B.Pahor, Slovenci in narodna zavest

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.736
15.779
113
'Če Slovenci ne bomo imeli prepričanja o naši identiteti, ne bomo dolgo obstali'

Zamejski pisatelj Boris Pahor praznuje 106. rojstni dan. Častitljivi jubilej je obeležil v ljubljanski knjigarni Konzorcij. Pahor se je uvodoma spomnil svojega prijateljstva in sodelovanja s priznanim fotografom Evgenom Bavčarjem, pomembno zaslužnim, da je danes Pahor tudi v tujini izjemno prepoznaven, priznan in priljubljen pisatelj.
Pot do pomembnega mesta v mednarodni literaturi sicer nikakor ni bila preprosta, je danes poudaril Boris Pahor, njegove knjige so v predalih založnikov samevale tudi po leto, dve.

Pahorjevo najbolj znano delo je zagotovo Nekropola iz leta 1967, ki opisuje njegovo taboriščno izkušnjo. V francoščini nosi ta njegova taboriščna pripoved naslov Pèlerin parmi les ombres ali Romar med sencami. Namenoma. Ko je namreč Pahor preveril, koliko "nekropol" v francoščini že obstaja, jih je bilo že enajst. In tako je Nekropola postala Romar med sencami. "Točno to sem namreč v taborišču tudi bil," je povedal Pahor in se spomnil taborišča, kjer so med drugim zdravniki z veliko vnemo secirali možgane in iskali razlike med možgani Judov in Nemcev.

Prav toliko kot pisatelj in pričevalec o nasilju totalitarnih režimov, je danes Pahor znan kot izjemen zagovornik narodne samozavesti. "Ne želim, da drugi odločajo o mojem življenju," pravi Pahor, pri svojih 106. letih mož izjemno jasnih misli, z neprimerljivim smislom za pripovedovanje do zadnje podrobnosti – o spominih, starih desetletja.


Pahorjev rojstni dan sicer tudi letos odmeva daleč zunaj slovenskih meja. Maja je tako Pahor kraljeval na na prvi strani literarne priloge francoskega dnevnika Le Figaro. Novinar Thierry Clermont je spisal poglobljeno reportažo, s katero je bil promoviran tudi izid novega Pahorjevega dela v francoščini - Et si c’était à refaire. Chemins de Boris Pahor ali – Če bi moral vse narediti znova. Poti Borisa Pahorja. Za izdajo tudi tokrat stoji založba Pierre–Guillaume de Roux, ki je leta 1990 tudi prva izdala že omenjen prevod Nekropole.

Pahorju, ki je zbranim v Konzorciju dobro uro približeval pot svojih del do bralca in jih mestoma zabaval z anekdotami, so čestitke izrekli številni zbrani in mu zaželeli še veliko zdravih let in uspehov – slišati je bilo tudi pozive po tem, da bi si zaslužil Nobelovo nagrado. "Vaša dela dokazujejo veličino slovenskega človeka," je dejal Peter Kovačič Peršin, eden najožjih Pahorjevih sodelavcev pri reviji Zaliv.


Pahor, ki poudarja, da se "starega človeka splača poslušati", je praznovanje zaključil s pozivom po več narodne identitete: "Mi Slovenci, če ne bomo imeli prepričanja o naši identiteti, ne bomo obstali dolgo!" "Očitno bomo imeli počasi pred slovenščino še kitajščino," je opozoril Pahor. "Mi danes nismo zavedni Slovenci," je še poudaril pisatelj in okaral sestavo parlamenta, kjer že leta prednjačijo iste sile.


Vir: KLIK
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.736
15.779
113
Narodna zavest in domovinska vzgoja mladih

Dandanes se sprašujemo ali je domoljubje in domovinska vzgoja vrednota, ki naj bi jo negovali tudi v šolah in učili mlade ideološko neobremenjene zgodovine, ki je omogočila narodovo preživetje, in jih vzgajali v duhu narodne zavesti. Za preživetje naroda ni pomembna le materialna blaginja in blagostanje, ki ga želimo dajati svojim otrokom in ga zapustiti našim rodovom; za preživetje in obstoj nekega naroda je pomemben duhovni prostor in kulturno ozračje, v katerem vzgajamo mlade z občutkom narodne zavesti, da so ponosni na to da so Slovenci in da znajo braniti svojo identiteto, svoj jezik, svoje ozemlje, svoj prostor v katerem živijo, tradicionalne vrednote ter svoje narodnostne in narodove pravice.

Nadaljevanje: KLIK
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Kaj skupnega smo kadarkoli dosegli? Se zmeraj smo narod ruralnega prebivalstva in povecini podjarmeni kmetje zmetani skupaj iz vsepovsod. :)
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.736
15.779
113
In point tvojega posta v navezavi z narodno zavestjo je kaj? Imam par idej na kaj ciljaš ampak raje vprašam namesto da ugibam in ugibanja jemljem kot dejstva.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Leta ... bom rekel 1985 oz. tam nekje, smo debatirali o problemu Slovenije. Padla je definicija, s katero smo se strinjali. Če imaš v populaciji prisotnih 5% in več tujih kultur, je nacionalnost vprašljiva. Pri nas jih imamo pravkar vsaj polovico (več kot 50%) . V Ljubljani, kamor smo si dovolili skoncentrirati praktično celotno oblast in kulturno doživetje - ne slišiš več slovenskega dialekta ! Celemu Balkanu smo dovolili posvojitev - pa tako smo bežali od njega ! :zavijazocmi:

Koliko imam proti balkancem - saj so čisto v redu ljudje, le da jih je odločno preveč pri nas. Vsiljujejo nam njihovo tehniko življenja, mi pa želimo negovati NAŠO kulturo, našo besedo, naš način življenja. Brez švercarij in polomljenega debelega Ł ! Balkanske mafije. Poslov pod mizo. Bla bla bla ! :gorjaca:
 

RagnarZ

Fizikalc
17. feb 2016
936
174
43
Plus dobili svojo državo, ki je kljub vsem problemom (politiki so kurbe povsod) se vedno v top 10% držav za življenje po mojem mnenju. Treba je le malo bolj ven, kot le do Istre pogledat in za dlje casa ko 2 tedna.
 
  • Všeč mi je
Reactions: skala

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.736
15.779
113
NARODNA ZAVEST PROTI EGOIZMU

Ko razmišljamo o narodni zavesti, je gotovo najprej pomembno vprašanje, kaj to sploh je, kako jo opisati. Boris Pahor pove misel francoskega krščanskega filozofa Emmanuela Mouniera (1905 – 1950): »Narodna zavest je največja moč proti egoizmu posameznika ali skupine«. Narodna zavest torej nasprotuje egoizmu, se upira nasilnemu internacionalizmu, globalizmu in kapitalizmu. Tako kot pri posamezniku tudi pri narodu velja, da se je treba najprej zavedati samega sebe, se sprejemati ali preprosto povedano, se imeti rad, da lahko imaš rad tudi druge. Le izrojena narodna zavest ali nacionalizem se usmerja v sovraštvo proti drugim narodom in se iz tega napaja. Imeti se rad kot posameznik ali kot narod naj bi pomenilo realen pogled na sebe, na svoje dobre strani in slabosti, na že ustvarjene vrednote in na dejanja, ki nas bremenijo. Sprejemanje realnosti o sebi kot posamezniku in narodu nam pomaga razumeti in sprejemati tudi druge.

Vir: https://www.casnik.si/narodna-zavest-in-raznolikost-narave/