Bojler (kopalnica & kuhinja)

mistique

Guru
16. jun 2009
13.075
881
113
Emona / Carnium
Za ogrevanje vode v kopalnici in kuhinji se trenutno uporablja 80L bojler.
Način porabe vode je takšen, da se večkrat dnevno pomiva posodo (cca. 3 x na dan za 2-4 osebe), tuširanje pa je v 95% v večernih urah.

V luči nižanja porabe elektrike razmišljam o nakupu manjšega 10-15L bojlerja za kuhinjo (pomivanje posode,...).

Se vam zdi nakup ločenega bojlerja za kuhinjo smotern? Kako narediti primerjavo porabe?
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.738
2.618
113
Za ogrevanje vode v kopalnici in kuhinji se trenutno uporablja 80L bojler.
Način porabe vode je takšen, da se večkrat dnevno pomiva posodo (cca. 3 x na dan za 2-4 osebe), tuširanje pa je v 95% v večernih urah.

V luči nižanja porabe elektrike razmišljam o nakupu manjšega 10-15L bojlerja za kuhinjo (pomivanje posode,...).

Se vam zdi nakup ločenega bojlerja za kuhinjo smotern? Kako narediti primerjavo porabe?
Najbolj smoteren nakup je pomivalni stroj in imaš rešeno v kuhinji ter s tem prihranek na vodi, energiji in tvojem času.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.075
881
113
Emona / Carnium
Ja, ideja je super in tudi sam sem v tem videl rešitev, ampak to bi to za seboj potegnilo obnovo celotne kuhinje, kar vsaj še eno leto ne bo izvedljivo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Sta kopalnica in kuhinja precej narazen, bojler pa dalec stran od njiju.
Je bojler dovolj velik za tusiranje vseh, ali ima zadnji vedno mrzlo vodo? Ce je dovolj vode v njem, potem znizaj temperaturo vode v njem. Bos se najvec prihranil. Za uporabo v kuhinji in kopalnici ne potrebujes vec kot 45-50C.
Ce je dovolj velik in če so vse pipe blizu bojlerja ne bos po mojem mnenju nic. prisparal.
Soloh pa ce boš najel se elektricarja in vodovodarja da ti bosta opravlila svoje delo
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.460
9.154
113
Ja, ideja je super in tudi sam sem v tem videl rešitev, ampak to bi to za seboj potegnilo obnovo celotne kuhinje, kar vsaj še eno leto ne bo izvedljivo.
Če nameravaš čez 1 leto obnavljat, boš največ “prihranil” s tem kar je Hanzi napisal. Vse ostalo bo verjetno minus.
In kje računaš na prihranke? Zaradi dolžine cevi? Ker drugih prihrankov ne vidim. Strošek gretja vode bo enak v enem ali drugem bojlerju.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Sosed ima od Delimana takšno pipo ki greje na vikendu. Prva mu je preslabo grela in so mu zamenjali. To ne more vode močno segreti, temveč toliko da te v roke ne zebe, ko pomivaš.
Računaj na priključno moč pipe tri kilovate. Moja stacionarna cirkularka za drva žagat ima elektromotor dva kilovata.
Mali kuhinjski boiler kupi in roka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino

mistique

Guru
16. jun 2009
13.075
881
113
Emona / Carnium
Sta kopalnica in kuhinja precej narazen, bojler pa dalec stran od njiju.
Je bojler dovolj velik za tusiranje vseh, ali ima zadnji vedno mrzlo vodo? Ce je dovolj vode v njem, potem znizaj temperaturo vode v njem. Bos se najvec prihranil. Za uporabo v kuhinji in kopalnici ne potrebujes vec kot 45-50C.
Ce je dovolj velik in če so vse pipe blizu bojlerja ne bos po mojem mnenju nic. prisparal.
Soloh pa ce boš najel se elektricarja in vodovodarja da ti bosta opravlila svoje delo
Kuhinja in kopalnica sta ločeni s steno. Torej je bojler zelo blizu. Vode je običajno dovolj. Temperatura je že znižana do te mere, da če jo znižam še bolj, se zgodi, da je vode lahko premalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

henkl

Fizikalc
18. nov 2019
424
233
43
V kopalnico nov 50 l bojler pa roka.Mam tko na morju pa nikol ne zmanka tople vode račun pa normaln:fredi:(2-3 osebe)
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.599
1.061
113
To me je pa vedno zanimalo, zakaj pri nas to ni zanimivo, ko pa se po svetu precej uporablja in je izkusnja odlicna. Preizkuseno na lastni kozi.
nekaj sem bral o tem da imajo v tujini močnejšo elektriko po hišah, tako je možen priklop tudi močnejših pretočnih bojlerjev
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Tudi moj nasvet bi bil v smeri - ako je planu prenova kuhinje (in obvezna nabava pom. stroja), sam za zdaj ne bi ničesar spreminjal. Ker te bo sam nakup malega bojlerja (kje so tu še težave z montažo oz. sploh izvedljivost) stal več kot bo celoletna poraba 80 litrškega bojlerja v tem času.

Ko sem se jaz šel prihranke v stanovanju, kjer jebil 80 litrški bojler, sem zadevo izvedel na tak način: Bojler dodatno izoliral, delovanje bojlerja dal preko timerja na izključno nočno tarifo (za vikend seveda tudi prek dneva - koj e itak nižja tarifa + večje potrebe po topli vodi), je bilo pa potrebno na ta konto nekaj dvignit temp. vode v bojlerju (zato dodatna izolacija).
Pri nas je špilalo (Razlika? Cena el. energije (vse v MT namesto poljubno v VT in MT).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in mistique

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Mali kuhinjski boiler ni težko montirati. Moraš imeti namensko pipo za montažo boilerja v zgornji element, ali spodaj pod umivalnik. Priključek za vodo na steni je obstoječi. Pipa stane šestdeset Eur, boiler še manj. Montiraš sam. Boiler ni tlačni, zato pipa zapira dotok vode v boiler, ne pa odtoka. Zato pri segrevanju vode delno kaplja iz pipe, kaj je normalno.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Za ogrevanje vode v kopalnici in kuhinji se trenutno uporablja 80L bojler.
Način porabe vode je takšen, da se večkrat dnevno pomiva posodo (cca. 3 x na dan za 2-4 osebe), tuširanje pa je v 95% v večernih urah.

V luči nižanja porabe elektrike razmišljam o nakupu manjšega 10-15L bojlerja za kuhinjo (pomivanje posode,...).

Se vam zdi nakup ločenega bojlerja za kuhinjo smotern? Kako narediti primerjavo porabe?
Meni se ne zdi smotrno sploh ce bos kuhinjo prenavljal in vgadil pomivalca
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in mistique

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.832
376
83
nisem vsega bral...

sem kako leto živel s podpultnim boljerjem. Samo verjetno ni bil 10l+ tako, da je tople vode vedno zmanjkalo.
Sem pa letos montiral 5l boljer v kopalnico, ampak samo za roke oprat. To pa je po moje bila dobra investicija. Za tistih par sekund imaš takoj toplo vodo.
Pa ta moj mali boljer je koštal cca 70€+ tvoj 3x večji, bo verjetno x2. Kdaj misliš prihranit 150€ samo na iztočeni vodi?
p,a če imate 4 dovolj 80l, potem ste kar rekorderji pri šparanju:) Moja bi sama lahko sprazenla 300l, še dober, da je samo 80:))