Leta 2017, Ihan:
V predlogu zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-1) je uvedena novost, da zavarovanec nima pravice iz obveznega zavarovanja za zdravstvene storitve, ki so posledica zdravlje...
old.delo.si
V predlogu zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-1) je uvedena novost, da zavarovanec nima pravice iz obveznega zavarovanja za zdravstvene storitve, ki so posledica zdravljenja bolezni, ki neposredno izhaja iz opustitve obveznega cepljenja (45 člen, točka 12).
Čeprav sem strokovno in osebno prepričan privrženec cepljenja, pa mislim, da je zakonski predlog nemoralen, maščevalen in brez strokovnih temeljev.
1. Zakonska dikcija »bolezen, ki neposredno izhaja iz opustitve cepljenja« je strokovno brezpomenska, bolezen nikoli ne »izhaja iz nečesa«, ampak ima svoje biološke vzroke. Če želimo trditi, da je na primer oslovski kašelj necepljenega otroka nastal, ker ga starši niso cepili, je to strokovno napačna oz. neresnična trditev. V številnih primerih namreč bolezen dobijo tudi otroci, ki so se cepili, v izbruhih v razvitem svetu je navadno celo več kot polovica zbolelih bila cepljena. Vzrok je statističen - če so necepljeni v manjšini, jih je ob izbruhu bolezni v okuženem vrtcu ali razredu veliko manj kot cepljenih. Zato tam navadno zboli večina necepljenih in manjši del cepljenih - v seštevku pa med bolniki še vedno prevladujejo cepljeni. In zakaj zbolijo tudi cepljeni? Ker cepivo ne zaščiti vseh, zaščita pa že po nekaj letih izrazito pade. Še vedno torej velja, da cepljenje učinkovito zmanjša tveganje za to bolezen, vendar je dejstvo, da zbolevajo tudi precepljeni ljudje in tudi precepljeni lahko širijo okužbo.
S kakšno pravico lahko torej posamičnemu otroku oziroma njegovim staršem odrečemo pravico do zdravljenja v okviru obveznega zavarovanja, če v resnici glede konkretnega otroka (in pravo naj bi obravnavalo konkretne primere) ne moremo dokazati, da je vzrok bolezni ne-cepljenje. Uporaba brezpomenskega izraza "bolezen, ki neposredno izhaja iz opustitve cepljenja" je strokovno prazna, kar se bo verjetno pokazalo že pri prvi tožbi oškodovanega starša proti ZZZS. Je morda razlog za tako prazno dikcijo namen zakonodajalcev, da bi kar uradniki ZZZS postavljali bolnim otrokom vzročne diagnoze v primerih, ko bi zdravniki zaradi svojega znanja in informiranosti ostali previdno tiho? Uradnik pa bi pogledal cepilni seznam in mikrobiološki izvid in brez pomislekov naredil črn ali rdeči križec čez bolnega otroka. Čez čas pa bi to zmogla tudi aplikacija e-zdravja.