Dnevnik: Ko cepivo ponikne pri zasebnikih
Uradno so cepilni centri izključno javni zdravstveni domovi in bolnišnice, vojska ter NIJZ. Dejansko pa se za nekaterimi skrivajo še številna zasebna cepilna mesta. V Ljubljani imata najmanj dva zanimiv politični pedigre. Koliko cepiva prejmejo in porabijo ti zasebniki, ministrstvo za zdravje ne ve.
Slovenska tiskovna agencija je konec marca objavila seznam 21 kršiteljev nacionalne cepilne strategije proti covidu-19. Med naštetimi je bila tudi zasebna zdravstvena ambulanta iz Zagorja ob Savi. Ob razkritju se ni očitno nihče vprašal, kako se je zdravnica zasebnica sploh znašla na seznamu. Njena ambulanta namreč ni uradni cepilni center.
V nacionalni strategiji našteti cepilni centri so zdravstveni domovi in bolnišnice; slednje organizirajo cepljenje za zdravstvene delavce in sodelavce. Že šesta različica strategije pa je na seznam dodala še Slovensko vojsko in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Seznam ustvarja napačen vtis, da se pri zasebnikih ni mogoče cepiti proti bolezni novega koronavirusa. A ta možnost obstaja – dopustila jo je strategija z zapovedjo, da naj se v delovanje cepilnih centrov in mobilnih cepilnih enot vključijo vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti na primarni ravni, vključno s koncesionarji, v skladu z navodili ministrstva za zdravje. »Koncesionarji in zasebniki se povežejo z zdravstvenim domom in si zagotovijo potrebno količino cepiva,« se je glasilo januarsko navodilo NIJZ.
V času pomanjkanja ZD Ljubljana odstopil odmerke
Če je logistično in strateško smiselno, da manjši zdravstveni domovi – med katere sodi tudi ZD Zagorje ob Savi – v cepljenje vključujejo zasebnike, pa je težje strokovno utemeljiti dogajanje v Ljubljani. Zdravstveni dom Ljubljana izvaja množično cepljenje na Gospodarskem razstavišču, tja vabi tudi paciente koncesionarjev iz mestne občine in številnih sosednjih občin z njegovega območja. Obenem pa je zdravstveni dom po poročanju portala necenzurirano.si odstopil cepivo tudi najmanj dvema zasebnima zdravstvenima zavodoma. In to v času, ko je zdravstvenemu domu primanjkovalo cepiva, ker ga je od države prejel manj, kot ga je naročil. Tedaj je ministrstvo za zdravje še vodil Janez Janša.
S cepivi, ki jih je prejel ZD Ljubljana, je izbrane paciente cepil Zdravstveni zavod Zdravje. Ustanovitelj zavoda je Marko Bitenc. Sodi med največje zmagovalce epidemije. Konec marca 2020 je postal član novoustanovljene strokovne skupine ministra za zdravje za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19; v njej je bil do konca februarja letos, ko je minister Janez Poklukar premešal njeno zasedbo. Skupina je decembra lani spisala priporočila za izvajanje hitrega antigenskega testiranja, ki ga je nato za državo izvajal tudi Bitenčev zavod.
Največji slovenski zdravstveni dom naj bi odstopil cepivo tudi Ambulanti Ostanek z Iga. Zasebno ambulanto vodi Stanislav Ostanek, kandidat SDS in NSi na lokalnih županskih volitvah leta 2006. V tistem obdobju je bil član odbora za zdravje pri strokovnem svetu SDS.
Vpogled v dogajanje dajejo le ureditvene odločbe
Na ministrstvu za zdravje pravijo, da cepilna mesta določajo cepilni centri in da se spreminjajo glede na potrebe oziroma razpoložljive količine cepiva. Seznama (zasebnih) cepilnih mest ministrstvo nima, prav tako ne razpolaga s podatkom, koliko odmerkov so doslej prejeli in razdelili.
Nekaj več informacij razkrivajo ureditvene odločbe zdravstvenega inšpektorata. Iz odločbe zasebni ambulanti Erne Sajovic iz Zagorja ob Savi izhaja, da jo je inšpektorica obiskala 3. februarja; opravit je prišla redni inšpekcijski nadzor. »Zavezanka cepljenja ni izvajala povsem v skladu s strategijo, saj je cepila tudi več mlajših oseb, ki nimajo kroničnih bolezni, o izvedenih cepljenjih pa ne poroča v elektronski register cepljenih oseb in neželenih učinkov po cepljenju (eRCO),« je zapisala inšpektorica Nina Gajšek. Iz odločbe ni razvidno, koliko odmerkov cepiva je prejela zasebnica.
Zdravstveni inšpektorji so obiskali tudi Bitenčev zavod. Preiskujejo, ali je v drugi polovici aprila cepil osebo, ki po nacionalni strategiji ne sodi v nobeno prednostno skupino. Inšpekcijski postopek še poteka.
Tristo ekskluzivnih odmerkov zasebni srčni kirurgiji
Iz navodil nacionalne strategije cepljenja ni mogoče razbrati, zakaj je NIJZ januarja dobavil cepivo tudi zasebnemu Medicinskemu centru (MC) Medicor, ki ga vodi Metka Zorc. MC Medicor je edina zasebna zdravstvena ustanova, ki je od NIJZ neposredno prejela cepivo, je še poročal portal necenzurirano.si. V tistem času, ko odmerkov ni bilo dovolj niti za vse zdravnike in zdravstveno osebje v javnem zdravstvu, je zasebni center za srčno kirurgijo prejel okrog 300 odmerkov cepiva Pfizerja in BioNTecha, s katerim so cepili redno zaposlene zdravstvene delavce in pogodbene sodelavce. V skladu s strategijo bi bil MC Medicor upravičenec do cepiva, če bi kot koncesionar postal cepilno mesto pristojnega izolskega zdravstvenega doma, kar pa ni bil. V skladu z navodili v nacionalni strategiji bi morali biti zaposleni v MC Medicor cepljeni v pristojnem zdravstvenem domu v Izoli. Zdravstveni inšpektorat v Medicorju ni zaznal kršitev določil nacionalne strategije.