat dodane kvasovke razumem da se zadevi že reče pivo?) je bila okoli 22°c.
V sredo se je vretje malce upočasnilo (prejšnji dan, 10s premora in nato veliko mehurčkov in ponovno...) in sicer na recimo mehurčki vsakih 30s, in tudi temperatura je padla na 18°c (temperatura prostora je konstantnik 16-17°c).
Včeraj in danes ni razlike, temperatura piva je stalnih 18°c, edino vrenje spusti na vsakih 50s recimo 5-6 mehurčkov odenkrat. Koliko je pene ne vidim ker je kanta plastična, bi pa glede na rob kolikor se vidi rekel da kak cm morda.

Sedaj pa sledi moje glavno vprašanje. Ali lahko po 14h dneh stekleničim na sledeč način, kajti sekundarne posone nažalost nimam.
Vem da je najslabše dodajanje sladkorja po mericah v flaše, ni natančna zadeva. Da pa razstopim sladkor in ga dodam v pivo pred stekleničenjem pa nemorem ker bi se vsedlina dvignila verjetno. Torej prišel sem na sledečo idejo
Imam 21l piva, odštejemo 1l ker bo ostalo pri vsedlini ter nekaj gre za epruveto ko bom meril s hidrometrom (na začetku sem pozabil pomerit...)
Torej imel bom 20l piva, naprimer da uporabim za to količino 150g sladkorja (moram točno še določit), ali lahko raztopim to v recimo 2dl vode in nato v vsako flašo (imam 40x0.5l) dodam s pomočjo brizge točno določeno količino?


Vsak nasvet bo dobrodošel
smile-1.gif

Pa se opravičujem če je nelogično napisana zadeva, vendar imam milijon stvari v glavi in je težko
nekako v red spravit vse skupaj.

Lp n00b
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.283
-8.475
113
No kot prvo, naredil si ale pivo in ne lager. Ma ni problema, čez kakšen mesec bo zadeva prav lepo pitna.
Dodajanje sladkorja v faše je čisto dovolj natančno. V 3 letih nisem še nič zajebal.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Ti kar lepo počakaj še kak teden in nato stekleniči. Sekundar pozabi. Tvoj pilsner bo tako ali tako ale, ker delaš z ale kvasom. Si na dobri poti, samo zapomni si, ko te to prime, ni povratka.
 
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
V samo tolažbi ti lahko povem, da si, kot si tukaj opisal, stvar izvedel odlično, brez večjih kiksov in bi moralo biti pivo super.
Finese pa še pridejo
wink-1.gif
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Ti samo gasa, če ne gre drugače pa v vsako flaško posebej.. Vsi smo imeli na začetku težave ( uf, uf uf) pa smo na koncu vse spil;)). Pa ne preveč komplicirat. Za prvič je že samo to da se spraviš pivo dela cel hudič.

Kljub temu ti predlagam , ker nimaš ločene posode za stekleničenje, daš pač daš tistih 100g -( 150g je že kar precej) sladkorja v fermentor, premešaš z sterilno plastično kuhalnico, počakaš 15 minut in stekleničiš. Usedlina se ti bo naknadno usedla v steklenicah. Usedlina je za bogove..
Kot prvo pa počakaj še en teden, da kvas oz fermentacija naredi svoje.

Vivre la Ale;)
 

n00b

Zelenc'
23. sep 2016
7
0
1
Hvala za vzpodbudne besede =)

Na hitro vprašanje, za razkuževanje sem dobil zraven rdečo vrečko "metabisulfida".
Preden sem začel s pripravo zvarka, sem kanto, pipo in lopatko razkužil s tem,
nekje v prejšnji temi sem prebral, da se zadevo samo odlije in pusti da se posuši.
No jaz sem zadevo pustil par minut, potem pa začel z delom, verjetno je po kakih robovih še bila
kakšna kapljica te zadeve...zna bit kak problem?
Kajti tega metabisulfida ne poznam, je pa znak za jedkost na vrečki.....Bi moral po
uporabi tega še enkrat splahniti z vodo?

Drugo vprašanje pa se glasi...
Danes sem si priskrbel steklenice, sem šel v bližnji mercator in vzel dve gajbi s steklenicami (union in laško), vse skupaj 8€ (posamično bi dal 9€ za 36 flaš, brez gajb...pa sej to že veste verjetno).
Nalepke od Uniona/Laškega bom dol spravil z vročo vodo in "dratpiršno", to je tamal problem, bolj me skrbi kako naj steklenice temeljito sčistim? Za začetek sem nameraval vsako znotraj splahnit z vrelo vodo (imam tisti električni grelnik vode zua 25€ in vodo super hitro zavre) nato lepo pospravit jih in nato vsako flašo "zamašit" z papirnatimi krpicami, nato pa pred ustekleničenjem piva še splahnit z raztopino metabisulfida (nimam tiste naprave za pranje steklenic ko se "pumpa"), vendar me spet skrbi vsa ta kemija...je potrebno splahnit na koncu še z navadno vodo da se ta sulfid spravi stran?

Lp in hvala za vso pomoč =)
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik n00b pravi:
Hvala za vzpodbudne besede =)

Na hitro vprašanje, za razkuževanje sem dobil zraven rdečo vrečko "metabisulfida".
Preden sem začel s pripravo zvarka, sem kanto, pipo in lopatko razkužil s tem,
nekje v prejšnji temi sem prebral, da se zadevo samo odlije in pusti da se posuši.
No jaz sem zadevo pustil par minut, potem pa začel z delom, verjetno je po kakih robovih še bila
kakšna kapljica te zadeve...zna bit kak problem?
Kajti tega metabisulfida ne poznam, je pa znak za jedkost na vrečki.....Bi moral po
uporabi tega še enkrat splahniti z vodo?

Drugo vprašanje pa se glasi...
Danes sem si priskrbel steklenice, sem šel v bližnji mercator in vzel dve gajbi s steklenicami (union in laško), vse skupaj 8€ (posamično bi dal 9€ za 36 flaš, brez gajb...pa sej to že veste verjetno).
Nalepke od Uniona/Laškega bom dol spravil z vročo vodo in "dratpiršno", to je tamal problem, bolj me skrbi kako naj steklenice temeljito sčistim? Za začetek sem nameraval vsako znotraj splahnit z vrelo vodo (imam tisti električni grelnik vode zua 25€ in vodo super hitro zavre) nato lepo pospravit jih in nato vsako flašo "zamašit" z papirnatimi krpicami, nato pa pred ustekleničenjem piva še splahnit z raztopino metabisulfida (nimam tiste naprave za pranje steklenic ko se "pumpa"), vendar me spet skrbi vsa ta kemija...je potrebno splahnit na koncu še z navadno vodo da se ta sulfid spravi stran?

Lp in hvala za vso pomoč =)

Nic ne rabis spirat, sam pusti da se odtece in posusi.
Glede flas pa, obstajajo scetke s katerimi zdrgnes notranjiost, ampak ce zgleda cisto ne rabis drgnit. Jaz jih umivam v pomivalnem stroju, brez tablete, na glavo obrnjene. Ko spijes pivo jih samo speri z vroco vodo in za naprej nimas problemov.
Nalepke grejo dol z namakanjem v topli vodi.
V lokalih kjer imajo sarajevsko pivo in flase niso povratne lahko dobis tudi tiste ne patent-zastonj seveda
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
V trgovini si nabavi ščetko za ciscenje flas. Jaz sem pri svoji, zadnji del odrezal in jo nataknil na vrtalni stroj. Puče kot nora.
Če so fejst umazane (crna plesen) potem jih se malo namakam in sele nato zribam.

Srecno in dobrodosel med nami!
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ko imas enkrat razkuzeno, ne spiras vec z nicemer, sicer si brezveze razkuzeval. Ena od metod za odstranjevanje plesni je tudi, da das v vsako flaso eno zlico peska-mivke in treses..
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Najlažji način za mehansko odstranjevanje je zgoraj omenjeni vrt. stroj in krtača. Jaz to opravim kar v gajbah. Za 4 gajbe spucat, izprat in razkužit, rabim dobre pol ure. Da se hitro zadeve opravit, je pa vseeno dokaj mukotrpno delo s temi flašami.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Jaz sem za zasušene madeže v steklenicah in plesen uporabil Vanish oxi ali kaj podobnega na osnovi kisika. Pol centimetra vroče raztopine v pol ure odstrani vso zasušeno umazanijo.
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Za na konec pa ti predlagam StarSan. Naredis si npr. 10l raztopine in vanjo potopis vse kar pride v stik s pivino (flase, zamaske, sifon,...).



Pred flasiranjem potopis noter flase, jih pretreses in ven vlijes raztopino. Jaz jih za 1min dam na home made odcejevalnik (narobe obrnjena mreza za kosaro iz skrinje). Ce je se pena noter nic zato. Toliko bolje. Vsaj vem, da je razkuzena. ;-)
Starsan je neskodljiv in nima vonja al kaj podobnega. Tako kot Varekina...
 
Nazadnje urejeno:

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Ko imas enkrat razkuzeno, ne spiras vec z nicemer, sicer si brezveze razkuzeval. Ena od metod za odstranjevanje plesni je tudi, da das v vsako flaso eno zlico peska-mivke in treses..

Jaz npr. zašušeno usedlino na dnu flaše pucam z mešanico varekine in vode 50:50 in sicer 1 cm v vsako tako flašo. Drug dan je čista kot solza ... parkrat splakneš in odtečeš vodo ....
 

n00b

Zelenc'
23. sep 2016
7
0
1
Pozdrav, hvala vsem za prijazne nasvete
smile-1.gif

Imam doma tisto metlico, ki ste jo opisovali, sem jo dobil v kompletu, je res fajn zadeva
smile-1.gif
Imam seveda sreco, da sem dobil "sveze" steklenice, tako da kake hude plesni se ni v njih, sem jih uceraj ocistil (namocil vsako flaso v skoraj vrelo vodo in nato odstranil nalepke ter z metlico scistil notranjost....roke so fajn trpele xD)
V ponedeljek, ko je predvideno flasiranje, jih bom splahnil se z raztopino metabisulfida, edino moram naredit nekaksen odcejalnik za flaske
smile-1.gif

To bo pa potem to, flasiranje in nato cez nekaj tednov degustacija
smile-1.gif
Me pa zanima, koliko so kaj flase trdne? Glede zapiranja z zamaski mislim, ker imam podobno napravo kot je na sliki pri Bolfenku in sem probal eno zapret in gre kar na tesno....sem pa mocen in me skrbi da bi flasa pocila in se bom zaklal na tistih crepinjah ker bi z roko direkt po njih udaril :S
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Smrekica za flaše odcejat je okoli 15€ za cca 80 ali 90 flaš, dvoročni zapirač pa cca 10€. MIslim, da ni vredno, da se porežeš ...
 

n00b

Zelenc'
23. sep 2016
7
0
1
Smrekico sem nasel, bom videl, morda kupim.
Dvorocni zapirac (kot zgoraj na sliki) ze imam in ravno ta me strasi, saj ob straneh pritiskas navzdol, ce flasa popusti, z rokami udaris po crepinjah lahko...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Sicer bi to spadalo v kako drugo temo, ampak ok da odgovorim tule. Tale namizni zapirač je ok če zapiraš vedno enake steklenice, ker nima avtomatskega uravnavanja višine. Ker ima stopnje na cca. 1 cm je tudi možno da ti pri določeni višine steklenice ne zapira idealno (stisne preveč ali pa premalo). Poleg tega ga moraš obvezno nekako stabilno fiksirat na mizo (ima luknje za vijake) ker drugače je še bolj nevaren ker ti bo ob stisku zdrsni. Pa zaradi ročice in mehanizma na vzmet imaš precej manj nadzora nad zapiranjem, je pa res da rabiš manjšo silo (ne pomeni pa da na steklenico deluje manjša sila).

Če uporabljaš različne steklenice (sam redko dajem vse v enake) potem se mora pri namiznih gledat take z avtomatskim prilagajanjem višine. So pa (precej) dražji.

Dvoročni zapirači so pač kompakten kompromis. Če je steklenica zanič jo lahko tudi zdrobiš na vratu (oz. še bolj pogosto odškrtneš obroč na vratu), meni se je to že nekajkrat zgodilo ampak nikoli na povratnih steklenicah. Te se tudi lepo zapirajo, pri določenih nepovratnih rabiš precej večjo silo in kot rečeno velika možnost je da zdrobiš obroček ker je tanjši.

Na splošno pa so povratne steklenice dovolj robustne in z nobenim zapiračem ni problema, tudi tisti po katerem tolčeš s kladivom je ok!
zmaga.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Jaz imam z dvoročnim zapiračem zelo slabe izkušnje. Za union in laško povratne flaše, je ok, za nepovratne pa živa katastrofa. Sem jih zdrobil nekoč mislim da 13 med flaširanjem dveh kišt. Za 20€ je veliko boljši enoročni. Jaz sem vzel tistega od grifota, kateri ima tisti nastavek močnejši in ni odštancan iz pločevine, kot pri nekaterih izvedbah. Pri teh, se tisti nastavek sčasoma razetgne in ne zapira več zadovoljivo. Je pa res da je bilo potrebno pri grifo zapiraču nekoliko postružiti nastavek, ker se je pri stenkotovih flaškah pretrdo zapiralo, mislim da za nekje 0.2 mm