Brezplačna storitev in DURS

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Kot sem že omenil....

Zadeva je sledeča:
Zakonske omejitve pravijo naslednje:Glej člene ZDDV-1

15. člen
(opravljanje storitev za neposlovne namene)

Za opravljanje storitev za plačilo, se šteje tudi:

a) uporaba blaga, ki je del poslovnih sredstev davčnega zavezanca, za zasebne namene ali za zasebne namene njegovih zaposlenih ali kakršnakoli uporaba za druge namene kot za namene opravljanja njegove dejavnosti, če je bila za to blago dana pravica do celotnega ali delnega odbitka DDV;

b) opravljanje storitev, ki jih davčni zavezanec opravi brezplačno za svoje zasebne namene ali za zasebne namene njegovih zaposlenih ali za druge namene kot za namene opravljanja njegove dejavnosti.


33. člen
(dobave blaga ali storitev)

(1) Obdavčljivi dogodek in s tem obveznost obračuna DDV nastane, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene.

(2) Če se za dobave blaga, razen iz točke b) drugega odstavka 6. člena tega zakona , in opravljanje storitev izdajajo zaporedni računi ali se izvršijo zaporedna plačila, se šteje, da so opravljene v trenutku, ko poteče obdobje, na katero se taki računi ali plačila nanašajo, vendar to obdobje ne sme biti daljše od enega leta.

(3) Za storitve, za katere je DDV dolžan plačati prejemnik storitev v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena tega zakona in ki se neprekinjeno opravljajo v obdobju, daljšem od enega leta, ter za katere se v tem obdobju ne izdajajo računi in ne vršijo plačila, se šteje, da so končane ob izteku vsakega koledarskega leta, dokler storitve niso dokončane.

(4) Zaporedne dobave blaga v obdobju daljšem od enega koledarskega meseca, ki so odposlane ali odpeljane iz Slovenije v drugo državo članico in v katero jih davčni zavezanec za namene svojega podjetja dobavi ali prenese z oprostitvijo DDV, se v skladu s pogoji iz 46. člena tega zakona štejejo za zaključene zadnji dan vsakega koledarskega meseca, dokler dobava ni končana.

(5) Če je plačilo izvršeno preden je blago dobavljeno ali preden so storitve opravljene, nastane obveznost obračuna DDV na dan prejema plačila in od prejetega zneska plačila.

(6) Če račun ni izdan, blago pa je bilo dobavljeno oziroma storitev opravljena, se DDV obračuna najpozneje zadnji dan davčnega obdobja, v katerem je nastal obdavčljivi dogodek. Prejšnji stavek se ne nanaša na storitve, za katere je DDV dolžan plačati prejemnik storitev v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena tega zakona, ali na dobave blaga ali prenose blaga iz osmega odstavka tega člena .

(7) Pri dobavi blaga oziroma storitev po 7., 8. in 15. členu tega zakona nastane obveznost obračuna DDV v davčnem obdobju, v katerem je nastal obdavčljivi dogodek.

(8) Za dobave blaga, opravljene v drugo državo članico pod pogoji iz 46. člena tega zakona in za prenos blaga, ki ga opravi davčni zavezanec za namene svojega podjetja v drugo državo članico z oprostitvijo DDV, nastane obveznost obračuna DDV na dan izdaje računa, ali če račun ni bil izdan, 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.

(9) Drugi in peti odstavek tega člena se ne uporabljata za dobave blaga, opravljene v drugo državo članico pod pogoji iz 46. člena tega zakona in za prenose blaga, ki jih opravi davčni zavezanec za namene svojega podjetja v drugo državo članico z oprostitvijo DDV.


36. člen
(dobave blaga ali storitev)tt


(1) Pri dobavah blaga ali storitev davčna osnova vključuje vse, kar predstavlja plačilo (v denarju, v stvareh ali v storitvah), ki ga je prejel ali ga bo prejel dobavitelj ali izvajalec od kupca, naročnika ali tretje osebe za te dobave, vključno s subvencijami, ki so neposredno povezane s ceno takih dobav, če ni s tem zakonom drugače določeno.

(2) Pri dobavah blaga iz 7. in 8. člena tega zakona, davčno osnovo predstavlja nabavna cena blaga ali podobnega blaga oziroma lastna cena blaga, določena v trenutku uporabe, razpolaganja ali zadržanja blaga.

(3) Pri opravljenih storitvah iz 15. člena tega zakona davčno osnovo sestavljajo celotni stroški davčnega zavezanca za opravljene storitve.

(4) Pri dobavah blaga v obliki prenosa blaga v drugo državo članico, davčno osnovo predstavlja nabavna cena blaga ali podobnega blaga oziroma lastna cena blaga, določena v trenutku prenosa.

(5) V davčno osnovo se vštevajo, če že niso všteti:

a) trošarine in drugi davki, takse, uvozne in druge dajatve, razen DDV;

b) postranski stroški, kot so provizije, stroški pakiranja, prevoza in zavarovanja, ki jih dobavitelj ali izvajalec zaračuna kupcu oziroma naročniku storitve.

(6) V davčno osnovo se ne vštevajo:

a) cenovni popusti za predčasno plačilo;

b) cenovni popusti in rabati, odobreni naročniku in obračunani v trenutku dobave;

c) zneski, ki jih davčni zavezanec prejme od svojega naročnika kot povračilo za izdatke, ki jih je plačal v imenu in za račun naročnika in jih vodi v svojem knjigovodstvu kot prehodne postavke. Davčni zavezanec mora zagotoviti dokazila o dejanskem znesku teh izdatkov in ne sme odbiti morebiti zaračunanega DDV od teh transakcij.

(7) Pri dobavi blaga oziroma storitev, ki jo opravi davčni zavezanec, ki v Sloveniji nima sedeža, je davčna osnova vse, kar predstavlja plačilo, ki ga je ali ga bo prejemnik blaga oziroma storitev moral izvršiti dobavitelju.

(8) Če plačilo za opravljeno dobavo blaga oziroma storitev preseže znesek, do katerega bi bil davčni zavezanec upravičen, je davčna osnova prejeto plačilo, v katero ni vključen DDV.





ne glede na to, da je to storitev za njeno opravljanje porabiš določena delovna sredstva. Računalnik, da na njem začeneš grafični program, elektriko, najemnino poslovnega prostora, svinčnik kamor bos logotip skiciral, papir, porabljen čas - obračunani prispevki, ipd.

Torej tudi podarjena storitev ima svoja ceno od katere je potrebno obračunati DDV. Enako bi tudi prejemnik take storitve načeloma moral zavesti med "prihodke" saj je od nekoga nekaj brezplačno pridobil.
Če boš na računu zaračunal 100% popust bo davčnemu uradu le lažje, saj bo takoj videl kakšna je vrednost obdavčljive transakcije in bo samo odredil samoobdavčitev.

Govorimo o zadevah kjer je na računu naveden 100% popust kot ga sam še tako presneto zagovarjaš.
Kot sem pa že tolikokrat omenil si pa prebeeri 2.1 točko in 2.2 točko pojasnila s prejšnje strani......kjer ti pojasnilo jasno opredeljuje kaj pomeni brezplačno torej s 100% popustom, kaj pa pomeni zadeva npr. plačaš 6,7 dobiš zastonj, kaj pomeni popust na pike, kaj pomeni količinski rabat, kaj pomenijo točke zvestobe ipd. Včasih je razlika v kakšnem procentu, ali pravilni navedbi, ipd. če kako pomembna.


Saj ne vem ali bom dosegel kakšen preobrat, ampak vseeno.....morda bo vsaj kakšnemu drugemu alterašu pomagalo.
 

gloglo

Fizikalc
20. maj 2014
1.399
1
36
aja še to, če obračunaš blago recimo po 100 enot in daš 100% popust, ne pomeni da je brezplačno, ampak ima knjigovodsko vrednost, na katero si obračunal popust...

Če pa daš račun z blagom v vrednosti 0 pa pomeni, da si prodal blago oz storitev brez vrednosti in tako blago naj bi imelo vrednost 0. Teoretično je vse brezplačno, a razlika je precejšna.

Še enkrat problem nastane za dacarje le v pri tem da ti blago kupiš za 100 enot odbiješ ddv (vhodni) od skupnega izgodneg - izhodnega pa nimaš za to blago ker je račun (ne vrednost) 0.

Zapičijo se tudi da ti prodajaš blago pod knjigovodsko vrednostjo, načeloma to pije vodo, sam morš imet obrazložitev, (stara roba) itd...

Zakona ki bi pa omejeval popuste pa ni. Seveda pa so lahko manipulacije kot vedno in takrat ti lahko bluzijo.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Kakorkoli, problem je račun z vrednostjo 0,00€, kakor ga navajaš ti in poudarjaš da ste že neštetokrat to naredili in ni bilo nobenih težav.
 

gloglo

Fizikalc
20. maj 2014
1.399
1
36
Da nikoli imamo dve davčni presoji mimo..
Obrazložitev pri parih fakturah in to je to. Res pa je da je šlo za storitev ne blago. Mislim, da imam celo račun avtomehanika doma (uradni servis), kateri mi je pri nakupu vozila bil podarjen brezplačni servis vozila.

In je račun z 0.
To še zmeraj delamo, ne samo da smo počeli. Je pa res da v glavnem storitve zaračunavamo. Če pa je v igri kakšen večji posel, pa itak recimo posnetek stanja, da lahko ocenimo vrednost posla.... Je sistemc tam tudi več ur...

Izstavimo račun z vrednost storitve in 100% popustom. On napiše potni nalog in delovni nalog. Stvar se dosti prakticira v IT-ju. Tudi drugod.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
No kakorkoli....... svoje mnenje sem podal.

Še avtorju, oziroma avtorjevemu kolegu (kot pri večini temah z vprašanji na forumu) oz. "Čajčku" (me prav zanima kakšne odgovore boš prejel na drugem forumu).

...
ne opravljaj storitev zastonj, ker boš kasneje ko boš želel storitev prodati po primerni ceni imel velike probleme. Če potrebuješ znanje, izkušnje, reference....prodaj oblikovanje logotipa s ceno primerno produktu, ki ga lahko ponudiš, dodaj kakšen popust glede na to, da si začetnik, se še učiš, pridobivaš znanja in reference......vsekakor pa predlagam, da ne delaš zastonj. Da razumem, včasih je potrebno naredit tudi kakšno stvar zastonj, ali pa delaš več časa kot ga obračunaš.....vendar pa ne ceni svojih storitev na "zastonjsko vrednost", naj bo takih brezplačnih uslug čimmanj.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.620
3.070
113
v lokalni ostariji
hmm

v živilski industriji je ogroooomnooo "gratis"-ov ki pa niso označeni kot gratis ampak je to redno blago z 100% popustom. in to funkcionira! kako pa to?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.180
3.641
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
hmm

v živilski industriji je ogroooomnooo "gratis"-ov ki pa niso označeni kot gratis ampak je to redno blago z 100% popustom. in to funkcionira! kako pa to?
Je višje en lepo utemljil, pa se ga je demantiralo kot nevedneža. Za robo, ki jo prodajaš imaš cenik. Če prodajaš pašteto, ima ta tvoja pašteta šifro in ta šifra po ceniku določeno ceno. Če se odločiš, da prodajaš po sistemu 2 +1gratis, moraš vse paštete zaračunati po redni ceni in na to butniti popust (ali daš popust 33% na vse 3 kose, ali daš 2 kosa brez popusta + 1 kos s 100% popustom je popolnoma vseeno).

Ni pa dihtig da prodaš enako pašteto z enako šifro enkrat po redni ceni 1eur, drugič pa po redni ceni 0eur. Po redni ceni pomeni po ceni brez obračunanih popustov.

Če izdaš račun s ceno za artikel 0eur, se tretira da gre za neko stornacijo računa, izdajo nadomestnega računa in podobno.
 

gloglo

Fizikalc
20. maj 2014
1.399
1
36
to ni res.... basta...

Stornacija ni to kar praviš amapak poknjižiš dobavnico z zalogo v - količino in vrednostjo ter narediš račun dobropis....
Prosim, da ne širiš krive vere.
Storitve lahko delaš z 100 popustom, blago pogojno, če si za artikel ne obračunaš potem vhodnega DDV-ja. Če ne verjameš praš davčno svetovalko...

je pa res, da moraš odgovorit na vprašanje zakaj 100% popust, če te vprašajo. Zakona ni ki bi ti določal višino popusta. Sporno pa je vrednotenje storitve ali blaga z 0 oz kar je pod knjigovodsko vrednostjo, seveda ob predpostavki, da stvar ni stara, čez rok ali podobno.


Da se račune izdaja z 100% sem pripravljen stavit in ti dam od pooblaščene delavnice račun skeniran za stavo.
 
Nazadnje urejeno:

gloglo

Fizikalc
20. maj 2014
1.399
1
36
stem mnenjem se strinjam, je pa dejstvo, da če se dotični ne bo znal stržit, se nikoli ne bo. In tudi marsikdaj kej zastonj narest pri dobrih strankah.

Ker imamo primere, tolko tolko pri vas nabavljamo, zdej nas boste pa tukaj curili in pride konkurenčno podjetje ni blema kupujte pri nas in vam nardimo gratis..

tko pač je danes. Ni pa nekega kartelnega dogovora, ker JU crkava in je vsaka stranka zdej pomebna, prej so smb stranke na stran dajali, zdej pa rinejo na ta segment src, snt... in podobne firme...

tko da.... lahko je reči, težje naresti....
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik gloglo pravi:
fact je ta, da preden si se oglasil sem imel bajto že znotraj ometano.... Nadzorništvo se mi tudi zdi kar dober posu, saj me je prišlo 3 čuke, zato da je majstr pršu pakrat na objekt...

Still, zgleda pa da zato ni zate dovolj profitno... to prav tudi tvoja jedina..., ki te terja ti pa ne vzdiguješ pošte...

3000 ti je vzel nadzorni? prijatelju sme ga priporočil in mu bo vzel 300€. mogoče je govora o rzaličnem obsegu.

jedina praviš, da me terja in ne dvigujem pošte..za kaj me pa to terja, da jaz ne vem?