Konstantna okvara ekspanzijske posode

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Imam en problem. Praktično vsako leto mi crkne ekspanzijska posoda za sanitarno vodo. Nazadnje sem jo menjal točno leto dni nazaj, se pravi pred kurilno sezono.

Težave so klasične, narašča pritisk v ceveh (na reducirnem ventilu, ki je v osnovi nastavljen na 3 bare) pride pritisk tudi 10 barov.

Ker se mi zdi to zelo sumljivo sem v grobem narisal skico sistema in po brskanju po netu ugotavljam, da je "mojster", ki je pred 3 leti montiral celoten sistem, narobe naredil priklop ekspanzijske posode za sanitarno vodo.

Na sliki je vidno, da je ekspanzijska posoda monitirana na izhod iz bojlerja oziroma topli dovodni del proti kopalnici. Po mojem laičnem mnenju to ni OK. Posoda bi morala biti montirana dejansko na cev, ki je dovodna do boljerja na hladnem vodu.

Kaj pravite vi na to? Imam prav?

Sedaj pa vprašanje ...

Bi bilo pametno, da jaz novo sanitarno ekspanzijsko posodo vgradim preko dodanega T-člena takoj za varnostnim ventilom, ali mora biti posoda neposredno pred vhodom v bojler? In pa ali lahko namesto mesta, kjer se sedaj nahaja sanitarna ekspanzijska posoda zaprem s čepom in na tem mestu ni več ekspanzijske posode za sanitarno vodo?
506212-Shemacentralnegasistema.jpg
 

Priponke

  • 506212-Shemacentralnegasistema.jpg
    506212-Shemacentralnegasistema.jpg
    29,6 KB · Ogledi: 5.759
Nazadnje urejeno:

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
s segrevanjem vode se le ta širi. ker bi pritisk razgnal cevi, se širi v ekspazijo. je ta del teorije ok?

če je
posledično so ekpanzije vedno na 'toplem' delu napeljave, torej na izhodu iz peči, če je peč edini elemnt, ki ogreva. tako je tudi pri tebi.

potem pa imaš bojler. ali se bojler ogreva še kako drugače ali s pomočjo zalogovnika, ki se ogreva s pomočjo peči? ali so kje nepovratni ventili?

če se bojler ogreva samo s pečjo oz zalogovnikom potem ne more biti pritisk iz bojlerja večji kot je pritisk iz peči. je to res?

če se bojler ogreva še sam, recimo elktrika in je nepovratni ventil na vodu zalogovnik-bojler, potem se pristik prenaša na izhod iz bojlerja, potem tam rabiš ekspanzijo. je to res?

če nimaš nepovratnega ventila med bojlerjem in zalogovnikom, potem s epritisk prenaša tudi v to smer. če ni nepovraztnega med zalogovnikom in pečjo, se prenaša še v to smer in uravnava na ekspanziji za pečjo.

spet na začetek
eksapnzija se montira tam, kjer je lahko zaprt sistem, a temperatura lahko narašča. torej v bojler prihaja topla voda prek nepovratnega ventila, ki ne dovoli uravnavanje nazaj, ti pa imaš pipe zaprte. sistem je zaprt, voda se pa ogreva. torej je treba kompenzirat.

v kolikor je pa problem, kot ga ti opisuješ, potem pride do povečanega pritiska že na mrzlem vodu, posledično skozi celoten sistem in je lahko samo tista ekspanzija, ki crkuje premajhna.

kaj drži in kaj ne?
 

ForeignBreed

Pripravnik
17. avg 2007
712
0
16
Bačka Palanka
Pritisk v ceveh ne more kar zrast na 10 barov....
ok lahko niha za kak bar dva, kar ekspanzija izenačuje. Upam da imaš dovod vode v CK zaprt, da pumpa laufa, da peč ne greje na previsoko temperaturo...
 
Nazadnje urejeno:

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.136
54
48
Osrednja Slovenija
Drži to, da si šparal pri reducurnem ventilu. Imam podoben problem in vodovodar me je opozoril, naj ne kupujem ventila za 30€ . Dobri se začnejo preko 100€ cene in ta naj nebi omogočil da pritisk naraste na 10 barov - jasno da uniči expanzijo. Ni narobe montirana, pritisk je isti, le mogoče se hitreje "stara" zaradi višje temperatur, a ne toliko, da bi samo leto zdržala.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
nekaj je še....koliko vode imaš v sistemu?

ker ena od opcij je, da imaš premajhno kapaciteto ekspanzijske posode...

ker če je ta opcija, se zraven enostavno veže še eno ekspanzijsko podobnega volumna (50 litrov npr.)...ker mi je sumljivo tole naraščanje pritiska...kar da vedeti, da se voda nima kam širiti (seveda pod pogojem, da vsi členi v 'verigi' pravilno delujejo..torej kot je že nekdo povedal..da ni kak ventil v defektu).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Nisem vodovodar, samo predvidevam da je v zalogovniku nekaj več vode kot v hiši ki je brez njega in ima samo radiatorje. Je potem potrebno zaradi zalogovnika dati večjo ekspanzijsko?
 
Nazadnje urejeno:

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.136
54
48
Osrednja Slovenija
Odvisno od velikosti bojlerja, vendar se običajno, kjer je sploh treba, dajejo za sanitarno vodo expanzijske reda par litrov (3, ali 5) . Možno je da je že v osnovi premajhna, ampak ker je omenjal reducir ventil se skoraj siguren da je vzrok v njemu.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.136
54
48
Osrednja Slovenija
P.S. - če tlak na reducirnem ventilu, ki se nahaja na samem vhodu v sistem, naraste, potem je reducirni ventil slab in nimaš kaj. Pušča in zato kadar se voda ne toči nikjer, nabije tlak preko vsake meje.
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Pristisk res naraste na včasih na 10 barov, častna beseda.

Kapaciteta posode naj bi bila dovolj velika, skupaj je 75 litrov za ogrevanje prostorov (klasika) in pa 18 litrov za sanitarno vodo.

Danes sem klical na Veissmana in pravijo, da je to dovolj litrov, da pa je napaka, ker je posodo sanitarna vezana na izhod iz bojlerja. Morala bi biti tako kot sem predvideval na dovodnem delu.

Reducirni ventil je bil 70€, cca 2 leti nazaj
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Citat:
Uporabnik ForeignBreed pravi:
Pritisk v ceveh ne more kar zrast na 10 barov....
ok lahko niha za kak bar dva, kar ekspanzija izenačuje. Upam da imaš dovod vode v CK zaprt, da pumpa laufa, da peč ne greje na previsoko temperaturo...

Dovod je zaprt, pumpa laufa, preč greje na temperaturo cca 78 stopinj. Maksimalna je 95 ...
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
P.S. - če tlak na reducirnem ventilu, ki se nahaja na samem vhodu v sistem, naraste, potem je reducirni ventil slab in nimaš kaj. Pušča in zato kadar se voda ne toči nikjer, nabije tlak preko vsake meje.

Tlak je začel zoper naraščati sedaj, ko mi je spet raztrgalo ekspanzijsko posodo za sanitarno vodo. Prej je bilo leto dni OK.
 

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.716
39
48
Če jo boš dal na dovodni del, ti bo potem voda kapljala iz pip, ker ne boš imel nič, kar bi kompenziralo širjenje vode pri segrevanju.
frown-1.gif

Problem moraš poiskati nekje drugje.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.136
54
48
Osrednja Slovenija
Eeee, napak. Če je expanzija med protipovratnim ventilom in bojlerjem opravlja enako funkcijo, le vroča voda jo uniči. Čeprav se mi zdi sumljivo, saj je tudi za radiatorje na vroči vodi, pa ji očitno le-ta ne škodi.
 

zlatorog87

Pripravnik
14. jan 2008
177
1
18
na Seniku
pa si prepričan da je ekspanzijsak posoda dovolj velika? Ker mi imamo podoben sistem z zalogovnikom(1500l), vendar samo eno ekspanzijsko posodo. ta pa je volumna, mislim da okrog 200-300l
 

uli

Pripravnik
6. okt 2007
103
0
16
Pri nas imamo ekspanizijo veliko 200 litrov kar je 10% od vrednosti vse vode v sistemu. Imamo peč na biomaso polena potem zalogovnik 1500 Litrov bojler in pa 14 radiatorjev in v sistemu je nako 2000 litrov vode. Pri nas je ekspaniza na doveodnem delu prav tako tudi varnostni ventil.
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Citat:
Uporabnik zlatorog87 pravi:
pa si prepričan da je ekspanzijsak posoda dovolj velika? Ker mi imamo podoben sistem z zalogovnikom(1500l), vendar samo eno ekspanzijsko posodo. ta pa je volumna, mislim da okrog 200-300l

Jaz sem bil skeptičen in sem klical v Veissmana in pravijo, da je 75 litrov dovolj. Ampač če gledam drugače, za cca 1200 litrov bi rabil verjetno 100 do 150 litrsko posodo.

Ne vem več kdo ima prav in kdo ne, zdi se mi, da tudi Veissman nekaj bluzi.