Avto kredit ali leasing?

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Bogati si lahko privoščijo izgubljati od časa do časa, revni pa ne ravno. Po domače: "s polno ritjo je lahko srat". Se pa strinjam z njim, da revni kupujejo velike hiše in velike avtomobile namesto, da bi varčevali in kdaj pa kdaj tudi investirali.

Glavno nagrado dobimo, če se reveži začnejo obnašati kot bogataši.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
Kdor rine v lizing, je predvsem srečen če ga sploh dobi.

Nikoli ne bom razumel, zakaj leasing. Če imaš keš, kupiš, če nimaš, kupiš nekaj starejšega. Ne kupim, da stari avtomobili privzeto razpadajo in so jama brez dna.
Zato, ker je to lahko čisto ok s finančnega vidika, poleg tega imaš predvidene mesečne stroške, torej točno veš koliko te bo avto stal. V primeru operativnega lizinga se pa itak gre praktično za to, da te lastništvo avtomobila sploh ne zanima, temveč ga ''najameš'' v uporabo. In vsake tri/štiri leta lepo ''dobiš'' nov avto, se ne sekiraš s prodajo rabljenega, te ne zanima kdaj je kateri servis, kakšna bo izguba vrednosti, ima avto kakšne napake, itd. Plačaš mesečno tisti strošek lizinga, ko je potrebno pelješ avto na servis, kjer dobiš nadomestno vozilo in 2x letno na zamenjavo gum ter tankaš. To je to. Čez 3/4 leta pa samo zamenjaš ključe avtomobila in ponoviš zgodbo.
V tujini to čisto lepo laufa in je precej ljudi, ki ne razumejo tvojega razmišljanja
grin1.gif
.
Dejstvo pa je, da se vsak odloči kaj je njemu optimalno in kako bo delal, fajn pa je, da ne vsiljuje svojega ''prav'' drugemu.

Samo še majhen dodatek pri operativnem lizingu.
Imaš oparativni lizing, kjer niso zajete nobene dodatne storitve (servisi, gume, itd...). Samo financiranje. Na koncu imaš odkupni obrok, po katerem lizingojemalec odkupi vozilo. Takih lizingov je cca. 90% ali pa še več.

Variacija operativnega lizinga (ki ga ti opisuješ), pa je t.i. full lizing. Tukaj imaš pa zajeto vse živo (servisi, gume, zavarovanje, registracijo itd...). Moraš pa vedeti, da se vsi ti dodatni stroški naobrestijo. Torej, če je teh dodatnih storitev za 5.000.- EUR, jih lizingodajalec odplača skozi obroke npr. 5.500.- EUR. Pri full lizingu lizingojemalec ne odkupi vozila, kar pomeni, da ga potem prodaja lizing hiša. Takih primerov je ogromno v tujini.

Se pa mesečni obrok pri operativnem lizingu računovodsko smatra kot najemnina in gre v celoti v stroške. Iz tega razloga ne vidim koristi, zakaj bi fizična oseba jemala operativni lizing.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Saj to je meni jasno.
Ampak se mi je iz mtl-ovega pisanja zazdelo, da preferira operativni lizing vsem, tudi fizičnim osebam. Zato sem se malo začudil.
cheer.gif
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.329
1.070
113
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
ksz...

Bodite previdni s temi izjavami da je kredit V VSAKEM PRIMERU cenejši od lizinga. Pri škodi imaš recimo tole 1% varianto, ki je krepko cenejša od vsakega kredita. Jaz prej v življenju še nisem imel leasinga, a taki ponudbi težko rečeš ne. Takrat bi me za eno drag avto (25k) in za enak polog prišel pri škodi leasing 250€ ne mesec, kredit nekaj čez 300€ in leasing pri drugi hiši (citroen) 340€

8, 18 ali 28? Na koliko let si vzel?

Saj ponudba je vedno ista: 72 obrokov po 1% vrednosti avtomobila + polog 28% (lahko ga plačaš vse na začetku ali pa 18% na začetku in 10% na koncu oziroma obratno).

Sem šel delat še enkrat izračun, za naabavo vozila v vrednosti 25.000eur

Škoda 1% Leasing:

Polog 7.000€
72x250€
Skupno plačilo: 25.000€

NLB Kredit

Polog 7.000€
72x 296€
Skupno plačilo 28.312€ (opomba: za kredit te višine je potrebna zastava nepremičnine, saj je največji znesek za kredit 15.000€)

VBS Leasing

Polog 7.000€
72*314€
Skupno plačilo 29.608€

Problem je da recimo pri banki (vsaj pri NLB) kredita te višine sploh ne dobiš brez zastave nepremičnine ali drugega zavarovanje. Pri nekaterih drugih ponudbnikih (Porsche Leasing) to gre, s tem da je obrok potem par eur višji, zaradi zavarovanja.

čakaj čakaj..... a ni to tista fora da po 7. letih odplačaš preostalo kar si še dolžen oz. daš avto noter kot polog za novega?
Vsaj tak mi je prjatel razlagal ko je kupil oktavijo za 27k€
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.405
252
83
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik JosipBroz pravi:
Saj to je meni jasno.
Ampak se mi je iz mtl-ovega pisanja zazdelo, da preferira operativni lizing vsem, tudi fizičnim osebam. Zato sem se malo začudil.
cheer.gif
Jaz osebno pri avtomobilu preferiram keš
wink-1.gif
.
Zgoraj sem pač opisal, kaj operativni lizing ponuja in seveda je več ali manj namenjen podjetjem. Le teh pa je vedno več tudi one man band s.p.-jev
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.651
6.052
113
pri taščici
Ali gre to skozi, da podjetje (dd, doo, sp...) kupi avto na operativni leasing, (vsi stroski avta so neposredni strosek podjetja) po x letih pa ga odkupi zaposleni po tisti "odkupni vrednosti" ki je skorsj pol manjsa od trzne?
So temu leasingodajalci naklonjeni. Oziroma se to lahko navede v pogodbi ob podpisu.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Citat:
Uporabnik novaa pravi:
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
ksz...

Bodite previdni s temi izjavami da je kredit V VSAKEM PRIMERU cenejši od lizinga. Pri škodi imaš recimo tole 1% varianto, ki je krepko cenejša od vsakega kredita. Jaz prej v življenju še nisem imel leasinga, a taki ponudbi težko rečeš ne. Takrat bi me za eno drag avto (25k) in za enak polog prišel pri škodi leasing 250€ ne mesec, kredit nekaj čez 300€ in leasing pri drugi hiši (citroen) 340€

8, 18 ali 28? Na koliko let si vzel?

Saj ponudba je vedno ista: 72 obrokov po 1% vrednosti avtomobila + polog 28% (lahko ga plačaš vse na začetku ali pa 18% na začetku in 10% na koncu oziroma obratno).

Sem šel delat še enkrat izračun, za naabavo vozila v vrednosti 25.000eur

Škoda 1% Leasing:

Polog 7.000€
72x250€
Skupno plačilo: 25.000€

NLB Kredit

Polog 7.000€
72x 296€
Skupno plačilo 28.312€ (opomba: za kredit te višine je potrebna zastava nepremičnine, saj je največji znesek za kredit 15.000€)

VBS Leasing

Polog 7.000€
72*314€
Skupno plačilo 29.608€

Problem je da recimo pri banki (vsaj pri NLB) kredita te višine sploh ne dobiš brez zastave nepremičnine ali drugega zavarovanje. Pri nekaterih drugih ponudbnikih (Porsche Leasing) to gre, s tem da je obrok potem par eur višji, zaradi zavarovanja.

čakaj čakaj..... a ni to tista fora da po 7. letih odplačaš preostalo kar si še dolžen oz. daš avto noter kot polog za novega?
Vsaj tak mi je prjatel razlagal ko je kupil oktavijo za 27k€

Plačat moraš 72 obrokov po 1% in 28% pologa. Teh 28% lahko plačaš takoj, ali pa 10% takoj, 18% pa na koncu. Lahko pa ti na koncu vzamejo avto noter in teh 18% odštejejo.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Evo iz prve roke, 6.000 EUR:

VBS Leasing na 60 mesecev: 141,02 EUR / mesec
DH kredit 60 mesecev: 116,00 EUR / mesec
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ali gre to skozi, da podjetje (dd, doo, sp...) kupi avto na operativni leasing, (vsi stroski avta so neposredni strosek podjetja) po x letih pa ga odkupi zaposleni po tisti "odkupni vrednosti" ki je skorsj pol manjsa od trzne?
So temu leasingodajalci naklonjeni. Oziroma se to lahko navede v pogodbi ob podpisu.
Do sedaj so se zadeve tako izvajale. Vendar imajo davčni svetovalci različna mnenja. Če gledaš strogo s pravnega vidika, je vozilo last lizing hiše. Ti ga imaš samo v najemu. Torej kaj bo lizing hiša naredila po izteku najema, je stvar njene odločitve. Najbolj pravilno bi bilo, da naredijo uradno cenitev in vozilo prodajo po tej ceni. Lahko celo pripravijo licitacijo in prodajo najboljšemu ponudniku.
Kako pa FURS gleda na to, da lizing hiše prodajajo ta vozila bistveno pod tržno ceno, pa ne vem povedati. Vsekakor je tukaj država kar ob nekaj DDV-ja.
 

frikenej

Pripravnik
19. nov 2010
723
5
18
Ljubljana
Eno vprašanje: Ali lahko kupim vozilo od fizične osebe tako,da vzamem ta ugodni leasing, ki ga oglašuje Hypo banka ali moram kupiti avto od avto dealerja in se potem dogovoriti z banko? Lizing ki so mi ga informativno izračunali na Summitu je dražji kot na banki zato bi najraje kupil ogledan avto od fizične osebe in potem vzel npr. namenski leasing.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik frikenej pravi:
Eno vprašanje: Ali lahko kupim vozilo od fizične osebe tako,da vzamem ta ugodni leasing, ki ga oglašuje Hypo banka ali moram kupiti avto od avto dealerja in se potem dogovoriti z banko? Lizing ki so mi ga informativno izračunali na Summitu je dražji kot na banki zato bi najraje kupil ogledan avto od fizične osebe in potem vzel npr. namenski leasing.
Pri lizingu gre vedno za nakup in prodajo. Lizing hiša kupi od prodajalca in proda tebi skozi lizing. Od fizičnih oseb lizing hiša ne bo kupila avta. Potrebna bo še ena vmesna stopnja, ki se ji reče komisijska prodaja. Torej neka avto hiša bo za to vozilo izstavila račun lizing hiši (seveda bo za to storitev vzela nekaj denarja), lizing hiša pa bo s tabo sklenila lizing pogodbo.
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Nikoli ne bi kupil novega avtomobila pri znamki, kjer je nakup na leasing cenejši od gotovine.