Covid-19 Cepiva

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.207
3.362
113
Kaj zdej vsakič nižje % navajate? Iz tedna v teden so zdej kar naenkrat manj precepljeni. Odločite se že enkrat.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Misliš, da bi bilo enako, če bi se velika večina ljudi ali pa (teoretično) vsi cepili naenkrat oz. v zelo kratkem času? Načeloma potem do delte nekako sploh naj ne bi prišlo. Ali pač?
Jaz zagotovo ne vem. :)
Kakor spremljam tiste, ki zagotovo vedo več, ni bilo nič povedanega na to temo.
Zagotovo pa je kombinacija pol cepljenih, pol necepljenih in možnost preskakovanja virusa z enih na druge najslabša možnost.
Kakor spremljam američane, jih je "delta presenetila".
V vsakem primeru pa je dejansko neverjetno, kako se je nov sev sposoben razširiti po celem svetu.
5 min nazaj sem preletel še eno ameriško in eno singapursko študijo glede količine virusa pri cepljenih in necepljenih.
Precej verjetno bo držalo, da v primeru, če se okužiš, je v vrhu okužbe ista količina virusa, virusna okužba pa pri cepljenih upada hitreje.
Čakam kašno študijo, ki bo vključevala prebolevnike s alfo in potem delto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.587
14.260
113
Ma saj 3% razlike spet ni taka stvar. Nemenabijat pa nabija kot da se je pisalo, da ima Izrael 90+ precepljenost oz. definitivno višjo kot jo ima in da malo "po vetru" spreminjamo (oz. znižujemo) številke. V bistvu se je pa pred časom Izrael izpostavljalo kot najbolj precepljen narod (kar je takrat tudi dejansko bil) in ne, da se je pisalo o procentih.
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
424
189
43
Saj ne vejo kaj pocnejo, enkrat je potrebna 65% precepljenost za kolektivno imunost, drugič potem že ne več, bomo videli kaj bo čez 1 teden ;)

 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.236
-8.471
113
Saj ne vejo kaj pocnejo, enkrat je potrebna 65% precepljenost za kolektivno imunost, drugič potem že ne več, bomo videli kaj bo čez 1 teden ;)

Prav dobro vedo. Žal taki "full pametni komentatorji" pogrnete že pri osnovah, kot je vpliv kužnosti na zahtevan % imunosti v populaciji za zaustavitev rasti okužb.
Hint. Delta je 2-3x bolj kužna od prvih različic virusa, pri katerih se je govorilo o potrebni 60-65% prekuženosti
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.846
113
Prav dobro vedo. Žal taki "full pametni komentatorji" pogrnete že pri osnovah, kot je vpliv kužnosti na zahtevan % imunosti v populaciji za zaustavitev rasti okužb.
Hint. Delta je 2-3x bolj kužna od prvih različic virusa, pri katerih se je govorilo o potrebni 60-65% prekuženosti

Torej smo po matematičnem izračun z upoštevanjem slabše efektivnosti že pri 100% precepljenosti pod nivojem kolektivne zaščite (R0 > 1).

Pa delta ni nič, južna amerika (sezona virusov pa to) ima že težave z lambdo, ki je še za odtenek bolj nalezljiva in cepiva so še (precej) slabše učinkovita. To pride k nam v jeseni oz. pozimi. Namesto da se sedaj pregovarjamo ali se sredi poletja cepit z 1 leto starimi cepivi bi moralo bit sedaj glavno vprašanje kakšna je strategija proizvajalcev cepiva (kdaj nova cepiva za te nove seve in kakšno učinkovitost se predvideva), kdaj in koliko doz bodo zagotovili do jeseni in pri nas bi moral "cepilni štab" na podlagi teh podatkov že izvajat aktivnosti za nabavo zadostnih količin cepiva in turbo cepljenje rizične populacije (ne februarja ko so vsi že mrtvi kot letos, ampak jeseni takoj ko bo cepivo na voljo).

Glede na to da se v medijih nič ne piše o novih verzijah cepiv in glede na to da Kaco še kar sili v cepljenje z starimi cepivi nam kaže bolj slabo. Rešila nas bo (iz zdravstvenega vidika) kvečjemu naravna evolucija virusa ki postaja vedno bolj prehlad, se pa bojim da iz družbenega vidika nam pa tudi letos ni pomoči in bomo spet zaprti doma na tak ali drugačen način od jeseni do pomladi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Robert

jest5

Guru
18. avg 2007
25.236
-8.471
113
Torej smo po matematičnem izračun z upoštevanjem slabše efektivnosti že pri 100% precepljenosti
Odvisno od cepiva. Pri AZ tudi 100% ne bi pomagalo, če bi bili popolnoma brez ukrepov. Fajzr bi glih še zdržal.
Jasno to velja za ustavitev širjenja virusa. Dosti lažje prebolevanje je še vedno na meniju.

Ne pozabljati, da se pri teh % govori o prekuženosti, ki je potrebna za zaustavitev širjenja brez ukrepov. Ukrepi znižujejo R, več kot imaš ukrepov(smiselnih), nižji je lahko % prekuženosti
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Itak, vejo, da nič ne vejo in sproti prilagajajo. Ker je jasno, da ne morejo sploh vedeti.

Ampak enim wannabe strokovnjakom tule to še vedno ni kapnilo in jim najbrž tudi nikoli ne bo ;)
Vse je stvar percepcije (še čas je relativen).
Mi smo zelo zadovoljni, da vedo 10 000-krat do 100 000-krat več od dr. YT strokovnjakov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.207
3.362
113
Dokler gledaš soseda kaj počne, ker se ima za strokovnjaka in sam počneš isto, zame nisi strokovnjak.
Strokovnkaki so na Švedskem, ubirajo svoj pristop s svojimi rešitvami, pa ne mi spet z mentaliteto in podobnim bulšitom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robert in jendomen