Citat:
SINDIKAT POLICISTOV SLOVENIJE
STAVKOVNI ODBOR
Kidričeva 24b, 3000 Celje
Številka: 101/SO-1/2010/1
Datum: 17. 9. 2010
- vsem članicam in članom SPS, vsem zaposlenim v Policiji
ZADEVA: NAVODILA SINDIKATA POLICISTOV SLOVENIJE (SPS) ZA IZVAJANJE STAVKE
Pošiljamo vam navodila, na kakšen način sodelovati v stavki, ki jo je napovedal SPS. Stavka se začne v ponedeljek, 27. septembra 2010 ob 00.01 in traja do sklenitve stavkovnega sporazuma oz. do sklepa o prenehanju stavke, ki ga sprejme Stavkovni odbor SPS.
Stavka se bo izvajala striktno na delovnih mestih in v času službe (PO RAZPOREDU DELA oz. V DELOVNEM ČASU PO UREDBI), in sicer na sledeč način:
1) Policistke in policisti: v času stavke opravljate predvsem naloge, ki so posledica klicev občanov in temu ustreznih napotitev (npr. intervencije, kazniva dejanja, prometne nesreče); v času, ko takih nalog ne izvajate, se ne izpostavljajte javnosti in terenu, temveč se zadržujte v prostorih Policije (npr. reševanje zaostalih pisnih izdelkov ali kakršnekoli druge aktivnosti notranjega dela). V tem času ne izvajajte aktivnosti, ki jih v času stavke niste dolžni izvajati (npr. planirane akcije - radarji, poostreni nadzori po CPP ali JRM, droge, gostinski lokali, tujci,...) – razen, ko je to v interesu stavke.
Dejavnost se izvaja vse dni stavke, od prvega dneva (27. 9. 2010) naprej.
2) Zelo dosledno obravnavajte vse nujne postopke, ki jih morate izvajati v skladu s 84. členom ZPol:
- varovanje življenja, osebne varnosti ljudi in premoženja;
- preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj;
- odkrivanje in prijemanje storilcev kaznivih dejanj in drugih iskanih oseb in njihovo izročanje pristojnim organom;
- varovanje določenih oseb, organov, objektov, okolišev, delovnih mest in tajnosti podatkov državnih organov;
- vzdrževanje javnega reda;
- nadzor in urejanje prometa na javnih cestah;
- varovanje državne meje in opravljanje mejne kontrole;
- opravljanje nalog, določenih v predpisih o tujcih.
Naloge izvajajte zelo natančno, temeljito in zanesljivo, tako da se zmanjša možnost napak in da bodo naloge opravljene z največjo strokovnostjo in zakonitostjo. Za zagotavljanje kvalitetnega dela priporočamo:
- pri izvajanju nalog najprej poskrbite za lastno varnost; z izvajanjem naloge začnite, ko ste se prepričali, da to lahko nalogo opravite tako, da je varno za vas in druge udeležence oz. občane na kraju dogodka,
- kraj, kjer izvajate nalogo (nadzor, prometna nesreča,…
označite s triopani oz. drugimi predpisanimi znaki tako, da bodo udeleženci zlahka in že na daleč videli, da policija na tem mestu izvaja svoje naloge,
- pri intervencijah zberite vsa potrebna obvestila od vseh morebitnih prič in kraja dogodka ne zapuščajte, dokler niste povsem prepričani, da imate zbrane vse podatke,
- vsako prometno nesrečo in kaznivo dejanje prav tako obravnavajte skrbno, opravite popolne oglede krajev v skladu s stroko in z zakonodajo, pa četudi to pomeni, da ogled delate več ur, saj se od vas pričakuje, da boste opravili delo kvalitetno,
- v nobenem postopku ne hitite, saj lahko spregledate kakšno sled, dokaz ali pričo,
- nalogo zaključite šele, ko boste resnično prepričani, da ste opravili vsa potrebna strokovna opravila za zaključek naloge, ne glede na to, da vas že čaka naslednja naloga. Od vas se pričakuje, da naloge opravite strokovno, zakonito in temeljito,
- tudi prekrškovni organi postopke vodite zelo natančno, da ne bo zaradi hitenja prihajalo do napak ali pritožb.
Dejavnost se izvaja vse dni stavke, od prvega dneva (27. 9. 2010) naprej.
3) Tudi v času stavke izvajajte opozarjanje in opominjanje v skladu s pozivom SPS z dne 16. 9. 2010, kadar to dopušča zakon. Če že pride do postopka, najprej poskrbite za lastno varnost, postopek pa izpeljite zelo natančno in si vzemite čas za kvalitetno izvedbo naloge, da ne bo prihajalo do napak. Vsi policisti, ki boste morali zaradi zakonskih obveznosti kljub stavki na teren, ves čas razmišljajte o situaciji, v katero nas postavlja vlada (zamrznitev plač, morebitni novi aneksi, s katerimi bi vlada še dodatno krčila pravice – potni stroški, regres za prehrano,…
in se, če je le mogoče oz. če dopušča zakon, ne spuščajte v nepotrebne postopke, razen kadar je to nujno potrebno zaradi varovanja življenja, premoženja ali varnosti.
Dejavnost se izvaja vse dni stavke, od prvega dneva (27. 9. 2010) naprej.
4) Vsi policisti, ki imate otroke, mlajše od treh let, izkoristite svojo zakonsko pravico in začasno umaknite soglasje za delo popoldne, ponoči, ob vikendih in dela prostih dnevih. Soglasje umaknite v skladu z navodili svojih regionalnih predstavnikov.
Dejavnost se izvaja od tretjega dneva stake (29. 9. 2010) naprej do sklenitve stavkovnega sporazuma.
5) Če bodo v času stavke planirana usposabljanja, seminarji ali kaj podobnega, se jih sicer udeležite, vendar bodite pri tem pasivni. Fizično bodite tam, vendar izkoristite čas za razmišljanje o položaju policistov in krivicah, ki se nam godijo. V kolikor ste udeleženi na vadbi PPSA ali vaj v streljanju vam priporočamo, da se teh vaj aktivno udeležite, saj nam dobra usposobljenost s tega področja ne more škoditi.
Dejavnost se izvaja vse dni stavke, od prvega dneva (27. 9. 2010) naprej.
6) Strokovno-tehničnim sodelavcem oz. javnim uslužbencem Policije, ki nimate statusa policista predlagamo, da pri delu na svojem delovnem mestu razmišljate o svojem plačnem razredu, ki ga prinaša skupina »J« v plačnem sistemu javnega sektorja. Pri delu bodite tako zavzeti, kolikor menite, da ste plačani zanj. Za izhodišče si vzemite minimalno plačo in poglejte koliko jo sploh presegate. Predlagamo, da se v času stavke osredotočite le na opravljanje najbolj zahtevnih in nujnih nalog ter jih opravite zelo temeljito in kvalitetno ter z veliko premisleka.
Dejavnost se izvaja vse dni stavke, od prvega dneva (27. 9. 2010) naprej.
7) Tisti, ki morate biti običajno dosegljivi zaradi izvajanja takšnih in drugačnih nalog, bodite dosegljivi samo, če je dosegljivost zakonsko urejena (odrejena pripravljenost na domu, ki mora plačana). Navodilo o uporabi službenega telefona vas ne more zavezovati, da morate biti dosegljivi v prostem času, čeprav imate dodeljen službeni telefon. V vseh drugih primerih vam ni potrebno biti v pripravljenosti, ni se vam treba javljati na svoje telefone ipd.. V kolikor se na poziv javite in ste nepričakovani klicani v službo, niste pa psihofizično sposobni opravljanja policijski nalog (niste spočiti, ker niste spali, ste uživali alkoholne pijače, nimate varstva za otroka, ipd.) pa vas naj ne bo strah ter ne škodite samemu sebi in tistemu, ki vas je klical, to tudi zaupajte. V takem stanju namreč službe ne smete opravljati.
Dejavnost se izvaja vse dni stavke, od prvega dneva (27. 9. 2010) naprej.
Navedeni začetni nabor stavkovnih ukrepov se bo (razen točke 4) izvajal od prvega dne stavke. Vedite, da imamo pripravljenih še cel kup ukrepov, ki se jih bomo poslužili ob potrebi po zaostrovanju stavke (po vsej verjetnosti od 3. ali 4. dneva stavke naprej, če ne bo sklenjenega sporazuma do takrat, ali če bomo ugotovili, da Vlada ne sodeluje pri rešiti spora). O teh ukrepih in o načinu izvajanja teh ukrepov vas bomo pravočasno obvestili. Pripravljene imamo tudi protiukrepe, v kolikor bi kdo na kakršenkoli način skušal omejevati pravico do stavke.
Če bo pred stavko ali med njo kdorkoli poskušal pritiskati na vas z namenom oteževati, ovirati ali onemogočati stavko, o tem takoj obvestite svojega regionalnega predstavnika oz. stavkovni odbor, da bomo ustrezno reagirali in zoper tako osebo ukrepali (poleg kazenske odgovornosti še izpostavljanje javnosti preko medijev). V takšnih primerih skušajte zagotoviti čimveč dokazov o oviranju stavke.
Na voljo vam je tudi ŠTEVILKA ZA NUJNE KLICE 070/900-113.
Ker bomo v času stavke na naših delovnih mestih in opravljali naloge, nam tudi za čas stavke pripada plačilo za delo, in to brez izjeme.
Še enkrat poudarjamo, da bo SPS ne glede na članstvo v sindikatu nudil vso pravno zaščito vsakemu, ki bo sodeloval v stavki v okviru stavkovnih navodil in spoštoval Stavkovna pravila SPS, ne glede na delovno mesto oz. položaj.
Spoštovani kolegi. Stavka z enotno in odločno izvedbo ukrepov je edina garancija, da ta trenutek ubranimo nivo pravic, uveljavimo pogoje dostojnega poklicnega upokojevanja in pripravimo podlago, da bomo svoj ekonomsko socialnih status lahko izboljševali. Sindikat policistov Slovenije tega ne more narediti sam ampak le z vašim prispevkom.
Kolikor bo pri razumevanju navodil prišlo do kakšnih nejasnosti, se obrnite na svoje regionalne predstavnike, ki vam bodo pojasnili, na kakšen način izvajati stavkovne ukrepe (informacije o kontaktih preko številke za nujne klice ali na spletni strani SPS).
Vsakemu od vas se za podporo zahvaljujemo!
S spoštovanjem,
Zoran PETROVIČ l.r.
Vodja Stavkovnega odbora SPS
PRILOGA:
- Stavkovna pravila SPS.
POSLANO (po elektronski pošti):
- članicam in članom SPS, vsem zaposlenim v Policiji,
- g. Janko GORŠEK, generalni direktor policije - v vednost,
- vsem enotam Policije, preko OKC GPU
- arhiv.