Citat:
Uporabnik CLIO15 pravi:
Citat:
Uporabnik mimika pravi:
Meanwhile in Slovenia:
http://www.finance.si/8813388/...p;sid=309213676
Lahko prilepiš cel tekst ker naročo se na finance nebom.
Ekola:
Višje trošarinske stopnje razočarale celo državo
Izplen v proračunu bo kljub ali prav zaradi višjih trošarinskih stopnenj za 45 milijonov evrov nižji od načrtovanega
Spomladanski dvig trošarin, za katerega je odgovorna še nekdanja vlada pod taktirko Alenke Bratušek, je prinesla veliko razočaranje tudi v državni proračun. Namreč - namesto, da bi država pobrala za 50 milijonov evrov več trošarin (prihodnje leto pa za 90), jih bo očitno samo za pet. Pri tem pa je potrebno upoštevati še posredne negativne učinke višjih davščin.
Namreč, ker so podjetja prodala manj s trošarinami obremenjenega blaga, kot bi ga brez teh visokih dajatev (gre predvsem za tobak, bencin, alkohol), bodo tudi poslovala slabše in plačala manj davka na dobiček, manj zaposlovala... Poleg tega so prodala še manj preostalih izdelkov. Denimo - hrane in pijače na bencinskih servisih. Šoferji so namreč raje točili gorivo v cenejši Avstriji (da, bencin je tam cenejši!) in tam tudi zapravljali.
Spomnimo: stopnje trošarin na alkohol so za 2,3 odstotka višje kot lani, stopnje trošarin na tobačne izdelke so se povišale za 2,8 odstotka.
Finančno ministrstvo: Izplen bo nižji od načrtovanega za 45 milijonov
"Izhajajoč iz podatkov o realizaciji davčnih prihodkov in v primerjavi z ocenami je razvidno, da bi ravno pri prihodkih iz naslova trošarin prišlo do odstopanja navzdol za okoli 45 milijonov evrov, glede na ocene iz novembra 2013. S tem namenom se je tako vlada odločila, da kljub spodbudnim makroekonomskim napovedim urada za makroekonomske analize in razvoj pripravi rebalans proračuna za letos in popravi nekatere ocene realizacije za davčne prihodke," pravijo na finančnem ministrstvu, ki ga vodi Dušan Mramor.
In koliko je država pobrala trošarin? Po podatkih realizacije prihodkov je bilo v proračunu iz naslova trošarin na energente in električno energijo od januarja do oktobra letos skupaj pobranih 790,6 milijona evrov trošarin, od alkohola 85,7 milijona evrov in od tobaka in tobačnih izdelkov skupaj 352,4 milijona evrov. Glede na isto obdobje lani to pomeni, da je država pobrala iz naslova energentov in električne energije za 1,5 odstotka manj trošarin, od alkohola ter tobaka in tobačnih izdelkov pa so se prihodki zvišali, in sicer od alkohola za 6,5 odstotka in od tobaka in tobačnih izdelkov za 0,2 odstotka. Ob tem opozorimo: kljub zvišanju, se načrt ne dosega. Še več - računati je potrebno še na druge, prej omenjene negativne učinke.
Modeli za računanje cen in dajatev na bencin so v pripravi
Minister Mramor je minuli teden na Poslovni konferenci Portorož dejal, da bo ministrstvo preračunalo, ali se glede na druge učinke splača znižati nekatere trošarine. Torej - ali bo sprostil dajatve, tako pocenil bencin in nam vsem pustil več denarja za zapravljanje (in plačevanje drugih davkov)? Na ministrstvu pravijo: "Ministrstvo je pri dosedanjih odločitvah med drugim uporabljalo javno dostopne podatke o drobnoprodajnih cenah energentov v sosednjih državah. Poleg spremljanja cen pa je za sprejem odločitev pomemben tudi podatek oziroma kvalificirana ocena o gibanju količin prodanih energentov na območju drugih držav. Na ta način lahko ocenimo, ali gibanje prodanih količin v Sloveniji odstopa od gibanja prodanih količin v sosednjih državah in vsaj posredno sklepamo na učinke politike javnih dajatev, ki se plačujejo od energentov. Modeli so v pripravi."
Ali smo (oziroma, ali bomo kmalu) že na drugi strani Lafferjeve krivulje? Več o tem, kako višje davčne stopnje lahko pomenijo manj davčnih prihodkov, lahko preberete na: Z nižjimi davčnimi stopnjami lahko država pobere več davkov.
Sašo Polanec, ekonomist: "Kupci se odločajo racionalno. Absurdno je, da vlada pri trošarinah ne zna poiskati optimuma. Gre za podoben mehanizem, o katerem je pisal Laffer, le da ne gre za davke, temveč za trošarine. Kupci so cenovno občutljivi, hitreje se prilagodijo in kupujejo tam, kjer je ceneje".