Dejansko se o kužnosti precej malo ve.
Že pri samem Covidu je problem.Že na Alterju imaš skoraj reprezentativno študijo, eden prinese vsi dobijo, nasprotni primer, nekdo prinese, delajo vse živo, pa ni okužb.
Kar se tiče cepljenih, je pa še slabše. Ena kritik je (na nek način je upravičena, po drugi strani pa nepomembna, ker ni realnega predloga, kako bi drugače kvalitetno izvedel 3. fazo testiranj), da so gledali sa samo simpomatske.
Se pravi, ce je od kdo od sodelujočih se počutil, da je zbolel za covidom, se je šel testirat. Potem so zbrali dejansko pozitivne na Covidu (PCR) in pogledali koliko je cepljenih in koliko ne (famoznih 94 %).
Teoretično bi se lahko zgodilo, da cepivo pravzaprav ne sčiti pred samo okužbo (in bi recimo imel 140 okuženih v placebo skupini in 140 okuženih v cepljeni skupini). V placebo skupini bi 132 ljudi dobilo simptome in se šli testirat in bi jih zabeležili, 8 bi imelo tako mile simptome in bi jih spregledali. V cepljeni skupini bi imelo 9 oseb mile vendar opazne simptome in bi se šli testirat in bi jih zabeležili, 131 oseb pa bi bilo sicer pozitivnih ampak jih bi spregledali, ker bi bili brez simptomov.
No v tem primeru, bi bil sklep, da cepivo pravzaprav ne ščiti pred okužbo, ampak omogoča takorekoč nezaznaven potek bolezni.
Saj, če bi natančno pogledal tudi pri teh 94% navajajo da, so je to uspešnost preprečevanja simptomatskih bolezni.
Oziroma pri Astri Zeneci navajajo, da je sicer učinkovitost 67 % pri preprečevanju simptomatskih bolezni, da pa je 100% učinkovita pri preprečevanju hospitalizacij (samo tukaj je potrebno povedati, da je pri preprečevanju hospitalizacij potrebno pogledati demografsko strukturo oseb, na katerih je bila študija narejena).
Zaenkrat so podatki iz UK vzpodbudni.
Bomo videli tudi, kak bodo povedali Izraelski podatki.