Bojler - izracun porabe elektrike

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Sem na netu bolj malo pametnih tem našel - razen tisto, ki ti že kar nek izračun naredi, pa ne vem, ali mu gre verjeti.
Trenutno za ogrevanje vode uporabljam plinsko peč(ostala noter zaradi pogodbe, drugače ogrevam s kaminom).
Najbolj tečna stvar je seveda čakanje na toplo vodo, ker peč nima zalogovnika.
Mesečno me pride ta špas tam nekje 25EUR.
Tuširanje 2x na dan, pa res zelo zelo majhna količina iztočene tople vode za recimo pripravit "toplo" cedevito. Pa še to imam samo za obiske. Skratka v grobem je poraba samo tuš 2x dnevno.

Recimo nek 2kW bojler. Kako se lotit izračuna? OK, da ti segreva iz nule itak pokuri pač kolikor ur greje do nastavljene temp.
Ampak potem predvidevam, da za dogrevanje ne porabi nekega blaznega časa? To vmesno fazo sem si kar malo po svoje priredil in ko sem malo "na uč" preračunaval bi nekje približno enake cifre dobil.
A je kdo, ki mi lahko bolj natančno pove?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Jaz vsak mesec popišem števec in izven kurilne sezone, ko grejem bojler v kopalnici na elektriko pride cca 100KWh nočne tarife več. Na strani od Geni pride to cca 9€. Smo pa štirje.
 
Nazadnje urejeno:

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Uh madona, potem je to res malo. In še za familijo
shocked-1.gif

OK, tudi če še dnevno upoštevamo zraven, pride še vseeno pol manj, kot sem si jaz računal, oziroma kolikor dejansko porabim plina za to.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Se oproščam za napako. Sem površno pregledal specifikacijo obračuna in pride slabih 9€.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Ja moč je 2000W in povpečno greje na dan 2 uri kar bi zneslo 120KWh mesečno. Če ga pa čisto spraznimo (80l) greje pa tam nekje 3 ure, do nastavljene oznake E.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Tudi če gledam izključno po dnevni tarifi, pride še vedno pol manj kot mene za plin.
Recimo porabim cca 3 kubike plina, kar samo po sebi pač ima neko ceno, potem pa so tu še kar neki stroški za to, pa taksa za uno itd itd in je položnica 25EUR.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Ja samo draga tarifa bi prišla cca 13€. So pa vsi vikendi in prazniki poceni tarifa tako, da rečemo na grobo cca 11€.
Je pa odvisno od tvojega "stila" tuširanja. Jaz sem v petih minutah fertik, žena pa stoji pod vročim tušem, da je vsa rdeča
redface-1.gif
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Haha, a pol so vse take
grin1.gif

Jst sm fertik 1,2,3, tko da za moje potrebe bi skor dost bil tak boljer k ga daš pod korito v kuhinji
grin1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
na pss j nekdo pred kratkim izracunal porabo bojlerjev.
plina se ti najbrž res ne splaca imeti samo za tusiranje (draga "naročnina" ob dragem energentu ). Enako tudi ne samo za kuhanje.
Kupi najmanjši bojler ki bo zadovoljil tvoje potrebe po topli vodi. Na vikendu ima kolega 50 l pa se nas lahko stusira tudi več zaporedoma.
Je pa res da se med zajfanjem voda zapre, da se ne polivas z vrelo vodo pol ure itd....
Če pričakuješ da ti bo vroče vode občasno manjkalo itak lahko takrat bojler daš na višjo T, da k vroči vodi dodas več mrzle. Tako imaš lahko razmerje bp1:2 mogoče celo 1:3. Se pravi 50l bojler ti da lahko 150-200 tople vode.
sicer pa svetujem da imaš bojler na najnižji T ki jo potrebuješ. Tako se ti izloča manj kamna, pa manjše izgube imaš
 
Nazadnje urejeno: